Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Propratna oprema za novo kuciste :)
f20a6bddb1279dd805a9cf1a31ece84f.jpg


Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka
 
Uzeh i ja P12 za 25e, hoću da ih probam na radijatoru umesto EK Vardar ventova.

001.jpg 002.jpg 003.jpg
 
Ovaj dan treba zabeleziti u kalendaru kao crveno slovo [emoji23] [emoji23]
 
Zanimljivo kako se ponaša Arctic P12 PWM...za max obrtajima je u prva 3, na 1000 RPM prosečan, na 500 ponovo dobar...s obzirom da je 5-pack 25€, fantastično. S druge strane, za upotrebu u kućištu bi se vrteo otprilike u rejonu oko 800-1000 RPM, što mu je slaba tačka...ali za CPU kulere i radijatore gde bi išao na više od 1000, je odličan izbor.

Der8auer je naveo Arctic P12 PWM u testu kao model među prva 3 (od 4:00 priča o njemu), mada nije naznačio po kojim kriterijumima, pretpostavljam po odnosu protok vazduha/buka.
Ako bi se gledao ukupni rezultat (protok vazduha/buka/cena), verovatno je Arctic P12 PWM apsolutni šampion testa.

Takođe je šteta što nije naveo koja su to dva ventilatora još među prvih tri na testu (ako je Arctic jedan od njih), i koji je redosled istih.

Test je specifičan, ne znam koliko ima veze sa praksom, na počeku videa objašnjava kako je radio test.
Napravio je dve spojene komore, u prvoj se nalazi testirani ventilator i mikrofon, uz to i radijator (po potrebi).
Ventilator potiskuje vazduh ka drugoj komori, u kojoj meri protok vazduha, tj. koju količinu izraženu u m³ potiskuje ka njoj.

Jedan od korisnika je postavio komentar sa timestamp ka rezultatima, koji je CaseKing zakačio na vrh, tako da se može direktno brzo doći do tabela.

3:03, kao ventilator za kućište, 100% brzina, zaista lep rezultat za Arctic P12 PWM (74m³, 52dba), bolja je samo Noctua NF-A12X25 PWM (80m³, 48dba) i Corsair LL120 RGB Dual Light (99m³, 61dba).

Cena (trenutno najjeftinija ponuda sa Geizhals):

Arctic P12 PWM PST: 5,19 €
Noctua NF-A12X25 PWM 27,45 €
Corsair LL120 RGB Dual Light 24,80 €

Cena govori sve, za Corsair ili Noctua mogu se kupiti 5 Arctic.

Kome treba ultimativni protok vazduha u kućištu, bez obzira na buku i cenu, top 3 sa tog testa bi izgledala ovako:

1) Corsair LL120 RGB Dual Light
2) Noctua NF-A12X25 PWM
3) Arctic P12 PWM PST

Top 3 buka/protok vazduha:

1) Noctua NF-A12X25 PWM
2) Arctic P12 PWM PST
3) Corsair LL120 RGB Dual Light

Top 3 cena/buka/protok vazduha:

1) Arctic P12 PWM PST
2) Noctua NF-A12X25 PWM
3) Corsair LL120 RGB Dual Light

Na 1000 obrtaja kao ventilator za kućište Arctic stoji odlično po pitanju buke (37dba, 39m³), jedini koji može da mu parira je Noctua NF-A12X25 PWM (isto 37dba, uz veći protok vazduha - 44m³).

Slično se može nastaviti i sa 1000/500 obrtaja (kućište, radijator), da ne razvlačim temu u nedogled, redosled zavisi dosta od prioriteta koji su korisniku važni, da li je to buka, protok vazduha, ili cena, ili što je najverovatnije zbir svega.
 
Poslednja izmena:
Posle 2 dana koriscenja p14 pwm pst, prezadovoljan sam. Kombinacija je 2 intake napred, 2 exaust gore.
Razlika jedno 7-8c sto se tice temp grafe, a cpu ne mogu da kazem, jer sam promenio sve, tako da nije merodavno.
Inace, zeznuo sam se i uzeo value p14, umesto p12, posto nemam bracket za Phanteks, pa ide na dobos, a AIO koji nameravam je 240mm, tako da cu imati 3 viska. xD
 
Javi se za dva komada, ako nemas kupca ;)
 
Imas pm
 
Dobri su Vardar ventilatori ali trazi se jeftinije resenje.
Cekamo Kolosa da ih testira na radijatoru da li zaostaju za EK.
Mada bi i Erik mogao neku malu recenziju da napise za EK Meltemi.
 
Rekoh da pitam, pošto treba da mi stigne EK 240mm radijator uz koji idu Vardari, pa rekoh da pitam šta da očekujem.
 
Šta ti smeta kod Vardara?
Jesu li bučni ili ne hlade kako treba?

Nemam zamerki na performanse, odlični su.

Od kvalitetnog su materijala, čvrsti, teški. Koristim ih već 3 godine, rade bez greške.

Iz mog iskustva, bez nekog vida gumene izolacije ih ne treba stavljati na radijator. Prilično vibriraju(motor). Mnogo su prijatniji i tiši kada se izoluju:

001.jpg

Ne sviđa mi se to što su double-ball bearing ventilatori malo bučniji od drugih, tj. imaju neki specifičan zvuk, "metalni", čak i pri niskim obrtajima.

Ne sviđa mi se i to što je fan hub, tj. sam motor preveliki i stvara se "dead spot" kada je direktno na radijatoru bez shroud-a ili bar fan gasket-a(kao gore na slici) koji će ga bar malo odaljiti od jezgra radijatora.

002.jpg 003.jpg

P12 ima mnogo manji motor, samim tim očekujem da se dobro ponaša i kada je direktno na radijatoru. Mada to zavisi i od samog radijatora, jer faktički svaki ima svoj shroud različite debljine:

004.jpg 005.jpg

Od P12 očekujem da bude tiši, da motor ne vibrira i da ima solidne performanse, ne mora da nadmaši Vardar po tom pitanju.

Što se tiče same izrade, završne obrade, čvrstoće, kablića, vidi se da nisu ista klasa kada ih držiš u ruci. Ali za 5e po komadu, ako se ispostavi da su stvarno tihi kao što se priča, zažmuriću na jedno oko. :)
 
Dobri su Vardar ventilatori ali trazi se jeftinije resenje.
Cekamo Kolosa da ih testira na radijatoru da li zaostaju za EK.
Mada bi i Erik mogao neku malu recenziju da napise za EK Meltemi.

Ja sam mnogo osetljiv na buku, tako da ja furam samo ove sto nemaju nikakav zvuk motora/lezaja.
Cors ML120 i Noctua A12x25.

Svi dual ball bearing ventilatori imaju zvuk lezaja, jednostavno taj tip lezaja je dugovecan, ali se cuje.
 
Smem li Sunon Maglev od 10W da probam na molex?,)
 
Naravno. Za maglev je bitno da uvek radi na 12V. Zbog toga nije preporučljivo da se npr. Corsair ML PWM ventilator kontroliše naponom, već isključivo PWM signalom.
 
Poslednja izmena:
Nemam zamerki na performanse, odlični su.

Od kvalitetnog su materijala, čvrsti, teški. Koristim ih već 3 godine, rade bez greške.

Iz mog iskustva, bez nekog vida gumene izolacije ih ne treba stavljati na radijator. Prilično vibriraju(motor). Mnogo su prijatniji i tiši kada se izoluju:

Pogledajte prilog 274289

Ne sviđa mi se to što su double-ball bearing ventilatori malo bučniji od drugih, tj. imaju neki specifičan zvuk, "metalni", čak i pri niskim obrtajima.

Ne sviđa mi se i to što je fan hub, tj. sam motor preveliki i stvara se "dead spot" kada je direktno na radijatoru bez shroud-a ili bar fan gasket-a(kao gore na slici) koji će ga bar malo odaljiti od jezgra radijatora.

Pogledajte prilog 274295 Pogledajte prilog 274291

P12 ima mnogo manji motor, samim tim očekujem da se dobro ponaša i kada je direktno na radijatoru. Mada to zavisi i od samog radijatora, jer faktički svaki ima svoj shroud različite debljine:

Pogledajte prilog 274293 Pogledajte prilog 274294

Od P12 očekujem da bude tiši, da motor ne vibrira i da ima solidne performanse, ne mora da nadmaši Vardar po tom pitanju.

Što se tiče same izrade, završne obrade, čvrstoće, kablića, vidi se da nisu ista klasa kada ih držiš u ruci. Ali za 5e po komadu, ako se ispostavi da su stvarno tihi kao što se priča, zažmuriću na jedno oko. :)

Hvala za iscrpan odgovor.
EK radijator će sa Vardarima da hladi 9900K, tako da mi je efikasnost ipak dosta bitnija od tišine.
 
Sto se tice performansi, Vardari tu dominiraju. Radimo na tome da napravimo tise lezajeve, pa da i buka bude kako treba.

Za fan reviews moj predlog je uvek gledati na techPowerUp-u. Lik koji je vodio thermalbench sada radi tamo i ima pristup celoj laboratoriji,a studira thermal dynamics.
https://www.techpowerup.com/review/noctua-nf-a12x25-pwm/5.html
 
Zbog toga nije preporučljivo da se npr. Corsair ML PWM ventilator kontroliše naponom, već isključivo PWM signalom.

Ja veoma slican ovom imam na vodenom hladjenju.
A ono je mislim Corsair H50, samo sto nema nalepnice ni vodeno ni ventilator.
Kompjuter je sklapala izgleda neka firma, Overclocked gaming il tako nesto mi pise kad ukljucujem kompjuter, znaci i bios su izmenili. Znaci verovatno su kupili od Corsair-a, ali lupili svoje nalepnice.

E sad, meni bi trebao ovakav ventilator, jer je ovaj poceo od skoro jace da se cuje (grebanje).
Ocistio sam ga al nije pomoglo.

Ali je on povezan na 4pin konektor na ploci, nije na PWM.

Jel postoji neka varijanta ovog ventilatora, al da je 4pin ?
 
Auuu ovi Maglev otkidaju. 120x38 od 10W na 6-7V (sa potenciometrom) jako tih a bije kao mecava. Neverovatno kakav potisak pravi. Ovo je za radijator kao stvoreno. Na 12V je bucan ali samo zbog jakog huka vazduha.
 
Poslednja izmena:
@Kolos

Gde ima da se kupi ta guma za vibraciju ventova???
 
Auuu ovi Maglev otkidaju. 120x38 od 10W na 6-7V (sa potenciometrom) jako tih a bije kao mecava. Neverovatno kakav potisak pravi. Ovo je za radijator kao stvoreno. Na 12V je bucan ali samo zbog jakog huka vazduha.

O kojima pricas tacno?
 
Sta ce mi recenzija kad je sve iz prve ruke? Prijatelji izradjuju telekomunikacionu opremu, ormane i elektroniku za velike operatere. Imaju ih na kutije. Taj ML120 nije uporediv sa ovim Maglev-om jer je skuplji (zbog brenda, jel) a slabiji CFM skoro duplo. Jedina mana je sto treba jak potenciometar ali i na 7V gazi sav ovaj precenjeni PC sminkeraj.

Nemam vise 240 radijator. Da imam, bez razmisljanja bih montirao ovakva dva komada.

Znam da nije bas PC konfekcija, samo mi je interesantno ovo price/perf. dranje. 120x38 Maglev po ceni AC 140mm... Ludilo.
 
Poslednja izmena:
7000 obrtaja u minuti, pa to se dere za sve pare...
 
Sta ce mi recenzija kad je sve iz prve ruke? Prijatelji izradjuju telekomunikacionu opremu, ormane i elektroniku za velike operatere. Imaju ih na kutije. Taj ML120 nije uporediv sa ovim Maglev-om jer je skuplji (zbog brenda, jel) a slabiji CFM skoro duplo. Jedina mana je sto treba jak potenciometar ali i na 7V gazi sav ovaj precenjeni PC sminkeraj.

Nemam vise 240 radijator. Da imam, bez razmisljanja bih montirao ovakva dva komada.

Znam da nije bas PC konfekcija, samo mi je interesantno ovo price/perf. dranje. 120x38 Maglev po ceni AC 140mm... Ludilo.

Recenzija ti treba, jer to iz prve ruke gledajuci kutiju nije bas relevantno :) Da krenemo od toga da je ovaj Sunon-ov Maglev skuplji, cak ni cenu nisi uspeo da uporedis kako treba.
Mislim ti kao gledas max CFM ventilatora sa potpuno drugim max RPM-om. Nidje veze. Treba ti P-Q kriva, pa da nadjes zajednicku tacku buke i vidis staticki pritisak i protok.
Bez noise normalized testiranja nista od toga nema smisla. E zato ti treba recenzija nekog kompetentnog.
 
Poslednja izmena:
Ne bih rekao da sam pogrešio što se cene tiče. A kada bih ti rekao za koju ga oni nabavljaju, mislim da bi ti pozlilo. [emoji1]

Danas verovatno uzimam dva komada. Hoćeš da ti dam da testiraš?

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno