Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Isplati se za 400-500 din, mozda je i to mnogo.

Za 1.400din imas LC-CC-95 koji ce daleko bolje hladiti od stock kulera sa tim Noctua ventom.
Naleti LC CC 95 i za manje od toga na KP, ja sam kupio nekoriscen sa garancijom za 1000 din.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Isplati se za 400-500 din, mozda je i to mnogo.

Za 1.400din imas LC-CC-95 koji ce daleko bolje hladiti od stock kulera sa tim Noctua ventom.

U principu meni ne treba za hlađenje toliko, koliko mi je bitna tišina. Zato mi je i zapala za oko ova Noctua. Inače koša oko 1500 dinara.

IMG_20190106_114458.jpg

Koje mi preporučujete hlađenje za CPU do 3 - 4.000,00 ? Akcenat na tišini.


* Ne koristim o.c.
 
LC-CC-120-RGB.

Ovo je tema o ventilatorima, ne o CPU kulerima i ne "sta da kupim" podforum [emoji14]
 
Poslednja izmena:
dobro :) zanimalo me nešto tiše. Od kulera odoh do vetilatora za CPU :)
 
@Vladat1 Dobio si tise , uzivaj :D
 
Koje mi preporučujete hlađenje za CPU do 3 - 4.000,00 ? Akcenat na tišini.

* Ne koristim o.c.

Tehnicki, ako ogranicis LC-CC-120-RGB na 800-1200RPM obrtaja dobices necujan do podnosljiv cooler zavisno od osetljivosti usiji. Ali pitanje je bas po osetljivosti da li ce ti prijati sam zvuk motora i na manjim obrtajima.

Jos jedan odlican izbor bi bio Arctic Freezer 33 https://www.eponuda.com/kuleri/arctic-cooling-freezer-33-acfre00028a-kuler-cena-417489

Ako imas bas osetljiv sluh Arctic Freezer 33 je sigurnija opcija od LC-CC-120-RGB zbog proverenog ventilatora.

Druga opcija je da uzmes proveren ventilator kao Cooler Master Silencio FP120 PWM ili Thermaltake Riing 12 ili eventualno Arctic F12 (790 din) kod nas i njima isto spustis/namestis da se spustaju obrtaji i imaces sigurnu tisinu. neki od ovih ~1200-1400 din ventilatora stavis na LC-CC-120 i to je otprilike oko 4,000 din.

https://www.eponuda.com/racunari-kucista-oprema/cooler-master-silencio-fp120-120mm-ventilator-r4-sfnl-12fk-r1-cena-347562

https://www.eponuda.com/racunari-kucista-oprema/cooler-master-silencio-fp120-pwm-120mm-ventilator-r4-sfnl-14pk-r1-cena-347563

http://itsvet.com/hladnjak_thermaltake_riing_cl-f038-pl12re-a-pdaa1-24.i?id=2207

Ako neces da ih namestas jedina opcija bi ti bila obicna verzija Silencio FP120 do 1200RPM koja ide, al opet iako je recimo meni to dovoljno tiho na 1200, ne znaci da ce tebi biti.

Uvek je bolje ici na 140mm ventilator ako je tisina u pitanju, ali kod nas je izbor ogranicen, tako da bi morao da uzmes preko madjara na kupujemprodajem. Takodje preko madjara ima veca opcija i sa 120mm ventilatorima, napisi ako bi razmisljao o tome da napisem post za kupovinu samo iz madjarske :)

Takodje koje kucista imas ?, visina cooler je mozda ogranicenje.

P.S. opet da sumiram ako uzmemo u obzir madjare sa kupujemprodajem i ako bi me neko pitao recimo, sta mislis sta ima najvecu sansu da bude najtise ako racunamo najosetljiviji sluh, izdvojio bih Be Quiet Shadow Rock Slim

https://ipon.hu/shop/termek/be-quiet-shadow-rock-slim/570320

jedino je problem sto je 161mm visok.
 
Poslednja izmena:
@Dogzilla

Hvala na kvalitetnom odgovoru. Verovatno bih uradio nešto od toga što si predložio, ali član @Rayko je bio brži :)



@Vladat1 Dobio si tise , uzivaj :D

Hvala druže za super kuler. Ovo mi je baš rešenje na duže staze. Hvala svima na pomoći :happy:

IMG_20190203_133938.jpg
 
@Dogzilla

Hvala na kvalitetnom odgovoru. Verovatno bih uradio nešto od toga što si predložio, ali član @Rayko je bio brži :)

Pogledajte prilog 265040

np, to isto resava problem :), pogotovo sto je isti ventilator kao sto vec koristis, pa znas da ti ne smeta zvuk koji pravi.

Neka preporuka za tihi 140mm sa sto nizim pragom pobude? Zvizdi mi ovaj u napajanju pa probah sa Akasom 14cm medjutim moram bukvalno da ga poguram da bi se pokrenuo pod punim opterecenjem.

Arctic Cooling P14 je super izbor, preko madjara preko kupujemprodajem.
 
Poslednja izmena:
Arctic P12 PWM PST koji pominjete kod nas izadje 800din komad sa isporukom kada se naruci set od 5kom od madjara. Ako nekome iz BG-a bude trebao par neka se javi na PP pa da narucujem, meni deluju zgodno ali 2-3kom su mi dovoljna.
 
Jel imate neku preporuku za ventilator (120mm) da montiram na frontu kućišta, cm elite 130, po mogućstvu da led bude bele boje?
 
Poslednja izmena:
Proveri kako ti se svidjaju neki od ovih, na primer iako je crn ventilator, nocu kroz crn mesh lepo izgleda krug od Thermaltake Riing-a. Jedino proveri na netu/youtube sta pisu odnosno kako izgledaju koji, i ako ima negde bela predstavljena za RGB ventilatore, zato sto tehnicki ti omogucavaju razlicite nijanse i toplote bele, ali lako moze da se desi da vuku na neku drugu boju i na 255,255,255 maksimalnim podesavanjima, pa su samo white LED 100% siguran izbor. Nacin osvetljavanja za Scythe Kaze izgleda bas cool, jedino pazi oni su jedini 27mm debeli, ali pretpostavjam +2mm tih da ne bi bio problem.

Lian Li BR RGB, Corsair LL Series LL120 RGB, Scythe Kaze Flex 120 RGB, CORSAIR ML120 PRO LED White, PHANTEKS PH-F120SP, THERMALTAKE Riing 12 LED White.

a sto se tice performansi na normalnim brzinama 800-1200RPM, najbolji su ML120 PRO = Scythe Kaze = Thermaltake Riing 12, pa ispod njih Corsair LL120 = PHF120SP = Lian LI BR.
 
Poslednja izmena:
LC Power LC-CF-120-TUBE-W AIRAZOR, ima u našim radnjama.
 
E super, uzeću lc 120 tube w airazor, za ove iznad neću da bacam pare. :d Hvala.
 
Tube je tu negde u rangu ove druge grupe ventilatore. Ne znam kakva je sama bela boja, ali je LED odradjen prilicno dobro i veoma je slican Riing-u od thermaltake-a(ortak ima riing 12). Steta sto nema samih Riing 12 u beloj, niti bilo kojih Riing 14, kvalitet izrade i performance su na prilicno dobrom nivou, barem su stigli paketi od 3 komada riing 12 za ok cenu.

Nisam mnogo pokusavao da namestim na PWM, trebalo bi da ima pun opseg 500-1200. Moj crveni namesten preko maticne iz biosa da radi na 800-1200RPM nece ispod lepo, padne odmah na 300RPM, tako da je kontrola preko napona manje vise na 800+ ogranicena. Sto je ok, necujan je na 800, ali je pad u performansama u odnosu na 1200RPM veci nego sto sam ocekivao, na 1200RPM je preglasan.

Racunaj posto ti je napred na kucistu i ako ti nije u nivou stola kuciste i nemas osetljive usi/nosis sluske trebalo bi da ti bude ok na 1200, nije u pitanju zujanje od motora ono je primetno samo na nekoliko cm od ventilatora. Takodje meni je plasticnim vezicama povezan na graficku i na 1/3 metra od mene kroz otvoren mesh+mrezu za komarce(filter :p) tako da i to malo utice (ne nesto mnogo u odnosu na kad je usrafljen, nisam probao gumene srafove/kacenje).

Drzim ga na Zotac 1050 Ti OC edition (skinuti stock ventilatori i plasticni sroud) povezanog zip-tie vezicama na sam heatsink. Grafu drzi na 54c (realbench/standardni gaming) na 25c sobnoj odnosno 28c ispod graficke/ventilatora (2-5c razlike = dobar airflow setup). Ovo doduse nije neko merilo posto je ovo slab potrosac :)

Def losiji od od Scythe GT koji imam kao intake napred (1200RPM-Tube) naspram (1050RPM-Scythe), Scythe GT su nesto ispod ovih 3 iz prve grupe sto navedoh gore. Ulaganje u bolje ventilatore je sve samo ne bacanje para (naravno u granicama normale cene/kvaliteta/estetike odnosno koliko vise para dajes za najbolje u odnosu na za koliko imas osrednje-do-skoro-najbolje da uzmes).

Licno posle iskustva sa njima bih dao vise para za Riing ili Scythe, ali imas garanciju, belina je sigurnija nego RGB i ako nisi zahtevan korisnik, i imas ok raspored u kucistu bices sasvim zadovoljan.
 
Poslednja izmena:
Da li ima neke razlike izmedju Arctic Cooling F12 pwm pst co i F12 pwm pst? Sem u boji jedan crni, drugi beli. :) Da li je nesto tisi ovaj prvi crni?
I da li ima neke razlike takodje u tisini i kvalietu izmedju F12 i F12 rev 2? Vidim da je rev 2 nesto skuplja malo kod madjara.
 
Arctic CO su namenjeni da rade non stop, kao mnogo izdrzljivija serija od ovih obicnih.

Moje pitanje:

Da li ima u prodaji 120mm pwm argb ventilatora?
 
Poslednja izmena:
20e 5 komada Arctic P12 3-pin, kod druga u MS Cyclops V stavljena 4 komada. Kuciste ima plasticni prednji panel, uzasno gusi airflow. Pre toga je bilo bez ventilatora, konfa je 2200G i RX 580 Nitro+, na CPU-u je stock kuler. Stavljeni su napred dva da uvlace, pozadi i gore (na zadnjem delu gornje stranice) dva da izvlace vazduh. Ventovi vrte na 1000-1200rpm.

Idle temperature CPU-a i GPU-a oborene za >15c, load temperature otprilike isto toliko. Kuciste je sada hladno na dodir posle vise sati igranja, pre toga je bilo dobro zagrejano (leva, gornja i zadnja stranica) nakon 15-20min igranja.

Malo je reci da je drasticna razlika, a buka je cak i niza jer sad CPU kuler radi na dosta nizem RPM. Ko je ono pricao da "kilo ventova" vise ne pije vodu? :D :D
 
Poslednja izmena:
Da. Oko 1000 din vise je PWM value pack.
 
Imam ovo kućište:

http://www.coolermaster.com/case/mid-tower/n300/

Trenutno su unutra 2 SickleFlow ventilatora od 120 mm (dobijeni sa kućištem) i LC-Power LC-CC-120 CPU kuler. Ventilator kulera je postao malo bučniji u poslednjih par meseci, a i SickleFlow ventilatori nisu baš previše tihi, pa sam počeo da razmišljam o zameni sva tri. Hteo bih da smanjim buku i, ako je moguće, temperature (ili makar da ne budu više). Kompjuter nema odvojenu grafičku i ne koristi se za nešto zahtevnije, tako da ne bih dodavao više od postojećeg broja ventilatora osim ukoliko ne smatrate da je potrebno. Budžet je 30 evra (eventualno do 40 ako treba). U obzir dolaze i domaće radnje i KP.

Vidim dosta preporuka za Arctic Cooling... Da li bih dobio tiše (i eventualno nešto hladnije kućište) ako postojeće ventilatore zamenim sa nekim Arctic Cooling 120/140 mm PWM modelom? Da li neki od tih modela može da zameni fabrički ventilator na CPU kuleru? Nešto drugo u tom cenovnom rangu?

Čime bih mogao da zatvorim kućište na mestima koja su predviđena za ventilatore, a gde nisu montirani (od gore i sa strane)? Da li bi to uticalo na buku i temperature?

Inače, matična ima samo 1 priključak za ventilator i 1 za CPU kuler (prednji ventilator od 120 mm je povezan direktno na napajanje), pa bi mi trebala i preporuka za neki spliter kojim bih mogao oba ventilatora da kontrolišem preko matične (ako se tako nešto može nabaviti kod nas).

Svaki predlog je dobrodošao. :)


Izvinjavam se na dužoj poruci. Nekako mi je bilo logičnije da sve napišem u ovoj temi umesto da kucam u nekoliko različitih.
 
Isti "krš" koji je i bio u kućištu, samo novija izvedba.

Možda ovaj:
Noctua Ventilator 140x140x25 mm - NF-P14s redux-1200 PWM.
 
Moze li neko da mi kaze kakav je ovaj Cooler Master Silencio FP120 120mm. Treba da uzmem nesto u radnji na E, a nemaju neki izbor. Razmisljao sam i o Thermaltake Pure 12 ARGB ali mi se ne svidja 40,000h life expectation. Sta vi kazete?
 
Moze li neko da mi kaze kakav je ovaj Cooler Master Silencio FP120 120mm. Treba da uzmem nesto u radnji na E, a nemaju neki izbor. Razmisljao sam i o Thermaltake Pure 12 ARGB ali mi se ne svidja 40,000h life expectation. Sta vi kazete?

Uzmi Arctic F12, provereno dobar ventilator, plus jeftiniji...
 
Nije bucan uopste, samo je bucan na maksimumu. Usporis ventilator preko biosa, nekog softvera za kontrolu ili fan kontrolera i postaje necujan.
 
Pre nego sto sam ugradio Arctic koristio sam neki Spire od 92mm. Spire na 1400 obrtaja i Arctic na 850 obrtaja imaju neki ekvivalent bucnosti. Moj cilj je bio da vecim ventilatorom koji radi na manjem broju obrtaja utisam rad kompjutera ali sam dobio suprotan efekat.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Nisu isti ventilator od 92mm i ventilator od 120mm, normalno da ce veci ventilator praviti vecu buku na istom broju obrtaja, ako se gledaju slicni ventovi.

Svakako je Arctic F12 tu negde sa cenom kao i P12, nema mnogo smisla uzimati F12.
 
Nazad
Vrh Dno