Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

E hvala, video sam i nasao na netu brzo. Fina stvarcica, moguce da cu je naruciti. Sad, ona daje 2x po 12V i 2x po 5V, tako da se mogu iskoristi po 2 od jednog produzetka/adaptera. Za sada sam narucio 2x CM120mm i oni ce da idu na molex. Ipak cu najverovatnije da sam napravim produzni kabl i da iskoristim 1 ili 2 molex-a za sve ventove. Povezem tako da 3 venta rade stalno, a da ostala 3 palim po potrebi kada je toplije.

Jedna stvar me jos interesuje, kako da postavim sve ventove na ovom kucistu? Mislio sam da stavim tako da ventovi s preda, odozdo i donji sa strane uduvavaju vazduh, a da zadnji i gornji sa strane izbacuju vazduh. Ovaj za grafu bi duvao pravo u nju i delimicno izbacivao vazduh kroz rupe na zadnjem delu kucista.
 
Na tom kućištu, bih ja stavio samo prednji i donji da ubacuju vazduh a dva gornja da izbacuju, a ova 2 sa strane ne bih ni dirao jer nećeš ništa osim prašine dobiti sa njima. Čak šta više, ja bih napravio sistem sa 3 ventilatora sve ukupnom, tj napred i dole da ubacuju i nazad da izbacuje, a evo i zašto: tako ćeš imati pozitivan pritisak vazduha, tj imaćeš više vazduha koji ulazi unutra nego što izlazi a time ćeš dobiti MNOGO manje prašine (nadam se da ćeš staviti filtere na te ventilatore). Razlike u temperaturi ćeš primetiti, biće ti cpu topliji recimo 1 stepen u odnosu da staviš još jedan ventilator koji će sa strane samo prašinu ubacivati, tako da to nije uopšte neka razlika, a ovako ćeš taj "višak" vazduha koji ventilatori ubacuju sam izlaziti na sve rupe koje imaš i tako će sprečiti ulazak prašine u kućište
 
Stavicu filtere obavezno. U principu, meni bi i aktivno radila samo 4 venta. Napred i odozdo bi ulazio vazduh, pozadi bi izlazio, a ostavicu sigurno i ovaj na drzacu za grafu da bije pravo u nju (njena temperatura mi je prioritet, pogotovo dok se igra WoT :D procesor se i ovako ne greje nesto). Ovi na stranici bi bili samo za leto, kad temperature odu u nebesa. Te sa strane bi postavio tako da donji ubacuje vazduh (pravo na grafu), a gornji izbacuje, on je prakticno iznad procesora pa i bi samo pravio pometnju ako bi ubacivao. Mislim da bi to bilo OK?
 
nećeš tako dobiti ništa, tj hoćeš samo u slučaju da ti je grafička sa blower fan-om, tj da je napravljena da sav topao vazduh izbacuje napolje, ovako ako ti je hladnjak otvorenog tipa topao vazduh koji se nalazi oko nje će opet ići u nju tako da nećeš ništa dobiti, možda i hoćeš, ali taj stepen dva ti neće ništa značiti. Ja ti savetujem da uradiš ovako kako sam ti opisao jer ćeš tako imati lepu promaju a kroz otvore na stranici će izlaziti topao vazduh a 2 ventilatora su ti i više nego dovoljno
 
Vidi ovaj eksperiment, pa zakljucke donesi sam. Mada svakako ti ne gine i malo eksperimentisanja, jer je svako kuciste prica za sebe.
 
Naravno, isprobacu razlicite konfiguracije, ali bolje da cujem i neke predloge da znam odakle da pocnem. :)

nećeš tako dobiti ništa, tj hoćeš samo u slučaju da ti je grafička sa blower fan-om, tj da je napravljena da sav topao vazduh izbacuje napolje, ovako ako ti je hladnjak otvorenog tipa topao vazduh koji se nalazi oko nje će opet ići u nju tako da nećeš ništa dobiti, možda i hoćeš, ali taj stepen dva ti neće ništa značiti. Ja ti savetujem da uradiš ovako kako sam ti opisao jer ćeš tako imati lepu promaju a kroz otvore na stranici će izlaziti topao vazduh a 2 ventilatora su ti i više nego dovoljno

Pa ne bas, graficka ima hladnjak preko cele povrsine, na zadnjem delu (po kucistu) je vent, plastika je preko gotovo cele povrsine sa otvorom na prednjoj (opet po kucistu) strani gde vazduh ulazi. U taj otvor bi duvao vent na drzacu. Iza venta je mrezasta prednja strana kucista, HD-ovi su ispod, taj deo je prazan, pa bi vent tu uduvavao svez vazduh. Ovako izgleda:
LF-02B-a.jpg
Slicno sam bio uradio na starom kucistu, u kucnoj radinosti sa 80mm ventom i rezultati su bili dobri. Sa 43 stepeni na 39 u leru i sa 75 na 69 u WoT-u (koji topi graficke) u skucenom Kinezu. Ovako bi trebalo da bude jos bolje sa mnogo vise mesta i 120mm ventom.

U utorak mi stizu prva dva dodatna venta, pa cu da vidim rezultate. Trenutno je samo sa jednim ventom (pozadi) u zatvorenom kucistu ista temperatura kao i u starom sa 3 venta koja biju na grafu u otvorenom kucistu. Za sada zadovoljan.
 
odakle si uzeo xaf? ja vec jako dugo planiram nekoliko plavih
 
Iz Frankfurta.
 
prodavac? postarina?
 
Ma jok, drugar je isao tamo pa mi je doneo. ;)
 
Toga sam se i plasio. inace je relativno skup, a jos postarina kosta trecinu samog venta.
 
Oko 15e mu je cena, a jos ne znam da li neka firma iz Nemacke salje u Srbiju.
 
Oko 15e mu je cena, a jos ne znam da li neka firma iz Nemacke salje u Srbiju.
Kako ti se svidja,dobar protok vazduha ima,ja sam koristio za Alpenfön K2,bolje su hladili nego orginal Alpenfön ventilatori.
 
Poslednja izmena:
Dobar je, lep na oko, nije nesto bucan na 12v, cak mi Noctuina 14tica deluje bucnije na 12v, jedino mi se kod XAF-a ne svidja kratak PWM kablic, ali svakako gura vise vazduha od Noctue.
Dok je BQ posebna prica. :D
 
Kakav je protok na BQ u odnosu na XAF? Je l mozes da smanjis xaf na isti nivo buke (ili tisine) pa da vidis koji ima bolji protok?
 
Kakav je protok na BQ u odnosu na XAF? Je l mozes da smanjis xaf na isti nivo buke (ili tisine) pa da vidis koji ima bolji protok?
Manji protok vazduha ima BQ 102 m3/h - 60cmf ,kod Xaf je oko 150 m3/h-+ 90cmf ,samo za mene je BQ po tisini najbolji od vent.
 
Kakav je protok na BQ u odnosu na XAF? Je l mozes da smanjis xaf na isti nivo buke (ili tisine) pa da vidis koji ima bolji protok?

Rece vec @Arki, vise vazduha gura XAF na 12v ali se i cuje, dok je BQ bolesno necujan na 12v i to kad ga prislonim na par cm od uveta, a XAF cujem iz kucista na 12v. :D
Sto se tice kvaliteta izrade, BQ je pobednik, bukvalno su ciljali da skoro sve bude namenjeno za sto tisi rad, gumirani frejm, nemas rupe za srafove vec gumu na koju ide iglica koja se fiksira kao sraf na mesto gde hoces da ga stavis itd.
Pogledaj malo na YouTube, cisto da shvatis sta hocu da ti objasnim.
Sa BQ nema greske definitivno. ;)
 
ma znam je sve to, nego me zanima ponasanje pod istim uslovima. jednostavno nije za porredjenje ako ventovi na 12v rade na razlicitim obrtajima.
Ipak cu videti da uzmem xaf jer mi tisina nije bas uvek bitna. Lako cu ja smanjiti broj obrtaja na 800 da se ne cuje uopste
 
Druze, nemam cime da ti izmerim protok vazduha, razlika u obrtajima je mala, svega 200 ako gledamo specifikacije, BQ se vrti na 1000 a XAF na 1200, BQ je necujan potpuno, dok ces XAF cuti na 12v sigurno, bolja opcija ti je BQ na 1000 obrtaja nego XAF na 800.
 
Pa to je otprilike informacija koja me zanimala.
Videcu da mozda uzajmim neki anemometar pa bismo mogli i da napravimo neko testiranje.
 
Samo pozuri dok BQ nije otisao u napajanje. :D
 
Pa pretpostavljam da bih mogao do kraja nedelje, samo ostaje pitanje, ko, gde i kako?
 
Salji PM pa cemo se dogovoriti, iz istog smo grada. :d
 
U medjuvremenu nestale CM12-ce, ali se pojavio AC F12, sutra bi trebalo da stignu 2 komada. Medjutim opet se vracam na stari problem, nemam 3pin slobodan, imam samo jedan molex. Resio sam da, za sada, to rucno povezem, ali bolje da se prvo konsultujem. :)

U ovaj slobodan molex bi gurnuo i prelepio po dve zice, dve u 12V (zutu) i dve u uzemljenje (crnu). S druge strane bih u 3 pin konektore ventova postavio po jednu u rupu gde ide crvena zica, 12V (zutu) iz molex-a, a crna (uzemljenje) ide u rupu gde je crna. Na 3 pin konektoru ventova ostaje slobodna kontrolna zuta zica.

Interesuje me da li je to OK, odnosno, jel mogu ovako da iskoristim jedan molex za vise ventova i koliko bi moglo venta najvise? Na toj grani je prikljucen DVD rezac i flopi (iskljucen iz BIOS-a), mada ne koristim nesto ni jedno, ni drugo.
 
Imas u mikroprin*u zenski molex na 4 izlaza za ventove 3pinska (2 na 5v i 2 na 12v) pa biras sta ti treba...
 
Znam, ali nisam iz Bg-a, a i ne mogu vise da cekam. :) Za sada hocu ovako da povezem, a tamo za leto cu da napravim (verovatno da prespojim taj) adapter tako da daje 4x ili mozda cak i 6x po 12V. 5V mi ne znaci nista, a kako mi je samo jedan molex slobodan moram da pravim sam u svakom slucaju.

Sad, znam da je za start venta potrebno oko 0,6A, dok za rad treba oko 0,4. DVD-RW trosi 2,5-3A, flopi nije u upotrebi, vise je tu kozmeticki pa i ne bi trebalo da trosi uopste. Molex je oko 10A, pa bi po mojoj racunici trebalo da mogu bar 10 venta tu da povezem... ili sam se negde zeznuo u proracunu? :)
 
Na molex bukvalno možeš da namestiš koliko god želiš ventilatora a jedino što ti je bitno je da se boje slažu, tj žuta žica na žutu, crna na crnu i to ti je sva logika, ako nemaš konektore, samo isečeš žice kod konektora, produžiš ih, ili skratiš, sve zavisi koja ti dužina treba, nakačiš na jedan konektor i tako utakneš u molex i voziš, ako ti je 12v bučno uvek možeš da crnu žicu utakneš u crvenu na molexu, tako ćeš dobiti 7v, ili da žutu žicu utakneš crvenu, a crnu u crno i tako ćeš dobiti 5v.
Srećno :)

EDIT: Sve to isto možeš i da utakneš u konektor na ploči i da radi i da imaš očitavanje brzine ventilatora. Ja sam tako nakačio 5 ventilatora na jedan konektor i naravno sve radi bez ikakavih problema. Samo u ovom slučaju, moj savet ti je da ako ćeš već da lepiš je da treću (rpm) žicu iz ventilatora iskoristiš samo sa jednog ventilatora, tj da ne poveuzješ sve ventilatore sa tri žice, već samo sa 2. Tako će ti ploča lepo očitavati rpm, ventilatora čije 3 žice idu u fan konektor, a ako imaš sve ventilatore iste, onda će se svi vrtetiti isto, dok ako imaš jedan na 1200rpm, drugi na 800, treći na 1000, videćeš samo rpm onog ventilatora koji je nakačen
 
Poslednja izmena:
Princ salje kurirskom sluzbom, ja sam uzeo HDMI kabl pocetkom godine, mrzelo me po zimi da se cimam do Slavije. :D
 
Razmisljao sam i o tome, ali tako cu da kacim ove ostale ventove. Ova 3 (napred, nazad i grafa) ce uvek biti na max, ostale cu kasnije da povezem preko ploce i da im stavim i prekidac da mogu i skroz da se ugase. U principu, nisam bio siguran koliko venta mogu da stavim na jednu molex granu kada su na nju prikaceni DVD-RW i flopi.

Hvala na odgovorima!

@Bobi4ever
Ma znam, ali mi i dalje ne odgovara sa samo 2x 12V, morao bih opet da ih seckam.
Najverovatnije cu kasnije uzeti i jedan AC F12 Pro PWM, posto na ploci imam 4pin (ne 3pin) konektor, a uz ovaj vent ide produzni za jos 4 venta, sto bi mi se taman uklopilo.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno