Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

'Ajd da pitam ovde da ne otvaram posebnu temu.

Kupio sam nedavno tri neotpakovana NZXT Aer RGB 2 120mm ventilatora. Uzeo sam i NZXT H510 Elite, pa sam hteo da dodam dva nova venta tako što ću da ih daisy-chain-ujem sa već ugrađenim 140mm ventovima i da ih bocnem u smart device pošto imam samo jedan slobodan LED ulaz na njemu.

ČItajući uputstvo na novim ventovima, video sam da u svakoj kutiji treba da bude po jedan fan-to-fan kabl za daisy-chaining i jedan fan-to-accessory kabl. Od tri kutije, samo u jednoj je bila ta kombinacija. U druge dve sam dobio 2x fan-to-accessory kabl koji naizgled deluje isto, ali je konektor za nijansu veći i ne mogu da ga bocnem u ventilator (evo kako izgleda - https://imgur.com/a/nDymqvF).

Može li mi neko potvrditi da je pri kupovini novih Aer RGB 2 ventilatora dobio odgovarajući fan-to-fan kabl za daisy-chaining? Da znam da li sam maler ili sam nešto propustio kada sam se informisao. :)
 
Moze li neko da mi potvrdi da li kuciste MS WINSTON ima napred mesta za 2x 14cm fan. Ako moze imate li neku preporuku koja 2 komada da uzmem sa PWM .

Arctic F14 PWM PST su 1200.rsd kod nas. Ima li sta bolje za ovu cenu ?
Hvala.
 
Možda da uzme 2-3 P12 modela, ipak su bolje optimizovani za prednju stranicu...
 
Moze li neko da mi potvrdi da li kuciste MS WINSTON ima napred mesta za 2x 14cm fan. Ako moze imate li neku preporuku koja 2 komada da uzmem sa PWM .

Arctic F14 PWM PST su 1200.rsd kod nas. Ima li sta bolje za ovu cenu ?
Hvala.

Drugar ima MS Winston kuciste i zamolio sam da pogleda, a on je bio vredan i uslikao je. Dakle nema 14 cm razmaka horizontalno.


Da li bi mozda mogao da uguras nesto, ne znam. Mozda one Noctua i ThermalRight ventove sa 12cm razmakom rupa, ali i to je pod znakom pitanja. Generalno i da uspes da uguras, Winston nema mesh cele povrsine prednje strane, vec samo nekih 1-2cm na obodima iste, tako da koji god vent da stavis ugusice se i underperformovati na manje vise isti nivo. Eventualno da nadjes neki sa rupicastim ramom, kao recimo CM Excalibur, pa da ga povezes na 5v(ako moze da se pokrene na tom naponu) jer na 12v taj vent ide na 2200RPM. Mislim generalno je CM Excalibur los izbor, samo ga spominjem kao primer zbog rama.

Mozda da probas neki kao Arctic Cooling F12 Pro mada su oni siri nego obicni ventovi, pitanje da li prednja maska daje toliko prostora.
 
Poslednja izmena:
Drugar ima MS Winston kuciste i zamolio sam da pogleda, a on je bio vredan i uslikao je. Dakle nema 14 cm razmaka horizontalno.


Da li bi mozda mogao da uguras nesto, ne znam. Mozda one Noctua i ThermalRight ventove sa 12cm razmakom rupa, ali i to je pod znakom pitanja. Generalno i da uspes da uguras, Winston nema mesh cele povrsine prednje strane, vec samo nekih 1-2cm na obodima iste, tako da koji god vent da stavis ugusice se i underperformovati na manje vise isti nivo. Eventualno da nadjes neki sa rupicastim ramom, kao recimo CM Excalibur, pa da ga povezes na 5v(ako moze da se pokrene na tom naponu) jer na 12v taj vent ide na 2200RPM. Mislim generalno je CM Excalibur los izbor, samo ga spominjem kao primer zbog rama.

Mozda da probas neki kao Arctic Cooling F12 Pro mada su oni siri nego obicni ventovi, pitanje da li prednja maska daje toliko prostora.

@ Solesoslav veliko vam Hvala.

Dok nisam poceo da igram Call of Duty novi nisam imao problem sa vrucinom u kucistu.

Neznam zasto su u opisu stavili da moze 2x14 cm https://ms-start.com/en/ms-winston-midi-tower-gaming-case.aspx

Trenutno imam 3x12 cm ms venta 3 pin rade na 1000 rpm. Dva su napred a jedan pozadi. Gledao sam na kutiji od kucista nigde nepise 2x14cm zasto su sad stavili pogresan info nije mi jasno. Cekam racvu 39.5cm 4 pin sa Alija da stigne posto nema kod nas nigde i onda najverovatnije uzimam 3-4 komada Arctic Cooling F12.
 
@Solesoslav nemoj da pises napamet.

@snacke1984 Naravno da staju 14ice jer je to promer rupa (12.5cm) za njih. Dobro su stavili u opisu da moze 2x14cm, a ti ugradi sta hoces, po volji.
 
Poslednja izmena:
Gornji je od 140mm,donji od 120mm

100_7741.jpg
 
Pa ovi hvaljeni AC P12 pwm pst nisu jeftini uopste... ~15e

Ne nalazim nigde ponudu, koja je cena bila za taj 5kom value pack?
 
P12:

-Staticki pritisak (za guranje vazduha kroz heatsinkove, mrezice na kucistu, itd.)
-Dosta tihi
-Odlican perf/$

F12:
-Airflow
-Odlican perf/$

Za prakticno sve su bolji P12, koristio sam sve od tih ventova (F12, F14, P12 i P14), definitivno je P serija bolja. Trenutno mi je P12 u napajanju (necujan totalno), 2xP14 na kucistu, odlicni ventovi.
 
Koliko komada ventilatora moze da izdrzi 1 header na ploci? Kod mene ima ukupno 3, cpu +2. Ja bih stavio 3 intake venta na jedan, ako nije mnogo...

Edit:

Pa i ja mislim da da ima smisla samo P varijante ventilatora. Svako kuciste ima neke prepreke blizu venta, mrezice, filteri itd.
 
Poslednja izmena:
Zavisi od amperaže ventilatora. Tipično, fan header na ploči trpi 1A. Vidi na koliko ampera ti rade ventilatori pa pomnoži i vidi koliko je blizu tih 1A po headeru...

Ako imaš P12 PWM, oni vuku svega 0.08 pa bi trebalo da je potpuno bezbedno da povežeš 3...
 
Poslednja izmena:
Zavisi od amperaže ventilatora. Tipično, fan header na ploči trpi 1A. Vidi na koliko ampera ti rade ventilatori pa pomnoži i vidi koliko je blizu tih 1A po headeru...

Ako imaš P12 PWM, oni vuku svega 0.08 pa bi trebalo da je potpuno bezbedno da povežeš 3...

Nigde ne pise na ploci, gleda sam i user manual... ako je neki standard 1A, onda nema problema
 
AC kaze nemoj preko 4 komada
 
Nasao sam na neki podatak da na gigabyte plocama koje imaju "hybrid fan header" (kao kod mene) moze cak 2A, ali i da je 1A, sa 3 venta ne bi trebalo da bude problema
 
Imam te P12 pwm i imao sam nedoumicu da li da povezem 3 komada na jedan header, ali sam odustao kad sam sastavljao komp, bio me strah. Probacu i 3 komada sigurno, samo da uhvatim vremena.
 
Meni su na cpu header nakačena tri bionix P120 i jedan F140, mesecima.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Evo da javim da sam i ja na CPU_OPT header nakacio 3 ventilatora p12 pwm i za sada sve radi kako treba. Ako bude nekih nezeljenih efekata, javljam. :)
 
Kakvi su BeQuiet PURE WINGS 2 140mm, uzeo bih model sa od 1000 obrtaja?
 
da li CM rgb i argb ventilatori imaju problema sa slabljenjem osvetljenja kao npr. jetflo kojima one 4 led diode u roku od mesec dva skoro nacisto oslabe?
 
@maxx79
imaš u našim radnjama Fractal Design Prisma ventilatore(RGB i jednobojne), ako ti odgovara cena, jer su malo skuplji a i bolji. Ima PWM verzija ako ti ploča podržava, koja bolja opcija ako želiš tišinu.

Inače taj Chieftec ima 6-pinski konektor pa treba paziti.
 
Poslednja izmena:
Stigli P12 ventilatori. Zadovoljan sam, odlicne temperature i stvarno su tihi

Sve sam ih iskoristio, 1 nazad, 1 na LC CC120, 3 kom kao intake napred/ povezani na jedan konektor na ploci, sve radi ok. U biosu podeseno sve na silent mod

Ovo su temperature posle igranja 1h csgo-a, sobna temperatura 23-24c

TEMP1.pngTEMP2.png

sistem1 je vent nazad, sistem2 su ova 3 napred

Ranija postavka mi je bila sa jednim ventilatorom manje (samo 2 napred intake, 1 nazad i naravno cpu cooler), 3 komada LC-CF-120-TUBE (1200rpm) i 1 ovaj rgb 1800rpm koji je dosao uz lc cc120

Dobio sam 4-5c manje za cpu sto je ok, ali najvise sam dobio za gpu. Ide do 70c ali se gpu ventovi vrte mnogo manje sada, 1400rpm u odnosu na 2000+ ranije, sve ukupno mnogo tisa masina



Da li su ovi ventilatori bolji (od LC-a) ili toliko pravi razliku +1 kao intake, ne znam, ali sam dobio malo bolje temperature i mnogo manju buku
 
Poslednja izmena:
Sad sa P12 se vidi 850-950 za kuciste, i 820-1100 na procesoru, a ranije sa LC ventilatorima, koje su brzine rotacije bile?
 
Sad sa P12 se vidi 850-950 za kuciste, i 820-1100 na procesoru, a ranije sa LC ventilatorima, koje su brzine rotacije bile?

Vrlo slicne.

Onaj rgb 1800rpm sam zakacio na molex 5v, koliko se vrti na 5v ne znam tacno. Bio je intake na kucistu

Untitled temp.jpg

Ovo je neki screenshot od ranije (april), sistem1 vent pozadi, sistem2 intake. Ali tesko je za poredjenje, nije ista spoljna i temperatura u stanu


Nisu losi ni ovi LC, do 800rpm je silent, 1000rpm nije bucno ali cujes strujanje vazduha. Da ne bude zabune i na 1200rpm je do mnogo tise nego neki box cooler ali ja sam hteo sve "silent"


Artic je u prednosti za nekih 300rpm za isti nivo buke. Ovo je naravno sve priblizno, nisam nista merio instrumentima
 
Poslednja izmena:
Proveri ovo i ovo...

Arctic P12 5-pack nema ni na Arcticovom sajtu, inače, a može da se naruči i direktno od njih.

Nema ni ovdeee....:)

Ljudi,da li meni moze neko da prekrati muke i da negde vec nadjem neki dobar ventilator koji ne kosta bogatstvo?.......mislim da nikada u zivotu nisam trazio da kupim nesto ovako deficitarno kao dobar ventilator,a ono nigde nema,pa nema.........o ovome cu pricati unucima
 
Poslednja izmena:
Ovo je neki screenshot od ranije (april), sistem1 vent pozadi, sistem2 intake. Ali tesko je za poredjenje, nije ista spoljna i temperatura u stanu

U principu, ranije si imao 2 napred koji su se sporije vrteli (do 720), sad imas 3 koji se brze vrte. Nezahvalno uporedjivati ali mislim da imas bar 50% vise svezijeg tj hladnijeg vazduha koji ulazi u kuciste, ako ne i preko toga.
 
U principu, ranije si imao 2 napred koji su se sporije vrteli (do 720), sad imas 3 koji se brze vrte. Nezahvalno uporedjivati ali mislim da imas bar 50% vise svezijeg tj hladnijeg vazduha koji ulazi u kuciste, ako ne i preko toga.

Pa jeste, tesko je za poredjenje. Menjao sam ja raspored za ta 2 intake, skroz gore, pa dole, vrteli su se i brze... Ali temperature su uvek bile vrlo slicne. Ko zna koji je tacno raspored bio kad sam napravio taj screenshot...

Primetio sam da mi je ranije celo kuciste bilo vrlo toplo (na dodir) u zadnjem delu. Sad vise nije, manje se zadrzava vruc vazduh u kucistu

Dobio sam par stepeni manje za gpu, ali se cooler vrti do 1500rpm, ranije je isao i do max 2500 sto se cuje kao fen za kosu

Ovi LC airazor tube ventovi sto su bili pre AC P12 (na kucistu i cpu cooleru) su sasvim ok radili, rx580 je mene nervirala
 
Nazad
Vrh Dno