Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Ima u domaćim prodavnicama elektronike Sunon, kuglični ležaj, 120x38mm, 2650 o/min,~1500din. Ili neki drugi industrijski, nisam siguran da će ležište komjuterskih izdržati masni dim od lemljenja.
 
Ima u domaćim prodavnicama elektronike Sunon, kuglični ležaj, 120x38mm, 2650 o/min,~1500din. Ili neki drugi industrijski, nisam siguran da će ležište komjuterskih izdržati masni dim od lemljenja.
Meni je samo važno da znam da je provereno dobar. Vidim da ima raznih, ali bolje da uzmem provereno.
Jel znaš da je Sunon dobar?

O mašnjenju nisam ni razmišljao. Obrati u pažnju i na to :)
 
Dobra je Sunon marka, i Dell i HP pored ostalih koriste i njihove kulere i ventove.
 
Moze li neko da mi objasni ovo, meni nikako nije logicno:

120x120 LC Power LC-CF-120-PRO AIRAZOR (crni, bez led)

Airflow 27,6 - 68,4 cfm (+/- 10%)
Fan speed 500 - 1200 rpm (+/- 10%)
Air pressure 0,67 - 1,88 mm/H2O

120x120 LC Power LC-CF-120-TUBE-G AIRAZOR (LED svetlo)

Airflow 38,6 - 51,5 cfm (+/- 10%)
Fan speed 500 - 1200 rpm (+/- 10%)
Air pressure 1,2 - 2,44 mm/H2O


Kako je moguce da se cifre ovoliko razlikuju na istom broju obrtaja, pogotovo da LED variojanta na 500 ima daleko jaci CFM, a na 1200 manji? Takodje Air pressure jer bolji kod LED varijante, a kod standardne na 1200 dosta bolji CFM?
Zbunjen sam, htedoh da narucim standardni crni da izduvava vazduh, sad ne znam da li da menjam ovu LED varijatnu koju imam pozadi vec.
 
Pritisak i protok zavise od vrste ventilatora i njegovih rebara. I da moguće je.
 
Pa za različite namene, prvi je očigledno case fan a drugi za vodeno hlađenje i vazdušno sa gustim rebrima. Kako to rade ?, pa menjanjem geometrije krilaca. Za izduv ti je nešto bolji onaj prvi ali razlika je mala.
 
jel moze preporuka jer je poceo NZXT da mi se cuje a investirao sam boga oca da mi se kuciste ne cuje :)
znaci neki za "odvod" vazduha pozadi sto tisi (3pinski a stavio bih ga na vent control na najmanje obrtaja)
hvala
 
Znaci Arctic F12 vs LC Power LC-CF-120-PRO AIRAZOR, ili cak Noctua za izduv? Koji model Noctue? Najbolje resenje cena/odnos?
 
Ili ako nadjes SilverStone Air penetrator seriju, jaki a tihi ventovi.

Evo za Pelleta, razlike na osnovu geometrije krilaca venta:

 
jel moze neko da mi sugerise 140mm za izduvni pozadi a da je sto tisi i do 1600 din ?
 
Moze, u sekciji Sta da kupim
 
Ili ako nadjes SilverStone Air penetrator seriju, jaki a tihi ventovi.

Evo za Pelleta, razlike na osnovu geometrije krilaca venta:



Pogledah i specifikacije na of. sajtu, samo 35CFM na 22 db! To je jako lose ako mene pitas.
U svakom slucaju hvala za video, zanimljiv primer.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ne znam da li je lose. Kod mene je 2x AP181 + 1x AP122, bas snazno duvaju a jedva cujem iako mi je komp bukvalno pored glave.
Ne bih ih preporucivao da ih ne koristim.
Imam takodje i AF,BQ i CM ventove i na max su svi tu negde sa bukom (to je moja slobodna procena, nisam merio niti cu) ali su ogromne razlike u protoku vazduha, dok je AP 121 dosta tisi od ostalih ali mnogo veci protok pravi.
Kada sam menjao cpu kuler, rekoh da stavim AF i BQ umesto 121 probe radi... uzasno bucniji...

Dok recimo 181 rade necujno na minimum a protok je kao da 140-ke rade na max. Na max su vec bucni ali u tom slucaju mogu slobodno izbaciti cpu i gpu ventove...
 
Poslednja izmena:
Air Penetrator nije za izduv. Oni nemaju neki poseban protok, ali trebalo bi da imaju dobar pritisak i usmeren. Namenjeni su da uduvavaju vazduh u kućište, ako neko želi pozitivan pritisak u kućištu.
Uostalom, to piše i na Silverstone sajtu iznad ovog klipa što je Duke okačio.

http://www.silverstonetek.com/product.php?pid=258
 
Poslednja izmena:
Uduv i izduv, nebitno je. Važno je samo da li i koliki otpor se pri tome treba savladati.
Ako je taj otpor mali, onda bolje sa većim protokom, ako je otpor veliki onda za većim pritiskom.

Ako je veliki otpor a stavi se ventilator malog pritiska, nema šanse da gura/uvlači vazduh, sve i da ima protok cele atmosfere u minutu [emoji14]
 
Koja je razlika između AP121 i AP122?

AP122 mi po specifikacijama deluje bolje...
Airflow 42.58CFM(Max)
Noise Level 19.7dBA

I da li ovo što piše fixed speed znači da ne može da radi na nižim obrtajima?
 
Poslednja izmena:
kao neko ko trosi silverstone kucista vec ~6 godina: penetratori nisu tihi, nikako. ni na minimumumu te 18ice nisu tihe, a na max su avioni. razlika je u "tonu"- ne piste, nego huce, pa moze da se istrpi veca buka.
takodje, onaj video nema veze sa "geometrijom krilaca", nego sa mrezicom koju imaju iznad sebe, zato i usmeravaju vazduh.
 
Koja je razlika između AP121 i AP122?

AP122 mi po specifikacijama deluje bolje...
Airflow 42.58CFM(Max)
Noise Level 19.7dBA

I da li ovo što piše fixed speed znači da ne može da radi na nižim obrtajima?
A da pročitaš makar jedan posts iznad svog, ako ne i dva ;)
Inače, i pored pritiska maltene se sve razlikuje, i vek trajanja i makssimalni broj obrtaja i opseg obrtaja...

I ne, 122 nema fiksni broj obrtaja (ja i ne vidim gde to piše). Stoji da je startni napon 9V pa se može podešavati u opsegu 9-12V i srazmerno da idu obrtaji (ne znam da li linearno ili logaritamski, ako neko zna neka javi i mene interesuje. Naravno ne kreće od 1 rpm...), a maksimalni je 1200. Dok je kod 121 5V-12V i maksimalni broj obrtaja je 1500, pa je zato i buka veća (doduše za samo 3db što ne verujem da bi iko primetio). Pritisak je kod 121 za 63% veći i vek trajanja duplo veći. Protok si i sam video: 122 42CFM, 121 35CFM.

kao neko ko trosi silverstone kucista vec ~6 godina: penetratori nisu tihi, nikako. ni na minimumumu te 18ice nisu tihe, a na max su avioni. razlika je u "tonu"- ne piste, nego huce, pa moze da se istrpi veca buka.
takodje, onaj video nema veze sa "geometrijom krilaca", nego sa mrezicom koju imaju iznad sebe, zato i usmeravaju vazduh.

Bravo!
Pre desetak dana sam gledao kako se to postiže ali ovde nisam ni primetio tu mrežicu, gledao samo statistiku...
Evo koga interesuje, a možda poveća pritisak i na bilo kom ventilatoru: https://www.youtube.com/watch?v=rDq4KSlZcTo

Inače, 18-ca je 17-34db dok je 12-ca 22,4db pa bi trebalo da je prilično tiša.
 
@nemanja123:
Jasno mi je to sad, pročitah i specifikacije malo detaljnije... Jedino ovo oko broja obrtaja, tamo gde sam pročitao da je fiksna brzina isto piše i za 121 (SilverStone AP121, AP Series Fan 12cm, 22.4dBA, fixed speed, Air Penetrator)
 
Ne znam gde si čitao, ja sam gledao tabelu i nisam video taj podatak. Naprotiv, piše startni i maksimalni napon, a preko njega se kontroliše broj obrtaja.
 
Ja sam naručio Arctic f12 za izduv i danas su me zvali da ga preuzmem u radnji... Imali su dva komada i oba su bila neispravna, onaj deo koji se vrti se klimao i mogao je da se skine lagano kao da ga ništa ne drži... Sad ne znam da li je loš kvalitet ili je u transportu nešto slomljeno... Da li u tom cenovnom rangu da gledam nešto drugo ili da naručim opet isti pa da vidim šta će da stigne?
O Penetratorima razmišljam za usisne...
 
Poslednja izmena:
Ako vec dajete velike pare za ventove, uzmite ili Corsair ML120, EKWB Vardar ili Bequiet Silent Wingse. Za izduvni vent nije toliko bitno, Arctic F12 ce savrseno dobar posao raditi.
 
Ja sam naručio Arctic f12 za izduv i danas su me zvali da ga preuzmem u radnji... Imali su dva komada i oba su bila neispravna, onaj deo koji se vrti se klimao i mogao je da se skine lagano kao da ga ništa ne drži... Sad ne znam da li je loš kvalitet ili je u transportu nešto slomljeno... Da li u tom cenovnom rangu da gledam nešto drugo ili da naručim opet isti pa da vidim šta će da stigne?
O Penetratorima razmišljam za usisne...
Ja sam pre tri nedelje naručio tri komada F12. Kada sam raspakovao kući, dva su bila polomljena na isti način. Vratili su mi pare odmah. Ja sam mislio da je to bio slučaj samo kod mene, ali izgleda da je cela serija felerična.
 
Bice da su to ta dva sto se setaju od kupca do kupca pa koji ne reklamira njemu ce da ostanu... kao onaj onomad "skalpirani" procesor, sto se setao po BG i na kraju ga gadovi uvalili coveku u BL.
 
Još ako jedan od ta dva nema šrafove u kutiji, onda su moji :) Nisam ja uzeo šrafove. Verovatno su ostali kod nekog prethodnog kupca :)
 
Nazad
Vrh Dno