Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Gde je najbolje montirati ventilator da bi se smanjila temperatura procesora? Sa zadnje strane kucista ili bocno (preko puta) procesora?

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Zavisi od rasporeda u kucistu i ostalih ventova, ali u vecini slucajeva najbolje je pozadi i da izbacuje vazduh.
 
Trenutno imam samo jedan dodatni 80mm molex ventilator. Njega sam montirao ispod napajanja sa zadnje strane kucista da bih smanjio temp procesora, ali je fora sto taj vent izbacuje samo hladni vazduh pa sam pomislio da pozicija nije dobra.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Koje ventove preporučujete za kućišta sa zarvorenim front panelom, koja vazduh dobijaju kroz proreze sa strane?

Imam Bitfenix Ghost, i hteo bih da malo poboljšam provetrenost i temperature, pa bih uzeo neki fan kontroler, prebacio ovaj fabrički vent nazad iznad ploče, pošto već ima jedan fabrički postavljen nazad, a stavio neka dobra dva kao frontalni intake.

Kućište napred podržava 1x14 ili 2x12 cm, pa bih išao na drugu opciju. Može i domaća ponuda i KP.

Istovremeno može i preporuka za fan kontroler, nešto za montažu iza matične ploče, a može i 5,25" varijanta, ali da ne smeta vratima kućišta.

Hvala unapred :)

9d515f971b4ecd4ed33e08a3cf5d8742.jpg


Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Ja bih iskreno promenio kuciste, za manje para ces postici bolji rezultat nego kupovinom ventova na hotboxu. Ovo nije case, ovo je rerna :D
Ventovi -> Noctua A12x25 ili Corsair ML120 twinpack.
 
Ne bih ga menjao jer mi se izgledom baš sviđa i odgovara mi za sada.

Skroz sveden dizajn, samo power LED sija :) , unutra dosta mesta za komponente (3x3,5" i 3x2,5"), mogućnost montaže 5 ventova (što 12, što 14 cm), dobar cable management, HDD docking station, svuda filteri, mesto za radijator vodenog hlađenja iznad ploče, zvučno izolovano...

Kontam da će dva dobra venta još malo da poboljšaju hlađenje grafičke karte, ništa više mi ne treba.

Hvala na preporuci, možda samo još neki fan kontroler? :)

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ne bih ga menjao jer mi se izgledom baš sviđa i odgovara mi za sada.

Skroz sveden dizajn, samo power LED sija :) , unutra dosta mesta za komponente (3x3,5" i 3x2,5"), mogućnost montaže 5 ventova (što 12, što 14 cm), dobar cable management, HDD docking station, svuda filteri, mesto za radijator vodenog hlađenja iznad ploče, zvučno izolovano...

Kontam da će dva dobra venta još malo da poboljšaju hlađenje grafičke karte, ništa više mi ne treba.

Hvala na preporuci, možda samo još neki fan kontroler? :)

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

Kod tako restriktivnih kućišta, ventovi sa što većim statičkim pritiskom. Noctue bi bile najbolje (mada su i skupe), ove koje je pomenuo Erik ili NF-P12 Redux serija...
Baš juče mi je pisao jedan lik sa KP koji prodaje Noctue, NF-P12 Redux su kod njega 1600-1700 din, NF-A12x25 duplo skuplji (ali i tiši).

Ja imam Define R4 koje je slično, možda za nijansu manje restriktivno za ulaz vazduha, koje takođe trpi kad je hlađenje grafike u pitanju. Negde na netu sam našao da vent na dnu koji duva na gore, u grafiku, dosta pomaže. Mislim da i tvoje kučište podržava ventilator na dnu pa bih ti preporučio da probaš i tu varijantu, jedan (ili dva?) napred i jedan na dnu da ubacuju vazduh, jedan pozadi i jedan gore da izvlače. Samo vidi da ti je kućište koliko-toliko odignuto od poda u tom slučaju...experimetiši, vidi koji ti setup daje najbolje temperature.
 
Poslednja izmena:
U pravu si, ima mesta za 1x12 cm na dnu kućišta, plus ima i filter.

Za početak ću samo taj jedan vent da ubacim, pa ću dodati ako bude bilo potrebe. Ukupno 2x12 cm da ubacuju vazduh od napred i odozdo, i 1x12 cm da izbacuje nazad.

Zahvaljujem :)
 
Poslednja izmena:
Moj 80mm ventilator je marke T-People, jel ih se seca neko? Kupljen je pre 12 godina.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Što se tiče venta dole vladaju podeljena mišljenja neki tvrde da on može i da smeta pošto u principu može da "odseče, poremeti" struju vazduha ventilatora koji ubacuju svež vazduh spreda.
 
Videćemo. Probaću više opcija montaže pa ću videti šta će se najbolje pokazati.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Pogledao sam, hvala ti.

Gledam da dovedem nešto vazduha do grafičke karte, pošto tu gotovo i da nema protoka. Ventovi joj se ne pale do 55 stepeni, a napajanje ispod nje je ventom okrenuto nadole.

Cenim da će bilo koja od te dve opcije montaže, na dnu kućišta ili najniža pozicija frontalno, biti OK.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Pogledao sam, hvala ti.

Gledam da dovedem nešto vazduha do grafičke karte, pošto tu gotovo i da nema protoka. Ventovi joj se ne pale do 55 stepeni, a napajanje ispod nje je ventom okrenuto nadole.

Cenim da će bilo koja od te dve opcije montaže, na dnu kućišta ili najniža pozicija frontalno, biti OK.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

Nekada su u našim prodavnicama mogli da se nađu ventilatori koji bi se ugrađivali u kućište kao na mesto pci kartice (mana je što zauzimaju mesto za recimo neki pci uređaj)...možda to može da ti pomogne recimo https://www.amazon.com/GeLid-SL-PCI-02-Slot-120mm-Cooler/dp/B00OXHOQVU ili https://www.amazon.com/Antec-Super-...N4WJHY42AVD&psc=1&refRID=Q97JT72QRN4WJHY42AVD
 
Zanimljivo izgleda, ali mislim da je za moje potrebe overkill.

Trenutna grafička karta je baš masivna, zauzima 2,5 slota i ima tri svoja ventilatora. Nije njoj hlađenje toliki problem, kada igram nešto upali ona svoje ventilatore.

Ali sam primetio da je u idle nešto toplija nego što je bila prethodna MSi GTX 960 4G. Ona je uvek bila oko 35 stepeni, dok ova Asusova, iako masivnija, zna da dođe u 45-47 stepeni zonu, i to čist idle.

Zato sam hteo malo svežeg vazduha do nje da dobacim, bez penala po pitanju buke :)

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Većina novih kartica pali ventilatore tek oko 55 stepeni, neke čak idu toliko daleko da ne dozvoljavaju da se ventilatori ranije upale bez obzira što im se to naredi kroz neki program...ovo čini da su iste sigurno u proseku toplije nego stare kartice kod kojih se ventialtor vrteo manje više stalno...ja planiram da nabavim Vegu 64 tako da proučavam ovaj problem ;)...

Ukratko nema buke ima temperature i obratno ;)...
 
Problem sa ventom odozdo je što uvlači dosta prašine, i filter će konstantno biti pun. Ne remeti protok.
 
Većina novih kartica pali ventilatore tek oko 55 stepeni, neke čak idu toliko daleko da ne dozvoljavaju da se ventilatori ranije upale bez obzira što im se to naredi kroz neki program...ovo čini da su iste sigurno u proseku toplije nego stare kartice kod kojih se ventialtor vrteo manje više stalno...ja planiram da nabavim Vegu 64 tako da proučavam ovaj problem ;)...

Ukratko nema buke ima temperature i obratno ;)...
Pa da, ali je i stara MSi imala 0 dB mod, pa nije bila blizu 40 stepeni u idle, jedino preko leta.

U svakom slučaju nabaviću nešto u narednih nedelju-dve, pa ću se javiti sa utiscima.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Шта мислите о artic p12 pwm за кућиште?Јел су тихи пошто ми је то важно? Узео би два напред да увлаче и два горе да извлаче и можда још један скроз позади да извлачи чисто да попуни место
 
Na punoj brzini od 1800RPM neće biti, tako da ćeš ih morati usporiti, ne znam da li imaš na ploči fan konektore sa PWM regulacijom, inače bi bilo bolje ići na P12 Silent ili neki drugi oko 1000RPM
 
Poslednja izmena:
Ja sam prošlog meseca kupio ms industrial tri ventilatora koja rade na toj brzini 1000pm i zadovoljan sam. Komad je 500 dinara a nisu bučni uopšte
 
Шта мислите о artic p12 pwm за кућиште?Јел су тихи пошто ми је то важно? Узео би два напред да увлаче и два горе да извлаче и можда још један скроз позади да извлачи чисто да попуни место

Po netu ih hvale, odlična su kupovina. Ako možeš da im podesiš RPM, slobodno uzmi. Umesto 2 gore, stavi jedan gore pozadi i jedan nazad...
 
3 klase losije od Artica.



To me ne interesuje trenutno, verovatno su i 3 puta skuplje, rade posao, a kada ne budu radili uzeću nove iste ove.
Verovatno će morati da ih usporava pa ako ne može preko ploče onda neka ugradi potenciometre ili još bolje ekvilajzere da mu ne bi brujali na 1800rpm :)
 
Poslednja izmena:
Шта мислите о artic p12 pwm за кућиште?Јел су тихи пошто ми је то важно? Узео би два напред да увлаче и два горе да извлаче и можда још један скроз позади да извлачи чисто да попуни место

Имао сам прилику да једно време користим те вентилаторе у кућишту напред да увлаче ваздух, и на воденом хлађењу, могу рећи да сам био одушевљен. Ако би ми требао исти купио би без размишљања.
 
Poslednja izmena:
Sad sam tek pogledao cene, stigoh kući sa posla.
Ne vidim da kod nas ima da se kupe P12, ima samo F12 i F12 Pro
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno