Šta je novo?

Zamena procesora na msi laptopu... par pitanja!!

jabree

Slavan
Učlanjen(a)
18.04.2007
Poruke
2,039
Poena
405
Moja oprema  
Tablet
ne
Mobilni telefon
Xiaomi Note 8 pro
Pametni uređaji
najn
Pristup internetu
  1. Optički internet
Imam msi vr630x sa amd sempron procesorom koji je cisto djubre,
Kod:
http://www.itsvet.com/proizvod/msi-vr630x-047eu-amd-sempron-2.0ghz-1024mb-160gb-dvdrw-16%27%27-wxga-freedos/comp_comp_laptop/24/2544
pa sam nasao od slicnog modela msi laptopa procesor amd turion tacna oznaka je
AMD Athlon64 X2 TK-55 (1.8GHz, FSB 800MHz, 512KB L2)
izgleda da je od msi vr610x ili ex610x.

covek koji mi je dao procesor kaze da bi trebalo da moze da radi kod mene, jer postoji ovakav model laptopa sa takvim procesorom, e sad ako ima neko ko je malo strucniji da mi to objasni, ne planiram sam da menjam jer nemam ni pastu a ni mirnu ruku :crash: ali cisto da ne idem bezveze do servisa da mi se smeju ako je tako nesto nemoguce.... inace znam da je bolje da ne diram ako radi ovaj moj procesor, al da vam dam da vidite kolika je kanta ovaj procesor isto bi vam palo na pamet.
Znaci pitanje je jel moze ovaj procesor u moj laptop, nisam duduk za kompjutere, znam da zamenim sve ostalo na desktopu, ali procesore nikad nisam dirao a i ne nameravam, bolje da platim da neko strucan odradi nego da pokvarim nesto, aj da cujem ako moze da idem odmah do servisa.... hvala unapred.
 
Poslednja izmena:
Nosio sam laptop u servis ali nece da pokrene, samo crn ekran, ovaj mu izgleda ne odgovara... zna li neko koji model procesora mogu da stavim a da je jaci od ovog koji imam trenutno semprona?
 
Eh munjo, morash na sajt podrske pa da nekako skontash taj bios sto imas ili neki bolji koje cpu moze da podrzi. Pa stavish neki noviji bios i nadjes neki cpu sa spiska podrske, nikad bas laka radnja...
 
Pa da im je sajt podrske dobar ja nikad ne bi ni otvarao temu ovde :D od pre neki dan su i skinuli ovaj i slicne modele sa zvanicnog sajta, samo stoji slika i nikakve karakteristike nema, samo da moze da varira od zemlje do zemlje i toliko....
Kod:
http://global.msi.eu/index.php?func=prodtmpspec&maincat_no=135&cat2_no=&cat3_no=&prod_no=1650
 
Poslednja izmena:
A da nije bios problem?
 
Uh sad sam video da imam poslednju verziju biosa od prosle godine i da nema nista novije... sve mi se cini da ce laptop da ide u oglase a ja da skupljam "suske" za nesto bolje...
 
Nadji neki od ovih procesora:

>>> AMD TURION ULTRA ZM-84 (REV B1)<<< 2.3GHz 1MB
TURION ULTRA ZM-82 (REV B1) 2.2GHz 1MB
TURION ULTRA ZM-80 (REV B1) 2.1GHz 1MB
TURION DUAL-CORE MOBILE RM-70 (REV B1) 2.0GHz 512KB
ATHLON DUAL-CORE QL-62A 2.0GHz 512KB
ATHLON DUAL-CORE QL-62 (REV B1) 2.0GHz 512KB
ATHLON DUAL-CORE QL-60 (REV B1) 1.9GHz 512KB
 
Ja sam upravo stavio Athlon QL-62 u isti model koji i ti imas i isto nece da radi.

ATHLON DUAL-CORE QL-62 (REV B1) 2.0GHz 512KB

Socket je isti (S1G2) ali jednostavno sistem nece da se podigne.
 
Ja sam menjao drugaru na Fujitsu laptopu intelov T procesor za T procesor koji radi na 2GHz,potrebno je bilo samo ubaciti najnoviji bios koji je pri startovanju iscitao nova podesavanja i procesor...(znam jos par primera gde se bez problema u intelov PGA 478 soket ubacivali jaci procesori,bitno je bilo valjda da ima isti FSB kao prethodni procesor?!)
Posto svaki laptop ima odredjeni soket i listu podrzanih procesora malo mi je nelogicno da uz noviji bios tvoj procesor nece da radi iako se nalazi na listi podrzanih procesora?
 
Ne znam ja sam zbog toga i prodao taj laptop malo posle postavljanja ove teme.....
 
Znam da je tema dosta matora, ali mozda ovo nekome pomogne.

Upravo sam u jedan vr630x ubacio procesor ATHLON DUAL-CORE QL-60 i radi sasvim normalno!
 
Pre svega, izvinjavam se sto dizem temu iz mrtvih :D
Dakle, hteo bih na svom laptopu da zamenim procesor, pa imam par pitanja za bolje upucene.
Trenutno imam Intel T4500 na 2300Mhz, FSB 800, TDP 35 Watt i socket-om PGA478.
Nasao sam neku listu procesora koji su slicni po karakteristikama sa ovim mojim, a gledao sam da im i "steppings" bude isti.
Tu su Core 2 Duo P7550, P7570, P8400, P8600 i P8700, s tim da je njihov FSB 1066Mhz i TDP 25 Watt, a pored njih nasao sam i Core 2 Duo T6400 i T6600, a njihov FSB je 800Mhz i TDP35W.

Koji od ovih bi mi bio najbolji upgrade, da se oseti razlika u radu, a da hladjenje moze da podrzi?

Hvala unapred :)
 
Pre svega, izvinjavam se sto dizem temu iz mrtvih :D
Dakle, hteo bih na svom laptopu da zamenim procesor, pa imam par pitanja za bolje upucene.
Trenutno imam Intel T4500 na 2300Mhz, FSB 800, TDP 35 Watt i socket-om PGA478.
Nasao sam neku listu procesora koji su slicni po karakteristikama sa ovim mojim, a gledao sam da im i "steppings" bude isti.
Tu su Core 2 Duo P7550, P7570, P8400, P8600 i P8700, s tim da je njihov FSB 1066Mhz i TDP 25 Watt, a pored njih nasao sam i Core 2 Duo T6400 i T6600, a njihov FSB je 800Mhz i TDP35W.

Koji od ovih bi mi bio najbolji upgrade, da se oseti razlika u radu, a da hladjenje moze da podrzi?

Hvala unapred :)

Sa navedenim procesorima neces osetiti neku veliku razliku. Svi su oni slicne brzine. Mozda moze neki Q9000/Q9100 npr. koji je osetno jaci. Probaj da proguglas da li je neko mozda stavljao neki quad na taj laptop. Koji je tacno model laptopa?
 
Hvala na odgovoru.

Model je Toshiba satellite C650-16q. Znam da ne mogu da ocekujem drastican skok u brzini, ali ako bude 20% brze meni je to skroz ok. Ove procesore sam nasao za male pare, pa rekoh da probam...

Edit- zaboravih da ti odgovorim za ove procesore koje si naveo. Oni nemaju isti stepping kao moj procesor i TDP im je 45W, pa ne znam da li ce kuler to moci da izgura.
 
Poslednja izmena:
ne samo čipset,već i mikrokodovi.nema garancija da je msi apdejtovao kroz bios mikrokodove i imao podršku za sve cpu-ove...
 
Nema veze stepping i TDP. Glavno je da moze cipset da podrzi. Na tom latopu je Mobile Intel GL40 Express cipset.
https://www.cnet.com/products/toshi...mium-64-bit-3-gb-ram-320-gb-hdd-series/specs/
Po ovom sajtu taj T4500 je najjaci podrzan procesor. Odradi ssd i ram upgrade ako vec nisi. Sa vise rama i ssdom dobijas vise u performansama nego sa 20% jacim procesorom.
http://www.cpu-upgrade.com/mb-Intel_(chipsets)/GL40_Express.html
Jesam vec odradio taj upgrade, nego sam alav, hocu od babe da napravim devojku [emoji23], pa rekoh da probam i sa procesorom.

Hvala mnogo na pomoci ;)

ne samo čipset,već i mikrokodovi.nema garancija da je msi apdejtovao kroz bios mikrokodove i imao podršku za sve cpu-ove...
Ja nemam MSI nego Toshibu, ali cenim da je situacija ista :)

Hvala u svakom slucaju ;)
 
ne samo čipset,već i mikrokodovi.nema garancija da je msi apdejtovao kroz bios mikrokodove i imao podršku za sve cpu-ove...

Pa da to je druga stvar koja se gleda posle cipseta, pa onda napajanje, hladjenje i ostale stvari. Al uvek je najbolje proguglati i naci da li je neko na tom latopu vec radio takav upgrade.

@stratocaster92 Nije taj procesor ni tako los, ima dosta novijih procesora koji su losiji od njega. Eto npr. ima novih laptopova sa N3060 procesorom koji je dosta losiji od tog (oko 35%).
 
sa druge strane ti procevi ako kod nas nisu faktički džabe (što bi trebali da budu) na aliju jesu sigurno.
 
Da vratim temu iz mrtvih. Ćale ima MSI VR630X-047EU još od 2008. Unutra Sempron SL-40. I emotivno je vezan za isti. Ja sam mu dodao još giga rama i sad ima ukupno 2gb. Međutim, došlo je vreme da sa vremešnog WinXP pređe na manje vremešni Win7. Ubacio sam mu SSD (imao od 60GB u fioci) i lap lepo radi. Ali oseća se nedostatak procesorske snage jer je Sempron single core. Da li je neko uspeo, sem ovog X2 QL-60, da ubaci neki dual core Turion u ovaj lap?
 
Evo da javim update u vezi upgrade-a laptopa. U međuvremenu zamenjen procesor sa AMD Athlon X2 Dual-Core QL-60 1.90GHz. Dodat modul od 2GB tako da ima ukupno 3GB. I već pomenuti SSD od 60GB. Procesor i memoriju nabavio od ljubaznog prodavca sa KP, platio ukupno 800 din (400 cpu 400 mem 2gb) i poštarinu 350. Znači cirka 10eu komponente. Da sam platio i SSD bilo bi 20eu možda.Drugar mi odradio zamenu. Znači ruke ništa.

Laptop preporođen. Portali rade odlično. B92, Nova...Ne lete kao na savremenim mašinama, ali nema preteranog čekanja. YT radi bez seckanja. Doduše, podesio 360p po difoltu. Zauzeće procesora pri YT preko Mozilla Firefoxa - 70 posto. Za sada sve fercera kako treba. Videću u budućnosti i ventilator za hlađenje da zamenim. Za sad je ok.
 
Ljudi, stavih hard disk 500GB na 7200rmp umesto ovog starog ssd-a i sad komp radi daleko bolje. YT nema ni da secne čak i na većim podešavanjima od 360p a i ceo laptop je živahniji. Definitivno pod Win7 SSD ne donosi toliko ubrzanje, naročito ako je starije generacije.
 
Donosi itekako i to primetno (najstarije što sam probao na 7-ici je Kingston V300). Imao si tu neki problem sa ssd-om, pa zato nisi imao odgovarajuće performanse.
 
Ode laptop na doboš. Prodadeh ga na 50eu. Kod mene (ćaleta) je bio 158 meseci (uzet krajem 2008.). Dao za njega 380eu plus 20eu za upgrade (2021). 400eu ukupno. Manje 50eu za koliko sam ga prodao. Ispade na kraju 350 podeljeno sa 158 (meseci) da me je koštao 2.22eu mesečno. Bruka. E to je kupovina. Sumnjam da bi mi i jedan nov laptop trajao 13 godina, a još manje bio upotrebljiv.

Nisam ni morao da ga prodajem, ali sam ćaletu uzeo drugi laptop, te bi ovaj stajao bez veze. A mrzim da mi stvari stoje. Zamenio sam ga jer je većina novih serija i filmova koje skidam sa neta u x265 kodeku koji ipak ovaj laptop ne može da izgura kako treba. Postoji neki blagi lag. Sa x264 radi savršeno. Dodatno, što je Win7 već pregažen pa sam hteo da ima Win10. Tako da je ćale dobio i5 laptop.

Što se tiče office upotrebe - net radi odlično, office radi odlično. 7200rmp hard kida kako radi. Čak radi i Google Earth što me je oduševilo.
 
Ode laptop na doboš. Prodadeh ga na 50eu. Kod mene (ćaleta) je bio 158 meseci (uzet krajem 2008.). Dao za njega 380eu plus 20eu za upgrade (2021). 400eu ukupno. Manje 50eu za koliko sam ga prodao. Ispade na kraju 350 podeljeno sa 158 (meseci) da me je koštao 2.22eu mesečno. Bruka. E to je kupovina. Sumnjam da bi mi i jedan nov laptop trajao 13 godina, a još manje bio upotrebljiv.

Nisam ni morao da ga prodajem, ali sam ćaletu uzeo drugi laptop, te bi ovaj stajao bez veze. A mrzim da mi stvari stoje. Zamenio sam ga jer je većina novih serija i filmova koje skidam sa neta u x265 kodeku koji ipak ovaj laptop ne može da izgura kako treba. Postoji neki blagi lag. Sa x264 radi savršeno. Dodatno, što je Win7 već pregažen pa sam hteo da ima Win10. Tako da je ćale dobio i5 laptop.

Što se tiče office upotrebe - net radi odlično, office radi odlično. 7200rmp hard kida kako radi. Čak radi i Google Earth što me je oduševilo.
Koji SSD je bio u pitanju? Ne verujem da je sve bilo ispravno sa njim ako ti bolje radi 7200RPM HDD.
 
U attachmentu. Na desktop mašini je radio odlično.
 

Prilozi

  • IMG_20220222_073142.jpg
    IMG_20220222_073142.jpg
    218.4 KB · Pregleda: 23
Nazad
Vrh Dno