Šta je novo?

Biometrijska lična karta i Linux

Neky

Cenjen
Učlanjen(a)
01.10.2007
Poruke
919
Poena
170
Jel se bavio neko ovom tematikom? Da li postoji neki program za Linux koji bi učitavao podatke sa lične karte? Postoji ČELIK, ali njega treba proterati kroz wine, međutim nemam čitač kod sebe da to isprobam.
 
Poslednja izmena:
Probao, čitač je prepoznat ali se ništa ne dešava kad ubacim LK. Njak.
 
Da li si pokrenu Celik pod Wine-om?
 
Taj lik Goran se bavio time

http://blog.goranrakic.com/

Inače čelik aplikacija: http://www.mup.gov.rs/cms_cir/dokumenta.nsf/licna-karta-aplikacija.h

Mene ovde interesuje koji čitač kartica preporučujute.

I još jedna zanimljiva stvar koja se nalazi na 6. strani upustva:
Након убацивања у читач аутоматски се ишчитавају са чипа јавно доступни подаци о особи и документу.

Koji su to podaci koji nisu javno dostupni?
 
@yooyo

Da, Čelik startujem kroz wine, čitač je uredno prepoznat kao Omnikey Cardman 3121, naknadno sam instalirao i driver iz AURa međutim to ništa nije promenilo. LE dioda na čitaču ne promeni boju kada se LK ubaci, a na Windowsu dioda na kratko pocrveni dok učitava podatke.

@Kritika

Možda su snimljeni digitalni potpis i otisak prsta, koji mogu da se vide kroz posebnu aplikaciju?

Javljam se sa posla sutra gde ovo sve mogu da probam.

:wave: drugari.
 
A za sta sluzi ona sifra koja se dobija uz licnu kartu?
 
Radi kroz ovaj FreeSteel, bombonica! Program naravno treba doraditi, ali i ovo je veliki korak.
 
Sifra sluzi za uslugu CA sertifikovanog tela koju za sada MUP RS besplatno pruza preko iste te eID kartice.
Za ovlasceno sertifikovano telo potrebna je email adresa koja je takodje opciono zapisana u chipu.
Kroz Celik se ne vidi otisak prsta koji je yapisan u cipu.

Ima na sajtu MUP-a sve o sertifikovanom telu, potrazite.
 
Pozdrav!

Mozda malo kasnim sa odgovorom, ali nekom ce sigurno pomoci.
Da bi skoro bilo koji citac smart kartica radio po linux-om treba da se instalira biblioteka pcsc lite 1.7
Aplikacija za pristup karticama je ccid 1.42
Nadam se da sam nekom pomogao :D
 
Imam mali problem, instalirao sam Ubuntu 18.04.3 LTS, do sada je sve bilo odlicno, besplatno sve :) , zadovoljava moje potrebe jedino sto mi kvari utisak je ne mogucnost koriscenja citaca licnih karti. Instalirao sam JFreesteel ali ga ne mogu pokrenuti, ne javlja nikakvu gresku samo ugasi pogram, da li neko ima ideju kako da resim problem. Mala napomena, ovo je prvi put da koristim linux :) Pomagajte
 
Imam mali problem, instalirao sam Ubuntu 18.04.3 LTS, do sada je sve bilo odlicno, besplatno sve :) , zadovoljava moje potrebe jedino sto mi kvari utisak je ne mogucnost koriscenja citaca licnih karti. Instalirao sam JFreesteel ali ga ne mogu pokrenuti, ne javlja nikakvu gresku samo ugasi pogram, da li neko ima ideju kako da resim problem. Mala napomena, ovo je prvi put da koristim linux :) Pomagajte

Takođe probaj da pokreneš program iz terminala, postoji šansa da će "reći" šta nije u redu.
 
Nazad
Vrh Dno