Šta je novo?

Moji akceleratori za Amiga 600 racunar

Jel ima interesenata za komercijalnu priču? AmigaKit? Vesalia?
 
U kom smislu ?
 
Sto se tice komercijalne price niko od njih se nije javljao, a i ja bas nisam siguran da cu da se javim njima. Mislim da sam ja u stanju to sam izgurati ukoliko bude potraznje ali sam uvjeren da ce biti. U glavnom vijest o akceleratoru je objavljena na vise ni sam ne znam koliko portala. Ono sto se sada desava jeste da ovih dana trebam da podnesem zahtjev Ministarstvu nauke i tehnologije da mi odobre sredstva da izradim bar 20 komada za beta testere. Sto se tice prodaje sve ostaje na tome koliko cu ja uspjeti da spustim cijenu, medjutim problem je sto je cijena FPGA skocila za duplo u poredjenju sa sredinom 2012 i niko ne moze da mi objasni zasto se to desilo.
 
Sto se tice cene, na EAB se Jens zalio da mu se ACA630 slabo prodavala, mada, kostala je preko 150e. Mislim da bi imao dosta vece trziste da je accelerator za A1200, rasprostanjenija je masina. Napravi pool na vecim Amiga forumima, tu ces najbolje videti kako stoje stvari.
 
Majsta, što ne napraviš kampanju za finansiranje na Kickstarteru ili Indiegogo-u?
 
Sto se tice cene, na EAB se Jens zalio da mu se ACA630 slabo prodavala, mada, kostala je preko 150e. Mislim da bi imao dosta vece trziste da je accelerator za A1200, rasprostanjenija je masina. Napravi pool na vecim Amiga forumima, tu ces najbolje videti kako stoje stvari.

pitanje je, jer za A1200 ima i puno starih turbo/RAM kartica, vise nego za A600 ili recimo A500.
 
Nisam znao to za sabotazu, a zbog cega? Standardna sujeta u Amiga svetu ili nesto drugo? Kada bi poslao karticu nekom nezavisnom, kao na primer Trevoru
koga ljudi postuju i zna se za njega, lako zapusio bi usta zlonamernima. Naravno, pod uslovom da kartica dobra, u sta verujem da jeste.

Za A500 trenutno se rade 2 projekta, Zeus68k koji, uzgred izgleda odlicno na papiru ali se ne zna cena i ACA500 koja ce biti jeftina ali i slabija od Zeusa, mada i omogucava whdload, sto je sasvim dovoljno za A500. Za A600 vec postoji ACA630, Jens kaze da je prodaja slabo isla ali je bila i skupa, i Furia EC020, koja nije bila skupa, mada i za nju kazu da nisu bili odusevljeni prodajom. Sa druge strane za A1200 postoje samo ACA acceleratori i svi su sa '030 ili '020 Motorolom. Kada bi Majsta podigao performanse na priblizno '040, i sa cenom od 200-250e bi se prodavali super, garant. Sad ne znam koliko je to moguce, ja bih voleo da jest, ljudi su "gladni" jacih acceleratora, pa pogledajte samo cene po eBayu. Da ne bude da mracim, ja zelim da Majsta proda sto vise kartica, iako nemam A600 kupio bi njegov accelerator da podrzim coveka, pogotovu sto mislim da je FPGA way to go za classic Amige, nas je covek a jos hoce da ceo projekat otera u open source. Mislim, stvarno svaka cast, jos je i sam izgurao sve, respect.
 
Izvesno je da postoji veliki stepen ljubomore i cuvanja tajni jer u amiga svetu jos uvek se ocekuje da svaki proizvod treba da kosta kao bubreg.
Zeus je odlicna kartica,pruza visok stepen kompatibilnosti tako da nema sta nece raditi. Dodaje amigi 500 sve ono sto bi trebalo da ima da moze konforno da se koristi u danasnje vreme.
S druge strane FPGA koji je Majsta spakovao mozda i nije trenutno toliko brz. Sam Majsta je takodje to na vise mesta izjavio da je ovo prototip koji treba da probije led. Kada se jednom dobije proverena sema i softver koji radi koliko toliko dobro i stabilno ne bi trebalo biti tesko od prvobitnog modela izvesti verzije za a500 i a1200. Opet ako s a500 odradi da ide u dip mesto orginalnog mc68k to bi pasovalo i za a1000,a2000. Fpga zavisno od slobodnog mesta koje je ostalo ostavlja mogucnost da se doda usb,ide,lan,rom switch + svasta nesto. Brzina emuliranog mc68 ima mogucnost ubrzavanje s dve strane. Optimizacija emulacije i iskoriscavanje novijeg ,brzeg fpga..
U sustini sve ostalo su obicni akcelaeratori a fpga otvara neke nove mogucnosti i nade :)
 
Da kao sto je dejan primjetio to je i poenta da je sve optimizovano ali sa FPGA idemo korak dalje ka periferijama ili cemu vec. Sto se tice A500 prilicno bi bilo jednostavno da se prilagodi, jedino problem predstavlja e clk koji je 1/10 originalnog clk signala ali licno mislim da bi mi da to sredim trebalo sat dva posla. To je u principu jedina prepreka da se nesto ovako uradi za A500. E sad zasto ja nisam ovo radio za drugu masinu jednostavno jer sam A500 vidio samo jednom u zivotu i to na 10 minuta negdje 1999 godine cini mi se, A1200 nisam nikad ni vidio da ne govorim o ostalim modelima Amige. Pa A600 sam prvi put vidio sredinom 2010 kad sam dio na poklon pokvarenu masinu. Ono sto bi mogao da uradim jeste da narucim neku plocu A500 ili A1200 i prilagodim akcelerator za desetak dana. Kod A1200 bi se mogao javiti problem u tome sto mozda ne bi bile sve instrukcije podrzane jer trenutno ni jedan core u potpunosti ne emulira MC68020 seriju. Druga stvar je sto ima jos nekih signala koji su drugaciji, tj. podijeljeni ali ni to nije problem. U principu nisam ni razmisljao o tome da bi se moglo uraditi nesto da se napravi akcelerator bez klasicnog trapdoor konektora nego da se direktno stavi na procesor koji se moze skidati kakav je slucaj na A500, a i ovo je glupost za napraviti. S tim da bi automatski A500 dobio mogucnost MicroSD slota, VGA i PS2. Sad trenutno na akceleratoru pravim portove za eventualna prosirenja tipa wireless ili sta vec. Nemam pojma mozda je logicnije rjesenje bilo da se radi nesto za A500 vidjecemo. Sto se tice A1200 jos nesto u startu bi performanse akceleratora bile vece za duplo. Po mojoj procjeni isti akcelerator bi lako gurao preko 20Mips-a mozda i vise. Kako ? Pa osnovna brzina magistrale je na 14MHz pa bi taj dio komunikacije isao brze. Ostalo je logicno... Sto se tice svega ja jos ne znam sta ce se desiti kada se doda 16 bitna memorija i L1 i L2 keš. Zamislite situaciju da sistem nije ogranicen stalnom komunikacijom sa Amiga plocom nego da vecinu povlaci iz L1 kesa. Mislim da bi tu ubrzanje bilo stvarno ogromno, a tek L2 izmedju core-a i SDRAM memorije. Uopste nisam u stanju procijeniti sta ce se desiti sa performansama. Ali mislim da su sad mnogi svjesni toga i da su se zato pravile te silne sabotaze. Vidjeli ste ovih dana potpisivanje i nekih ugovora i svasta nesto pa povezite sami ko se sad osjeca ugrozenim i ko je muzao Amiga scenu sve ove godine, a mogao je da krene putem kreiranja PPC akceleratora davno. Sad kad postoje 3 covjeka koji su kreirali nesto drugacije, za dosta manje para, a potencijalno bolje bojim se da ce neki stari morati da mjenjaju koncepte ili ce da propadnu. Open source ce ih unistiti, mozda je i vrijeme da Amiga vise nema ni jednu ozbiljnu kompaniju nego da iz garaze pokrecemo stvari od nule. U medjuvremenu trazim novu podrsku Vlade Republike Srpske u ponedjeljak. Ako se to i ne desi nacicemo drugi nacin. U koliko me opet ne shvate ozbiljno iz Amiga scene spreman sam i da odradim seriju kartica i da ih posaljem besplatno da ljudi konacno shvate sta je poenta citave price.
@SPAVAC kickstarter me odbio jer samo prihvataju projekte iz USA i UK tako da... A i nema potrebe sa tim kad objavim konacne rezultate onda je dovoljno da se odradi reklama da ljudi unaprijed uplate i da pocne proizvodnja. A i ne mora ni to valjda sam u stanju izraditi 20 tak komada koji ce kad se prodaju izreklamirati sami sebe...
 
Poslednja izmena:
@majsta, sa velikim postovanjem podrzavam ovaj tvoj projekat. Izuzetno mi je drago sto na tome radis, a posebno sto je projekat krenuo od pocetka da bi bio 'open source' . Ukoliko se uspe (zbog finansija mislim) da tako i ostane bilo bi izvanredno. Radio sam pre par godina novi kernel za amithlon, podigao koliko sam mogao i bilo tehnicki izvodljivo, na visi nivo. Sve je naravno open source. Kako je sve to prihvaceno itd, to je stvar za drugu pricu.

Podrzavam i dalje tvoj projekat. Kad bude, a bice sigurno, zavrseno i kompletirano i ako budes mozda razmisljao o A1200 varijanti donirao bih ti jednu a1200 plocu za razvoj i testiranje.

Pozdrav,
-milanca.
 
@milanca Hvala ovo je zaista izvanredna prilika i bicemo u kontaktu. U medjuvremenu je pala jos jedna odluka. Gledajuci Zeus akcelerator za koji se predvidja cijena izmedju 100 i 200 eura po komadu za 8 mega memorije odlucih da im pomrsim konce jer je ovo jos jedan u nizu projekata sa prevelikom cijenom, a jako malo memorije. O onome sto sam odlucio necu pricati nigdje neka bude iznenadjenje. Dovoljno je reci da je upravo narucena A500 ploca :)
 
Slusaj Majsta kad zavrsis pricu s tim akceleratorima... ako ne objedinis minimig i tvoj fpga u jedan projekat razocaraces me.
Ako postavis fpga akcelerator kao open source onda ce amiga zajednica imati dva ozbiljna open source hardverska projekta.
U sustini ako bi minimig dobio podrsku za aga grafiku onda bi to bila vrlo ozbiljna i upotrebljiva replika buduci da smo svi svesni starosti hardvera koji volimo.
Usput a500 za razliku od a600 ima s leve strane tastature expansion port (zoro tip) gde su dovedeni svi vodovi s motrole. Mada ipak manji akceleratori i dalje idu u socket procesora a tako se ujedno mogu pokriti vise masina odjednom.
 
Poslednja izmena:
Neko drugi vec radi AGA adaptaciju na minimig, U stvari 2 projekta postoje ali o tome u javnosti slabo sta ima. Sto se tice minimiga ne razumijem sta zelis da se desi. Integracija minimiga u akcelerator bi donjela samo to da bi se Amiga koristila samo kao tastatura sto nikako ne zelim. U tom slucaju svi cipovi sa Amiga ploce bi se mogli odlemiti i sve emulirati u FPGA dakle nema mi to neke poente. Sta bi ovde minimig donjeo apsolutno nista. Samostalan racunar na bazi minimiga bi se lako mogao napraviti na PCB velicine 100mmx100mm i ugraditi u neku tastaturu ili sta vec. Ali to je previse jednostavan projekat da bi se sa tim zamarao jer prakticno sta bi trebao da uradim jeste da dizajniram hardver koji ce to pokrenuti. Ja sam nesto i kreirao na taj fazon prije 2 godine i dizajn postoji ali ja tu ne vidim poentu. Mogao bi da napravim to sve, a da cijena bude toliko minimalna mislim da bi mene izaslo oko 25USD po komadu nista vise. Mada opet, nacuo sam da se negdje u blizini mene proizvode tastature za PC racunare sto bi bio jednostavan slijed dogadjaja. Doduse ja jesam davno govorio da bi mozda mogao da razmisljam o ludosti kao sto je Amiga 600 AGA ili sta vec medjutim odustao sam jer ako vec idemo dalje, a izasli smo iz okvira standarne arhitekture onda mozemo u FPGA dodati i 3D akcelerator ili kakvu vec grafiku zelimo. Proteklih godina je glavna prica bila koliko FPGA moze po pitanju grafike i da li je izvjesno da moze da zamjeni standardne graficke cipove. Pregledaj po netu sta moze FPGA po pitanju grafickih akceleratora i bice ti jasno ono o cemu pricam.
 
Hteo sam da naglasim poentu da je najnovija amiga na 68k bazi stara skoro vec 20 godina. Minimig je amiga hardverski emulator ili kako ja vise volim amiga kompatibilan racunar.Generalno ako bi se oslobodio zavisnosti od realnog mc68k minimig bi bio odlicna platforma za clasic amigu. Zarad ovoga i pratim desavanja oko natami projekta ,ali mi se cini da su malo posustali . Ne bih ja unistavao amiga tastaturu zarad minimiga i onako on trosi ps/2 tastaturu.
 
bilo bi super ako bi jednog dana ubudzio nekako Ethernet ili SCSI kontroler na taj akcelerator.
 
Nije jednog dana :) Juce obavljeni pregovori vezani za wireless :) I danas bi trebala da pocne implementacija toga. Predvidjeni domet 80m prenos podataka do 2 megabita. Na kartici ce biti implementirana 2 socketa za SPI upgrate dakle moce se kaciti sta god se zeli dakle bilo kakvi moduli za bilo sta. Juce implementiran PS/2 za misa cime je konacno rijesen problem te gluposti o kojoj se godinama prica. Sto se tice SCSI mislim da to trenutno nije potrebno jer ce microSD da obavlja sve podijeljen u dvije ili vise particija. Jedna particija u Fat32 za kickart.rom, a druga za workbensh u FFS ili sta vec. Najbitnije je da sam izvukao jos jedan SPI socket kojim se moze odraditi i jos jedan IDE kontroler,USB,RTC ili cak SCSI ili dodati kamera ili sta vec covjeku padne na pamet. Ono s to mi trenutno predstavlja problem i sto hocu da rijesim jeste da ovo sve prilagodim da moze da koristi Arduino module posto je on u ekspanziji i ima tonu raznih gluposti koje se mogu implementirati, tako da bi svako mogao da za dolar ili dva kupi modul i implementira to na SPI socket. Dakle tek u narednom periodu ce se vidjeti sta je u stvari uradjeno.
 
Ovo sa arduionom je odlicna ideja jako je popularan. Samo napred. tu sam da pomognem , samo da se odkacim od jurnjave sa poreznicima :p
 
Meni danas bilo dosadno jer nemam sta da radim dok novi PCB ne stignu i ja pokrenuo Vampire 500 projekat. Za pola sata vec dobar dio posla sto se tice dizajna uradio i odmah narucio A500 plocu koju opet nikad nisam ni vidio al sam pomocu slika premjerio sve i malo matematike i dobio sam sve sto mi treba. Problem ce predstavljati neki signali koji se moraju adaptirati po pitanju softvera ali mislim da cu ja to moci cim vidim kako signali izgledaju. Dakle cim napravim akcelerator i nakacim ga na A500 vidjecu kako cudo radi i onda cu te potrebne signale replicirati u VHDL-u. E sad sto ja ovo pokrenuh. Vec godinu i nesto citam sta se sve desava sa ACA500 akceleratorom i kud je to sve otislo. Postalo je toliko smijesno da ja odlucih da i tu pomrsim racune. Dakle ja izgleda idem ka tome da unistim kompletnu profesionalnu proizvodnju retro hardvera. Pojma nemam ali sve mi se cini da sve ovo sto radim ide u tom cilju. Ili ce tako zavrsiti ili ce neko poceti ozbiljnije da radi sto je odavno bilo vrijeme. Sto se tice finansija nema tu nesto pretjerano problema ocekujem da cu proci na jos jednom konkursu a sa sadasnjim znanjem mislim da necu praviti toliko gresaka kao ranije. U glavnom najveci problem je bio dok naucim da lemim kako treba. Jer po prirodi sam jako zivcan i nervozan sa svima na granici svadje i tuce pa mozete misliti kad u lemljenju pogrijesim kako lete stvari... Jos nesto konacno cu ovih dana preci u ozbiljniji radni prostor gdje cu montirati svu opremu i poceti sa zaista ozbiljnim radom. Eto toliko za sad...
 
Majsta sto se ne javis Petru Tyschtschenku, on je i dalje u kontaktu sa Amiga zajednicom, sada je isturio odredjenu kolicinu novih A1200 Magic Pack iz Indije, mislim da bi on mogao da ti pomogne.
On mi je prijatelj na FB, mozemo lako da stupimo u kontakt sa njim.
 
Pa bilo bi lepo da Petro donira po jednu a500 i a1200 Majsti za razvoj novog hardvera,mozda i nesto amiga dokumentacije
 
Mislim da Petro ima kompletnu dokumentaciju za A1200 jer je SOLECTRON iz Francuske pod njegovim patronatom i radio zadnju plochu za Escom A1200,
cak je sliku te ploche okacio na svom FB profilu. Evo je.

467843_10200100831307969_1801461188_o.jpg
 
Eh sve sam te ljude vec kontaktirao i niko se nije ni udostojio da odgovori. Ja uopste vama ne mogu da opisem koliko su vodeci ljudi iz svijeta retro racunara bili protiv ovoga svega. Vise nije bio u pitanju ni skepticizam nego nesto drugo pojma nemam sta. Kad kazem da ne postoji osoba koju nisam kontaktirao onda vjerujte ali kao sto vec rekoh ni odgovora. Sto se tice ove ribe sto je pravila sve ove silne stvari ja imam informaciju da je ona dobila kompletnu Amiga dokumentaciju na nekoj prezentaciji svojih radova kad je trebala da radi projekat Amiga in joystick ili kako ga je vec nazvala. Ali meni dokumentacija ni ne treba cim ugledam signale znacu sta treba da uradim.
 
Sto se tice ove ribe sto je pravila sve ove silne stvari ja imam informaciju da je ona dobila kompletnu Amiga dokumentaciju na nekoj prezentaciji svojih radova kad je trebala da radi projekat Amiga in joystick ili kako ga je vec nazvala. Ali meni dokumentacija ni ne treba cim ugledam signale znacu sta treba da uradim.

O tome i govori u videu koji sam zakačio.

Nema veze, šibaj dalje...
 
Nazad
Vrh Dno