Šta je novo?

Moji akceleratori za Amiga 600 racunar

Impresivno, šta drugo reći... U elektroniku se samo površno razumem, ali ipak dovoljno da mogu da shvatim koliki je ovo bio poduhvat.
 
Znaci da Coldfire i nije najbolja ideja ? TG68 na Altera Cyclone je bolji ?
Pitam, poshto se prodaje Atari clone sa Coldfire - gde vidim dosta postova o SW problemima.
 
Ne moze se to bas tako posmatrati. Jedino kompletno rjesenje to jest najbolje za sada je originalni MC68060 koga je jako tesko naci jer je na trzistu prisutno jako puno kopija. Sto se tice coldfire on nije u stanju da u potpunosti emulira sve instrukcije MC68K serije, mada se nesto po tom pitanju i uraditi. Ja sam prije jedno godinu dana ubacivao neke instrukcije u virtuelni coldfire ali kada sam vidio da je to sve nekompletno odustao sam. inace od coldfire-a po pitanju Amige su odustali svi koji su i pokusali. Ono sto je trebalo da se desi nekim ugovorom iz 2001 koliko znam jeste da Altera i Xinling sklope ugovor sa motorolom da u FPGA ugradjuju Coldfire, medjutim do toga nije doslo u onakvoj mjeri kako se ocekivalo. Altera je u potpunosti odustala od toga razvijajuci svoj Nios procesor koji je integrisan u FPGA, dok se xinling zaustavio na V2 Coldfire, a po mojim testiranjima tek od verzije V4 se nesto moglo ocekivati vezano za Amigu. zasto je to vazno, zasto sto kad bi ja imao verziju Coldfirea vec u FPGA bilo bi pitanje od par dana da bi sve sto nedostaje Coldfireu prepravio putem jednostavnog programiranja FPGA uredjaja. Ono sto je vjerovatno da ce u narednim serijama Coldfire podrzati vecinu Mc68K instrukcija i tek tada se moze pricati o nekom akceleratoru. Medjutim, dolazimo do onog bitnog to nista finansijski nije izvedivo, a one verzije Coldfirea koje bi mogle to da urade su iskljucivo za vojne potrebe, dakle nisu u prodaji. Druga stvar, minimalna kolicina Coldfire-a koji odgovara koja bi se morala poruciti je tad kad sam ja to ganjao bila oko 100 000 komada tako da... E sad dolazimo do onog bitnog, sto se tice Atari klona, kompletna dokumentacija za Atari je dostupna i moze je preuzeti bilo ko, dok za Amigu tako nesto ne postoji niti ce postojati kako stvari stoje. S druge strane emulacija MC68K serije putem FPGA i dalje nije najbolje rjesenje ali je trenutno jedino po pitanju kompatibilnosti i jedino izvjesno da ce zazivjeti. Osim toga vrijeme je da Amiga napusti standardni MC68K procesor u tom fizickom smislu. Eto malo duzi odgovor ali nadam se da sam pomogao sa odgovorom.
 
Poslednja izmena:
Hvala. Znaci kao i sa hard disk 'patch'-evima za igre - kod Atarija free, kod Amige morash platiti WHDL.
Medjutim, koliko znam, Coldfire je mnogo brzi od 68060 - govori se o nekih 600MHz efektivne brzine, te ljudi sanjaju o gledanju DVD-a na Atari-Coldfire. Ja mislim da je to i dalje preslabo - cak i ako je 600MHz efekt. tacno. Ipak je to stara arhitektura. Za DVD treba nesto kao MMX ili SSE, sto naravno ne postoji u 680xx .
Amiga je vec napustila 680xx - kada se 'preshlo' na PPC. Ali koliko vidim ovde, to bash nije uspeshno - ne chudi me. A koja je alternativa umesto 680xx ili klonova ?
 
ARM...
 
@Petari U cemu je problem jeste to sto se tacno ne zna kakve bi bile performase bilo kojeg Coldfire-a jer bi on u ovom slucaju emulirao nepostojece MC68K instrukcije, a kako je u pitanju emulacija veliko je pitanje da li bi on fakticki bio brzi od Mc68060 na 100Mhz. Sto se tice PPC-a ta softverska strana je podbacila, pa svega par igrica i programa se i danas koristi za testiranje PPC-a. Sjetimo se testova u SK iz neke 1999 ili 1998 godine, ne sjecam se vise, kada je u posjed redakcije dosla Phase5 Blizzard PPC ili sta vec, da su oni bili razocarani jer PPC strana nije ni bila u potpunosti podrzana, a emulacija je dala rezultate kao na klasicnom MC68060. I danas bi vrijedilo procitati taj tekst da se malo bolje shvati citava prica.http://www.sk.rs/1998/05/sktd05.html Trenutno jedina alternativa za classic Amige je neka nova verzija Coldfire-a u potpunosti kompatibilnog ili nastavak razvoja PPC-a u koliko neko od ozbiljnih softverasa udje u tu citavu pricu. Sto se tice ARM-a i ostalih pogledajte ovu tabelu pa zakljucite sami http://www.tahi.org/lcna/docs/cpu-performance/processor.html
 
Poslednja izmena:
Pa valjda je ARM malo napredovao od 2001-e :)
 
Arm arhitektura je mozda najvise napredovala na cpu polju u zadnjih 10 godina buduci da prati zahteve ultra mobilnih racunara-telefona. S druge strane mislim da amiga nema vise dovoljno energije da prezivi jos jednu promenu cpu arhitekture - zasada je to samo apleu poslo za rukom da predje na ppc a zatim na x86. Jedino na 68k platformi ima dovoljno softvera svake vrste tako da je tu prica najkompletnija sto se tice amige. PPC je bio izlet u nesto novo ,i nije to bilo lose zamisljeno ali jednostavno ppc nije preziveo u svetu desktop cpu-a. Mozda su tome najvise kumovali i njegovi tvorci IBM,Apple,Motrola.
030 je mozda najkompatibilniji u nizu 68kprocesora. Amiga softver nije bas pisan najcistije pa data i instruction kes koji donosi 020 i noviji procesori znaju da naprave probleme. Kod 040 i 060 stvar je jos izrazenija.

ColdFire je zamisljen kao cenovno pristupacan i jak MCU (mikrokontroler) koji je za uzor imao 68000 procesor. Normalno da je procesor imao gomilu mogucnosti koje nisu potrebne u svetu mikrokontrolera ili bar nisu toliko potrebne. Zato je usledilo sakacenje procesora koji je bio uzor i normalno da je moralo da se neke stvari izmene da bi taj cpu radio kako treba. Tako da je CF "prostija " verzija 68k osnove koju je lakse prilagoditi da radi brze.Dosta instrukcija su "iste" ali drugacije rade, drugacije se ponasaju prema flag registru tako da 68k kod koji proverava neke uslove ima svu sansu da se zakuca.Sve ovo je tesko pratiti i filtrirati ,gube se cpu ciklusi tako da od brzine na kraju ne ostane nista.
Naj idealnije za atari i amigu bi bilo ako bi neko uradi reviziju 020/030 procesora ali da radi na 500-600mhz. U tim snovima bi nama
bio kez od uva do uva i nebosmo smeli de jedemo dzem i krem namazan na hleb da ne umazemo usi.

Dotle nam ostaju tg68 i ostala soft core resenja
 
Poslednja izmena:
Hmm.. Ja sam imao ARM na 600MHz u Pocket PC. Moglo je gledati DivX na 320x240.

Mislim da nema realnih sansi da neko uradi veoma kompatibilan 680xx klon na nekih 600MHz-a. Ne zato sto nije moguce, vec mislim da ideja nije bas najbolja. Jeste da bi stari SW leteo ko zmaj, ali to bi i dalje bilo sporije od novih procesora na istom kloku - nedostatak MMX, SSE, te vishe ciklusa za instrukcije itd. Najgore je to, shto veci deo starog SW-a takodje ne bi radio - i to samo zbog prevelike brzine.

Bez velike korisnicke baze prelazak na novi tip CPU-a je verovatno nespeshan. Koliko znam, samo Apple je stvarno uradio to.
 
Zasada , koliko je meni poznato samo je Transmeta uspela da napravi procesor koji emulira neki drugi u konkretnom slucaju x86 seriju
http://en.wikipedia.org/wiki/Transmeta
Dakle nije nemoguce vec je pitanje isplativosti tako neceg.
 
ima OS4 za ppc, i povecu bazu softwera: http://www.os4depot.net/

doduse ne znam koliko toga radi na classic.
@petari
ne mora se platiti whdload, moze da radi neregistrovan. ili se snadjes nekako. bese ima i JOTD koji je skroz besplatan i slicno.
amigine igrice su popularnije i rekao bih generalno bolje, mozda jace zasticene, pa je zbog toga tako (subjektivan utisak).
 
Poslednja izmena:
100 eur za 020 je mnogo. jest da ima 128Mb RAM, ali to i nije bitno za igrice. ja bi pre uzeo neku polovnu '040 ili '030. ili samo FAST RAM, zavisno od budzeta.
 
Ono sto bi ja na to rekao jeste da se samo sjetite sta je sve radio Pentium1 sa 32 mega rama, dakle ovde memorija ne igra pretjeranu ulogu.
 
Neko moje iskustvo dok sam imao A1200 viper030/42mhz 8mb ram . Vecito znalo da zafali malo ram memorije da nesto ne radi. Cini mi se da je nekako optimum bio bar 16mb i da se ne brines. S blizardom ppc sam imao 32+16 mb i to je bio max natrpao toliko zato sto se imalo mada nisam primetio razliku ni na 2x16mb. Tako da je po meni u amiga svetu 32mb vise nego dovoljno.
 
(post prenet iz teme: Multiple Classic Computer)

@majsta na to sam i mislio: cena, mogucnosti... dakle FPGA jos uvek nisu pogodni za implementiranje brzih 680x0 varijanti od postojece, 20 godina stare, MC68060.

ColdFire-u fali sto/sta... vidim da su sve zivo morali da patchuju da bi radilo na CF tako da po meni to bas i nije idealan put pogotovo sto Freescale, koliko sam razumeo developera FireBee-a (ColdFire Atari klona), kaze da Freescale nema jasno definisan dalji roadmap za ColdFire (mislim da su stigli do 700-800MHz verzije).

Rodolphe Czuba sprema novi akcelerator za Falcona koji bi ujedno mogao da radi i zasebno, bez Falcona (uz SuperVidel ako sve ispadne kako treba). Nesto se spominje da ce mozda dodati i ARM jezgro.

mada ce to ici dosta teze, dakle kombinacija Coldfire i FPGA+ neki open source graficki akcelerator i rjeseni su svi problemi.
Uskoro bi trebao da mi stigne SuperVidel: FPGA graficki akcelerator za Falcona koji bi trebao da bude 100% kompatibilan sa originalnim Falcon Videlom (mislim da su u FPGA ugurali i neki deo za hardwersko dekodiranje MPEG2 videao...).


u svakom slucaju, FPGA za dalji napredak Amige/Atarija i nije neko resenje (kad je CPU u pitanju!!!). Prelazak na ColdFire ima "onako" smisla... ne znam kako bi bilo za Amigu, ali za Atari na CF rade cisto pisane aplikacije. sa druge strane ni ColdFire nije napredovao ne znam koliko. Ako ti treba urnebesno brz Atari na kojem rade cisto pisane aplikacije: uzmi Aranym i stavi na i7 PC. tako da ja ne vidim neki smisao FireBee-a i ColdFire-a.
 
Poslednja izmena:
@Petari U cemu je problem jeste to sto se tacno ne zna kakve bi bile performase bilo kojeg Coldfire-a jer bi on u ovom slucaju emulirao nepostojece MC68K instrukcije, a kako je u pitanju emulacija veliko je pitanje da li bi on fakticki bio brzi od Mc68060 na 100Mhz.

heh... negde na atari forumu se skoro opet diskutovalo o ovome:

CT63 (68060 do 105MHz sa SDRAMom) ima duplo brzu memoriju od FireBee-ja (ColdFire v4 na 266MHz = 400 "CF" MIPSa :))

pokusacu da nadjem thread...

... ili nastavak razvoja PPC-a u koliko neko od ozbiljnih softverasa udje u tu citavu pricu.

sta je sa ovom novo Amiga-om X1000? ona koristi poslednji i NAJBRZI PPC, right? Dakle od toga sa PPCom jednostavno ne moze.
 
apropo price o "buducnosti" platforme neko moje vidjenje sadasnjosti i buducnosti.

na atariju danas uglavnom svi koriste MiNT. glavni benefit MiNTa, pored multitaskinga i zastite memorije je mogucnost koriscenja Unix programa: od arhivera, crona, rsynca VNCa... do sambe..
uglavnom sve radi fenomenalno brzo na 68060/70MHz. (ako nesto i raspakujete na atariju, uglavnom su Megabajti u pitanju a ne terabajti i slike uglavnom nisu RAW vec JPEG za ekran... tako da je sve super brzo)

ono gde najociglednije nedostaje brzine je internet (citaj: web browser). NetSurfu (portovan sa RiscOSa) treba bukvalno 15 sekundi da prikaze ovu stranicu bench foruma (jednostavne stranice se prikazu trenutno ali danas je 99% stranica 'komplikovano').

na stranu brzina, jos veci problem, kako se meni cini, je softwerska podrska: uskoro ce se pojaviti SuperVidel (xilinx spartan 3 2000 FPGA graficka, 220MHz, 128MB DDR2, 1600MB/s (naspram 5MB/s koliko ima stock Falcon...) - e sad sta ce nam ovo? Uglavnom da imamo 1920x1600x32bit desktop (mada sam ja zadovoljan i sa ovim kineskim sreendublerima :D).

Ova graficka bi bila idealna za kompozitni desktop. a to se najverovatnije nece desiti tako da ce graficka na 220MHz sa gigabajtima brzine ostati kao frame buffer.

mada ne znam ni sta ce nekome 1920x1600 na atariju - valjda da popali sve programe ikad napisane i stavi ih na jedan ekran :D

i onda se desi da sa ovim akceleratorima ne radi npr. program za pustanje YM (yamaha fajlova) - mislim sta ce mi atari ako ne mogu da slusam YM muziku...


u svakom slucaju impresivno je videti kako danas radi racunar iz 1992. i koliko mu ne fali mnogo da moze ravnopravno da se nosi sa racunarima iza kojih stoje milijarde. hvala open source-u i toj nekolicini entuzijasta ;)

btw tek sad kad vidim ovaj tekst u QEDu (text editoru) vidim kolike kilometarske postove pisem sve vreme... :D

pozz
 
i na Amigi su problem web-browseri.
mislim da javascript i slicna srania donose vise stete nego koristi.
fala bogu da nisu zaziveli projekti kao 'Opera turbo'.
 
Fino deluje ovaj aga minimig s ovim 060. Skoro pa bolesno dobro :p
 
^^
^

savrseno brzo... kad uporedim ovo sto sam video sa MiniMig 060 i moj stari PowerBook 5300 - "cini" mi se da je MiniMig 060 bukvalno trenutan! :) (cuj "cini"! :D)
 
Ne znam sta da vam kazem ljudi sad bio kod kolege u garazi i uzeli powerMac sa G4 na 400MHz za par minuta nabacili novi MorphOS i dodali preko giga rama. U medjuvremenu se instalirao i WinXP na nekom gigahercnom intelu. Mislim smijesno je porediti. Meni je jedino pitanje u glavi bilo kako ovo sve moze na 400Mhz da radi tako brzo. Jos smo dodali neku Ati karticu, sve je prepoznato iz prve i radi perfekt. Godina proizvodnje 2000 :) Sta bi tek bilo sa Amigom da je dozivjela 2000 mozemo samo da zamislimo...
 
Evo malo novih rezultata dakle akceleracija je prisutna trenutno je sistem brzi bar 3 puta nego originalna A600. Kodu je potrebna detaljna optimizacija i na kraju ocekujem bar 20 puta bolje performanse nego na originalnoj A600. za poredjenje sistem je trenutno nesto brzi od A1200.
IMGA0021.JPG
IMGA0025.JPG
 
Koliko vidim sys info prijavljuje ec020 cpu? To je emulirani model cpu-a ili baguje sysinfo?
Inace super da ima napretka, svaka cast i samo napred.
 
Nije bag nego sam u medjuvremenu prije desetak dana uspio da potjeram i emulirani ec020 :) Inace vec je sad sve mnogo brze poslije danasnjih testova ali i dalje je kod pun bagova doduse ko ga je pisao dobro ikako i radi :) Za vikend ide redizajniranje ploce jel sam uspio da eliminisem neke veoma skupe i tesko dostupne komponente. Nisam nezadovoljan rezultatima ali neki dijelovi koda me nerviraju pa trebalo mi je skoro mjesec dana da glavni core oslobodim sporog 7MHz busa jer je totalno bio zavistan od njega i vrtio se u nekakvoj petlji cekajuci na rastuci signal. Rjesenje je bilo totalno prosto ali eh aj se sjeti svega. Inace sad se borim sa ovom memorijom koja se prestala proizvoditi prije 10 godina, firma propala, sto zato sto je pravila smece i bas sam ja uspio da nabavim to smece. Trenutno memorija puca na 100Mhz, a navodno moze 125, a meni se sve cini da ona ne moze ni 80. zeza me i sto sam povukao predugacku liniju za clock za memoriju pa sad racunam kasnjenje tj. phase shift. Da bi to mogao preciznije da uradim koristim 50Mhz clock umjesto dosadasnjeg dupliranog 7Mhz clocka sa Amiga maticne ploce. U principu dobiveni clock je bio 14.18Mhz sa kojim nisam mogao da uradim precizno kasnjenje signala, ali sa ovim novim mogu da idem na pomak od cak -0.02 ns I tako dalje, komplikovano je ali ide nekako.
 
Bravo, sledeci update neka bude sa Motorollin' naslovom :)
 
E majsta moram da kazezm sada da sam razocaran..................
Pored euro krema ti si naso nutelu da reklamiras cccccccccccc
S euro kremom takovo bi doguro do 2 mips-a lagano :)
Sala na stranu ali lep video
 
Dakle ovo bi bila konacna, finalna verzija kojom su rjeseni brojni problemi vezani za raspored komponenti i sad ce nadam se raditi sve mnogo brze jer tu je i 16 bitna memorija ukupno 64 mega rama. Malo li je za Amigu. Sto se tice ostalih rjesenja, konacno sam rjesio ono najbitnije, a to je da je FPGA stalno crkavao od strujnog udara koji je dolazio preko USB porta. Cime se morao koristiti nesto bolji USB kabal koji je tesko dostupan. Sada sam, opet kazem valjda, rijesio ovo dodavanjem zastitnog sklopa koji bi trebao sve da blokira ukoliko bi povecanje voltaze na JTAG konektoru premasilo 3.3V. U teoriji ovo valjda radi. Na ploci je sve izmjenjeno sto se tice Clock signala, sve u cilju smanjenja troskova proizvodnje. Da li sam sad uspio da spustim cijenu ispod 100USD ostaje da se vidi. Od performansi ocekujem u startu preko 2Mips-a, a sa dodatkom cache-a prvo 6 Mips-a, a onda i 9 nadam se.

Vampire600v1.4.jpg
 
Nazad
Vrh Dno