Šta je novo?

Moji akceleratori za Amiga 600 racunar

@MIB jeste ovaj LP model.
@yooyo tako nesto vec postoji u obliku Vampire V4
@zzarko jeste isto je kao sto je i bilo. Ti vjerovatno znas bolje od mene ali mislim da je situacija ista kao ii prije 20 godina koliko sam uspjevao da procitam stare postove na nekim forumima.
 
E moj Majstoroviću, jesi genije al kada je sve ostalo u pitanju extremno si tvrdoglav a to drugi koriste i na kraju će pobediti a ti ćeš izvisiti u to sam ubedjen 300% jer oni znaju šta rade ali ti ne znaš. Da si to sve patentirao na vreme i angažovao advokate ne bi sada strahovao i prepucavao se sa ljudima već bi bio CEO svoje kompanije i komandovao. Kada je biznis u pitanju prva stvar u USA koju te nauče jeste unajmi advokata, druga unajmi još jednog advokata a treće patentiraj svoj rad. Da si to patentirao i sam registrovao firmu mogao si da prosledjuješ licencu kome hoćeš a niko ne bi smeo ni jedan klon da napravi niti da upotrebi ime i logo Vampira. U poslu nema dobrih ljudi već je sve samo i isključivo stvar interesa, danas si im super drugar sutradan zakleti neprijatelj. Mislim da si već debelo okasnio za sve i moguće da ništa više nećeš moći da uradiš i propašće ti višegodišnji rad ali daj bože da grešim. Pozdrav
 
@ripkid Jeste u pravu si. Problem je samo u tome sto ja nista ovo nisam gledao kao biznis niti sam bio svjestan da u retro svijetu ima kakvog biznisa. Kasnije sam se uvjerio da je kao i u svemu ostalom samo novac bitan. Problem je i u mjestu gdje zivim gdje je skoro pa nemoguce vuci prave poteze i vuci ih brzo. Sve sto radis moras mjesecima unaprijed da isplaniras i da predvidis potencijalni scenario. O mojim mogucnostima je suludo i pricati kad vidis da ti pismo putuje do Austrije 15 dana, a od nje si udaljen 3 sata voznje. Vec dugo vremena sam ja svjestan scenarija ali sam se pomirio sa tim. Na nekim nazovi "velikim idejama" nikad nisu profitirali oni koji su ih pokrenuli nego razni mesetari, menadzeri i slicno. Tako ce biti i ovaj put. Ja sam jednostavno konstantno odbijao da se se preselim u EU ili cak dalje iz nekih patriotskih razloga istovremeno gledajuci(Tesna koza) kako lokalni dupeuvlakaci avanzuju. Ali ajde ima sve svojih mana i prednosti, na kraju ce bar ostati satisfakcija da je projekat uspjeo, a ideja zazivjela. Ono sto je meni porazno je vise stvar odnosa drzave prema pojedincu, inovatoru, gdje ce se na kraju desiti da ce nasa drzava dizati kredite da bi kupila inovacije iz inostranstva na kojima su radili nasi ljudi koji su im te ideje nudili nekad davno dzabe opet iz patriotskih razloga. Ko zna mozda i ovaj projekat zavrsi isto jer ce sigurno prerasti retro svijet. Ko zna...
 
Koliko se sećam, Majsta nije ni kreuo u celu priču da bi se obogatio. Kasnije, kada se pokazalo da je njegova ideja skroz na mestu, došlo je i do komercijalizacije (kakvi su trenutno finansijski ugovri među članovima Vampire/Apolo tima ne znam, a mislim i da nije moje da znam). Detalja u ovom tredu od 50 i kusur strana ima na pretek. Ja lično nemam finansijskog interesa u igranju sa retro spravama. Novac se zarađuje na drugom mestu, retro sprave su hobi i uživanje (da nisu, ne bih se ni bavio njima). Stvari koje sam dosad pravio za retro mašine (naravno, ni blizu nivoa komplikovanosti koje je Majsta radio) su sve postavljene pod GPL licencom, pa nek koristi ko i kako hoće, ako nekom bude dobro došlo - odlično!

Pa s tim delimično u vezi:
http://8bitchip.info/commodore/1541 Head Protector x2.pdf
 
@ripkid Jeste u pravu si. Problem je samo u tome sto ja nista ovo nisam gledao kao biznis niti sam bio svjestan da u retro svijetu ima kakvog biznisa. Kasnije sam se uvjerio da je kao i u svemu ostalom samo novac bitan. Problem je i u mjestu gdje zivim gdje je skoro pa nemoguce vuci prave poteze i vuci ih brzo. Sve sto radis moras mjesecima unaprijed da isplaniras i da predvidis potencijalni scenario. O mojim mogucnostima je suludo i pricati kad vidis da ti pismo putuje do Austrije 15 dana, a od nje si udaljen 3 sata voznje. Vec dugo vremena sam ja svjestan scenarija ali sam se pomirio sa tim. Na nekim nazovi "velikim idejama" nikad nisu profitirali oni koji su ih pokrenuli nego razni mesetari, menadzeri i slicno. Tako ce biti i ovaj put. Ja sam jednostavno konstantno odbijao da se se preselim u EU ili cak dalje iz nekih patriotskih razloga istovremeno gledajuci(Tesna koza) kako lokalni dupeuvlakaci avanzuju. Ali ajde ima sve svojih mana i prednosti, na kraju ce bar ostati satisfakcija da je projekat uspjeo, a ideja zazivjela. Ono sto je meni porazno je vise stvar odnosa drzave prema pojedincu, inovatoru, gdje ce se na kraju desiti da ce nasa drzava dizati kredite da bi kupila inovacije iz inostranstva na kojima su radili nasi ljudi koji su im te ideje nudili nekad davno dzabe opet iz patriotskih razloga. Ko zna mozda i ovaj projekat zavrsi isto jer ce sigurno prerasti retro svijet. Ko zna...

Ceo retro gaming je ogroman biznis danas, dovoljno je videti da se došlo do toga da su Sony i Nintendo izbacili official mini verzije svojih starih konzola. Nostalgija košta i nostalgija se naplaćuje, cene igara i hardware-a skaču iz godine u godinu. Stvari koje sam ja nabavljao pre samo 5 godina danas vrede skoro pa duplo. Vampire je projekat koji se nažalost oteo kontroli, znamo svi da si imao najbolje namere ali čim se radi o nečemu što miriše na profit tu uvek nastaju problemi. Iz tog razloga se nikada ništa ne prepušta slučaju, po sistemu "šta bi bilo kad bi bilo" već od starta treba sve jasno definisati. Ti si sebe mogao obezbediti ovim za života a ovako se moraš cimati sa kojekakvim parazitima a patrotizam se ne maže na leba brale moj. Ako je jedan Voja Antonić zapalio za Usa u svojim godinama onda može svako.
 
Ajde bre Ripkide, sad si počeo kao Palma (patriotizam se ne sipa u traktor), kao da se emigriranje, ili put u EU sipa.
Ne kapiram poentu tvog prigovora. Odnosno, tvoj prigovor je u smislu: "Ja bih to bolje na tvom mestu". Ko što reče moj ortak. Dok nije otvorio firmu, svi su ćutali, niko nije imao para, siromaštvo, on skupio jaja, i otvorio na rizik, i uspeo (i sve je bolje), svi su se razgalamili kako bi oni bolje vodili tu firmu. Počevši od njegovog brata, preko oca i tašte, pa do komšije.

Nisam ja Majstin fan (čak naprotiv, u svojoj Amigi imam Aca 500+, od ozloglašenog Jensa (koja me, istina, sjajno služi), jer mi je Vampir bio preskup), a i nije mi se svidelo da otvaram kućište svaki put kada treba da iskopiram neku novu igru na CF karticu.
Opet, pucam od zadovoljstva što je naš čovek napravio nešto trenutno najbolje za Amigu.

Nemam ništa protiv da se Majsti uputi kritika, ali kritike poput: "Šta bi bilo, kad bi bilo", bar mene.. zgražavaju.
I ne samo kad su upućene Majsti.
Možeš i Hitleru da je uputiš, i ja ću da se zgrozim.
 
Koliko se sećam, Majsta nije ni kreuo u celu priču da bi se obogatio. Kasnije, kada se pokazalo da je njegova ideja skroz na mestu, došlo je i do komercijalizacije (kakvi su trenutno finansijski ugovri među članovima Vampire/Apolo tima ne znam, a mislim i da nije moje da znam). Detalja u ovom tredu od 50 i kusur strana ima na pretek. Ja lično nemam finansijskog interesa u igranju sa retro spravama. Novac se zarađuje na drugom mestu, retro sprave su hobi i uživanje (da nisu, ne bih se ni bavio njima). Stvari koje sam dosad pravio za retro mašine (naravno, ni blizu nivoa komplikovanosti koje je Majsta radio) su sve postavljene pod GPL licencom, pa nek koristi ko i kako hoće, ako nekom bude dobro došlo - odlično!

Pa s tim delimično u vezi:
http://8bitchip.info/commodore/1541 Head Protector x2.pdf

Kakva god da je Amiga scena, ne znači da su svi lopovi i prevaranti, tako da ipak verujem da Majsta ima neki korektan dogovor sa ekipom koja pravi Vampira i kakvu takvu nadoknadu za svoj rad.
U suprotnom bi to zaista bila šteta, jer ako je neko zaslužio da nešto i zaradi od ovog projekta, onda je to svakako on.
Ali to nije ništa novo u računarskom svetu, znamo koliko je zaradio jedan Džobs, kao sposoban menadžer i biznismen, a koliko Woz, kao konstruktor Apple-a.
U krajnjoj liniji najvažnije je da postoji izbor.
Nekom odgovara samo originalni hardver, a ostali uvek imaju način da se snađu.
Meni je stvarno deplasirano da plaćam za fpga varijantu toliko, ako postoji mnogo povoljnija i brža solucija, sa raspberry pi u Amiga kućištu.
Kada se sve lepo odradi, manje je bitno da li je ispod haube originalni hardver, fpga ili računarčić slabiji od većine današnjih telefona, koji i pored toga pokreće Amigu duplo brže od Vampira 4 ili trostruko brže od najjačih Blizzarda 060.
Znam da se dosta ljudi opredeljuje i za ovakva rešenja, mene samo nedostatak jednog praznog A600 kućišta sprečava da napravim istu stvar.
Evo pre neki dan sam testirao kako to sve izgleda na pi3+ i rezultati su sjajni, oko 250 Mips-a i 200 Mflops-a ili u praksi npr. jedan Quake II (AGA port) dostiže skoro 30 fps-a, što je misaona imenica za bilo koju staru turbo karticu, čak i za Vampira.
IMG_2926_1.jpg
 
Poslednja izmena:
Molim vas da se lična rasprava ne nastavlja.
Prošli ste bez opomena za offtopic i flame, sledeći put neće biti tako.
 
@Majsta

Oće biti standalone uskoro (u julu)?
Nećemo da širimo dalje, slobodno reci. :)

Koliko sam video, možda bude varijanta da bude u A500 kućištu (A1200 je premaleno).
Jeste razmišljali o svom nekom identičnom kućištu? Bazirano donekle na Amiga dizajnu, ali modernije.
Nešto poput kućišta za sharp, meni je i dalje taj dizajn super.

Hoće li biti suštinski neke razlike (u preformansama) između standalone vampira, i A1200 sa V4?
 
Meni je stvarno deplasirano da plaćam za fpga varijantu toliko, ako postoji mnogo povoljnija i brža solucija, sa raspberry pi u Amiga kućištu.
Kada se sve lepo odradi, manje je bitno da li je ispod haube originalni hardver, fpga ili računarčić slabiji od većine današnjih telefona, koji i pored toga pokreće Amigu duplo brže od Vampira 4 ili trostruko brže od najjačih Blizzarda 060.
Znam da se dosta ljudi opredeljuje i za ovakva rešenja, mene samo nedostatak jednog praznog A600 kućišta sprečava da napravim istu stvar.
Evo pre neki dan sam testirao kako to sve izgleda na pi3+ i rezultati su sjajni, oko 250 Mips-a i 200 Mflops-a ili u praksi npr. jedan Quake II (AGA port) dostiže skoro 30 fps-a, što je misaona imenica za bilo koju staru turbo karticu, čak i za Vampira.
Pogledajte prilog 267610

Ja sam isprobao Amibian na RPi2. Moze da dobaci do 120 Mipsa sto je i dalje sjajno ali...
Prvo, to je samo brzina emuliranog procesora. Ako pustim nesto sto koristi cipset(sve igre i demoi sem RTG verzija) to se sve drasticno usporava.
Dok nisam izvalio da u podesavanjima ima neki 'Fast Copper' i jos par stvari, skoro pa da nista nije bilo igrivo. E sad, ukljucivanjem toga, maltene jedna trecina igara ili prestaje da radi ili ima neki glitch koji nije bas lako tolerisati. Ne daj boze da iskljucim JIT. Npr. AB3DII sa JIT-om brlja vertikalne teksture po horizontalnim a sa iskljucenim ne al je slideshow.

Sve u svemu, ok mi je da imam i RPi varijantu al daleko je to od neke ultimate Amige.
I ja sam razmisljao u sta da ga ubacim. Ovo mi ne deluje lose: https://gumroad.com/l/JWCTY
Al nervira me sto kad ga ukljucis mora da izadje malo linux cli-a...

Jel postoji na linuxu >NIL: :) i gde je startup-sequence? :)

Inace kolko videh i V4 moze da prebaci preko 200mipsa.
 
Ja sam isprobao Amibian na RPi2. Moze da dobaci do 120 Mipsa sto je i dalje sjajno ali...
Prvo, to je samo brzina emuliranog procesora. Ako pustim nesto sto koristi cipset(sve igre i demoi sem RTG verzija) to se sve drasticno usporava.
E, probaj na njemu neku iole noviju verziju FS-UAE-a, pa ćeš da vidiš koliko može da se vuče :) Novije verzije WinUAE-a imaju značajno precizniju emulaciju, naravno po cenu značajno veće hardverske zahtevnosti.
Jel postoji na linuxu >NIL: :)
Da, zove se /dev/null, ali postoji mnogo procesa koji ispisuju poruke i isključiti sav izlaz nije jednostavno kao kod Amige. No, možeš da pogledaš na:
https://superuser.com/questions/351387/how-to-stop-kernel-messages-from-flooding-my-console
https://askubuntu.com/questions/248/how-can-i-show-or-hide-boot-messages-when-ubuntu-starts
Nisam se još igrao sa Amibian-om, pa ne znam koji pristup bi bio bolji, ali ako bih nagađao, mislim da bi ovo drugo verovatnije odradilo posao.
i gde je startup-sequence? :)
E, i toga ima na dosta mesta, recimo da razni podsistemi imaju svoje startup skriptove, nije sve na jednom mestu. No, sve je veoma konfigurabilno, i zavisi od distribucije do distribucje gde su šta stavili.
 
Nazad
Vrh Dno