Šta je novo?

Moji akceleratori za Amiga 600 racunar

Da trebao bi, taj dio koda je davno gotov ali nije implementiran jos jer trenutno nema potrebe za tim. Takodje i brzina hard diska je povezana sa tim pa ni ona nije bas kao sto bi trebala ali to cu uraditi kasnije.
 
Sjecam se ovoga na a500, nisam siguran jel prvi ili drugi dio. Znam da sam dobio igricu na disketu uz Amiga special ili Amiga games (dojčland)
Imam jos stari cd od amiga special pun 3d (maxon cinema itd..) radova, raytrace, animacija, avi..igrica, programa. Mislim da je i final writer na njemu.
 
Nisam odavno pisao ovde :)
@highlanderfx82 jeste igra je bas zahtjevna u stvari ovo je Zeewolf 2 verzija koja se u stvari danas najvise koristi da istestira minimig ili bilo koji core koji se pravi za Amigu zato sto je igra veoma osjetljiva na bilo koji dio hardvera. Dakle mora sve 100% da radi pogotovo po pitanju FastRam-a da bi se pokrenula, tako da je ovo bio svojevrstan dokaz da sve funkcionise.

Sta je u stvari bio problem. U principu nije moguce gledati dokumentaciju o Amigi ili nekom njenom dijelu i izvrsiti neke simulacije kodova vidjeti da se to poklapa sa dokumentacijom i zakljuciti da to radi. Mnogo je kompleksnije i citav dizajn je u stvari kako bi rekao "uradjen na prevaru" :) Ja sam morao da generisem jos masu signala, bilo je potrebno stvarno puno koda ali o tome sam pisao na stranim forumima i nadam se da ce to pomoci nekom ubuduce.

Trenutna situacija jeste da je Vampire 600 u proizvodnji i moj mail je blokiran od silnih zahtjeva, dakle ovo me sve iznenadilo jer sam smatrao da ce se za ovo sve zainteresovati 20 tak ljudi jer sam razmisljao da je prica sa nekom vecom prodajom zavrsena jer su u medjuvremenu izasle ACA kartice te razne nadogradnje u vidu memorijskih prosirenja i sta sve ne. Ono sto je nevjerovatno jeste da sam primjetio da ljudi prodaju ACA i ostale kartice i istovremeno narucuju Vampire. U prvih odprilike 2 sata od obavljivanja informacije o prodaji bilo je preko 30 narudzbi, a sa danasnjim danom mislim da vec ima oko 150. Trenutno se trudim da sve stignem ali ide tesko jer radim sam i sljedeca sedmica je kljucna. Ako ima nekih pitanja tu sam.
 
Bravo Majsta! Bas mi je drago sto je Vampire naisao na tako dobar odziv, 150 kartica je super za pocetak. Trebalo je ovako nesto odavno Amiga sceni, dosta je bilo pijavica koje uzimaju lovu samo na ime Amige. Massive respect, jedva cekam Vampire 500, preorderujem day one :) Jos jednom BRAVO!
 
Majsta samo napred, jedva čekam Vampire 500, ako misliš da imaš puno narudžbina čekaj da vidiš šta će biti sa 500 verzijom predviđam deset puta veću potražnju....
 
bilo bi super ako bi ta verzija za A500 mogla lako i na A1000 ili CDTV jer ima jako malo prosirenja za te modele.
 
@orange47 meni je problem sto ja ostale modele Amige nikad nisam ni vidio, a pomocu slika je tesko zakljuciti sta treba da se uradi. No, vidjecemo.
 
Like vultures various people are sending me bunch of mails wanting to increase price of the boards and to resell them. Proposal prices about 200Euros :) Let me say this. If I ever seen that someone sells this card for some incredible high price I will stop him by putting tons of boards for sale at manufacturing cost.

Šta drugo reći osim bravoooooo!!!!!!!!!!
 
OK, pročitao sam šta je Majsta napisao na svom sajtu i prosto ne mogu da verujem da ima ljudi koji bi da sabotiraju razvoj dodataka za računar koji je prestao da se proizvodi pre 20-tak godina... Ili da veštački podižu cenu zato što im tako odgovara... Nikada dosad mi nije bilo jasno zašto su dodaci za Amigu toliko skupi, ali mi je ovo otvorilo oči. Mislim da bi Majsta mogao da, u piratebay stilu, obajvi sve te mail-ove na sajtu, da se lepo vidi ko i šta radi.

A600 nažalost nemam, ali ako Majsta može da postigne, možda neki video sa kakvom FPS igrom ili kakvim zahtevnijim 3D demoom?
 
Da, meni je postalo mnogo toga jasno proteklih dana. Ja cu jednog dana objaviti sve svoje mailove i kad se to desi mislim da ce citava prica o proteklih 10 i vise godina vezanih za Amigu biti jasna. Ja sam jako puno truda ulozio da dodjem do bilo kog covjeka koji je ikad nesto kreirao za amigu i poslao mu nekoliko pitanja. Meni je sve jasno od toga zasto je Amiga USB razvoj propao, ko je koga tu prevario i zasto pa do toga sta se desilo sa Natami timom. U principu kad sam dobio sve te odgovore tacno sam znao sta treba a sta ne da radim i opredjelio se za totalno neobicnu strategiju. Jedino je minimig bio cist po pitanju svega ostale je sve prica za sebe. Sto se tice ovog mog projekta ja idem ka svom cilju, taman da sve i propadne ja sam dokazao ono sto sam zelio.

@zzarko ja jesam neke testove prikazao ali trenutno nemam vremena za vise testiranja. U ostalom prava testiranja ce izvrsiti oni koji znaju malo vise o igrama i demoima od mene. Meni je najznacajnije da je akcelerator prosao stress test, to je u stvari program koji do krajnjih granica gura CPU i razvijen je za apollo-core koji je bio na testiranju u IBM. Inace apollo-core je moja sljedeca meta i akcelerator za A1200 na 300Mips. Razgovore sam vec obavio, i necete vjerovati jedino sto me sprijecava da se upustim u ovo jesu trapdoor konektori koji bi trebalo da se proizvedu u Kanadi.

Sto se tice performansi za A600 i A500 bice to najbrzi akceleratori napravljeni ikad. Mislim da kad dodam jos L1 cache da ce performanse da se uduplaju i da ce sve to jednog dana ici preko 20Mips. Ostaje da se vidi...
 
Hvala na odgovoru! Željno iščekujem snimke ljudi koji se prvi budu dočepali akceleratora :)

A1200 akcelerator? DA, zainteresovan sam :) A500? Verovatno i to... (ako prođe kod žene :) )

P.S. Žao mi je što ne možeš stići do balccon-a... Nadam se da ću čuti priču nekom drugom prilikom.
 
@majsta: koje bi bile maloprodajne cene za a600 i a500 modele (ponaosob), npr da se naruci kod tebe iz prve ruke, imam jednu a500 i jednu a600?
 
Trebalo bi da uradiš pre-order akceleratora i tako finansijski osiguraš razvoj, ako se odlučiš za takav korak imaćeš bar 20-50 kupca samo sa ovih prostora u startu da nepričam o inostranstvu (verovatno na stotine). U svakom slučaju imaš sigurnog kupca za A500 akcelerator.
 
Koliko sam video na Majstinom sajtu, pre-order za Vampire 600 je uveliko krenuo. Biće odatle valjda para i za dalji razvoj s obzirom da je odziv prvih dana prilično dobar.
 
Da. Pre-order je davno poceo i u prvih nekoliko sati 100 akceleratora za A600 je vec rezervisano. Ploce su na putu, dakle odvija se sve po planu sem jedne stvari, a to je da mi VladaRS nije uplatila jos novac pa sam morao da se sav rastegnem da bi izgurao proizvodnju. Ovih dana, sam uspio da obezbjedim da je svih 64Mega memorije autoconf. Nije bilo toliko komplikovano koliko me frustrirala cinjenica da sam sve naprajvio odlicno, a da pri tom nisam znao da stari SysInfo ne detektuje 64MB pa sam zakljucio da nesto u mom kodu ne valja i izgubio 5 dana trazeci gresku. Na kraju sam dobio potvrdu od razvojnog tima WinUAE da je to u stvari sve OK. Slike i diskusija o tome je na EAB forumu. Danas pokusavam sve da pokrenem na 133.33MHz sistem bi trebao da ima stabilnih 8Mips, na 158MHz stabilnih 10Mips ali sa ovim cacheom koji sad koristim tesko da cu uspjeti. Vjerovatno cu u narednom periodu uzeti cache iz Natami cora koji imam vec duze vrijeme. Juce sam citav dan proveo surfajuci sa A600 i bilo je solidno. Koristio sam PCMCIA wireless karticu i AWEB,Voyager. Takodje sam pokusavao da pokrenem MP3 i nisam bio zadovoljan. Dakle akcelerator jos uvijek nema snagu da pokrene Mp3 ali ako ovo testiranje danas prodje kako treba sigurno ce imati.

http://youtu.be/ZB0lB_br6xI
 
Poslednja izmena:
Neznam kakv dil imaš sa Vladom RS, ali izgleda da ona stara narodna još uvek važi "Ko države mnogo veruje, loše će da prođe". Drago mi je da nisi posustao i sve sam finansiraš, mada kako ja razumem problematiku Pre-order znači da ti se novac unapred uplati tako da imaš dovoljno za delove, razvoj, život....
U isčekivanju A500 akceleratora...
Samo napred.
 
Ne ovde je pre-order isao cisto da se rezervise akcelerator posto je potraznja velika. Stim da ce prema formiranoj listi biti i uplate i slanje. Sto se tice Vlade oni su podrzali projekat na 2 konkursa za inovacije, pisao sam o tome ranije. Sto se tice novca za zivot, ja nisam inzinjer i moji prihodi za zivot dolaze od neceg treceg :) Tako da bilo ko ko bi izracunao cijenu komponenti koje su na ploci mogao bi lako da zakljuci koja je zarada od ovoga svega i da je u pitanju cist entuzijazam :)

Sto se tice akceleratora za A500 on je davno gotov ali mu IDE kontroler ne radi, u pitanju su neki detalji u kodu koje nisam uspio da rijesim, ali na tom akceleratoru nisam nesto puno ni radio nit sam imao vremena.
 
To ti je kao da prasca lecis prackom. U svakom slucaju velike cestitke.
 
Kao da nije moguce prevesti strane forume na meni razumljiv jezik. Nekoliko Amiga developera je jedva docekalo situaciju da jedna od poslatih kartica ne radi kao i to sto je moj hosting servis totalno pukao da objave da je citava prica gotova. Meni se cini da se ljudi u Amiga svijetu loze na patnju i stalna razocarenja po pitanju proizvoda vezanih za Amigu. Niko od njih ne spominje razna testiranja koja su ostali koji su primili kartice obavili i prijavili da nisu imali problema nego su se cisto zakacili na ovu jednu karticu sto ne radi. Naime, kartica je ostecena u procesu slanja i 2 pina na cipovima su totalno otkinuta. Da neko pogresno ne shvati i ne kaze sto se ja uopste lozim na ove price ali ne kontam to licemjerje jel ti isti ljudi meni salju tovare meilova i PM na engleskim forumima gdje izrazavaju podrsku i nude pomoc ali o ovom licemjerju sam vec pisao ovde i normalno vi ste rekli da se ne obazirem na to. Problem je i u tome sto su svjesni da su donjeli pogresne poslovne odluke i da ni na koji nacin vise ne mogu da prate ovo sto ja radim jer ne mogu finansijski da izdrze, da imaju neki profit koji mene ne interesuje. Problem je sto nisu shvatili cinjenicu da se komponente za moj akcelerator mogu nabaviti svugje, a sanse da neko nabavi vece kolicine procesora iz MC68K serija po razumnoj cijeni su malene. Cinjenica je da sam objavio kompletnu semu i core na mom sajtu(dok je radio) cime je svakom omoguceno da relativno lako sastavi akcelerator. I ono sto je totalno iznenadilo sve da je covjek i moj saradnik iz Kanade bez ikakve pompe i suvisne price za par dana sastavio memorijsko prosirenje za A500 sa IDE kontrolerom o cemu se prica vec godinama i o cemu veliki inzinjeri raspredaju pricu stalno. Znaci fama o amiga proizvodima se lagano razbija, neki novi ljudi dolaze na scenu, a tim vrsnim inzinjerima hvala na svemu ali je vrijeme da istinu pogledaju u oci. Zasto ovo sve pricam vjerovali vi ili ne oko Amiga proizvoda se i dalje vrte ogromne pare, ogromne zarade. Kad bi poredili sve sa PC racunarima mnogo je veca zarada hardware developerima u Amiga svijetu i zato oni zele da zadrze primat kao jedini koji mogu nesto da naprave i prodaju. Poredjenjem cijena Amige i PC sve je jasno. Jedino ako idete na kolicinu u PC svijetu mozete zaraditi, kod Amige je dovoljno da prodate 10 proizvoda i zaradili ste velike pare. Koliko se u tome svemu nekome svidja to sto sam ja objavio semu gotovog proizvoda koji je u rangu kartica prodavanih za 200 i vise Eur-a prosudite sami. Amiga scena nije mala, u svim igrarijama mogu da ucestvuju samo oni koji imaju dosta novca i oni ne pitaju za cijenu novog proizvoda. Koliko PC dijelova i opreme morate prodati da bi zaradili isto novca kao od prodaje 10 Mediatora ill neceg drugog ?
 
Poslednja izmena:
Ma pusti nemozes svima ugoditi. Najsrecniji bi bili da nikada ni nije proradilo.
Nego hoce li ti proraditi sajt u skorije vreme?
 
Majsta ako imas backup sajta mozemo podici mirror na voodoo-amiga.net ...
 
OK, jedna kartica ne radi zbog oštećenja prilikom transporta. To se, kao, njima nikada nije desilo? Mora biti da za pare koje naplaćuju karticu donose lično na kućni prag...
 
Sajt je pukao skroz naskroz tj.svi sajtovi hostovani kod HostBig-a po ovome sto vidim mogli bi popiti ozbiljne tuzbe jer servisi ne rade cetiri dana sto ja ne pamtim da se ikada i igdje desilo. Ipak, hostuju ozbiljne sajtove od ozbiljnih firmi i mislim da ce ovo sve zavrsiti na sudu. Poslali su mi bar 5 mailova sa nekim *****skim objasnjenjima mislim bavio sam se 10 godina hostovanjem sajtova...

@milanbb hvala ali nemam zadnji backup, a i stimanje ne bi bilo tako jednostavno posto je u pitanju modifikovani PHPnuke koji trazi masu nestandardnih podesavanja u php.ini i apache cfg fajlovima + zahtjeva dosta dodatnih biblioteka za renderovanje slika i slicno.

Ja sam samo zelio ovim prethodnim tekstom da kazem da postoje ljudi koji jako dobro zive od prodaje 1Mega memorija i slicno za Amige po enormnim cijenama. Licno mislim da sam prvi ja bio u zabludi dugo vremena da su u pitanju entuzijasti. U pitanju je cist profit i veoma, veoma lagodan zivot. U isto vrijeme se stvara bukvalno teorija zavjere o tome da je jako tesko napraviti nesto vezano za amiga hardver i da svega nekoliko ljudi to moze. Jedan dan cisto iz zeze narucicu MC68040 ili nesto slicno i dacu sebi rok od 20 radnih sati pa cete vidjeti rezultat. Sve bazirano na kodu koji ce uskoro biti objavljen i koji moze da vrti sve od pravog procesora do emulranog.
 
Ja sam samo zelio ovim prethodnim tekstom da kazem da postoje ljudi koji jako dobro zive od prodaje 1Mega memorija i slicno za Amige po enormnim cijenama. Licno mislim da sam prvi ja bio u zabludi dugo vremena da su u pitanju entuzijasti. U pitanju je cist profit i veoma, veoma lagodan zivot. U isto vrijeme se stvara bukvalno teorija zavjere o tome da je jako tesko napraviti nesto vezano za amiga hardver i da svega nekoliko ljudi to moze. Jedan dan cisto iz zeze narucicu MC68040 ili nesto slicno i dacu sebi rok od 20 radnih sati pa cete vidjeti rezultat. Sve bazirano na kodu koji ce uskoro biti objavljen i koji moze da vrti sve od pravog procesora do emulranog.

U pravu si, i to nije od juče.
Više je nego očigledno da su cene Amiga hardvera naduvane i taj trend se ne zaustavlja već i dalje raste.
Zbog toga je važno, da ostaneš uporan dok tvoja kartica ne zaživi i u korenu sasečeš sve ovakve pokušaje opstruisanja i omalovažavanja.
Važno je i da ove argumente koje si izneo, napišeš i na tim drugim forumima, a kad ljudi počnu da uviđaju da se za dosta manje para, može dobiti jako dobra kartica, to može imati veoma pozitivne efekte i na smirivanje ostalih cena.
Trenutna situacija je blagi užas, ako pogledaš amibay ili čak ebay, gde najveći dileri, rapidno dižu cene, sa obrazloženjem da su eto i svi drugi poskupeli.
Jedan smešni Amitek Hawk sa 8mb rama za A1200 se kreće i do 100 evra, bez turbo akceleracije (osim samog fast rama), a isti takav sam pre četiri godine, kupio za 20-tak evra.
Hteo bih i da te pitam, ako si testirao na A600, kako tvoja kartica radi sa WHD igrama, da li ima nekih problema ili sve radi dobro.
Šteta je što na A600 ne rade AGA whd igre, kojih ima podosta, ali možda u nekoj budućnosti uradiš i verziju za A1200.
 
Slazem se sa svim sto si napisao.

WHDLoad radi bez problema mada nekad zbog mnogo vece brzine sistema je potrebno startati igre sa ukljucenim NoAutoVec ili NoCache i slicno. Pisao sam dosta o WHDLoadu po stranim forumima i za taj program mislim da je jako dobra ideja sa toliko prljavim kodom koji nikad nije optimizovan. Ali ako sve uzmemo u obzir veci problem jesu igre i programi ciji su modovi radjeni za WHDLoad. Tu nema ko nije nesto radio i sve je bez iole ozbiljne provjere snimano po netu. Sve je puno bagova. Ja sam ponasanje programa pratio sa mojim logickim analizatorima i tvrdim da je program uzas pogotovo od verzije 19.9 na ovamo jer su uveli masu nepotrebnih provjera sistema (autovectoring i slicno) koji se uopste ni ne koriste na amigi nego na atariju.

Verzija za A1200 je u planu ali su problem trapdoor konektori koje je kipper2k uspio da dizajnira i poslao mi predracun gdje se kaze da je cijena po konektoru 25Eur sto je nenormalna cijena jer slican konektor recimo PCI mogu da nabavim ispod 1Eur. Medjutim kako je u procesu rad na prvim ozbiljnijim grafickim karticama za Amigu nece biti ni vazno koja je Amiga u pitanju. Trenutno radimo na kodu pa cemo da vidimo sta ce biti.
 
Druže, svaka tebi čast šta si sve izdržao tokom ovih godina!
Sva sreća pa izgleda zasad dobro podnosiš birokratiju, nevericu, licemerje itd.
Eto, osloni se na naše divljenje, skromnu podršku i svoj entuzijazam :)

Slična situacija je bila i u C64, Atari vodama, ali je tamo finansijski i stručni "prag" niži, pa je puno novih ljudi počelo da se bavi proizvodnjom vrlo kvalitetnih dodataka.
Ljudi iz istočne Evrope uglavnom (čast izuzecima iz Nemačke i SAD;) ) prave profi proširenja i bukvalno naplaćuju samo 10-20% više nego što koštaju sami delovi za izradu čisto da ne rade sa gubitkom...

Puno sreće u daljem radu, a ja i još jedan moj drugar Amigista nastavljamo da skupljamo pare za Vampira :D
 
Nazad
Vrh Dno