Šta je novo?

Moji akceleratori za Amiga 600 racunar

Ja mislim da će jedna stvar možda da bude presudna. Softverski timovi, i koliko ih ima, i da li ih uopšte ima, da krenu sa izradom novih igara, ili makar rimejkom nekih starih igara za koje se ima licenca.
Igre tipa Starcraft-a kec, Heroji 3, Disciples 2, ili čak Morrowind, ili Gothic 1, mislim da bi mogli da se teraju sa Vampirom.
E sad, ako ima recimo 2000 porudžbina za Vampira, pitanje je da li bi neki tim imao koliki-toliki profit da izbaci poneku igru sa pristojnom cenom. Ako bi igra bila 10 evra, to je 40.000 evra u najboljem slučaju (pod uslovom da 2000 ljudi ima vampira). 40,000 je premala cifra za development neke AAA igre, ali opet Amigaši su entuzijasti, pa se nadam da će se ipak neko odvažiti.

Ma koje crne nove igre Bobane, Vampire je akcelerator i zabavna igračka i ništa više od toga. I ovi pojedini PC portovi koji se sada rade su i više nego dovoljna stvar a niko nije lud da radi novu igru za Vampira, pa pobogu nisu ih radili ni početkom '90-ih za A1200 u vreme raznih Blizzarda a sada će. Ti si baš otišao predaleko u maštanju :D

Kao što je Majsta rekao, većina ljudi ima želju da tera WHDLoad i ako pored toga mogu usput da surfuju internetom, da gledaju neki video i slušaju muziku to je i više nego dovoljno i tu je kraj. Majsta je sve to postigao sa svojim Vampirom. Ja bih lično voleo da se pored svega toga u startu ubacila AGA podrška kao i podrška za A500/2000. Jedan ultimativni Vampire koji bi imao sve i to je to.
 
Maštam - znači postojim. :p

Ja mislim, da dokle god sam živ, neću prestati da se nadam da će neko vaskrsnuti prijateljicu, da ponovo bude komp ispred svog vremena.
 
Ma nema od toga ništa niti će ikada biti, Commodore je imao svoju šansu koju su sami prokockali i sami sebi iskopali grob, ostaje samo sećanje na neko lepo vreme u prošlosti. Isto je i sa drugim kompanijama poput Atari i Sega, njihovo vreme je prošlo odavno. Homebrew gaming scena je ta kojoj treba dati podršku uvek kao nekome ko na lep način održava sećanja pa i život svih tih retro mašina.
 
Šta se dešava Majsta, ima li nekih vesti?

@Ripkid
Ima!
Pusti sad na stranu činjenice i fakte (one pripadaju istoričarima i sociolozima), one nisu govorile ni u korist Majstinog Vampira. Pa se desio. Ako se to desilo, ko garantuje da klinac neki iz 2050-te, zadivljen Amiga arhitekturom, napravi novi revoluciaran procesor 68180, sa sve podrškom nove Agnus, Denise, i one treće (snajke) čipove, i donese novu revoluciju?
Ja ću tada biti deda na samrtnoj postelji, ali ću svakako praunuci savetovati da proba izvorni Master Blaster sa momkom. Ili makar njegov hologramski rimejk.
 
Ne postoji niko ko može da konkuriše Intel-u i AMD-u, previše su to veliki igrači danas da bi ih neko ugrozio. Commodore je kao što rekoh imao svoju šansu koju su uprskali i tu je nastupio kraj za sva vremena. Nintendo je recimo to shvatio pa je počeo da razvija neke svoje alternative, otuda danas Switch konzola (bazirana na Arm CPU) koja se za sada pokazuje više nego odlično uz mogućnost da tera i optimizovane AAA naslove poput Doom i Skyrim. Nema tu ničega revolucionarnog niti može da bude, ako bi se nekada i pojavila neka nova Amiga to može da bude samo nešto u alternativnom smislu ali je verovatno već kasno za tako nešto a i novac je tu glavni faktor.
 
Sto se tice vijesti, u medjuvremenu...
1. Zavrsio jos jedan A600 prototip, mnogo je dobar, moj najbolji dizajn do sada. Ovaj put PCB od 6 slojeva.
https://s6.postimg.org/pvcp8fl7l/100_0394.jpg
https://s6.postimg.org/5crgdtakx/100_0400.jpg
https://s6.postimg.org/pvcp8fsxd/100_0395.jpg

2. Uradio kalupe za A1200 trapdoor konektore, ocekujem 15. decembra da konektori budu gotovi.
3. A1200 konektori ce biti ponudjeni ostalim developerima koji nemaju veze sa Apollo timom da bi se ukinuo monopolski polozaj odredjenih ljudi zbog toga sto oni jedini imaju kalupe za proizvodnju.
4. Prototip, dve verzije, za A1200 je u izradi.
5. Modifikacija postojeceg V600 V2 takodje uskoro u proizvodnji.
6. Podnesene prijave(tuzbe) prema odredjenim osobama za pokusaj kloniranja V2 dizajna. Sprovedena istraga, pocinioci zlodjela :) kaznjeni.

E sad, vremena su se promjenila i zasto je moguce biti konkurencija velikim kompanijama. Prvo, nije vise bogat onaj ko zida zgradu i ko posjeduje pola grada, vise novca moze da ima klinac koji prolazi pored te zgrade i u dzepu ima USB stik i koji se zgrozava na shvatanje ljudi o materijalnom :) Da, da Amigu ce da spasi Bitcoin :) Kompletan projekat nije vise zavisan od investitora, donacija, fondova ili formiranja kampanja, dizannja kredita i slicno. Moj plan je bio jasan od samog pocetka i pokazalo se da sam u pravu. Ono sto je jos dobro jeste da su veliki amiga shopovi poceli da se okrecu ka nama, sto prije godinu dana nije bilo moguce. Amiga ce se vratiti na velika vrata ja sto vam rekoh. I dalje radim po citav dan i ne odustajem.
 
bravo Majsta, kralju !!! mozes svim tim smradovima koji su te saplitali da porucis - "U redu, pobedio sam!"
 
Sto se tice vijesti, u medjuvremenu...
1. Zavrsio jos jedan A600 prototip, mnogo je dobar, moj najbolji dizajn do sada. Ovaj put PCB od 6 slojeva.
https://s6.postimg.org/pvcp8fl7l/100_0394.jpg
https://s6.postimg.org/5crgdtakx/100_0400.jpg
https://s6.postimg.org/pvcp8fsxd/100_0395.jpg

2. Uradio kalupe za A1200 trapdoor konektore, ocekujem 15. decembra da konektori budu gotovi.
3. A1200 konektori ce biti ponudjeni ostalim developerima koji nemaju veze sa Apollo timom da bi se ukinuo monopolski polozaj odredjenih ljudi zbog toga sto oni jedini imaju kalupe za proizvodnju.
4. Prototip, dve verzije, za A1200 je u izradi.
5. Modifikacija postojeceg V600 V2 takodje uskoro u proizvodnji.
6. Podnesene prijave(tuzbe) prema odredjenim osobama za pokusaj kloniranja V2 dizajna. Sprovedena istraga, pocinioci zlodjela :) kaznjeni.

E sad, vremena su se promjenila i zasto je moguce biti konkurencija velikim kompanijama. Prvo, nije vise bogat onaj ko zida zgradu i ko posjeduje pola grada, vise novca moze da ima klinac koji prolazi pored te zgrade i u dzepu ima USB stik i koji se zgrozava na shvatanje ljudi o materijalnom :) Da, da Amigu ce da spasi Bitcoin :) Kompletan projekat nije vise zavisan od investitora, donacija, fondova ili formiranja kampanja, dizannja kredita i slicno. Moj plan je bio jasan od samog pocetka i pokazalo se da sam u pravu. Ono sto je jos dobro jeste da su veliki amiga shopovi poceli da se okrecu ka nama, sto prije godinu dana nije bilo moguce. Amiga ce se vratiti na velika vrata ja sto vam rekoh. I dalje radim po citav dan i ne odustajem.

Svaka cast :wave:
 
Svaka cast Majsta!

Mozes nam vise reci o tom prototipu za A600?

Prvo sam pomislio da si uradio V4 koji ce moci na A600 bez Kiperovog ako ga nekad bude adaptera a onda vidim na slici da pise Vampire III.
 
Sto se tice vijesti, u medjuvremenu...
1. Zavrsio jos jedan A600 prototip, mnogo je dobar, moj najbolji dizajn do sada. Ovaj put PCB od 6 slojeva.
6 slojeva!!! A krenuo si od diode koja se upalila... :)
2. Uradio kalupe za A1200 trapdoor konektore, ocekujem 15. decembra da konektori budu gotovi.
3. A1200 konektori ce biti ponudjeni ostalim developerima koji nemaju veze sa Apollo timom da bi se ukinuo monopolski polozaj odredjenih ljudi zbog toga sto oni jedini imaju kalupe za proizvodnju.
Odlična vest, drago mi je da je taj problem razrešen.
4. Prototip, dve verzije, za A1200 je u izradi.
Sme li se znati zbog čega dve? Skuplja i jeftinija, možda?
5. Modifikacija postojeceg V600 V2 takodje uskoro u proizvodnji.
Da li je modifikacija bolji razmeštaj komponenti, ili ima i nešto više?
6. Podnesene prijave(tuzbe) prema odredjenim osobama za pokusaj kloniranja V2 dizajna. Sprovedena istraga, pocinioci zlodjela :) kaznjeni.
Ha! Čestitam i za ovo!
Da, da Amigu ce da spasi Bitcoin :)
Kompletan projekat nije vise zavisan od investitora, donacija, fondova ili formiranja kampanja, dizannja kredita i slicno.
I mene interesuje šta znači ovo sa bitcoin-om... No, sme li se reći ili ne, drago mi je da je vampir sada nezavisan.
Moj plan je bio jasan od samog pocetka i pokazalo se da sam u pravu. Ono sto je jos dobro jeste da su veliki amiga shopovi poceli da se okrecu ka nama, sto prije godinu dana nije bilo moguce. Amiga ce se vratiti na velika vrata ja sto vam rekoh. I dalje radim po citav dan i ne odustajem.
To je definitivno jedna od stvari koja će olakšati distribuciju, konačno su ostali videli da je ovo dobra stvar. I nadam se da imaš i finansijsku, a ne samo moralnu satisfakciju što radiš ceo dan... :)
 
Pa kako niste shvatili: Majsta je sa Vampire karticama rudario bitcoin :D
 
/offtopic
meni se cini da jedinu pravu korist od bitkoina imaju razni kriminalci koji prodaju drogu, prave ransonware i slicno.
 
Pročitao sam ceo tekst. Imaš jednu grešku, u zadnjoj rečenici, treba da stoji upitnik. :)
Šalu na stranu, ne znam šta da kažem. Veoma se malo razumem u te "kriptovalute", i prva pomisao dok čitam o takvim stvarima mi je uvek "sve će to otići dođavola u prvom nuklearnom ratu", ali dok sam čitao ovo tvoje, pomislih "pa u nuklearnom ratu bi i amiga otišla dođavola (valjda ;) ) ", i onda mi je cela stvar postala smislena.
E sad, amiga coin koji bi se rudario isključivo amigama i vampirima, super zvuči (+ nadzor na emulatorima), ali čak i da to masovnije zaživi, to onda dovodi do toga da gomila ljudi poseduje Amige (koje nije ni briga šta su Amige.. ko su Amige), i stiče svoj profit. Ali opet, ako se i to desi, onda će vlasnici tog novog amiga coina biti još bogatiji, pa ako oni ulože u dalji razvoj Amige, ja nemam ništa protiv.
Zanimljiva zamisao u svakom slučaju, možda se u praksi i pokaže brutalno efektnom... ko zna?
 
Majsta, pošto se Vampire preprodaje po sumanutim ciframa, da li mi iz Benchmark zajednice možemo da dobijemo neke normalne cene? Glupo da naručujem online i budem u listi čekanja kad "znam čo'eka" :) :) :)
 
Poslednja izmena:
/offtopic
meni se cini da jedinu pravu korist od bitkoina imaju razni kriminalci koji prodaju drogu, prave ransonware i slicno.

Jok, bitcoin je gotovo mainstream danas. Ima gomila legalnih sajtova koje primaju plaćanja ili donacije u bitcoinima. Ilegalni sajtovi su već par godina na meti FBI-a i nekoliko ih je ugašeno. A i korišćenje bitcoina kao "anonimne" valute nije efektivno, jer postoje način za identifikovanje učesnika u prodaji. To je možda bilo u ranim danima.

Što se tiče ilegalnih upotreba bitkoina, danas je mnogo popularniji za pranje para (legalizacija novca dobijenog ilegalnim aktivnostima).
 
Pa i jeste open source :), i svako je može napraviti (sem, verovatno mene, koji ne umem sijalicu da zamenim :) ), to je Majsta baš objašnjavao na predhodnim stranama, a i da su išli po njegovom planu, koštao bi 90 evra.
 
ako se dobro secam, trebalo je da kosta oko 90eur, kao i da bude 'open source' da je svako moze napraviti.
Originalna prva verzija jeste open source i jeste se prodavala za te pare, ali se više ne proizvodi (ili bar ja ne znam). Takođe, nisam siguran da se core-ovi koji se objavljuju za V2 uopšte mogu primeniti za tu verziju. No, ako imaš nekog ko to zna da uradi, super! Verzija iz oglasa je V2.
 
Poslednja izmena:
Jesam Amiga entuzijasta ali ne baš toliki...

Za tri puta manje para napraviš emulator mašinu baziranu na Intel procesoru ili Rasperry Pi po želji koja će sasvim lepo da odradi posao ovog akceleratora, ako ne i bolje...

Ima neke draži u retro mašinama i sam imam tri Amige na stolu (A600, A1200, A3000). Imam još mašina po kutijama, više da pokažem klincu "na čemu se tata igrao pre 30-tak godina" nego što im vidim realnu primenu. Sreća nabavio sam sve to dok su cene još bile normalne. Dati 200+ EUR danas za A500 i 350 EUR za akcelerator je čisto ludilo. Ali dobro, ko šta voli...
 
Većina retro gejmera izbegava emulaciju bilo koje vrste izuzev kada je ona nekada neizbežna kao kod recimo MAME building-a. Poenta retro gejminga je u autentičnosti, to je ono što je draž ovog hobija. Igranje na emulatoru za mnoge nema nikakvu draž ili te ne radi uopšte, ne budi nikakve emocije ili šta već. A500 je oko 100e i dalje, Vampire je skupa igračka i nije za svakoga već više za hardcore likove.
 
Poslednja izmena:
Slažem se, ali poštom pratim temu od početka mislim da je Vampire u međuvremenu negde zalutao... To je trebala da bude jeftina kartica za mase a ne za hardcore entuzijaste. Ja sam i dalje u potrazi za rešenjem koje će na A500 omogućiti HDD boot, dovoljno RAM-a i digitalni izlaz na monitor kako ne bih morao da se patim sa CRT monitorom za koji ionako nemam mesta. Vampire je odavno izašao iz ovih okvira i čini mi se da je postao samo kartica koji će izvući što više Dhrystones u SysInfo...
Koju korist realno od toga imaju korisnici stvarno mi nije više jasno. A500 i A600 su se ionako koristile samo za igrice.

Sve više razmišljam da uzmem samo Gotek i Indivision ECS i to je realno sve što ti treba za kvalitetno igranje.
 
Slažem se u potpunosti, zato i napisah da je Vampire igračka za hardcore likove koji su spremni da pljusnu keš. Nije mi namera da vredjam Majstu pričao sam to i ranije, Vampire je super sprava ali je i činjenica da nema takoreći nikakvu posebnu primenu sem što pruža HDD konekciju, ima SD Card, HDMI...mislim to su one stvari koje su ljudima najviše bitne i imaju koristi od njih kao što si sam rekao, sve ono ostalo je čista igrarija i ne vidim šta je to toliko zanimljivo nekome da pljusne 350e da bi terao mp3, išao na net ili odigrao Duke Nukem 3D. Ako pričamo o autentičnosti pre ću da dobavim Pentium neki kao ekvivalent, ali dobro svako ima svoj trip. Ima i likova koji daju po 1000$+ dolara za Sony PVM crt monitore bez problema. Meni je Gotek sasvim dovoljan kada je Amiga u pitanju, akcenat mi je na igranju.
 
@Sale
MOžda onda da probaš ACA 500? Ne treba ti ni Aca500+, nego stara Aca 500 verzija. On može da ima CF kao boot, nešto rama dodato, malo brži procesor, i košta oko 70 evra.
E sad ne znam za izlaz za moderni monitor. Možda da baciš pogled na ove klipove:
https://www.youtube.com/watch?v=fbteWszZa4Q
https://www.youtube.com/watch?v=v3SZkjF1RDI

Što se tiče Vampira, svaka čast Aleksandru Vučiću... ne... čekaj... što se tiče Vampira, nisam siguran kakva mu je budućnost ukoliko se neki softverski timovi ne bace na razvoj igara i programa koji bi koristili puni potencijal kartice.
Vidim na Apolo forumu da planiraju da urade neki demo svemirske pucačine, što je super za početak.
Ma samo nek' se nešto dešava, i ja sam presrećan. :)
 
Nazad
Vrh Dno