Šta je novo?

Moji akceleratori za Amiga 600 racunar

Videh sad u Svetu Kompjutera tekst za Vampire.
Odlično opisan razvojni put i karakteristike kartice. Nadam se da će nekog inspirisati da pazari.
Ja ću da probam da uštekam pare, pa taman tamo kada izađe vampire 500 sa Aga podrškom, nadam se da ću moći da pazarim.

Inače, jako me zanima rad na tom prototipu samostalnog i novog amiga računara, pa bi neko mogao da napiše neki info, koji nije dostupan nama smrtnicima.
 
Clanak u SK je aj zdrao i drago mi je da se tako nesto desilo.
Drago mi je zbog toga sto ce mozda nekom sa nasih prostora dati neke ideje da nesto pokusa i mozda da se konacno skine sa dnevnog reda ona prica da nije moguce odavde nesto napraviti i biti konkurencija negdje u svijetu.
Cilj clanka u SK nije bila prodaja niti reklama za nase govorno podrucje, u principu zbog cijene akceleratora sramota je ovde kod nas o tome i pricati.
Sto se tice cijene jos nesto, kad je covjek sam u necemu onda on moze da odlucuje o svemu, kad je tim u pitanju onda ne i svako uzima svoju proviziju sto povecava i cijenu ali je razvoj mnogo brzi.
V4 ili standalone je objavljen kao definitivni obracun sa konkurencijom iskljucivo zbog nesportskih radnji koje preduzimaju. Ja nisam radio tu karticu niti ucestvovao u dizajnu ali mogu da kazem da tu ima jos da se radi.
 
@Majsta

Verujem da je tako kao što kažeš, nema razloga da ne verujem, meni je samo zanimljivo uporediti tvoj prvi post ovde i tvoj lični cilj sa onim što je ispalo na kraju a to je da je Vampire takoreći luksuz i samo stvar za odabrane sa cenom koja je skupa i za prosečnog stranca a kamoli za nas sa Balkana. Postavlja se pitanje na kraju, koji je tvoj lični motiv izrade akceleratora ako su stvari ovakve kakve jesu na kraju ? Finansijska korist ili neko dokazivanje nekome ? Rekao bih da si u ovom drugom omanuo ako se uzme u obzir tvoja prvobitna želja. To su jednostavno činjenice, nije ovo nikakvo vredjanje niti bilo šta slično već samo presek stanja koje možeš i da zanemariš i gurneš pod tepih a opet nisam video nigde iskreno da si pričao o ceni Vampira a upravo ta cena daje smisao celom ovom tvom projektu...ili ne ?
Moje je lično mišljenje da Vampire ne vredi 300e s obzirom šta pruža...danas je on više igračka nego li što ima neku namenu ozbiljnu i to svi znamo. Akceleratori su imali smisao početkom i sredinom 90-ih a u 2017 je to već druga priča. Kako vidim ti si nastavio dalji razvoj i očigledno je da se ili ne slažeš sa ovim izrečenim ili te ne dotiču uopšte ove stvari ili si jednostavno pod nekom ugovornom obavezom. Ja se divim tvom radu i poštujem ga ali mislim da je red izaći pred ljude i reći neke stvari.
 
Jesi li ti onaj stari Ripkid sa Zone (3D i modelovanje)? :)
Ovde Bobi sa istog foruma.
Lepo smo se tamo družili, ali si i tamo znao da budeš džangrizav. :smoke: A umem i ja da budem...

Elem, nisam Majstin advokat, ali odkud tebi ideja da preispituješ nečiji motiv da izradi bilo šta (pa makar to bio i akselerator za brzo spuštanje daske na WC šolji)? Suština ovde nije bila da se napravi akselerator, već da li je to uopšte bilo moguće, i (skoro) svi su rekli da nije moguće, a Majsta je rekao da je moguće, i uspeo je to. E sad, da se tu stalo, imali bi ono što ti tražiš, akselerator za male pare, koji bi upgrade-ovao postojeće amige, ali ne bi ni izbliza bio brz kao što je sad.
Srećom, nije se tu stalo. Upao je tim koji je pomogao Majsti, pa je shodno tome rasla cena, ali i upotrebljivost kartice. Ako ti misliš da je malo igrati quake na A500 (koji nije ni mogao da se igra na 386), i slušati mp3, meni je to puno.
Što se cene tiče, tu je stvar prosta. Ako ti je prevelika ne kupiš, ako ti je Ok kupiš. Sloboda tržišta. Sloboda volje.
Meni je isto trenutno skupa, ali je činjenica i da imaju hiljade ljudi na čekanju, već poručenu karticu, prema tome, tržištu nije skupa.

I na kraju, ako sve ovo dovede do potpuno nove Amige (koja će, nadamo se, nekad u budućnosti biti konkuretna), onda je to stvar koja nema cenu. Srce mi zadrhti pri pomisli da ću ovu PC kantu možda nekada i na freelance nivou zameniti prijateljicom i nekim novim programima.

Nego Ripkide, jesi li ti ikada imao Amigu, i koju?
 
@darkelf

Opa, pozdrav Bobane, mali je svet :D Naravno da sam to ja, samo je jedan Ripkid zar ne ? :D Vidim da me ljudi pamte i dalje posle dugo godina što nije loše moram priznati. U pravu si znao sam ja svašta da pišem jer kod mene nikada nije bilo uvijanja nego su sve karte na stolu uvek bile. Nije valjda da još visiš na tom forumu ? Verujem da smo svi prevazišli taj nivo. Nego da ne skrećem previše sa teme, elem pitao si mi otkud mi ideja da preispitujem nečiji motiv....pa evo ti ideje, citirao sam Majstinu izjavu i njegov cilj pravljenja Vampira, zar to nije dovoljno ? O samom Vampiru ne vredi da raspravljamo jer je to stvar ličnog mišljenja pa i ukusa. Quake ću da igram a Mp3 ću da slušam na svom 486 PC-u recimo. Koju to svrhu i namenu ima Vampire posebno ?

Što se tiče Amige, ne znam kakvo ti je to pitanje :D Naravno da sam je imao, imao sam A500 dobijenu '92. Pre nje a i uz nju sam imao C64/C128/Spectrum ZX/NES/Gameboy/PC 286...usput iznajmljivao Sony PSX, Sega Mega Drive i Super Nintendo. Pošto me znaš iz 3D priče sa tim istim 3D-om sam se susreo najpre putem Amige i Real 3D programa. ;)
 
Clanak u SK je aj zdrao i drago mi je da se tako nesto desilo.
Drago mi je zbog toga sto ce mozda nekom sa nasih prostora dati neke ideje da nesto pokusa i mozda da se konacno skine sa dnevnog reda ona prica da nije moguce odavde nesto napraviti i biti konkurencija negdje u svijetu.
Cilj clanka u SK nije bila prodaja niti reklama za nase govorno podrucje, u principu zbog cijene akceleratora sramota je ovde kod nas o tome i pricati.
Sto se tice cijene jos nesto, kad je covjek sam u necemu onda on moze da odlucuje o svemu, kad je tim u pitanju onda ne i svako uzima svoju proviziju sto povecava i cijenu ali je razvoj mnogo brzi.
V4 ili standalone je objavljen kao definitivni obracun sa konkurencijom iskljucivo zbog nesportskih radnji koje preduzimaju. Ja nisam radio tu karticu niti ucestvovao u dizajnu ali mogu da kazem da tu ima jos da se radi.

Znajući sa kakvim ljudima si imao posla i na kakve su ti sve načine podmetali (i podmeću) nogu, odavno je trebalo skinuti rukavice.
Video sam kakve opstrukcije ti prave i na ebay-u, gde bukvalno reportuju i sintaksne greške ali poučen dosadašnjim iskustvom to je trebalo i da očekuješ.
Vampire je pomrsio račune mnogim dilerima i dilerčićima, koji su do sada prodavali daleko slabije kartice, kao i ostali Amiga hardver za nenormalne pare i zato ne čudi što se koriste svim mogućim sredstvima da naude ovom projektu, koliko ko može, makar i sitnim licemernim pljuckanjem.
Ti si uradio nešto zaista veliko za Amiga scenu i ja ti kao i do sada pružam punu podršku da u tome istraješ.
 
@Ripkid
Pa možeš da igraš Quake i na i7 sa 16GB rama, ali to nije poenta. Poenta je koliko je A500 upgrade-ovana u odnosu na osnovnu verziju. Ko Bog i šeširdžija.
A što se cene tiče, rekoh ti. Ja mislim da je to bila iniijalna ideja, da cena bude mala, akselerator da pruži mnogo više od konkurecije, ali onda se priča umnogome proširila, a u međuvremenu su i poskupela ta hardverska čuda (pogledaj malo u istoriji teme šta se dešavalo), i ceo tim radi na razvoju.
I generalno, meni je lično mnogo draže da kartica bude skupa koliko god bude, ali da se priča nastavlja, i da se dalje razvija. Da se nešto dešava.
Ja i ako kupim karticu, to će manje biti zbog upgrade-a (meni je i classic A500 dovoljna), a više da podržim dalji razvitak.

@Universe
Potpis na sve, pogotovo na zadnju rečenicu.
 
@darkelf

Mislim da ne treba dovoditi u vezu Vampire akcelerator sa projektom standalone Amiga računara na kojem radi Apollo tim ili pak ima nameru da radi (nisam preterano informisan po tom pitanju i to je neka sasvim druga priča). Ovde pričamo o običnom akceleratoru koji nema nikakvu specijalnu funkciju sem što izmedju ostalog nudi IDE/SD Card slot i HDMI koji prosečnom Amiga korisniku jedino mogu biti od nekog značaja. Ono sve ostalo je čista šminka i igrarija za entuzijaste i one sa dubljim džepom. Quake, MP3 i internet na Amigi me nešto preterano i ne zanimaju da bih ostavio 300e. Radije ću za te pare uzeti full očuvanu A1200 koja je autentični hardware.
Da se razumemo, ako je prvobitna ideja bila da se ide na nešto što će koštati ispod 200e (na kraju sve izašlo skoro pa duplo skuplje) onda se treba držati toga jer u protivnom projekat i ideja nisu uspeli ali dobro i to je OK, ali onda treba izaći pred ljude i reći to. To je poenta svega. Ovako ispada da je prvobitna ideja totalno zanemarena u korist čistog profita što je opet OK ali onda nemoj da neko izlazi sa pričom kako je uradjeno nešto veliko za nekakvu retro zajednicu jer je najveći motiv tu novac po običaju. Prosto i jednostavno, sve je u parama tako da ovi što optužuju druge da Majsti podmeću nogu objektivno ne gledaju na celu stvar i pristup svemu.
 
Ti izgleda nisi citao celu temu? Prva verzija Vampira je i kostala koliko je receno i opet je bila brza od svakog akceleratora koji se tog trenutka nudio za vise para. Kasnije verzije su druga prica.
Tako da nisi u pravu. Ono sto je zacrtano je i napravljeno. Verzije posle su nesto drugo i nisu deo inicijalne ideje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ti izgleda nisi citao celu temu? Prva verzija Vampira je i kostala koliko je receno i opet je bila brza od svakog akceleratora koji se tog trenutka nudio za vise para. Kasnije verzije su druga prica.
Tako da nisi u pravu. Ono sto je zacrtano je i napravljeno. Verzije posle su nesto drugo i nisu deo inicijalne ideje.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Majstin najveći greh je u tome, što nije nastavio da prodaje svoju prvu verziju za 150 evra, koju bi onda raznorazni lihvari dušebrižnici preprodavali na ebay-u za 500 evra.
Sada, kad to više ne mogu, kriv im je Majsta, umesto da se pogledaju u ogledalo.
Treba imati jak želudac za takvo licemerje i zamenu teza..
 
Ti izgleda nisi citao celu temu? Prva verzija Vampira je i kostala koliko je receno i opet je bila brza od svakog akceleratora koji se tog trenutka nudio za vise para. Kasnije verzije su druga prica.
Tako da nisi u pravu. Ono sto je zacrtano je i napravljeno. Verzije posle su nesto drugo i nisu deo inicijalne ideje.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Istina nisam čitao celu temu a i zar ima potrebe ? Sada je 2017 godina a Vampir košta 300e, mislim da je to dovoljno i ne menja moj iskaz. Nigde ne vidim tog Vampira od 150e za one sa plitkim džepom. To mi sve deluje kao priča "E ja sam napravio to po ceni od 150e, sada idem u veću proizvodnju sa novijom verzijom jer sam video da se neki interesuju ali će to da košta duplo više, vi ostali snadjite se, ko vam je kriv što niste kupovali dok sam bio mali i niko i ništa i dok je cena bila 150e. Sada sam veliki i poznat i priča se o meni, imam porudžbine i baš me briga". Taj odnos prema kupcima/korisnicima i uopšte povlačenje paralele sa inicijalnom idejom mi se ne svidja ni malo, i upravo na to mislim kada potežem priču da se vrti sve oko novca. Interes firme je preusmeren na one koji više plaćaju, profit je jedino bitan tu, ne izlazi se u susret korisnicima i retro zajednici uopšte. Cela stvar je odavno izašla van okvira retro scene tako da te priče o nekakvim zaslugama ne piju više ni malo vodu. Na to mogu da se primaju samo ljudi u srbistanu po nekoj nazovi patriotskoj osnovi, isti oni koji su verovatno moljakali Majstu da im proda Vampira po ceni delova a istovremeno su i veliki poštovaoci istog.
 
... Cilj clanka u SK nije bila prodaja niti reklama za nase govorno podrucje, u principu zbog cijene akceleratora sramota je ovde kod nas o tome i pricati.
Sto se tice cijene jos nesto, kad je covjek sam u necemu onda on moze da odlucuje o svemu, kad je tim u pitanju onda ne i svako uzima svoju proviziju sto povecava i cijenu ali je razvoj mnogo brzi.
V4 ili standalone je objavljen kao definitivni obracun sa konkurencijom iskljucivo zbog nesportskih radnji koje preduzimaju. Ja nisam radio tu karticu niti ucestvovao u dizajnu ali mogu da kazem da tu ima jos da se radi.

@Ripkid: Majstina priča je zanimljiva i zato vredi pročitati celu temu (bar Majstine izjave, naše možeš ignorisati ;)).
No, ne moraš pročitati celu temu da bi čuo Majstinu stranu priče. Zar nije dovoljno rečeno sa ovom njegovom citiranom porukom ?
- Trenutna cena novih Vampira je sramota za Balkan i Majsta nije mogao da utiče na nju.
- V4 je napravljen da se konkurenciji "utera"...
- Majsta nije učestvovao u dizajnu i izradi tih novih kartica.

Koliko znam Majsta je i ovako ekstra zauzet u svom životu (kao i svi mi), a Amiga mu je ipak "samo" hobi. Godine je uložio u projekat, i postigao više nego što je ikada mislio da će moći.

Ako ti je stalo do jeftinog akceleratora (gle čuda, isto sa ovih prostora ;) ) mislim da još uvek možeš nabaviti HC508:
http://amigaprj.blogspot.rs/2015/09/hc508-amiga-500-68000-50-mhz.html
 
Istina nisam čitao celu temu a i zar ima potrebe ?

Itekako. Kritikujes a ne znas celu pricu. Ruzno.

Sada je 2017 godina a Vampir košta 300e, mislim da je to dovoljno i ne menja moj iskaz. Nigde ne vidim tog Vampira od 150e za one sa plitkim džepom.

Itekako menja. Covek je naravio to sto je u prvom postu napisao. Jedino sto je dalje nastavio. On ih vise ne proizvodi, ali to ne znaci da ti ne mozes da uzmes sa njegovog sajta sta ti treba i napravis sam. Kostace te manje od 150 eur. Eto ti resenja.

To mi sve deluje kao priča "E ja sam napravio to po ceni od 150e, sada idem u veću proizvodnju sa novijom verzijom jer sam video da se neki interesuju ali će to da košta duplo više, vi ostali snadjite se, ko vam je kriv što niste kupovali dok sam bio mali i niko i ništa i dok je cena bila 150e. Sada sam veliki i poznat i priča se o meni, imam porudžbine i baš me briga". Taj odnos prema kupcima/korisnicima i uopšte povlačenje paralele sa inicijalnom idejom mi se ne svidja ni malo, i upravo na to mislim kada potežem priču da se vrti sve oko novca.

Moze tebi da deluje sta hoces, nisi ni citao temu, sam si rekao. Ono sto je on uradio nije uradio niko pre (izlaz Amige u FPGA). Naravno da ce da pravi nove verzije koji su troduplo brze i naravno da razvoj kosta. Zasto ti ne radis dzabe? Znas li uopste koliko kosta razvoj bilo cega? Softvera npr? Da ne govorimo o reverznom inzinjeringu. TI nikako da shvatis da oni ne zaradjuju na ovome. Uzmi karticu pogledaj grubo koliko delova ima, idi redom po e-bay i vidi koliko komponentta po komponeneta kosta. Dodaj cenu proizvodnje ploce i ko zna sta jos. Nemoj samo price o kolicini, tu se jedva radi o stotinama primeraka. Smesan broz za bilo koji popust prilikom proizvodnje ili narudzbine komponenata kod dobavljaca. TO drugi kupuju u stotinama hiljada komada. Videces da im ostaje jedva da pokriju bilo sta. A ceo tim radi. Jel i ti radis za dzabe? Na lepe oci? Ides kod poslodavca i kazes zadrzi platu radim iz ljbavi?


Interes firme je preusmeren na one koji više plaćaju, profit je jedino bitan tu, ne izlazi se u susret korisnicima i retro zajednici uopšte. Cela stvar je odavno izašla van okvira retro scene tako da te priče o nekakvim zaslugama ne piju više ni malo vodu. Na to mogu da se primaju samo ljudi u srbistanu po nekoj nazovi patriotskoj osnovi, isti oni koji su verovatno moljakali Majstu da im proda Vampira po ceni delova a istovremeno su i veliki poštovaoci istog.

Ajde ne igraj na tu kartu niko se ovde ne lozi na to "covek sa ovih prostora". Posto vidim da ti to smeta. Od njega je krenulo ali tim je internacionalan. Tako da jos jednom pogledaj celu temu. I nema firme. Opet, da si procitao temu znao bi. Ne pokusavaj da redefinises pojam retro scene. Tu pripada ovaj projekat.

I opet procitaj sve iz pocetka, mnogo korisnih stvari.
 
Ok ajmo redom da pokusam da objasnim.
Moj cilj je bio opensource sto sam i uradio, dakle na mom sajtu su svi fajlovi vezani za Vampire V1 i prilican broj ljudi je i dalje sklapa samostalno. Bas prije dva,tri dana su me pitali da li mogu da naprave desetak komada za retro zajednicu u Spaniji pa im pomazem na chat-u oko nekih detalja. Napravljene su i u Poljskoj i normalno se koriste, ima i slika po netu. Pokusao bi da sazmem pricu koja se desavala proteklih par godina posto vidim da je cijena ali i sam cilj najbitnije da se objasni.
Kad sam postavio cijenu od 90Eur za V2, dakle isto kao i cijena V1 dosao sam na ideju da kupim chipove na E-bay i tako ustedim novac da bi mogao da zadrzim nisku cijenu. Naravno, skoro nijedan cip nije radio i tu sam u totalu izgubio prilican novac, o tome sam pisao na Altera forumu. U medjuvremenu kipper2k iz Kanade je usao u proizvodnju i imao velike gubitke jer je proizvodnja kartice bila veoma komplikovana, "failure ratio" je isao do 50%. Trebalo nam je mnogo vremena da shvatimo zasto toliki broj kartica ne radi. Inicijalni plan je bio da se napravi ne vise od oko 100 kartica jer smo smatrali da vise nece ni biti potrebno. Nakon toga pocinjem da dobijam linkove sa nekih stranih foruma i sajtova tipa limundo da se kartice prodaju po ogromnim cijenama. Vrhunac sve dostize u momentu kad me kontaktira neki covjek iz Njemacke koji mi govori da ima 3 brata i da im treba 5-6 kartica i da im jos dam popust. Kasnije saznajem da je svaka prodata za 10 puta vecu cijenu. Primjera je bilo mnogo. Poslao sam oko 20 kartica besplatno ljudima koji su ih na kraju prodavali. Nego, u cemu je razlika kad se naruci 10 stampanih ploca i 10 kompleta dijelova i kad se sklapa rucno onda su troskovi mali, da ne racunamo da je moje vrijeme za sklapanje bilo besplatno. Medjutim, ako se naruci 200 kompleta onda dolaze i drugi troskovi poput poreza, carina, troskova sklapanja i slicno. Sve to povecava cijenu drasticno. U medjuvremenu cijene cipova poskupljuju dosta, noviji modeli pojeftinjuju ali ovaj koji smo mi koristili poskupljuje. Dolazi se do ideje o promjeni dizajna ali na kraju ispada jeftinije da se koristi skuplji FPGA. Kako? Zato sto redizajn zahtjeva mnogo vise. Onda dolazi do raznih ponuda, pojavljuju se grupe ljudi iili kompanije koje tvrde da mogu sve da urade mnogo bolje i jeftinije i ja im saljem stampane plocice i nakon godinu dana jos nista nisu napravili. Ako se uradi specifikacija komponenti po cijenama onda je sve jasno. Naravno, opet cu ponoviti ako neko smatra da moze da sklopi karticu za manju cijenu odmah cu da je kupim.
Sto se tice poredjenja ripkid jesi li svjestan sta si upravo uradio u svojim postovima. Eeeej poredis jedan Intel sa krsom koji je nastao u mojoj sobi, hvala ti na tome. Na bilo kom Intelovom cipu je radilo do 1500 inzenjera istovremeno. Ili recimo Terasic koji ima preko 200 inzenjera koji ucestvuju u dizajnu jedne FPGA ploce. Na kraju krajeva ko je bio kod mene vidio je da ja imam poljski WC, enough said :)

Kako je tim rastao ja sam se povukao kompletno iz nekih oblasti razvoja jer sam osjetio da trebam da se posvetim iskljucivo hardveru. Na pocetku nas je bilo samo trojica u timu i radili smo sve. Ali, veci tim trazi i vise vremena i vise novca pa se onda dolazi do situacije gdje clanovi time odlucuje da li da ostave svoj posao jer je za rad na core-u potrebno dosta vremena. Ako ostave posao onda core mora da ih finansira, u prevodu moram da ih finansiram ja, jer ja prodajem kartice. Zasto to tako ide, pa ako ja pocnem da radim kod onda nema kartica, a do sada niko nije bio u stanju da uradi hardverski dio kako valja. Sad se stvari mijenjaju pa cemo da vidimo.

Kao sto rekoh na pocetku sada opensource ove kartice nije moguc jer je onda kompletan core u opasnosti. Ako se core bude prodavao kasnije nekoj ozbiljnijoj kompaniji kao sto je IBM onda nema i ne smije biti nesto kao sto je opensource.
E sad, moja motivacija, iskreno, sinoc sam pricao sa kipper2k-om i on je izasao iz projekta zbog prevelikog stresa koji nosi. Ja licno, vec duze vrijeme sam jako umoran i osjecam se kao rob koji non stop radi na projektu i ne vidi kraj ovoga svega.
Koja je moja motivacije, recimo, moj san se ostvario kad sam izasao u SK. Motivacija je da sam u timu sa ljudima koji su u svojim oblastima jedni od najboljih u svijetu. Da li se ja slazem sa svim sto se desava u timu ne, ali nisam ja taj koji donosi odluke.
Ja nisam nikad bio zainteresovan da se x86 igre igraju na Amigi, niti sam zainteresovan za video izlaz, niti za AGA na A500 ili A600. Ja sam vise za klasican akcelerator, za Amigu, klasicnu ali da radi brze i to je sve. Nisam ni za to da se pojedini programi i igre portuju na nju. Vise sam za to da se nesto pokrene od nule vezano za razvoj softvera. Ali, niti uticem niti cu. I na kraju, izlaskom V2 ja sam jedini koji je kocio dizanje cijene, za sta su mi svi u timu govorili da sam *****, sacuvao sam i logove sa chata o tome. Stalno su mi govorili da imam problema sa shvatanjem novca, kako finansije funkcionisu i kako se realizuju projekti. Na kraju zbog nedostatka novca sve je uvijek kasnilo. I sad, ako je ovaj novi Phase5 objavio ovo:
phase 5 digital products Our products will be available in a retail price range between 249,- Euros and 1.490,- Euros including 19% of German VAT Taxes and 1 year of warranty with access to active and free support inside the terms
Onda je to ok. I i dalje vazi, svako na mom sajtu ima i semu i kod pa nek izvoli. Ja sam ovo sve i poceo jer nisam imao 100Eur da kupim akcelerator.
 
Koja je moja motivacije, recimo, moj san se ostvario kad sam izasao u SK. Motivacija je da sam u timu sa ljudima koji su u svojim oblastima jedni od najboljih u svijetu. Da li se ja slazem sa svim sto se desava u timu ne, ali nisam ja taj koji donosi odluke.
Ja nisam nikad bio zainteresovan da se x86 igre igraju na Amigi, niti sam zainteresovan za video izlaz, niti za AGA na A500 ili A600. Ja sam vise za klasican akcelerator, za Amigu, klasicnu ali da radi brze i to je sve. Nisam ni za to da se pojedini programi i igre portuju na nju. Vise sam za to da se nesto pokrene od nule vezano za razvoj softvera. Ali, niti uticem niti cu. I na kraju, izlaskom V2 ja sam jedini koji je kocio dizanje cijene, za sta su mi svi u timu govorili da sam *****, sacuvao sam i logove sa chata o tome. Stalno su mi govorili da imam problema sa shvatanjem novca, kako finansije funkcionisu i kako se realizuju projekti. Na kraju zbog nedostatka novca sve je uvijek kasnilo. I i dalje vazi, svako na mom sajtu ima i semu i kod pa nek izvoli. Ja sam ovo sve i poceo jer nisam imao 100Eur da kupim akcelerator.

Majsto šefe, pre svega veliki respekt imaš od mene za i više nego kulturnu komunikaciju i što si se potrudio da objasniš stvari i odvojio svoje vreme za to. Ja iz ovoga što si ti sada napisao mogu da vidim da sam bio u pravu oko nekih stvari koje sam prethodno izrekao i pretpostavljam da su se stvari pomalo otele kontroli i otišle u nekom pravcu koji tebi lično i nije po volji.
Jednu stvar sam naučio u životu, najbolje je uvek kada je čovek sam svoj gazda jer čim tu dodje više ljudi stvari veoma brzo kreću da se otimaju kontroli što si i sam naučio. Ti kao idejni tvorac Vampira imaš apsolutno pravo da radiš sa svojim projektom šta hoćeš i nadam se da nisi prepustio neka prava na Vampira drugima tek tako (i pored opensource varijante) jer to bi bila velika greška. Tvoj projekat je nešto što je vredno i zaslužuje da bude eventualno prepušten nekoj velikoj kompaniji ako uopšte dodje do toga a ne bilo kome. To treba da ti bude jasno i nadam se da jeste.
Verujem ti druže da si jako umoran od svega, i ja bih bio kao i svako drugi ali možda je i došlo vreme da svoj poljski WC zameniš za neki jacuzzi pa da se fino opružiš ka čovek :D
 
Hvala, ovo sto si spomenuo ovo za kupovinu od strane velikih kompanija. Ponuda je bilo mnogo. Jedna ponuda je bila takve prirode da se kupe prava za kartice, za proizvodnju, ali cilj je bio da se nikad ne proizvedu. Cilj je bio da se plati dosta para samo da bi se zaustavio razvoj. Svojevremeno je ista osoba pokusavala da zaustavi razvoj minimig-a i mnogih drugih projekata. U principu ljudi nemaju pojma da razvoj Amige nakon Amige nije tu gdje jeste zbog nemarnosti ljudi ili neznanja. Skoro svaki projekat je zaustavljen na razne nacine, jedina razlika, prednost koju sam ja imao jeste sto ne zivim u EU ili USA pa me nisu mogli ni dotaknuti. Nije poenta jesi li kriv ili nisi, dok se dokaze da nisi vec ti se sve zgadilo i potrosio si gomilu novca na dokazivanje. Sto se tice prava na karticu, grijesio sam mnogo, dizajn sam davao pojedinim ljudima dzabe koji su zaradili fine pare, nisam od toga imao nista niti cu. Stotine kartica su prodane, niti znam za koliko niti kome, niti u kojim kolicinama. Prodavane su cak i razvojne kartice koje su bila namjenjene samo za tim. Juce smo otkrili nekoliko ljudi u timu koji su tu bili iskljucivo da zaradjuju pa smo ih izbacili iz tima. Prodavali su cak i informacije "konkurentima". Na kraju cak i ime Vampire je dobila kartica koju ja nisam ni radio. Niti me ko pitao za to. Sve u svemu opekao sam se u mnogo stvari jer je moj problem sto ja od starta nisam gledao na ovo kao na biznis. Sad je sve pocelo da se vrti oko novca i nekih visih ciljeva. Siguran sam da ce na kraju biti sve ok al do tada procice bas jos godinu dana teskog rada.
 
@Majsta

Pretpostavio sam da se tu nešto svašta dešava iza zavese što se kaže i žao mi je iskreno zbog toga ali čovek dok je živ uči na greškama, to nas čini većim i boljim. To što kažeš da je razvoj Amige tu gde jeste zbog nemarnosti ljudi je nešto sa čime se slažem 101% i o tome je baš bilo i priče u Amiga dokumentarcu ovom novijem Viva Amiga (2017) pa ga pogledaj ako već nisi do sada.
Uzgred svaki vid prodaje je neki biznis samo je stvar u tome da li ga radiš valjano i pošteno ili gledaš da, kako se to kaže "gaziš preko leševa". Nadam se da si razumeo sve ovo što sam napisao ranije. Nije mi cilj niti namera bila da pljunem na tvoj mukotrpni rad već sam pokušao da napravim osvrt iz ugla nekoga ko je deo retro zajednice i stavljaću uvek na prvo mesto ljude kao što si i ti bio uradio. To tako i treba da bude a raznih lešinara i kojekakvog ološa će uvek biti jer je novac u igri, prosta i jednostavna stvar.

Ja da sam na tvom mestu, iskreno prvu stvar koju bih uradio je da nadjem dobrog advokata i biznis savetnika, da sednem i razmislim kuda sve ovo vodi, kakve posledice donosi i šta mi je činiti kako bih zaštitio svoj projekat i svoj rad. Verujem da bi pojedini advokati i te kako pristali da te zastupaju a onda kada stvari u kompletu postaviš na svoje mesto (odvojiš žito od kukolja) onda je lako birati najbolju i najsladju ponudu. Ja ti iskreno želim sve najbolje i da ti tvoj rad i trud donesu mir i neko blagostanje u život koliko je to moguće.
 
Hvala puno ali odlucio sam da ne diram nista, jer kao sto rekoh onda bi se uvlacio u pricu i bavio stvarima koje ne volim. Ja cu za mjesec-dva sa necim sto radim sad dokazati mnogo toga, prvo sebi, a onda i ostalima. Evo prije pola sata dobih informaciju i da su gerber fajlovi pokradeni sa servera prije 5 dana. Nema veze, idemo dalje. U principu isao sam kod jednog savjetnika pocetkom godine koji mi je samo rekao na kraju moje price pogledaj film "The Founder" i shvatices kako stvari funkcionisu u svijetu :)
 
Ok, ti sam najbolje znaš šta i kako tj. poznaješ svoje mogućnosti i koješta. Voleo bih da na kraju priče ti izadješ kao pobednik a ne kao gubitnik, to je sve. Raduje me tvoj novi projekat tj. stvar na kojoj radiš i kada budeš u prilici daj nam neki info ;)
 
@Majsta

Znam da si pomalo van ove priče, ali šta se dešava sa Vampire 2 karticama za A1200? Hoće li ih uopšte biti, ili će jednostavno preći na V4?
U tom smislu se (glasno) pitam, nije li V4 malo preuranjen? Ogromna je baza A1200 korisnika, i mislim da bi dosta finansijski dobili da isporučite V2 za nju, a sada sa pojavom (odnosno najavom) V4, mnogi korisnii A1200 su malko zbunjeni, a možda čak i malko smoreni ako trebaju da čekaju V4 još godinu dana, a V2 ih jednostavno zaobiđe.
 
Pa da, ali to i dalje ne daje odgovor da li će V2 uopšte izaći za A1200.
Piše da ljudi koji su poručili V2 za A500 i A600 mogu da biraju da li će ostati pri porudžbini, ili hoće upgrade na V4 uz doplatu.
Takođe piše da će verzija za A1200 poslednja da izađe.

Zato i pitam. Stavi se u situaciju nekog korisnika A1200, koji je oduševljen Vampirom, i želi da ga kupi čim izađe (a mislim da ima mnogo takvih), i onda čekaš dok izađe za A500, i taman kada očekuješ 1200 verziju, oni najave v4, a 1200 verzija zadnja izlazi. :)
Opet kažem, ne znam koliko im je to finansijski isplativo, obzirom da, posle A500, najviše je korisnika A1200.
 
Pretpostavljam da ako je izašla V4 A1200 verzija kao prva da V2 A1200 verzije neće ni biti a kao što sam pisao i ranije, ne bi me čudilo i da se ukine generalno V2. Do toga mislim da će doći pre ili kasnije jer je Apollo mali proizvodjač i opet ponavljam postavlja se pitanje kome to sve treba, kome treba brži procesor i veća memorija u okviru akceleratora ? I ovo sada je previše po meni.
 
Ono sto sam ja govorio sa finansijske strane, a niko nije slusao jeste da V4 je nesto sto se trebalo desiti dosta kasnije. Pazi, imas dizajn koji radi ako vec hoces da zaradis onda ga prodajes do maksimuma i onda kad stane prodaja onda, tek onda ides sa redizajnom.
Dakle, imas preko 2000 narudzbi za V2 i onda se objavljuje vijest za V4. U najgorem slucaju se novi proizvod objavljuje kad je vec gotov, a ovaj nije ni blizu gotov. V4 je rezultat svega onoga sto sam ja odbijao da uradim :) DDR3, Cyclone V, 6 slojeva za PCB, USB, Ethernet, 2X flash, ko zna sta sve ne. E sad koje su mane ovoga svega, proizvodnja je komplikovana, skupa, napusta se dizajn koji radi u prevlast neceg sto je u dalekoj viziji. Ljudi koji su radili kodiranje u timu pocinju da se bakcu sa proizvodnjom, dakle desice se isto kao i meni prestace da kodiraju. Morace da misle o svemu pa i o kartonskim kutijama. To sto se sve prepusta preprodavcima nece biti dovoljno jer pravu tehnicku podrsku moze samo tim da dadne. Sa druge strane V4 vise vuce ka standalone verziji nego da bude akcelerator. Pri tome dosta njih u timu nije za standalone uopste i to su mi rekli. Neki nisu ni za implementaciju AGA u A500. U principu dosta je otvorenih pitanja. Kad sam ja govorio, ljudi imam V2 dizajn koji radi daj da ga nabudzimo na A1200 nisu bili zainteresovani jer su rekli ima SDRAM sporo je to. Ja sam u svemu pokusavao da ustedim da bi do realizacije uopste doslo, sad nema vise ustede i kompromisa i V4 ce da kosta boga oca u proizvodnji siguran sam. Kad sam govorio, ljudi, imate masu korisnika koji hoce samo WHDLOAD i da igraju igrice, nista vise opet niko nije slusao.
v1200.jpg
Ako ovo nije bio mocan dizajn onda ja ne znam.
 
Kad sam govorio, ljudi, imate masu korisnika koji hoce samo WHDLOAD i da igraju igrice, nista vise opet niko nije slusao.

Ovo je rekao bih sama suština cele priče i zaključak, upravo ono što sam pomenuo koji post ranije. Ne znam inače po kom principu je osnovan Apollo i kada tačno ? Da li je postojao ranije pa si se ti priključio njima sa Vampirom ili je formiran sa tobom u ekipi ?
Mene tu najviše pogadja ta činjenica da ti nisi zadovoljan mnogim stvarima a tim i dalje koristi tvoje Vampire ime i razvojnu ideju. Ne znam kako je došlo do toga uopšte, zapravo mogu da pretpostavim, nisu uredjena prava na tzv. "trademark" i ako je stvarno tako onda je to ogromna greška sa tvoje strane mada to uvek može da se ispravi. Zato i napisah ranije, dobar advokat može stvari da postavi na svoje mesto.

Najvažnija stvar, urediti trademark, zaštiti ideju pa onda eventualno licencirati Vampira nekoj većoj kompaniji koja je zainteresovana za proizvodnju. Ali to bi bio Vampire onakav kakav ti želiš i koštao bi verovatno znatno manje.
Znači da ti lično uradiš recimo prototip nove Vampire V2 verzije sa recimo AGA čipom i da je pustiš. Ubedjen sam da bi se cena kretala oko 200e koliko košta neka bolja modernija grafička kartica, sa onim što bi taj Vampire pružao gotovo sam siguran da bi se prodavao kao od šale i što je isto bitno bio bi dostupan svima u svakom trenutku.
 
Pa eto.
Ti reče Majsta da su te oni kritikovali jer nemaš svest o marketingu, ali u ovom slučaju, pre bi se reklo da oni nemaju pojma o profitu i marketingu.
Što kažeš, umesto da napravite dobar posao sa V2, oni idu, pre vremena, unapred.
Opet, nadam se da ćemo mi biti u krivu, i da će se nastaviti proizvodnja.

Ja mislim da će jedna stvar možda da bude presudna. Softverski timovi, i koliko ih ima, i da li ih uopšte ima, da krenu sa izradom novih igara, ili makar rimejkom nekih starih igara za koje se ima licenca.
Igre tipa Starcraft-a kec, Heroji 3, Disciples 2, ili čak Morrowind, ili Gothic 1, mislim da bi mogli da se teraju sa Vampirom.
E sad, ako ima recimo 2000 porudžbina za Vampira, pitanje je da li bi neki tim imao koliki-toliki profit da izbaci poneku igru sa pristojnom cenom. Ako bi igra bila 10 evra, to je 40.000 evra u najboljem slučaju (pod uslovom da 2000 ljudi ima vampira). 40,000 je premala cifra za development neke AAA igre, ali opet Amigaši su entuzijasti, pa se nadam da će se ipak neko odvažiti.
 
Nazad
Vrh Dno