Šta je novo?

GA-870A-UD3 sata problem

tamash

Slavan
Učlanjen(a)
04.01.2007
Poruke
455
Poena
319
Problem je sledeći (možda i nije problem, možda tako treba da bude): kada mi je u biosu OnChip SATA Type namešten na Native IDE, sve radi kako treba, ali kad stavim da radi u AHCI modu onda ne vidi bios ni jedan disk, tako radi i kad namestim u raid.
Svi uređaji su mi sata2. Jel to tako treba ili je neki problem sa matičnom???
 
Bios i ne treba da vidi diskove kada je kontroler namesten na AHCI, zato sto se
posle prvog post ekrana (kolicina memorije, procesor ...) na drugom ekranu
pali AHCI bios kontrolera koji detektuje uredjaje i tu bi trebalo da se vide diskovi, opticki uredjaji.
 
Ali kad mi je namešten na AHCI, win7 neće da boot-uje, a ne mogu ni da pokrenem setup sa cd-a jel ni dvd-rom ne vidi
 
još jedan problem, u everestu mi pokazuje da je CPU na 80C, jezgra u idle oko 40C u full load-u sa Prime95 jezgra se ugreju na 63C a CPU ostane 80C. CPU mi je PhenomII 955. Ovo mi se dešavalo i sa starom pločom i sa starim procesorom. Zbog toga sam pazario sve novo. Ventilator mi je vrteo na max
 
... aj polako ... ne razumem sta si gore napisao ... cpu na 80c... jezgra na 63c :wtf
Stavi poslednji bios na maticnu plocu, zategni 4 srafa sto drze plastiku na koju se kaci kuler,
stavi normalnu pastu na procesor, skini poslednju verziju programa za merenje temperature
(nemoj koristiti neku bajatu verziju)

Win7 je normalno sto se ne moze pokrenuti, instalirao si ga kada je kontroler podesen na stari native IDE.
Ima u bios-u opcija OnChip SATA Port4/5 type i stavi to na IDE
Zakaci HDD na neki od prva 4 plava porta na ploci (pise Sata0, Sata1 ....) a optiku
na 5 ili 6 port.
Ovako si izveo da prva 4 plava SATA porta na ploci budu u AHCI modu (na njima je HDD)
a 5 i 6 u Native IDE modu (na njima je SATA optika)
Tako ces moci da butujes sa optickog uredjaja u slucaju da tvoja instalacija 7ice
nema integrisan AHCI drajver za SB850 southbridge.
 
Ploču sam juče kupio i bios mu je najnoviji. Nisi me razumeo, nešto nije u redu sa očitavanjem senzora. Everest je novi, a i sa starim everestom na staroj ploči (Biostar TA770E) sa starim procesorom (X2 7750) je počeo da brlja. Tamo je pokazivao da je CPU na 55C u idle-u, i zbog toga
mi je fan na kuleru vrteo na max. Ovde mi ne vrti sad brzo ali me interesuje ta temperatura. jel ima nešto još što utiče na te temperature.
Evo slike iz Everesta
 

Prilozi

  • Temperature.jpg
    Temperature.jpg
    154.1 KB · Pregleda: 41
Kupi neki pristojan kuler i rešićeš se i buke i visoke temperature.
 
ne znam za everest, ne koristim ga ... x2 7750 jeste furunica i greje se dosta
 
Everest ne moze da bude nov jer je pre koji mesec promenjeno ime programa u Aida64.

A nemas cak ni poslednju verziju everesta koji je izasao pre cak 9 meseci. :)
 
Poslednja izmena:
Cooler mi je pristoja, a isti ovaj everest kod kuma na računaru meri normalno. Predložite mi neki dobar program koji očita sve senzore (a i nije malo čudno da imam isti problem sa različitim pločama i različitim procesorima??
 
A sa ovim procesoram na staroj ploči isto pokazivalo temperaturu kao i sa starim procesorom
 
Evo sa SIW, odakle ovaj čita TMPIN2 da je 80C. Jezgra su ok
 

Prilozi

  • temp1.jpg
    temp1.jpg
    154.6 KB · Pregleda: 37
Koji TRIP, skinuo sam tu AIDA64 i tu pokaže sve normalno. Izvinjavam se što sam vas gnjavio. cheers
 
Nazad
Vrh Dno