Šta je novo?

Viewsonic gTablet

radera

Čuven
Učlanjen(a)
24.01.2004
Poruke
549
Poena
619
U moru tableta koji ovaj Viewsonicov gTablet mi deluje jako interesantno:

http://www.viewsonic.com/products/gtablet.htm

U USA ga ima za 385$.

Ono što me zanima je to što ima podršku za HD, ali ne podržava mkv kao svi oni Kinezi. Ima li način da s to reši nekim kodecima, playerima?

Takođe, vidim da nije na Android marketu - može li i to da se reši nekako?
 
Ako je tegra2 onda bi trebao pusta MKV, samo sto na sajtu nije navedeno. Treba proveriti.

[youtube]Luc_hIW44lE[/youtube]

Ovo je inace prvi tablet koji se u USA pojavio sa tegrom2 u prodaji [pre ~3 meseca]. Kao sto je i uvek slucaj sa brand new techom i ovaj tablet ima par nedostataka. Al ok, treba sacekati honeycomb.
 
Poslednja izmena:
Proizvod koji će se pojaviti kod nas, će se zvati ViewBook10s. Za 10-ak dana očekujem sample u zemlji (od februara u prodaji), pa ćete videti i review na Benchu.
http://www.viewsoniceurope.com/uk/products/viewpad-10s.htm

Ovaj G tablet je bio neka vrsta pionir projekta za USA tržište. Model koji će se sada pojaviti je sređeniji, GMS sertifikacija je konačno odrađena (dakle ima pristup Marketu), ekran je drugačiji, kućište takođe...sve u svemu ostao je samo Tegra2 procesor. :)

Što se tiče MKV fajlova, neću da tvrdim 100% jer još nije nigde decidno navedeno, ali budući da pušta 1080p i ima HDMI izlaz, sumnjam da ne čita MKV fajlove. Svi naši medija plejeri od pre godinu-dve su čitali bez problema...

Pozdrav
 
Poslednja izmena:
UUSA vrlo sličan model košta oko 600$, što znači da će kod nas biti isto toliko evrića. Preskupo, kao i Galaxy tab. Mada su obe sprave odlične.

Pošto sam shvatio da danas vredi kupovati samo tablete sa 512 mb rama, jer će za par meseci Google izbaciti android 3.0, našao sam dva pristojna modela po pristojnim cenama. Naravno, preko bare:

http://www.amazon.com/gp/product/B0...&pf_rd_t=101&pf_rd_p=470938631&pf_rd_i=507846

http://www.ecargoonline.com/102-inc...180-processor-512m-rom-3g-and-wifi_p2484.html
 
Za Pandurov-a, hoce li Wievsonic izbacivati neki 7inchni model slicne snage kao 10s, za nase trziste. Trenutno se moze naci sedmica sa procesorom na 600MHz koji je vec prevazidjen...
 
Prvo odgovor za radera, cena je srećom drugačija. Ovaj model sa Tegra2 procesorom će kod nas koštati oko 400€ MP cena sa PDV-om! Ukoliko se postigne dogovor sa nekim mobilnim operaterom koji bi subvencionisao deo iznosa, cena bi bila i značajno jeftinija...

Tačno je da postojeći ViewPad7 ima 600MHz ali zaista se ne oseća lag niti neko kočenje. Ja koristim HTC Hero pa sam baš poredio user experience.
Očekuj veoma uskoro test na Benchu.
Dobro nam je krenuo posao sa tabletima, već je najavljen i 4" model, tako da apsolutno očekujem polovinom godine da osveže i pojačaju 7" ponudu.
 
Poslednja izmena:
Ajmo redom:
G-Tablet se nije bas proslavio u USA, cak naprotiv. Zbog custom UI-a sto je ViewSonic pravio ljudi su ga u velikim kolicinama vracali, sto je dovelo do toga da ih je prodajni lanac koji je prodavao te uredjaje povukao iz prodaje. Kako sam video reviewe, sam uredjaj i nije toliko los, najveca mana mu je bio ekran koji je imao dosta lose uglove vidljivosti i pod nekim uglovima je dolazilo cak i do solarizacije. I naravno Tap'n'tap UI je isto bio nesrecno uradjen, polu gotov proizvod koji je uspeo da koci i Tegra2 1GHz uredjaj.
Ali rutovan uredjaj, sa boljim ROM-om (ima oko 3 dobrih za njega) je sasvim drugacija prica. Tad je jedino ekran loshiji (sto je stvarno zacudjujuce od firme koja se uglavnom bavi proizvodnjom monitora).
Cena je bila i oko 350$ (na rasprodaji) ali se uglavnom krece oko 400, na eBayu ima nov za oko 550$ sa shippingom.
Po meni i ovo je skroz korektan uredjaj (pored nesrecnog ekrana), jedino da se ovde moze nabaviti za oko 350-400€.

ViewPad 10 je vec bio opisan na Benchmarku (check it out), ali to je Atom tablet koji moze i Windows da pokrene - cak sta vise, i ima win7 home na sebi, pa je zato i pretpostavljam 100 evra skuplji. Sam uredjaj je dosta dobar, opet su podbacili kod softverskog dela: Android 1.6 (!!!) i win7 home (koji nije najsrecnije resenje za tablete).
Kod nas kosta ravno 500€.

ViewPad 10s je sledeci na redu. Tegra2 tablet sa slicnim karakteristikama kao model bez s. Najavljen za 430$ (ne znam odkud ti pogresan podatak radera) i namenjen je evropskom i azijskom trzistu. Na zalost ce imati Android 2.2 OS (sto automatski znaci i nedostatak Android Marketa).

@Pandurov: jel znas mozda da li ce kasnije biti apgrejdovan (ili apdejtovan) na Honeycomb (iliti Android 3.0)?
Po najavljenoj ceni od oko 400€, mislim da ce biti moj prvi tablet :D

@radera: a ovi uredjaji koje si naveo - prvi je sa Amazona, oni ne salju za Srbiju elektroniku, a za eLocity firmu nikad cuo. Kad pogledas reviewe na Amazonu, ima dosta puno negativnih opisa (previse za moj ukus).
Drugi uredjaj izgleda kao one krsh kineske iPad kopije... Ako hoces nesto kinesko, bolje uzmi Blueberry NetCat. Ili sacekaj da ista firma izbaci model sa 10". Imaces garanciju i moci ces da ga vratis posle par dana, ako bas budes ekstremno nezadovoljan uredjajem...

Just my 2 cents.

A ono ostalo sam sabrao utiske iz raznih opisa i youtube video reviewova...
 
Poslednja izmena:
I da, svi Tegra2 uredjaji pustaju Full HD video bez problema. Pa to je trenutno najjaci ARM processor komercijalno dostupan u tabletima (da, jaci i od onog u BlackBerry Playbook-u).
 
Zasto 2.2 znaci automatsko odsustvo android marketa? I Galaxy tab ima 2.2 pa ima android market. A i u svakom slucaju moze se naknadno instalirati sve to.
 
Nisam ni ja čuo za Elocity, ali kritike po reviewovima su, za razliku od ostalih kineskih uređaja, makar pristojne. Prava stvar je sačekati par nedelja-meseci da se pojave ozbiljnije spravice sa 512 mb rama pa onda odlučivati od ozbiljnijih igrača, a ne samo od Kineza.

Što se tiče Viewpada 10s nemam podatke o ceni, nego sam samo upoređivao koliko u Americi košta Viewpad 10 i to preneo na evropsko tržište. Ako cena stvarno bude 430 €, to bi već imalo smisla. Još da izbace sim slot sa njega, pa da bude jevtiniji!
 
I da, svi Tegra2 uredjaji pustaju Full HD video bez problema. Pa to je trenutno najjaci ARM processor komercijalno dostupan u tabletima (da, jaci i od onog u BlackBerry Playbook-u).
Ne pusta to procesor preko x86 operacija ;) ma koliko bio jak
Vec poseban hardware chip .
 
@weasel: pa naravno, tegra ima svoj graficki deo koji je sposoban.. ne znam otkud sad x86 u celoj prici?

@nnnn: Google ne "dopusta". Ne dozvoljavaju ni na jedan tablet uredjaj koji ima 2.x Android da se zvanicno stavi Market, posto je to predvidjeno jedino za telefone. Android 3.0 ce imati poseban market za tablete...
Galaxy Tab je izuzetak posto su ga "provukli" kao telefon.
 
Poslednja izmena:
Pa da ne bi bilo zabune.
SB na primer ima decoding mogucnosti preko softwerskog decodera odnosno preko x86 instrukcija a ima i preko hardwerskog dela(quick sync) odnosno softwere je samo api da mu se pristupi. Zato sam reko x86 ;)
 
Poslednja izmena:
@AtiRage
VewPad10 sa Androidom 1.6 nije izbor ViewSonica već je kolateralna šteta odnosa Intel-Google. Tu je ViewSonic presekao u želji da bude prvi tablet sa Win7 OS-om u svetu.
Mada, već se pojavio upgrade na 2.2, pogledaj ovde: http://beforeitsnews.com/story/357/403/Android-x86_2.2_Released_Get_Your_Froyo_On.html
http://www.android-x86.org/releases/release_2_2

Još jednom da ponovim, ViewPad10s IMA PRISTUP MARKETU!!!!!
Postoji opcija sa wifi i sa 3G modulom, tako da smo tu činjenicu iskoristili da kao i Samsung prođemo GMS sertifikaciju, budući da je sam uređaj delom i telefon. Eto odgovora @radera. I cena će 100% biti ta koju sam pomenuo, izašao je januarski cenovnik i distributeri već mogu da puste ordere.

Još uvek samo dva tableta na tržištu imaju GMS sertifikaciju i nalaze se u prodaji - Samsung Galaxy Tab i ViewSonic ViewPad7. Za mesec dana i ViewPad10s, ali verovatno još nekoliko konkurenstkih modela.

I najbitnije - biće omogućen prelazak na Honeycomb kod ViewPad10s modela!
 
Ok, super za taj apgrejd. Mada i dalje nekako smatram da bi na tabletu ipak bio idealniji OS koji je direktno razvijan za njih (mislim na Honeycomb).
A dok se ne pojavi Honeycomb istrpicemo i 2.x Androide ;)

ps. nisam sugerisao da ViewPad10s nema pristup marketu. To je lepa prednost naspram ostalih uredjaja...
 
Slažem se za Honeycomb apsolutno, tek sa njim se očekuje zaokružena priča i skroz funkcionalan uređaj.
Mada ako bi svi vendori čekali Google, propustili bi taj hype koji vlada i priliku za prodajom. :)

Inače trenutno je jako veliki problem sa brzinom sertifikovanja uređaja od strane Google, ne daju dovoljno informacija, ne daju čak ni vreme kada možeš da očekuješ da to urade. Kanda nisu očekivali ovoliku navalu uređaja, pa su u nedostaku ljudi...ali i počeli su da se ponašaju kao pravi monopolista.
To baš pravi probleme svim proizvođačima i otud pomeranja datuma izlaska raznih tableta!
 
hehehe 10s za 430€ a viewpad 7-ica košta toliko kod nas. 600€ sigurno za 10-ku, zato što i 10(bez s) košta toliko ali je trenutno na novogodišnjem popustu pa je 53k
 
Ali pazi, ViewPad jeste najavljivan po toj ceni od 600 kusur dolara. A njegov brat sa s za 400 - pa odatle poticu ove optimisticke najave (sto se tice mene).
Pandurov, tvoja najavljena cena vazi za nase trziste sa PDV?
 
@scheilinkin zaboravljaš jednu veoma bitnu stvar, ViewPad10 ima legalan OS u sebi...a to valjda nešto košta?!?

U disti cenovniku ViewPad10s je jeftiniji i od ViewPad7. Razlog - ovaj trenutni model nema 3G modul i funkciju telefoniranja. Cena malo većeg ekrana i kućišta je zanemarljiva...3G modul, testiranje i sertifikacija čine veliki deo poskupljenja.

Da najavljena cena je maloprodajna sa PDVom.

@djurkash na dosadašnjim testovima su svi komentari ViewPad10 verzije bili da je autonomija sasvim solidna, ugrađena je baterija kapaciteta 3200mAh. E sad, Intel Atom u tom modelu nije štediša, a nije ni Win sa svojim procesima. Kapiram da će Tegra2 u kombinaciji sa samo Androidom izvući maksimum iz te baterije. Imaću više informacija čim mi stigne sample.
 
a čekaj nisam znao da je android nelegalan OS, ok ondak.
android je free, jel (ne zezam se, stvarno pitam)?

što se mene tiče meni je jako drago što nisam u pravu :D, ni ne znate koliko. za 400€ 10" capacitive je stvarno kulj.
Još da počnu oni Archos-i da dolaze kod nas, jeste da je single core ali je 100€ jeftiniji za istu dijagonalu.

biće ovo dobra godina, za nas gadget manijake :D
 
Archosa 101 nema ni u USA po proizvođačevoj ceni od 295$. Archos je odlična kupovina, samo što ima 256 mb rama... Možda će ubaciti 512 kad se pojavi Android 3.0.
 
a čekaj nisam znao da je android nelegalan OS, ok ondak.
android je free, jel (ne zezam se, stvarno pitam)?

što se mene tiče meni je jako drago što nisam u pravu :D, ni ne znate koliko. za 400€ 10" capacitive je stvarno kulj.
Još da počnu oni Archos-i da dolaze kod nas, jeste da je single core ali je 100€ jeftiniji za istu dijagonalu.

biće ovo dobra godina, za nas gadget manijake :D

Bas si vickast :D Mislim da je Pandurov konkretno pricao o legalnom Windowsu, koji sam i ja naveo da kosta i OEM verzija oko 100€ (ok mozda ga dobijaju za manje), u svakom slucaju dize cenu uredjaju. Nasuprot toga su Android uredjaji kojima je OS besplatan, cak sta vise open source. Ali i dalje treba traziti od Google-a licencu za sam uredjaj. I nisam bas ni siguran o besplatnosti istog (jos ranije sam citao da Microsoft dobija neke sitne pare za svaki Android licencu, zbog nekih patenata).

Inace, ponuda (raznih tableta) u USA je dosta velika, ali pretpostavljam da kod nas "doci" jedino modeli vecih proizvodjaca: Acer, Asus, ViewSonic i ostali "velikani"...
 
Upravo sam dobio tri veoma zanimljive informacije za sve koje zanimaju ViewSonic tableti.
1. ViewSonic10s će se isporučivati sa 16GB Micro SD karticom (cena ostaje ista).
2. U junu će se pojaviti ViewPad7x, naslednik postojeće sedmice, i to sa sledećom specifikacijom: 7” (1024x600)Capacitive, Nvidia 1GHz+),
8G Memory, Dual Camera (5MP AF & 2MP FF ) WiFi (b/g/n), GPS/AGPS, Bluetooth 3.0, 3.5G,HDMI Android 2.3 Gingerbread
3. U aprilu izlazi 4" telefon 4.1” (WVGA)Capacitive, Qualcomm 8255 (1GHz ), 2G Memory
Dual Camera (5M AF & 1.3M Pixel), WiFi (b/g/n+BT), GPS/AGPS, Android 2.3 Gingerbread

Svi će imati GMS sertifikaciju (Market) i mogućnost upgrade-a na novije verzije.

Planiramo i najnoviju desetku na Oak Trailu sa rezolucijom 1366x768...
Više od ovoga ne bih smeo da puštam u "etar". :)
 
Poslednja izmena:
Nasuprot toga su Android uredjaji kojima je OS besplatan, cak sta vise open source. Ali i dalje treba traziti od Google-a licencu za sam uredjaj. I nisam bas ni siguran o besplatnosti istog (jos ranije sam citao da Microsoft dobija neke sitne pare za svaki Android licencu, zbog nekih patenata).

Google licenca za uredjaj je najmanji problem ;) Inace ne placa se M$-u za svaku Android licencu vec samo HTC placa M$-u procenat od prodatih Android uredjaja jer ih je M$ ucenio jos na pocetku posla sa Android-om da ce ima ako ne placaju oduzeti licencu za Win Mobile uredjaje (a tada su svi HTC telefoni furali WM pa im je bilo jako rizicno da se igraju sa tim jer tada Android je jos uvek bio u test fazi-bez trzista). Tako da drugi proizvodjaci ne placaju nista...
 
Google licenca za uredjaj je najmanji problem ;) Inace ne placa se M$-u za svaku Android licencu vec samo HTC placa M$-u procenat od prodatih Android uredjaja jer ih je M$ ucenio jos na pocetku posla sa Android-om da ce ima ako ne placaju oduzeti licencu za Win Mobile uredjaje (a tada su svi HTC telefoni furali WM pa im je bilo jako rizicno da se igraju sa tim jer tada Android je jos uvek bio u test fazi-bez trzista). Tako da drugi proizvodjaci ne placaju nista...

A..izgleda da sam malo pomesao stvari. Sad kad si sve ovako naveo, prisetio sam se sta je zapravo bilo :)
 
Nazad
Vrh Dno