Šta je novo?

Ploca kratak spoj

filipfg

Slavan
Učlanjen(a)
26.06.2007
Poruke
476
Poena
320
Ploca biostar p965 http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/content.php?S_ID=22# .

Pretpostavljam koji cu odgovor dobiti, ali ajde da pokusam.

Ploca je stavljena u kuciste i zasrafljena direktno na metal! Znaci nisu bili ubaceni oni mali dodaci koji idu u kuciste pa u njih srafovi kroz plocu( ne znam im ime).

Dijabola od drugara kaze da je pocelo da smrdi i odmah je ugasio komp. Kad sam izvadio plocu, pozadi skroz pri dnu, odvojio se jedan deo od ploce, veoma mali(par milimetara) kao kad se oguli kora od drveta. Sve komponente koje su bile u ploci u tom trenutku su citave.

Ubacio sam sve ispravne komponente u plocu(svoje), zavrti procesor i graficku ali ne daje sliku, i sto je najgore ploca uopste ne pisti.

Nema spasa? :)

Poz
 
Poslednja izmena:
mozes li da slikas ostecenje ?
 
E sutra ce biti slike, nije mi sad aparat tu.
Samo da kazem probao sam reset biosa i vadjenje baterije.
 
Desilo se meni nesto slicno odavno...Samo sto nije samo smrdelo vec se i video plavi plamen.Na kraju je ploca jedva radila ali je izgoreo AGP slot.Zavrsila je u kanti ;)
 
Bez uvrede ali mozes reci drugaru da je napravio facepalm gresku epskih proporcija :S:

Po ovome sto si napisao, zakljucio bih da se odlepio povrsinski sloj stampanjca. Ploca je skoro sigurno kaput, verovatno i ostale komponente koje su bile povezane sa maticnom, mada treba proveriti.
 
Naucio je na tezi nacin kako treba. Napisah ja gore, "dijabola". :)

Danas cu staviti sliku, pretpostavljam i ja da je kaput, nego ovo sto se odlepilo izgleda tako sitno, kao da je neko noktom ogrebao, ali i to sitno je ogromno na neki nacin.

Sve ostale komponente su u fukciji, bez posledica.

@mikitrstenik

Ti si pravio vatromet kod kuce jel? :d
 
Poslednja izmena:
Zar nije napajanje trebalo da odradi svoje i da se ugasi? Osim ako plocu nije napajao neki kinez...
 
Plocu je napajao chieftec...
 
Poslednja izmena:
On bi trebao da ima zastitu od kratkog spoja. Nije mi jasno zasto se nije ugasilo i sprecilo ovo sto se desilo, al' sad je gotovo :S:
 
Pa da. Cuti kad je samo ploca otisla, nije mi jasno kako je sve ostalo prezivelo...
 
On bi trebao da ima zastitu od kratkog spoja. Nije mi jasno zasto se nije ugasilo i sprecilo ovo sto se desilo, al' sad je gotovo :S:


Pa ima zastitu ako na molexu ili nekom drugom prikljucku napravis kratki spoj, a ne na lemovima sa zadnje strane ploce ;)

Necu komentarisati lika koji je srafio plocu direktno na lim od kucista, ali hocu da vidim slike :D
 
Licno sam imao priliku da testiram tu zastitu :smash:, i veruj mi da nije samo na prikljuchcima. Napravio sam kratak spoj na maticnoj ploci, masina se momentalno ugasila, i kasnije sam je ponovo pokrenuo bez ikakvih problema.
 
pa ne moze napajanje da se iskljuci ako kratak spoj ne utice na konektore samog napajanja. to kad si testirao, verovatno maticna ploca ima anti surge ili nesto slicno.
 
Low-end msi K8 ploca ima neku zastitu? :d.

Ocigledno zaboravljas odakle dolazi napajanje za plocu? Iz 20/24-pinskog konektora. Znaci ako napravim spoj na ploci to bi trebalo da utice na napajanje, bar meni to deluje jedini logican razlog zasto se u mom slucaju masina ugasila.
 
Poslednja izmena:
evo slika.
 

Prilozi

  • Picture 001.jpg
    Picture 001.jpg
    1.1 MB · Pregleda: 262
  • Picture 002.jpg
    Picture 002.jpg
    1.1 MB · Pregleda: 208
  • Picture 004.JPG
    Picture 004.JPG
    939.5 KB · Pregleda: 211
  • Picture 005.jpg
    Picture 005.jpg
    1.1 MB · Pregleda: 227
Druze,po tvom opisu ja sam ocekivao manje ostecenje:p.Na ploci koju sam ja spalio bilo je vizuelno manje ostecenje i pored gore pomenutog plavog plamena koji nije bio bas mali;).
 
U druze par milimetara :laugh: , ja sam isto tako kacio moju plocu bez srafova onih nastavnih , ali moje kuciste je malo kvalitetnije pa je izgleda napravljeno i za taj slucaj polozaj ih ivica da ne moze da osteti plocu , i srecom sve je proslo bez posledica , mada sam moj racunar sastavljao 2 dana :D
 
Pa par milimetra, u sirinu. :D
Nisam lepo bio preneo, odnosno zaboravio sam da napisem jos u prvom postu "par mm u sirinu i par cm u duzinu" :) . Ali slika mnooogo preuvelicava, veruj te kad gledam ovako plocu jedva se primecuje, ozbiljno...
Aparat je uslikao neke delove koje ja golim okom i ne primecujem. Trebao sam lupu da uzmem. ,)
 
Poslednja izmena:
Ne mogu da verujem pa kako se srafi maticna za kuciste??? Sta ima tu izmedju srafova i kucista. Ja nemam nista. Maticna i srafovi odozgo.
Odgovorite pliz da preduzmem nesto ako treba.
 
Pa dobijaš distancere sa kućištem.

screws_mb_mount.jpg
 
Poslednja izmena:
pa pazii, u najboljem slucaju to je samo jedan vod, i nije nemoguce popraviti..mada :D
 
Prvi put vidim da je vod na ploί ovako žestoko izgoreo. Možda bi moglo da se iscrta srebrom, ali vidim da i na drugim mestima na štampi postoje fleke gde je plastika nagorela. Baci ti to, nema od nje ništa.
 
da, vide se..a i cim je tolka struja prosla kroz vod, negde je i otisla..a ni to nije dobro proslo..moz da proba al je ploca najverovatnije poginula...:(
 
Ma koje crno srebro, nemam ni za `leba. :)

Ko kupuje neispravne ploce? :D
 
ploca je verovatno otisla, ali probaj da prespojis taj vod, recimo lak zicom,
pa vidi sta se desava, nada umire poslednja...a kad nada umre mozes kod Cika Pere...
 
Neka samo nastavi taj vod najobicnijom zicom (kakvo crno srebro i drugi bakraci) i najverovatnije ce proraditi.

Pa kad bih imao makar alat i malo znanja, pa da napravim tako nesto...
Koliko bi mi uzeli za tako nesto?
Ne isplati se ulagati vise od 500 dinara u plocu ovu.
 
evo ja cu ti uraditi za dz, ako si iz Sapca ili okoline recimo, ili ako te put nanese ovamo.
 
Pa ta ploča vredi oko 25-30 evra, po meni se isplati... A za stanje el. voda no comment, ne smem ni da zamislim koja je struja tu prolazila... O.O
Ako je to jedino oštećenje, ploča ima nadu da proradi.
 
pa kako moze biti ? kazem opet ta struja je otisla negde..morala je..koje su sanse da je zaobisla sve sto moze da pregori xD
 
Nazad
Vrh Dno