Šta je novo?

projektor = platno = zid

Ja opet kažem, kome šta treba. Moj Philips je tata za većinu projektora. Naročito kineza. Platio sam ga 70eu 2014 (lik od koga sam ga uzeo nije imao ni 50 sati puštanja). Od priključaka, pored VGA/HDMI i TV out ima i USB (mini) i SD reader. Znači mogu puštati filmove preko externog uređaja putem HDMI, preko VGA (ide adapter kabal) i preko činča/SCARTA (ide činč kabal, scart prekoa daptera). Direkto pušta preko USB fleša i preko SD/microSD kartice (podržani svi formati, ne prikazuje naša slova). Pored silnih kablova, u paketu stigao i Tripod. Portabilan, ima bateriju koja traje oko 2 časa. Max jednostavan za upotrebu. Za moje potrebe xtra. Posluži kada treba na poslu neka prezentacija da se održi ili kada idem na odmor. Jednom čak puštao na otovrenom u lokalnom parku (omladina JAZAS-a, neki promo spotovi). Normalno, pored tri TV-a, ne pada mi na pamet da ga koristim kući.

philips 1.jpg
philips 2.jpg
philips 3.jpg
philips 4.jpg

Sad nađoh na linku. Projektor je ladno 2011 godište. Ja ga imam od 2014. Povlačim reč da je tata:) Ako ova spravica iz 2011. radi kako sam opisao, šta li ovi novi tek mogu.

https://www.sk.rs/2011/03/sktd11.html
 
Poslednja izmena:
30 lumena i 500 kontrast... na sta to lici pobogu?
 
A znam da je najbolje uzeti 720p, ali tesko da ima za ove pare...ima neki sa 1024x768 rezolucijom, to je poprilicno blizu, a verujem da ce posluziti svrsi... :D

najbolje je uzeti 4k :D
obrati paznju i da je zamena lampe jeftina, ako je budzet prioritet. kod tih kockica projektora najvise smara sto su crni barovi gore i dole bas veliki

30 lumena i 500 kontrast... na sta to lici pobogu?

ja ne znam sta je njemu :D
 
Poslednja izmena:
I sto su bucni...

TT over 6X
 
to je generalni problem projektora. meni ne smeta jer ne mogu da cujem buku projektora nikad, ali ako neko kupuje projektor da bi gledao neme filmove kapiram da je u problemu :D

ja se na tv vise ne vracam. kad neko krene da mi popuje kako je idealna velicina ekrana 32" da se gleda sa 4m, lepo mi se zavezu creva. ja sliku od 150" gledam sa 3m, ponekad se i priblizim na 2.5m jer ne mogu vecu sliku da projektujem zbog velicine zida :D
 
Pa da..vecinom su lampe na aliju oko 20ak evra...sto se glasnoce tice, planiram da ga stavim na neko vise mesto da ga sto manje cujem, i da uzmem neke zvucnike, tako da bi trebalo da bude kul... :D
 
@Skankhunt42 koji projektor imas?

Nasao na prethodnoj strani.:)
 
Poslednja izmena:
nista specijalno ali trpi torturu :D
 
Da malo ozivim temu. Malo sam se igrao sa bojama i mozda sam ubo dobar mix. Pogotovo za projekciju u prostorijama gde se ne moze totalno zamraciti prostor. Platno je uradjeno u 110inca i pokretnim manuelnim masking sistemom(u planu je da to motorizujem :) ) evo par fotkica
3fd688e553faaa2d575b6ad0f0ed6a1d.jpg
c2bc5f6e83f547388e850865efb6083c.jpg
c0209c6076d627ba3cc34bbe67ab1a20.jpg
11fb4a4b282f75f71c194d4e6348a731.jpg
fa7bf40cfcac13edf9eb58e70030767b.jpg
f82c596f508097693a6f4c6300369c11.jpg
b54bfb75557c3a312fdc338cc6143485.jpg
 
Ima li tema o samim projektorima?
Dovoljno sam cekao (pad cena i skok kvaliteta) i racunam ove godine da kupim projektor. Ne bih prelazio 400e napolju (licna kupovina sa povratom poreza)... Sta je bestbuy? FHD obavezan, mada za te pare mozda vec ima i 4k i druga stvar je buka ventilatora. Vecinom bi se gledalo sa slusalicama ali da buka ne nervira ostale.
 
Nikako da postavim slike evo već mesec dana sam korisnik projektora, Epson EH-TW6700.
Projektujem na rol zavesu Tupplur iz Ikea, siva 180cm široka.
Odlično i za filmove i za sport, baš sam zadovoljan i kvalitetom slike i što može da se gleda u osvetljenoj prostoriji jer ne volim da gledam u potpunom mraku.
 

Prilozi

  • IMG_20190221_205709.jpg
    IMG_20190221_205709.jpg
    742.4 KB · Pregleda: 293
  • IMG_20190221_234039.jpg
    IMG_20190221_234039.jpg
    245.6 KB · Pregleda: 317
  • IMG_20190221_223543.jpg
    IMG_20190221_223543.jpg
    308.5 KB · Pregleda: 280
  • IMG_20190221_223705.jpg
    IMG_20190221_223705.jpg
    311.2 KB · Pregleda: 294
Bucan?

TuturuTu on 6X
 
U ECO modu nije, a stoji tu na stolu metar i nešto ispred mene.
 
Da pomerimo malo temu.Ja sam sa Benq w1070 + Cinema model presao na Sony hw55es pre godinu ipo dana mozda malo jace i za sad me jos drzi.
Oba su 1080p ali je 55es visa klasa istina i 3x je skuplji.Slika je ostrija i boje su ne uporedivo lepse.
Upgrade je isao pomalo naopako jer sam prvo prodao Benq pa posle par meseci uzeo drugo platno (tih dana sam imao situaciju da imam dva platna a nemam projektor).
Prodam staro platno i nedelju dana kasnije stigne Sony.
Ispadne ne fer poredjenje jer Benq w1070+ nije radio na novom platnu.:D

Kakva je situacija sa punokrvnim Sony 4K projektorima,jel nabavljao neko u medjuvremenu?
 
Vidim da je tema mrtva vec duze vreme, trazim kako da sam napravim platno, presao sam sa Benq w2000 na Epson tw9400, bacam ga na staro Sopar platno 106" ali mi je premalo i ima teksturu po sebi, pa se na Epsonu malo rasipaju pikseli zbog refleksije teksture. Hteo sam 4k platno da nabavim, neki Elite Screens, ali ovde toga nema posebno ne fixed frame, a da idem do Madjarske i svercujem platno mi nekako nije bas, plus su platna dimenzije od 135" pola cene Epsona, mada je i moje Sopar bilo oko 500e, al 1000e mi je previse za platno. Elem, da li neko zna od ljudi koji su ovde pravili projekciona "platna" da li je gips dovoljno gladak, ili da nabavim neku pvc plocu u ovoj dimenziji, pa da ga okacim na drvenu konstrukciju a preko da farbam. Takodje ako moze neko da mi kaze koje boje da koristim i u kojoj razmeri, jer sve sa stranih foruma ovde nije dobavljivo ili bar ne jednostavno. Preferiram pure white platna jer imam potpuno tretiranu sobu za kucni bioskop, tamno sivi zidovi, crn plafon, crne draperije preko prozora, dakle kontrast i crna nisu problem, posebno sto Epson izuva sa kontrastom. Kapiram da obicna bela ipak nema dovoljno dobru refleksiju, ili se varam. Ako moze pomoc oko mesavine boja i materijala koji da koristim umesto platna, bio bih zahvalan. Pozdrav.
 
hunder je napravio vrhunski setup, ako neko zna kako treba da se ofarba zid, to jest koja je mesavina boja, onda je to on.

ja cu lepo da kupim ovo platno:

prenecu utiske kad stigne. ne ocekujem nista wow, ali ocekujem bolje od belog zida...
Ako mozes da ispostujes ugao gledanja onda je dobro, ako ne bolji je beli zid
 
hvala na savetu. prilicno sam siguran da ce u njega da se gleda iskljucivo frontalno. nije previse skupo, moze da bude za probu. ako se ispostavi da ne valja onda moze da sluzi na nekoj sekundarnoj lokaciji, u drugoj sobi, ili sta vec. uglavnom, beli zid je bas los za moj projektor, bas sam nezadovoljan slikom, moram nesto da promenim :)
 
hvala na savetu. prilicno sam siguran da ce u njega da se gleda iskljucivo frontalno. nije previse skupo, moze da bude za probu. ako se ispostavi da ne valja onda moze da sluzi na nekoj sekundarnoj lokaciji, u drugoj sobi, ili sta vec. uglavnom, beli zid je bas los za moj projektor, bas sam nezadovoljan slikom, moram nesto da promenim :)
Imam jedno takvo, nije ispunilo moje ocekivanje. Mora da se bude blizu projektora iznad ili ispod da bi se dobila ta refleksija. Uzeo sam posle neko roll up u radnji na G
 
ta rollup platna su odlicna, kako si zadovoljan? pogledacu ponudu koju imaju. nije meni toliko do ove refleksije koju reklamiraju, koliko mi je do tacnijih boja, na belom zivu su sve boje uzas. situacija se pogorsala kad sam se preselio a zidovi su jos belji.

da li neko ima iskustvo sa projekcijama na tablu po kojoj moze da se pise? tad bi projektor mogao da se koristi i za nesto korisno, ne samo za filmove. da li postoje specijalne table za to ili se koristi ova obicna bela skolska? opet belo me nervira. mislim da je najbolje imati iza na zidu tablu, a ispred rollup platno, pa kad ti je do filmova spustis platno, a kad ti je do pisanja, prezentacija, i cega sve ne projektujes na tablu, tad ionako nije toliko bitno kakve su boje i kontrast.
 
ta rollup platna su odlicna, kako si zadovoljan? pogledacu ponudu koju imaju. nije meni toliko do ove refleksije koju reklamiraju, koliko mi je do tacnijih boja, na belom zivu su sve boje uzas. situacija se pogorsala kad sam se preselio a zidovi su jos belji.

da li neko ima iskustvo sa projekcijama na tablu po kojoj moze da se pise? tad bi projektor mogao da se koristi i za nesto korisno, ne samo za filmove. da li postoje specijalne table za to ili se koristi ova obicna bela skolska? opet belo me nervira. mislim da je najbolje imati iza na zidu tablu, a ispred rollup platno, pa kad ti je do filmova spustis platno, a kad ti je do pisanja, prezentacija, i cega sve ne projektujes na tablu, tad ionako nije toliko bitno kakve su boje i kontrast.
Pa meni je prvenstveno prakticno jer ne moze da mi stoji odmotano inace. Zadovoljavajuce je, sigurno bolje nego na zidu (nisam proveravao da bih mogao da uporedim posto nemam odgovarajuci zid) jer ima taj premaz na sebi.
 
hvala! na kraju ce biti platno koje se odmotava rucno. mislim narucicu ja i ovo sa aliexpress-a cisto da vidim kakvo je, ali kao krajnji cilj planiram odmotavajuce platno.
 
ta rollup platna su odlicna, kako si zadovoljan? pogledacu ponudu koju imaju. nije meni toliko do ove refleksije koju reklamiraju, koliko mi je do tacnijih boja, na belom zivu su sve boje uzas. situacija se pogorsala kad sam se preselio a zidovi su jos belji.

da li neko ima iskustvo sa projekcijama na tablu po kojoj moze da se pise? tad bi projektor mogao da se koristi i za nesto korisno, ne samo za filmove. da li postoje specijalne table za to ili se koristi ova obicna bela skolska? opet belo me nervira. mislim da je najbolje imati iza na zidu tablu, a ispred rollup platno, pa kad ti je do filmova spustis platno, a kad ti je do pisanja, prezentacija, i cega sve ne projektujes na tablu, tad ionako nije toliko bitno kakve su boje i kontrast.

Ja sam za kuću uzeo električno platno širine 240cm (proizvođač Avtek). Osim uvijanja platna na vertikalnim ivicama, zadovoljan sam.

Što se tiče tačnosti boja, iz nekog iskustva sam pokupio da što je "jači" projektor (više lumena) to manje uticaja ima nijansa podloge. U praksi, probao sam laserski projektor od 10.000 lumena i na zidu od cigle (crvena cigla, nije ni bojena), bez problema je "savladao" boju pozadine. Neki projektori imaju i opciju korekcije boja u odnosu na podlogu ali to se svodi na par preseta pa je hit or miss sa njima.

Ne savetujem glossy pozadinu (tabla za crtanje) za projektor osim ako ne možeš da obezbediš da niko ne gleda u refleksiju lampe. Ako već imaš tablu, možeš simulirati tako što ćeš usmeriti baterijsku lampu na tablu sa pozicije gde će stajati projektor i pogledati u tablu sa svih pozicija odakle će se gledati inače (posao za 2 čoveka). Ako iz neke pozicije vidiš direktnu refleksiju izvora svetla (hot spot), nije dobra priča.
Za ovakve scenarije se koriste ultra short throw projektori ili projektori sa velikim vertikalnim lens offset-om (i zbog manjih senki na tabli između ostalog), a imaš i specijalne interaktivne projektore za ove namene. Ultra short throw projektori su sa druge strane jako zahtevni što se tiče postavljanja i površine za projektovanje, i najmanja neravnina ili odstupanje od idealnih pozicija manifestuje se na projektovanoj slici.
 
hvala puno na korisnim informacijama. dobio sam ideju da bi bilo jako zanimljivo za decu imati interaktivnu tablu, na kojoj mozes pisati i preko toga projektovati power point prezentaciju, pa dopisivati preko dok objasnjavas i tako to. ideja mi je bila da stavim takvu tablu na zid, pa da napravim da se platno spusta sa plafona preko nje. znaci kad bih gledao filmove ona bih spustio platno, a kad zelim da pokazujem nesto i crtam onda projektujem na tablu. tad sve te mane koje tabla ima nisu toliko vazne jer i to ne bi trajalo dugo, samo pokazes i nacrtas sta imas. to da tabla ima refleksiju si odlicno zapazio, meni to nije palo napamet. nemam tablu da probam, zato i razmisljam kakvu da kupim, koja bi bila pogodna za pisanje markerom i koliko toliko za projektor.

problem nastaje sto ja hocu i tv na istom mestu. i tu sad nastaje nemoguca misija, ja mogu da montiram tablu na zid i preko nje da spustam platno, takodje mogu da montiram tv na zid i preko njega spustam platno. ali ne mogu sva tri. tako da ce ipak ici tv i platno preko njega, a tabla levo od toga, samo za pisanje i sta sad, moram da se pomirim da ne moze sve. imao sam ideju da tv montiram levo od table na nosac koji moze da omoguci da se tv izmesti po potrebi, ali ne postoji nosac sa tolikom "rukom" koja moze da dobaci to...

koliko je kostalo to avtek platno? kapiram da nije ispod 200 evra? meni se svidjaju manuelna koja bi trebalo da budu oko 50, ali nema ih kod nas uopste, barem ja ne mogu da nadjem...
 
Platno me je izašlo oko 50k RSD kod domaćeg uvoznika, model je Cinema Electric 240 - znači 16:9, motorizovano sa RF daljincem.

Ako si planirao da spuštaš platno ispred table, imaćeš problem da će ti samo jedna od te dve površine biti u fokusu, a imaćeš i problem slike različite veličine - projektovana slika na tabli bi ti bila veća od slike na platnu pa ćeš morati da uzimaš veću tablu od platna. Još ako imaš malu decu, pitanje je vremena kada će se zaboraviti i krenuti da crtaju po platnu... Sve u svemu, nepraktično i nepotrebno komplikovano.
 
apsolutno si u pravu. taj problem sa fokusom se resi, za te trenutke popravis fokus malo, ali je komplikovano.

Još ako imaš malu decu, pitanje je vremena kada će se zaboraviti i krenuti da crtaju po platnu...

ova ti je kao u njegosa! ja sam hteo da pretvorim jedan zid u zid po kome moze da se pise kredom - za decu. ali zena nece celi zid zaboga bice ruzno, nego deo samo. aman, objasni ti detetu dokle ono sme da pise...

hvala za info za platno.
 
Da malo ozivim temu. Malo sam se igrao sa bojama i mozda sam ubo dobar mix. Pogotovo za projekciju u prostorijama gde se ne moze totalno zamraciti prostor. Platno je uradjeno u 110inca i pokretnim manuelnim masking sistemom(u planu je da to motorizujem :) ) evo par fotkica
3fd688e553faaa2d575b6ad0f0ed6a1d.jpg
c2bc5f6e83f547388e850865efb6083c.jpg
c0209c6076d627ba3cc34bbe67ab1a20.jpg
11fb4a4b282f75f71c194d4e6348a731.jpg
fa7bf40cfcac13edf9eb58e70030767b.jpg
f82c596f508097693a6f4c6300369c11.jpg
b54bfb75557c3a312fdc338cc6143485.jpg

Zju, što je ovo dobro. 👍
 
Nazad
Vrh Dno