Šta je novo?

Shoping u Becu

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Bob Marli

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
22.09.2009
Poruke
6,201
Poena
349
U zadnje vreme sam se naslusao prica o shopingu u Becu, da su cene mnogo povoljne, tipa Nike patike 25e su tamo. Malo sam cackao po netu i nasao da se u samom Becu nalazi najveci trzni centar u centralnoj Evropi, mada tu su cene verovatno iste kao i kod nas u Uscu, DC-u.
Ono sto mene zanima kakve su cene u najvecem outlet centru u Evropi, Parndorf Designer Outlet.
Jel bio neko od vas u ovom outletu ? Kakve su cene prvenstveno sportske garderobe, Nike i dr ?
Jel bolje ici kolima ili preko recimo Argusa, imaju sad 2 shoping ture za Bec, za 70e, kao 4 dana, jedno nocenje. To je skroz ok, samo gde sa stvarima koje kupim ? Ako je tako povoljno sve necu sigurno uzeti 2 trese, patike i 3 majice, nego malo vise.
Evo koga zanima vise informacija o outletu: http://www.designer-outlet-parndorf.at/
Luftaufnahme_WP_Neusiedl-Parndorf_05-2008-28.jpg


Inace ovakav, tj slican centar pocinje sa gradnjoj u Novim Banovcima, stavljen je i bilbord da ce biti otvaranje 2011, iako nisu ni zapoceti radovi. :D Znam 100% da je zemlja prodata, samo opstina nesto mrsi damu oko toga. Aj da to nasi pravi ne bi im verovao, ali posto je u pitanju austrijska korporacija Eyemaxx, mada na onom sajtu pise da je neka UK Black Oaks, sad ne znam ni ja ko to pravi na kraju.
Evo kako bi to trebalo da izgleda:

outlet2.jpg


Evo imaju cak i sajt. :)
http://www.outletcenter.rs/flash/

Evo dokaza da je Eyemaxx umesan u ovu pricu:
http://www.eyemaxx.com/projects/?L=1&tx_sbeyeprojects_pi1[zoom]=1&tx_sbeyeprojects_pi1[country]=5&tx_sbeyeprojects_pi1[uid]=207&cHash=24141e004d


Sorry ako dodje tema kao off, ali kontam da i vi kupujete nesto sem hardware-a i ne zelite da vas dere cika Misko.
 
Poslednja izmena:
Popusti jesu veliki ali nije ni pribložno tačno da imaš kvalitetne Nike patike, trenerke i slično za tu cenu. Ono što jeste tačno je da npr neka kvalitetna marka je sa 300e snižena za neke artikle na 150e pa se tako isplati. A takođe sam bio svedok da je nešto sa 300e sniženo na 59e, ali za takve stavke već je teško pronaći broj :(
Takođe je problematično što čovek otvori novčanik i nije mu žao da potroši, pa na kraju rokne nekih 800+e na kupovinu stvari, ali to će bar da traje :)
 
Jel sad najbolje vreme za otici tamo ?
Kontam da su oko nove godine najveci popusti ?
 
Ono sto mene zanima kakve su cene u najvecem outlet centru u Evropi, Parndorf Designer Outlet.
Jel bio neko od vas u ovom outletu ? Kakve su cene prvenstveno sportske garderobe, Nike i dr ?

Bio sam tamo par dana pred NG (puno puta sam prolazio, ali nikada nisam svratio do sada). Stvarno ima svašta i cene jesu generalno niže (video sam npr. jakne od 80 evra, koje u "normalnim" prodavnicama koštaju oko 250!).

Ja nisam išao tamo u šoping, nego sam samo svratio 'nako, prilikom povratka u Beč iz Bratislave, tako da nisam baš detaljno gledao cene, ali bih rekao da su skoro svi proizvodi jeftiniji 30-50% (kupio sam samo jednu Adidas majicu drugarici za rođendan - ona je tamo bila jeftinija nekih 45%).
 
Zna li neko kakva je situacija sa vracanjem PDV-a? ;)

Konkretno, interesuje me za neki hardveraj, i to poskuplji (~400 evra or so)...
 
ako imaju tax return nalepnicu onda bi trebalo da je jednostavno i brzo... ako nemaju, onda je cimanje...
mada ja nisam provalio tax return dal radi kako treba u madjarskoj, jer na izlazu iz iste nisam video office od tax returna (npr u sloveniji ima i za wave sam odmah dobio porez nazad)...
varijanta sa kupi pa se vrati mi se ne svidja nikako.
 
Tax return zavisi od prodavnice do prodavnice, u stvari zavisi od procesora koji im radi tax return. Recimo u UK uglavnom koriste jedan te isti koji trazi da ti se na kreditnu uplati VAT nazad, nakon sto posaljes postom overeno da si izneo iz zemlje :(
U Nemackoj obicno IT radnje koriste Global Refund koji odmah na izlasku iz EU vraca VAT.
Morate da pitate u prodavnici za detalje.

Sto se patika tice, cene su tacne - ono sto kod nas kosta po 150e od Nike-a u DE je jedva 30-40e. U UK se uvek nadje <40e, a odlicne majice za 10e. (ja ih nakupovao koliko ih je bilo, posto se tu reeetko nadje vise od jednog komada!)
 
Par mojih kolega redovno odlazi tamo u šoping (Austrija/Parndorf za garderobu,Mađarska za namirnice).
Pa se hvale,kupiš dva para Reebok patika po 40e,a treći par dobiješ gratis,NIKE trenerke,majice od 80-120e na 30e-50e,...
Fantastičnih stvari ima na dobrom popustu ali je nekada frka oko brojeva (tu dobro prolaze oni sitnije građe).
I uglavnom je priča:poneseš 500e,potrošiš 700e .Ko prvi spiska lovu žicka kod ostalih (neko od kolega uvek ima viška)
 
Svracao sam u slican outlet u Palmanova, izmedju Trsta i Venecije. Generalno, tamo treba ici jedino ako imas nekog da ti javi kada su akcije i popusti. Ovako na bum retko sta moze da se nadje pa da se isplati toliki put i vreme. Ono sto je bas na dobrom popustu lokalni kupci pokupe i proberu cim stigne.
Ja sam nasao klincima Nike patikice po 20EUR koje ovde idu 40-50 EUR. Sebi sam kupio Adidas patike za fudbal za 19e ali su bile poslednje. Ostale stvari jesu jeftinije nego njihovi trzni centri ali za nas odavde je to i dalje preskupa roba cak i na popustu. Kolega je sebi uzeo Zippo koznu torbu za 120 EUR, slicnih nisam ni video kod nas mada on kaze da nije skupa.
Prodavnica tehnicke robe tamo nije bilo tako da ne znam kakva je tu situacije mada je Italija i inace preskupa sto se toga tice.

Imate odlican Outlet grad u Nemackoj - Metzingen:
http://www.outletcity-metzingen.com/en/welcome

Bukvalno svi lokali u gradu su outlet-i i ogroman je izbor. Od prosecnih, nama nepoznatih brendova pa do ekskluzive. Nije bas lako pristupacan kada se ide autom mada mislim da iz Stutgarta ide neki S-Bahn (prigradski voz - metro), sto je laksa varijanta. Samo morate racunati na bar 2 dana u gradu (1 nocenje) ako mislite da stvarno pregledate ponudu. Mi smo u prolazu svratili na 2 sata i kupio sam klincima jaknice za 25 EUR lepse i kvalitetnije nego sto Beba-Kids ovde prodaje za 5500 din. Ima bas svasta nego nismo ni planirali shoping pa niko nije nosio nesto puno para a nije zgodno da ostanes sa 100 EUR na 1200 km od kuce.
 
Nikad najlepse i najbolje stvari ne budu na velikom popustu. Inace bio sam U vienni prosle godine od 6-12 januara i nije bilo snizenja po centru........u celoj mariahilfer strasse nisu bila snizenja. NIsam bio u taj autlet a i ne verujem da se isplati.
 
Nikad najlepse i najbolje stvari ne budu na velikom popustu.

To itekako zavisi, ja kad god odem u UK, uvek je BASH ono sto se meni svidja na popustu i ima koliko hocu (krastavac, oni imaju drugaciji ukus), u Nemackoj slicno, s' tim da je u Nemackoj uvek jeftinije nego kod nas, tako da su popusti uvek dosli samo kao slag na torti, ionako bih kupio to ;)
 
Nikad najlepse i najbolje stvari ne budu na velikom popustu. Inace bio sam U vienni prosle godine od 6-12 januara i nije bilo snizenja po centru........u celoj mariahilfer strasse nisu bila snizenja. NIsam bio u taj autlet a i ne verujem da se isplati.
Što bi rekli na zapadu: totalno si u krivu :)

Svašta može da se nađe na tim rasprodajama u vreme rasprodaja ;) A glavne rasprodaje su oko "njihovog", ne oko "našeg" božića :)

Odlazak u Parndorf se VRLO isplati, ako si već u blizini. Odlazak odavde samo zbog šopinga? Pa, šta ja znam, verovatno se i u tom slučaju isplati.
 
Jel ima IT radnji u Parndorfu? Ako nema, ne vidim kakve veze ova tema ima sa IT...
 
Pa naravno da ima. Eno pogledaj spisak brendova u outletu, Samsung, Sony, samo su neki koje sam primetio.
 
Jedno je spisak brendova u linku a drugo gde ova tema vodi. Ukoliko se tema svodi na AirMax za 40e i sl. ne piše joj se dobro. Može li neko ko je bio tamo da potvrdi kakve su cene tehničke robe i da li ima problema oko povraćaja poreza?
 
Pa pazi mene zanimaju cene i Nike stvari i tehnike, isto kao i verovatno mnoge ovde, zato sam je i otvorio, da dobijemo korisne informacije.
 
Bench Clubbing je predviđen za, citiram, "Ćaskanje o IT temama" a ne kako se obući za manje para.

Ukoliko se neko ne javi sa iskustvima kupovine tehničke robe u Parndorfu, tema ide pod katanac.
 
ako imaju tax return nalepnicu onda bi trebalo da je jednostavno i brzo... ako nemaju, onda je cimanje...
mada ja nisam provalio tax return dal radi kako treba u madjarskoj, jer na izlazu iz iste nisam video office od tax returna (npr u sloveniji ima i za wave sam odmah dobio porez nazad)...
Eh, upravo to... bas to me i zanima ;)

Ista prica bila i meni kada sam se vrcao iz Italije, pa na slovenackoj grani pokupio pare... odma' i na ruke, bez ikakvih cimanja :smoke:
Doduse, to je bila i varijanta *boje* :))) tax return papira - ako je zuta, dobijas pare na ruke odma'. Ako je pak plava - oduzice se... nesto ti overe, dobijes potvrdu, sta vec, pa onda pici kuci, pa salji fax-om zahtev ili tako nekako. Uglavnom, nisam bas najsigurniji kakva je procedura tacno, jerbo meni dadose novce na ruke odmah.

A tako bih voleo i ovde da dobijem, finih i dobrih 90-ak evra u slucaju kupovine GTX 580-ice :p


BTW, gde si ti kupovao taj Wave... u Madjarskoj? Ili pak Sloveniji?
Ili pak u nekoj drugoj (trecoj :D:D:D) zemlji?
varijanta sa kupi pa se vrati mi se ne svidja nikako.
Mislim, zavrsice se i ako je tako... da mi se ne svidja - ne svidja mi se, ali zavrsice se :)
 
U pandorfu nisam video prodavnicu tehnicke robe, mozda mi je promaklo. Sto se tice ove robe o kojoj se ne sme pricati, u vreme kad sam bio, nije uopste bilo puno popusta, mozda sam naleteo na par artikala koji su dosta snizeni, ali kojih je bilo jedan ili dva komada. Treba potrefiti vreme kad su popusti, posto se inace taj pandorf ne razlikuje puno od bilo kakvog naseg trznog centra po cenama (o velicini i izboru da ne pricamo).
 
Poslednja izmena:
Zna li neko kakva je situacija sa vracanjem PDV-a? ;)

Konkretno, interesuje me za neki hardveraj, i to poskuplji (~400 evra or so)...

Koliko sam skapirao svuda gde možeš da tražiš povraćaj VATa piše VAT RECLAIMABLE ili ti (ako se ne varam) VAT AUSWEISBAR.

Poz :)
 
Vidim ja da je najbolje da se ode tamo na arbajt par meseci, primiš par plata, pokupiš porudžbine od drugara-kolega-familije, nakupuješ, porez nazad, onda to sve natovariš na kombi i daš vozaču 50-100 evra da to "protera" kada je "njegova" smena, i onda i te pare što si primio tamo uvećaš jedno 30 posto ....
 
Koliko sam skapirao svuda gde možeš da tražiš povraćaj VATa piše VAT RECLAIMABLE ili ti (ako se ne varam) VAT AUSWEISBAR.

Poz :)
To pricas za same radnje ili... ?

Mene pre svega interesuje prica da li se PDV vraca 'odma, pri izlasku iz zemlje (tj. zemalja EU :p)... ili pak nema sanse tako, vec mora da nosas papire nazad za Srbiju, pa da ti neko/nesto overi ili sta vec, pa onda, u nekoj drugoj turi, nazad za Bec i u tu istu radnju, da pokazes i dokazes, pa tek onda pare... ili kako vec, razumete me :)
Ima li neko da je skoro radio ovako nesto, po mogucstvu bas za hadver, i po mogucstvu bas za Bec :p
 
Sto, jel' obrva jos u Becu? :D

Vraca se na izlazu iz zemlje, samo zavisi kako izlazis i da li na proizvodu pise tax return ili vat bla bla. Treba ti office gde ces pokazati proizvod, pasos o dokazu o drzavljanstvu i da se vracas sa izleta, trebalo bi da pane cash na licu mesta.
 
Jel sad najbolje vreme za otici tamo ?
Kontam da su oko nove godine najveci popusti ?

U vreme njihovog bozica, pa do nove i onda u februaru, bar je tako do sada bilo koliko znam. U outletu kod Beca.


VAT je u Nemackoj 19%, dakle na vec jeftiniji harver ide jos 19%, nego jel nam to vracaju na ruke a pri izlasku iz Nemacke? I sta je potrebno da bi se to ostvarilo tacno, ako neko zna detalje?
 
Poslednja izmena:
E ovako. Ja za Parndorf idem u petak, pa sad videcemo kakvo je stanje sa cenama i svime. Bila je moja mama u Becu u tom najvecem trznom centru, cene su iste, ili slicne kao kod nas.
U Parndorfu je trenutno totalna rasprodaja, zato sto treba da im stignu nove kolekcije, pa sve ovo leti.
Sto se hardwarea tice, ne znam da li ima istog u Parndorfu... :S
 
Sto, jel' obrva jos u Becu? :D
Mislis - brk... na mestu obrve :d:d:d

Ne znam, moguce... ne ume da se javi na fon i cestita NG, te vjerujem da je jos tamo :p
Al' ne piskaram ja ovo zbog toga, neg' sto je trebalo da odem 30-og licno... pa bih sam i zavrsavao sve ovo. Ipak, kada su ovakve stvari u pitanju - verujem samo sebi :p
Vraca se na izlazu iz zemlje, samo zavisi kako izlazis i da li na proizvodu pise tax return ili vat bla bla. Treba ti office gde ces pokazati proizvod, pasos o dokazu o drzavljanstvu i da se vracas sa izleta, trebalo bi da pane cash na licu mesta.
Ma znam kako to ide (bar u teoriji), tako i meni bilo kada sam se vracao iz Italije. Na granici sa Slovenijom otisao do kancelarije, pokazao papire, pokupio pare. Easy as that. Cak ni proizvod(e) nisam pokazivao :)

A mene interesuje jel' i ovde takav slucaj, il' ce ipak da bude zavrzlame oko papirologije, te ce morati pare da se uzimaju iz druge ture... te cu morati drugaricu da saljem da mi dize novce :)
Takodje me zanima i koji je limit da se uopte potegne tax return, tj. ima li ga (u Nike radnji u Palmanova outlet-u nam rekose da moramo da prebacimo 157 evra da bi ispunili uslov za tax free :)), kao i da li vracaju pun iznos novca, ili deo odlazi "na drugu stranu" (opet primer iz te Italije, tj. Nike radnje - imali smo povracaj PDV-a od 20% na taj iznos od 157€, tj. u grubo nekih 30-ak evra... ali kroz papire nam se vodilo da dobijamo samo 17 evra, sto i dobismo. Nije nam blo jasno sta i kako, pa pitasmo ove u radnji... objasnjenje je bilo da ovih 13-ak evra razlike idu nasoj dragoj zemlji Srbiji :S:).

A ovo me pak vise interesuje, jer planiram neki skuplji hardver da uzimam, dosta vise neg' tih 150-ak evra ili tako nesto...
 
VAT je u Nemackoj 19%, dakle na vec jeftiniji harver ide jos 19%, nego jel nam to vracaju na ruke a pri izlasku iz Nemacke? I sta je potrebno da bi se to ostvarilo tacno, ako neko zna detalje?
Ono sto je sasvim sigurno - trazices u samoj radnji papire za "tax free" (ili "tax return"), koje ce ti oni tamo popuniti. Onda ces sa tim papirima na granici u office za taj isti tax free/return.
Sad, sta ce dalje biti, da li ces dobiti odma' pare na ruke, ili pak ide druga varijanta, da se pare pokupe u nekoj drugoj turi - to jos cekamo da vidimo, da se javi neko upuceniji...
 
To pricas za same radnje ili... ?

Kako misliš za same radnje? Primer koji sam ja imao je u nekom njihovom TC, 10 puta većem nego Ušće, i u jednoj od radnji sa tehnikom gde sam gledao iPhone 4, iPad, Galaxy Tab i ostalo pisalo je da postoji povraćaj.
 
Nisam te razumeo da li mislis bas na radnje gde kupujes (i od kojih trazis papire za tax return) ili pak na one kancelarije na samim granicama - gde skupljas pare :p

Ali OK, sad si mi razjasnio ;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno