Šta je novo?

interlaced HD u deinterlace HD

mladen2008

Cenjen
Učlanjen(a)
10.09.2009
Poruke
871
Poena
170
Da li neko zna s kojim programom najlakse i najbrze mogu pretvoriti iz interlaced u deinterlace? Koristim HD camorder Sony HDR-CX115 namesten da snima na 1920x1080 ali mi u informacijama pise da je interlaced i zbog toga mi ostaju neke linije prilikom gledanja. Takodje me zanima da li mora konvertovanje da se radi jel se plasim da ne izgubim na kvalitetu.
 
Ako ti je stalo do kvaliteta, najbolje da upotrebiš Avisynth i neki od njegovih deinterlace filtera. Yadif je dobar i brz filter. Može da zadrži isti frejmrejt ili da ga duplira (Bob mode) pri čemu će da očuva i temporalnu i vertikalnu rezoluciju uz skoro pa duplu izlaznu veličunu u odnosu na standrarni mod kada zadržava isti frejmrejt.
Ako ti je baš stalo do maksimalnog kvaliteta, onda skripta QTGMC koja koristi više Avisynth filtera i u rangu je profesionalnih hardverskih deinterlacera. Samo spora je kao puž, 1-5 fps.
Moraš da rekompresuješ (konvertuješ) jer se menja struktura frejma, tj. menjaju se sami field-ovi. Pri istom frejmrejtu se jedan field koji ima polovinu originalne rezolucije putem interpolacije, a na osnovu podatake prethodnih i narednih fieldova dovodi do pune rezolucije a zatim se jedan odbacuje da bi se zadržao frejmrejt (field-ova ima 2x više nego frejmova). Pri Bob-ovanju se, nakon interpolacije, zadržavaju oba field-a, koja sad postaju frejmovi. Pri čemu, naravno, ni jedna slika ne nedostaje u odnosu na originalni video (očuvanje temporalne rezolucije).
MeGUI i StaxRip imaju ugrađen Yadif pa bih ti preporučio da pokušaš sa njima i konvertuješ u MKV ili MP4 koristeći x264 enkoder za video, CRF 18 minimum mada i CRF 16 može da dođe u obzir ako 18 nije dovoljno transparentno.
 
A ja sam planirao da snimak sacuvam u bluray posto imam bluray rezac.
Primetio sam da kad pustim originalni snimak u recimo windows media player clasic ima te crtice a kad originalni snimak pustim u TotalMedia Theatre 3 nema. Slika je sasvim normalna, znas li zasto?
Ovi programi mi deluju malo slozeno, jel moze to da se odradi sa Corel VideoStudio Pro X3?
 
TMT dekoder ima ukljucen deinterlace po default-u, MPC nema.
Bly-Ray standard podrzava interlaced video tako da mozes da zadrzis interlace. Ako ti kamera snima u AVCHD formatu ima dobre sanse da je snimak vec u skladu sa BD standardom pa mozes samo da odradis authoring.
Poenta deinterlacing-a pre snimanja na disk je da se izbegne los deinterlace algoritam ugradjen u pojedine plejere i HDTV.
Moze i u Corel-u ali ne znam kako radi deinterlace.
 
Da, snima u AVCHD tj. pravi sve potrebne foldere i fajlove za bluray reprodukciju na memoriji, ali sam ih ja rucno kopirao na hard da bih mogao sve video fajlove da spojim u jedan zbog menija koji imam u planu da napravim.
Nesto sam cackao sa MultiAVCHD ali kad pravim bluray strukturu isto mi izlaze one linije cak i kad gledam sa TotalMedia Theatre 3.
 
Ja Avisynth nemam pojma da pokrenem, a MeGUI i StaxRip su mi jako slozeni. Jel postoji neki prostiji programi? Corel videostudio ne moze to da mi odradi, tj. nema opciju deinterlace za HD samo za DVD. Jel moze to sony vegas ili premiere da odradi?
 
Ne znam za ostale programe ali verovatno imaju.
Što se tiče programa MeGUI, nakon instalacije istog, instalacije Avisynth-a, i kompletnog update-a, pokreni MeGUI:
- idi na Tools - File Indexer,
- učitaj .m2ts fajl koji hoćeš da konvertuješ,
- vidi priloženu sliku,
- podesi output folder i klikni na Queue,
- u glavnom prozoru MeGUI idi na karticu Queue i klikni na Start,
- nakon završenog indeksiranja otvoriće se Preview prozor i AviSynth Script Creator prozor,
- u njemu klikni na karticu Filters i na Analyse
- po završetku analize dobićeš nešto kao na drugoj slici (konkretne vrednosti polja zavise od tvog video fajla). Možeš da odabereš Yadif ili Yadif (with Bob),
- klikni na Save i dobićeš prozor kao na trećoj slici.
Ako ne želiš da koristiš MeGUI za kompresiju a tvoj program podržava Avisynth skripte, preskoči dalje korake i u tvom programu učitaj AVS fajl koji je MeGUI kreirao a koji se nalazi u folderu koji si odabrao kao Output folder.
- odaberi x264: AVCHD ili neki od Blu-Ray profila. Klikom na Config možeš da odabereš Quality ili Target Size (izražen u bitrejtu).
- File Format postavi na RAWAVC s tim što ćeš verovatno morati ručno da uneseš frejmrejt u Authoring program ili MKV, MP4 u zavisnosti da li, i šta prihvata tvoj Authoring program.
 

Prilozi

  • Image 006.png
    Image 006.png
    46.4 KB · Pregleda: 77
  • Image 008.png
    Image 008.png
    30.2 KB · Pregleda: 88
  • Image 009.png
    Image 009.png
    32.6 KB · Pregleda: 74
Da se ja zahvalim kad nece decko koji je otvorio temu.
 
Eto i ja da se zahvalim :) posto sam tek sada video post.
 
yadif

Ako ti je stalo do kvaliteta, najbolje da upotrebiš Avisynth i neki od njegovih deinterlace filtera. Yadif je dobar i brz filter. Može da zadrži isti frejmrejt ili da ga duplira (Bob mode) pri čemu će da očuva i temporalnu i vertikalnu rezoluciju uz skoro pa duplu izlaznu veličunu u odnosu na standrarni mod kada zadržava isti frejmrejt.
Ako ti je baš stalo do maksimalnog kvaliteta, onda skripta QTGMC koja koristi više Avisynth filtera i u rangu je profesionalnih hardverskih deinterlacera. Samo spora je kao puž, 1-5 fps.
Moraš da rekompresuješ (konvertuješ) jer se menja struktura frejma, tj. menjaju se sami field-ovi. Pri istom frejmrejtu se jedan field koji ima polovinu originalne rezolucije putem interpolacije, a na osnovu podatake prethodnih i narednih fieldova dovodi do pune rezolucije a zatim se jedan odbacuje da bi se zadržao frejmrejt (field-ova ima 2x više nego frejmova). Pri Bob-ovanju se, nakon interpolacije, zadržavaju oba field-a, koja sad postaju frejmovi. Pri čemu, naravno, ni jedna slika ne nedostaje u odnosu na originalni video (očuvanje temporalne rezolucije).
MeGUI i StaxRip imaju ugrađen Yadif pa bih ti preporučio da pokušaš sa njima i konvertuješ u MKV ili MP4 koristeći x264 enkoder za video, CRF 18 minimum mada i CRF 16 može da dođe u obzir ako 18 nije dovoljno transparentno.

Ja sam probao yadif i kvalitet je skoro pa prihvatljiv. Svidja mi se sto moze da se koristi direkto iz Sony Vegasa. Ove ostale nisam probao jer koliko sam shvatio ne mogu se koristiti direktno iz Sony Vegasa vec kao stand alone.
 
mislim da je najbolje da uopste ne konvertujes, ili sacuvas i interlace snimak.
trebalo bi da svaki noviji, bolji plejer radi deinterlace.
 
Gledajte datume poruka.
 
mislim da je najbolje da uopste ne konvertujes, ili sacuvas i interlace snimak.
trebalo bi da svaki noviji, bolji plejer radi deinterlace.

Pa, planirao sam da video gledam sa eksternog hard diska prikljucenog preko usb-a na tv. Jedini nacin da TV procita video klip je, koliko ja znam, da klip bude u mp4 a za to je potrebno da materijal bude konvertovan u progressive. Ili mozda gresim?

Sto se tice datumaporuka nisam zele da otvaram novu temu pa da dupliram a na forumu nisam nasao nista svezije.
 
Nazad
Vrh Dno