Šta je novo?

Mass Effect 3

Da, pošto Bioware nije nikad napravio RPG...

****š igru čiji nastavci izlaze na manje od četiri godine razmaka. Portal 2 me je posle dužeg vremena podsetio na to pravilo kojeg sam se držao čak i u zlatno vreme PC igara, Witcher 2 će to da potvrdi. Naravno, pomenuto pravilo ne važi za Elder Scrolls-e, za takve igre treba bar 6 godina da bi nastavak valjao.
 
NWN1 ne vređaj :)

Znaš, igra da bi valjala mora da ima i malo "duha". Neverwinter Nights su najbeživotnije igre koje sam ikada igrao. Dobre su to igre ali su ko šah, čist sistem bez ikakve esencije.
 
Ne postoji razlog da se DA:Origins ne nazove dobrim rpgom.
 
Poslednja izmena:
Dobar RPG ali nista vise od toga. Realno gledano. ;)
 
Znaš, igra da bi valjala mora da ima i malo "duha". Neverwinter Nights su najbeživotnije igre koje sam ikada igrao. Dobre su to igre ali su ko šah, čist sistem bez ikakve esencije.

LOL :D
 
nwn je nesto najgore sto se desilo rpg-u u to vreme
 
Ili da sačekam godinu dana da se slegnu utisci i da vidim vredi li uopšte odigrati
 
s obzirom na ritam, bolje sacekati sa kupovinom godinu dana pa platiti lepo 5-7 evra igru koliko i vredi :d
 
KOTOR je doneo bezvezne mini igre (SW: Episode I Racer je legenda, ona komedija od trkacke mini igre u KOTOR je lolwtf), obaveznu romansu (mada je BG2 to imao, ali u mnogo manjoj meri), cuvene Bioware dijaloge gde na 10 nacina kazes jedno te isto, 5 za good/light side alajnment i pet za opozit. E onda je dosao ZOMGWTF Jade Empire gde se vec jasno videlo cemu Bio tezi. Mini igre iz JE necu ni da spominjem.

I onda dolazi Mass Effect. Cover based TPS shooter koji po mehanici nije ni shuter ni RPG. Dijalozi... pa Bio je konacno bio posten i umesto 5 nacina da kazemo jedno to isto dao nam "renegade/paragon/lulz/additional info" tockic. Da slucajno ne zaboravin Sonic the Hedgehog RPG/platformer za Nintendo DS.


Bioware tekstopisci nikada nisu prismrdeli Black Isleu. Torment je bio i ostao graficka avantura odradjena u AD&D mehanici. Sirota pokojna Troika, Obsidian... svi su imali bolje pisce od Biowarea.

BG i BG2 plus expovi jesu bili fenomenalne igre za svoje vreme. KOTOR je bio jako dobra IGRA, ali je vec poceo da se rasplinjava od koncepta RPGa, plus glupe dosadne poluobavezne mini igre. Sve posle KOTORa je bio spori sunovrat gde je ponekad kvalitet produkcije prevazilazio fundamentalne falinke igara.



A sad da vidim gde mi je ono zastitno odelo od azbesta. :p
 
Mene je ME 2 odusevio, blago receno(morao sam da kupim orginal :D ) Ni ME 1 nije bila losa igra...sta znam ,volim SF, a ove igre su me stvarno prijatno iznenadile(inace ne igram RPG ili sta god vec bio ME serijal )Tako da- jedva cekam ME 3 ... jbm li ih u odlaganje...:mad:
 
nwn je nesto najgore sto se desilo rpg-u u to vreme

Ne pričaj bezveze.

NWN je pozitivan fenomen među RPG-ovima i ceniti ga samo na osnovu zvanične kampanje je simsleno kao ceniti Quake 3 na osnovu kampanje -- bez trunke preterivanja. Ta igra je definicija RPG-a u multiplejeru, a i bilo je dosta dobrih kampanja za jednog igrača, koje su pravili sami igrači. Rekao bih, za svakog po nešto. NWN je igra koja je uspela da iznenadi i njene tvorce, tj. zajednica je upotrebila priložen alat za stvari koje Bioveru nisu bile ni na kraj pameti. Tu pre svega mislim na MMO koncept stalnih svetova (Persistent Worlds), gde se opravdano može debatovati da li neki od njih vrede/su vredeli više od bilo kog komerciajlnog MMORPGa do dana današnjeg. Kad se tako nešto dogodi, a s vremana na vreme se događa i na polju softvera i na polju hardvera (npr. upotreba C64 za stvari za koje je i sam Komodor smatrao da je nemoguće uraditi), onda se objektivno mora konstatovati da se radi o nečemu što u najmanju ruku zaslužuje poštovanje.

Koncept igranja na netu koji je NWN predstavio (dva suštinski različita tabora igrača -- likovi u svetu i kreatori igre), ja verujem da ustvari prelazilazi žanrovske granice, te se može koristiti i u FPS-ovima, RTS-ovima, itd. Left 4 Dead je fin eksperiment u tom smeru, koji malčice ide u prilog toj mojoj teoriji. Jeste da me "zombi žanr" manje više neintersuje, ali kad sam čuo u najavama priču o AI režiseru, odmah mi je cela igra privukla pažnju kao potencijalno dobar eksperiment za moju teoriju. Još bolji bi eksperiment bio da su omogućili da dotični režiser može da bude i neki igrač, naročito u PvP modu. Da stvar bude još bolja (ili gora, zavisi kako se gleda), ne verujem da na taj koncept ijedna korporacija može da stavi svoju šapu, jer ne počiva na jasno utvrđenim pravilima, pa prema tome kompanija ne može ama baš ništa da garantuje mušteriji, i samim tim je to smrt za biznis, posebno krupan. Jedino se može ostvariti u svom punom sjaju u slobodnim zajednicama (poput onima što rade na otvorenom kodu). Mogu samo da zamislim na šta bi ličio centralni forum drugi dan posle puštanja takve neke MMO igre u klasičan komercijalni pogon, zasut gomilom tema čija se poenta svodi na "Platio sam za igru, a ne bivam zabavljen dovoljno!!111!1" ili "Obavljam dosadne kvestove, a onaj igrač X igra mnogo zanimljivije -- neeepraaaavda!!111!". Ovo što Biover reklamira glasovnu glumu kao jedan od glavnih aduta ToR-a je tužno. Mislim, žali bože spaljenog novca za mizeran dobitak. I to je sve što svi oni i mogu da rade dok god budu dalje "razvijali" ovaj WoW-oliki koncept MMO-a.

Ne znam šta toliko drvite na Mass Effect. Ta igra fura svoj fazon od početka, i ne smatram da je suštinski gledano drugi deo išta bolji ili gori od prvog (meni se lično sviđa smanjeno uplitanje RPG mehanike u TPS mehaniku, poput nišanjenja i još po neki detalj). Mnogo veći kriminal je DA2.
 
Pa sve je dobro kada ga uporedis sa DA2.

Dobro da nisi tu naveo i CoD :p
 
Ne pričaj bezveze.

NWN je pozitivan fenomen među RPG-ovima i ceniti ga samo na osnovu zvanične kampanje je simsleno kao ceniti Quake 3 na osnovu kampanje -- bez trunke preterivanja. Ta igra je definicija RPG-a u multiplejeru, a i bilo je dosta dobrih kampanja za jednog igrača, koje su pravili sami igrači. Rekao bih, za svakog po nešto. NWN je igra koja je uspela da iznenadi i njene tvorce, tj. zajednica je upotrebila priložen alat za stvari koje Bioveru nisu bile ni na kraj pameti. Tu pre svega mislim na MMO koncept stalnih svetova (Persistent Worlds), gde se opravdano može debatovati da li neki od njih vrede/su vredeli više od bilo kog komerciajlnog MMORPGa do dana današnjeg. Kad se tako nešto dogodi, a s vremana na vreme se događa i na polju softvera i na polju hardvera (npr. upotreba C64 za stvari za koje je i sam Komodor smatrao da je nemoguće uraditi), onda se objektivno mora konstatovati da se radi o nečemu što u najmanju ruku zaslužuje poštovanje.

Koncept igranja na netu koji je NWN predstavio (dva suštinski različita tabora igrača -- likovi u svetu i kreatori igre), ja verujem da ustvari prelazilazi žanrovske granice, te se može koristiti i u FPS-ovima, RTS-ovima, itd. Left 4 Dead je fin eksperiment u tom smeru, koji malčice ide u prilog toj mojoj teoriji. Jeste da me "zombi žanr" manje više neintersuje, ali kad sam čuo u najavama priču o AI režiseru, odmah mi je cela igra privukla pažnju kao potencijalno dobar eksperiment za moju teoriju. Još bolji bi eksperiment bio da su omogućili da dotični režiser može da bude i neki igrač, naročito u PvP modu. Da stvar bude još bolja (ili gora, zavisi kako se gleda), ne verujem da na taj koncept ijedna korporacija može da stavi svoju šapu, jer ne počiva na jasno utvrđenim pravilima, pa prema tome kompanija ne može ama baš ništa da garantuje mušteriji, i samim tim je to smrt za biznis, posebno krupan. Jedino se može ostvariti u svom punom sjaju u slobodnim zajednicama (poput onima što rade na otvorenom kodu). Mogu samo da zamislim na šta bi ličio centralni forum drugi dan posle puštanja takve neke MMO igre u klasičan komercijalni pogon, zasut gomilom tema čija se poenta svodi na "Platio sam za igru, a ne bivam zabavljen dovoljno!!111!1" ili "Obavljam dosadne kvestove, a onaj igrač X igra mnogo zanimljivije -- neeepraaaavda!!111!". Ovo što Biover reklamira glasovnu glumu kao jedan od glavnih aduta ToR-a je tužno. Mislim, žali bože spaljenog novca za mizeran dobitak. I to je sve što svi oni i mogu da rade dok god budu dalje "razvijali" ovaj WoW-oliki koncept MMO-a.

Ne znam šta toliko drvite na Mass Effect. Ta igra fura svoj fazon od početka, i ne smatram da je suštinski gledano drugi deo išta bolji ili gori od prvog (meni se lično sviđa smanjeno uplitanje RPG mehanike u TPS mehaniku, poput nišanjenja i još po neki detalj). Mnogo veći kriminal je DA2.

igra je njesra kako god da okrenes, to sto su igraci napravili nesto od nje je druga stvar

da platis igru i da cekas da li ce i kada ce neko od nje napraviti nesto, je u krajnjem slucaju - hm bezveze
da izlazi igra sa takvim preduslovima nikada ne bih da novac za nju

sav rispekt moze da ide komjunitiju oko nje, jer su uspeli da izvuku nesto od endzina, a sama igra je pa - njesra

a ljudi su je kupovali jer je zaboga to bio bioware pred izlazak igre i dalje vazan faktor u crpg svetu- i naravno bili razocarani, uspeh na tom nivou multiplayera i silnih dodataka je dosao kasnije

naravno ni to nikada vise necemo videti od bioware-a jer on od toga nikakve koristi nije imao

ME je odlicna igra, ali nije rpg, steta sto su ga od samog predstavljanja govorili da je rpg

samo sam srecan sto me konacno to sve vise ne pogadja :) jer dobrih rpg igara necemo gledati nikada u vecim kolicinama, jer je industrija tu gde jeste
 
Mene je ME 2 odusevio, blago receno(morao sam da kupim orginal :D ) Ni ME 1 nije bila losa igra...sta znam ,volim SF, a ove igre su me stvarno prijatno iznenadile(inace ne igram RPG ili sta god vec bio ME serijal )Tako da- jedva cekam ME 3 ... jbm li ih u odlaganje...:mad:

mene je isto oduševio. igrao sam prvo me2 pa tek onda me1. htedoh i ja da kupim original al kad sam video da je 2000din reko duvajte mi ga :D, pa sam uzeo me1 za 700din (a i to mi je previše). možda kad se pojavi me2 game of the year sa svim dlc-ovima i da košta 1000din onda i uzmem.
 
Izgleda da im je Dead Space bio bas insipracija:

-Reaperized enemies
"In Mass Effect 3 we'll fight the Reapers other experiments, with other species.
One is a hideously bloated pregnant Asari, her gums stripped away and a robot skeleton showing through her rotting flesh"

"The Reapers take on the Rachni, who were already viscious insect monsters,are covered with bulging savs of lesser creatures. Rather than hitting their weak spot for massive damage, you want to avoid it like the plague: bursting any of these sacs before the creature is dead wit will unleash a swarm of horrible mini-rachni that crawl all over your body"

"The Reaperised Krogan wears heavy armor plates that can shear off with enough focused fire. Once you do the creature changes its behaviour to be more defensive clutching its lurid blue intestines to its stomach as its lumbers towards you"

"One Reaper creature draws life force from anything that dies near it.
The time-honoured strategy of taking out the easy enemies first ends up
being counter-productive: you make the creature stronger than it would
have been with its allies alive."
- Workbench se koristi za modifikaciju oruzja

- Pre par meseci su zapravo pitali fanove kakav bi HUD zeleli i igri, i rekli da im je bila zelja da ga odradne kao u DS, samo sto nisu svi elementi na kraju dobro ispali, pa ce mozda biti neka medju varijanta
 
Poslednja izmena:
^trenuci ocaja , ako pitate mene :p

A bas sam se pitao da li BW moze da potone dublje :S:
 
Znaš, igra da bi valjala mora da ima i malo "duha". Neverwinter Nights su najbeživotnije igre koje sam ikada igrao. Dobre su to igre ali su ko šah, čist sistem bez ikakve esencije.

NWN 1 je daleko od dobre igre. Prica je mlaka, dijalozi su povrsni i svi vode istom ishodu (Bioware trademark), combat je jednolican i dosadan a likovi su prozaicni i predvidljivi (pogotovo Aribeth). Bilo je tu i par dobrih momenata - odlican balans klasa, sjajna muzika, pojedini izvrsni side questovi (daleko bolji od main storyline-a), ali sve u svemu, posle Bladura, NWN je bio hladan tus.

NWN2 je vec potpuno druga prica - drugi developer, drugi pristup izradi igre, druga ciljna grupa potrosaca... U pocetku zesce osakacen citavom bulumentom bugova, koji su cinili igru totalno neigrivom, je s vremenom ispeglan i doteran i sa ekspanzijom Mask of the Betrayer predstavlja pravi mali biser. Poslednji uspesni rad rasparcane ekipe bivseg Black Isle-a i nezasluzeno neprimecena igra...

igra je njesra kako god da okrenes, to sto su igraci napravili nesto od nje je druga stvar

Kao sto pomenuh gore, NWN1 je jako mlakusna igra, jadna u poredjenju sa kultnim Baldurima, ali nije bas ni toliko njesra kolikom je ti pravis. Iskreno, licemerno mi je da neko ko se ubija od CoD-a i hvali ga na sva usta ima pravo da za bilo koju igru kaze da je njesra, ali to vec nije za ovu temu...

ME je odlicna igra, ali nije rpg, steta sto su ga od samog predstavljanja govorili da je rpg

Po cemu je ME1 "odlicna" igra?!... Ti si, ofc, svestan da je ME kec zesce uproscena verzija KOTOR-a sa par cut scenica, od koje jedna sadrzi golo dupe?...
 
Odlična je igra zato što je zabavna. Plus ima sasvim dobru priču.

Ovo "zabavna" je vrlo subjektivno, ali sigurno nisam jedini.
 
Mass Effect je od poctka okarakterisan kao "akcioni RPG". Sa tim rasterecenim stavom sam i poceo da igram. Igra je, sto se mene tice, ultra zabavna, prica je intrigantna i zanimljiva, dijalozi su odradjeni filmski, skoro kao cut scene. Svakako nije RPG i svakako nema veliki "replay value".

Osim toga vecina nas nije ni kupila ovu igru... Nema mesta kritikama tog tipa :)
 
sidu leci :Klanjanje
 
ja nisam ljubitelj rpg-a i zato mi se ME i sviđa pošto je polu žanr. dvojka mi je više legla zbog dobrog napucavanja a keca sam odigrao nakon dvojke da čisto budem u toku sa kompletnom pričom. ako bi ih poredio dvojka mi je bolja zbog više napucavanja a kec mi je odličan ako samo gledam sa aspekta priče i dijaloga, napucavanje je znatno lošije. rudarenje po planetama i mako mi uopšte nisu dosadni.

a BW-ovci da se iskupe za odlaganje bi trebalo da izbace novi trejler, pa makar i cinematic.
 
Nema potrebe za novim trailerom kada E3 je tu za manje od mesec dana. Gameplay bi trebao biti prikazan na E3.
 
ja nisam ljubitelj rpg-a i zato mi se ME i sviđa pošto je polu žanr. dvojka mi je više legla zbog dobrog napucavanja a keca sam odigrao nakon dvojke da čisto budem u toku sa kompletnom pričom. ako bi ih poredio dvojka mi je bolja zbog više napucavanja a kec mi je odličan ako samo gledam sa aspekta priče i dijaloga, napucavanje je znatno lošije. rudarenje po planetama i mako mi uopšte nisu dosadni.

a BW-ovci da se iskupe za odlaganje bi trebalo da izbace novi trejler, pa makar i cinematic.

Kao da sam ja pisao :) samo...,odigrao sam 2 deo pa 1 pa sad ponovo igram 2,da utvrdim gradivo:D (polako sa uzivanjem)
 
Женски Шепард је фтв, а иначе иста жена даје глас и Бастили из Котора :)
Мислим да је чак и добила награду за улогу Шепарда.
 
Nazad
Vrh Dno