Šta je novo?

Instalacija SSD-a

Stigla ploca,proc,memorija,napajanje.....

Instalirao sam sve kako ste mi rekli.Kojim programom da odradim te testove koji ste vi radili?
E,da,zasto mi u tray-u stoji HDD od 500Gb safely remove hardvare kao da je USB u pitanju?
Ubo sam ga na SATA 3 na ploci zato sto i jeste SATA3,gde sam pogresio?
 
Nigde nisi pogrešio, u mom slučaju to se pojavilo nakon instalacije sata (ili beše IDE, nisam siguran) drajvera od ploče. Ignoriši :)
 
Ma bez veze...cesto koristim USB pa cu greskom iskljuciti hard na koji mi se DL-uju filmovi
 
Stigla ploca,proc,memorija,napajanje.....

Instalirao sam sve kako ste mi rekli.Kojim programom da odradim te testove koji ste vi radili?
AS SSD Benchmark, CrystalDiskMark... najbitniji i najmerodavniji. Potom mozes i ostalu bateriju - ATTO Disk Benchmark, HD Tach, HD Tune.
E,da,zasto mi u tray-u stoji HDD od 500Gb safely remove hardvare kao da je USB u pitanju?
AHCI ;)
Jedna od prednosti nad IDE modom :D

Meni cak nudi i sistemski drajv (tj. ovaj SSD) da otkacim - a tesko da bi to moglo :p
Ubo sam ga na SATA 3 na ploci zato sto i jeste SATA3,gde sam pogresio?
Nigde :smoke:

Protrci samo kroz one testove u oba moda, nesto imam ocecaj da ce ti osetno brze raditi u SATA-II modu...
 
Nesto sam ja tu za.ebo

Test 1 svez Win7 x64.png
 
Posle tvikovanja i Intel drajvera:

Posle tvikovanja i intel drajvera.jpg

Drugacije su cifre,malo je losije ali sam dobio mnogo mesta na SSD-u posle tvikovanja.
 
Poslednja izmena:
Ja sto sam podesavao i dirao bilo je sve gore. Sada sam instalirao Windows ponovo i radi normalno.

Moram da dodam da sam probao da instaliram u AHCI modu ali nisam mkogao davao je kao da disk instalacioni nije unutra. Nikako nisam mogao da zapocnem instalaciju. Kada sam podesio na IDE krenula je instalacija. Mislim da je bolje instalirati pre Windowsa nego posle menjati registar. Ali sta vredi kada nisam uspeo.
 

Sta si zajeb'o? :)

A sto se tice ove druge slike... ne znam sta si to tvikovao, ali rezultati su ti, rekao bih, drasticno losiji. Mislim, pogledaj poslednje tri kolone, skorovi su ti solidno opali, dok za poslednju pak imas drastican pad. Zato te i pitam - sta si to "tvikovao"? :) :p
I o kakvim tvikovima je rec uopste? Mislis na ono gasenje hibernacije, pagefile-a i tako to?


P.S. Koji SSD imas uopste... Vertex 2?
 
Imam vertex 2 i masinu iz My computer.
Tvikove sam uradio sve onako kako je Proday napisao i posle toga instalirao intelove drajvere i uradio test..?

E da,instalirao sam SSD Tweaker 1.7.0 i da ne bi sve cekirao ponaosob isao sam na auto tweak settings.
Windows mi je 7 x64
 
Poslednja izmena:
Imam vertex 2 i masinu iz My computer.
Tvikove sam uradio sve onako kako je Proday napisao i posle toga instalirao intelove drajvere i uradio test..?

E da,instalirao sam SSD Tweaker 1.7.0 i da ne bi sve cekirao ponaosob isao sam na auto tweak settings.
Windows mi je 7 x64

Bolje pregledaj pesaka sto se kaze sta ti je od toga uradjeno a sta ne ;)
 
Imam vertex 2 i masinu iz My computer.
Tvikove sam uradio sve onako kako je Proday napisao i posle toga instalirao intelove drajvere i uradio test..?

E da,instalirao sam SSD Tweaker 1.7.0 i da ne bi sve cekirao ponaosob isao sam na auto tweak settings.
Windows mi je 7 x64
Meni sve cifre ostale iste... i posle ovog (Proday-evog :p) tvikovanja, i nakon instalacija svih drajvera i programa, tj. kada sam malo popunio SSD. Jedino nisam RST drajvere instalirao, to stvarno nikako da se nakanim (a moram bre, cisto da vidim ima li razlike :)).


BTW, zasto onda uvodis SATA-III u pricu, kada tvoj SSD (taj Vertex 2) nema podrsku za SATA-III? Ovaj moj je SATA-III i on vidi (neke) benefite kada se nakaci na takav kontroler... dok kod tvog nema sta da se kaci, to je SATA-II SSD.
 
E ovako stoje stvari:

Reinstalirao sam Win 7 x64 i ubacio drajvere za maticnu,nista vise.Uradio test i dobio identicne rezultate kao sa moje prve slike
ali samo u prvoj koloni (Read) za sva cetiri testa.
U drugoj koloni rezultati za sva cetiri testa su oko cifre 66,55 sto je drasticno manje nego u mom prvom testu na slici.

Dalje:

Bez bilo kakvog tvikovanja samo sam ubacio intel drajvere.Poboljsali su se rezultati u celoj prvoj koloni.U drugoj koloni sve cetiri cifre oko 66,85 ...
Sta se desilo sa Write-om? Gde su otisle cifre oko 103,3
Win je identican bios netaknut,sve je isto kao kad sam testirao prvi put.
Ne znam ni sta da vas pitam a bas mi je bez veze,cekao sam novac za ovu masinu od kako sam se ozenio i konacno docekao (ne zezam se).I sad ovo... ima li neko kakav konstruktivan savet?

Super,nasao sam rezultate koje sam zapisao pre nego sto sam otisao na posao:

I kolona: R-204,3 W-66,53
II kolona: R-195,6 W-66,69
III kolona: R-22,06 W-66,93
IV kolona: R-110,4 W-66,52

Sto rece Car bas je drastican pad performansi... pomoc!
 
Poslednja izmena:
Vidi... ja sam pod "drasticno" pre svega podrazumevao one tvoje prve slike, konkretno 4K QD32 write gde imas zestok pad sa ~101 na ~64MB/s. Ako to nije drasticno, ja ne znam sta je ;)
Mislim, imas padove i na ostalim poljima (4K write, 4K QD32 read), ali tu je u manjem procentu... dok je za pomenuti 4K QD23 write bas poveliki pad.

A ovo sto si sad izneo, gde ti je sad pa sve pod upisom na ~66MB/s... to je tek uzasno. Nesto tu zestoko ne valja.
Inace je to slucaj koji je vec vidjen dosta puta, i diskutovano je o tome u onim OCZ Vertex 2 & Mushkin Callisto temama... isti pad na 60-ak MB/s za upis. Baci pogled na te teme, ima stosta da se procita.
Kako i zasto se to desava - nije bilo utvrdjeno... a mislim da se jos uvek ne zna. Totalna nepoznanica.
I jos se, kanda, kod nekoga dogadja taj pad na ~60MB/s za upis... dok kod nekog ne, ostane sve oko 100MB/s.


2 garson:
Ma, stra' me da ne skrsim skorove instalacijom RST drajvera, kada su vec onako perfektni :p
 
"ZAVA"
Da ne iscitavam izpocetka, jesi li ti ukljucio AHCI ?
Ajd' proveri ti jel' ukljucen AHCI...
 
Mislim da jeste, uveren sam... ipak, to je bio prvi i osnovni postulat ove teme - palite AHCI obavezno! :D


P.S. Kad niko nece da radi AS SSD Benchmark, a tamo sve lepo pise... :p
 
Ma nek on vid Care da ni ti ni ja ne nagadjamo...
Znas ja nisam znalac ili ti strucnjak za IT tehnologije, vec obicni zainteresovani korisnik koji sve sto mu treba prvo "uci" i raspituje se i ... pa prodje neko vreme dok odradim ono sto trebam, zelim, imam nameru da uradim...
Tako sam ti ja kao laik, ne znajuci drugacije i bolje, na mojoj ploci "odkacio" da je ukljucen AHCI pri instalaciji sistema na jednom mestu, a trebalo je na (i na) drugom mestu... pa sam se "morao" popravljati, sistem ispocetka instalirati... :d
Mozda nam drugar nije nista veci ili nista pazljiviji korisnik, pa je negde preskocio ili nije u potpunosti odradio ukljucivanje AHCI-ja, sta znas... :d
Meni nekako ti rezultati lice kao da nije ukljucio AHCI pa zato i napominjem da proveri...
Ima bolji ssd od moga, a znatno gore rezultate ... :zgran:

Inace znam kako se covek psihicki oseca kad vidi da nesto nije u redu, da ne radi kako treba, da moze i mora bolje a ne zna da otkrije u cemu je stos i dobije zeljene ili realno moguce parametre...
MUKA MILJENKO MUKA... :wall:
 
U pravu si svakako, valja proveriti ;)


P.S. "Miljenko"... :D:D:D
 
@P307

Instalirao sam sa ukljucenim AHCI-jem u biosu.
Citao sam dosta toga na poslu koliko mi je vreme dozvolilo.Ne znam ni sam sta da mislim,svako kaze nesto drugacije
od slucaja do slucaja.Meni je citanje ostalo isto (sto mi je i najbitnije) ali upis je katastrofa.
Javili se neki momci (zaboravih ime foruma) koji su ostavili tako kako jeste i ponovo uradili posle mesec dana test i sve se vratilo na prvobitno stanje,nesto tipa odradio trim ili tako nekako,vraceno kao kad je bio nov sto se upisa tice.Neki su uradili secure erase pa su vratili na prvobitne cifre,a neki su se tako i za.ebali pa su jedva vratili SSD u prvobitno stanje.
Trenutno imam toliko posla da se raspadam a sto se tice mog problema mozda se neko javi sa nekim predlogom ili ja uspem da procitam negde nesto.
U svakom slucaju javljam sta sam uradio.Pozz i hvala.
 
Poslednja izmena:
katastrofa ljudi stigo mi je Kingston SSD 64GB SV100S2D/64G ali kao sto sam reko da sam laik za bios tek sad sam ustanovio da moja maticna asus striker II formula nema AHCI:wall: znaci uzas , zanima me dali se on moze ubaci u bios .ovo su mi rezultati
 

Prilozi

  • Capture.PNG
    Capture.PNG
    68 KB · Pregleda: 284
A da flesujes neki noviji bios... mozda se pojavi opcija za AHCI?
Imao sam takav slucaj svojevremeno na jednom MSI laptopu, nije bilo AHCI opcije u biosu sa kojim je stigao, pa je bilo potrebno flesovati novi, nakon cega se pojavila ta opcija...


Mada, onako iz glave, totalno napamet... podrzava li nForce cipset uopste AHCI?
 
flesovan je zadnjom verzijom biosa , a dao si mi dobru ideju pa sam skimuo manual od nekoliko maticnih ploca sa nForce cipsetom i ome nemaju AHCI nisam sve ali to sto sam skinuo nema. Pame sad brine dali je resenje nova ploca sa tom podrskom
 
Ja imam Biostar plocu sa nForce 610i cipsetom, to je low end ploca, i ona ima AHCI opciju, zasto ne bi imala. :trust:
Tako da nije tacno da nF nema AHCI. Pogotovu Striker ploca iz vise klase.
 
@stasirius

U biosu u drugom tabu Advanced druga opcija ti je Serial-ATA Configuration.Pretpostavljam da imas opciju RAID.U opciji RAID ti je podrzan i AHCI mode.

@garson

Druga tabela cetvrta stavka link
 
Poslednja izmena:


Da li je ovo OK rezultat za 60GB Exceleram Mangusta SandForce.
Uradio sam samo instalaciju Win7x64 i SSDTweaker. Naravno i iskjucio defregmentaciju.

Zar ne bi trebalo da bude 285-275MB/sec?
 
To je valjda teoretski...Jel si to radio u AHCI modu?
 
Kad dodjem kuci ako stignem uradicu i ja AS SSD test pa cu da okacim.
 
@garson

Druga tabela cetvrta stavka link
Ne znam za 790 cipset ali znam da moja ploca podrzava AHCI ili ga bar Biostar tako naziva, ako treba slika BIOSa moze i to, za neverne tome. :p


Evo sta sam nasao na netu:
Note that while both the SB600 and nForce 590 SLI support Native Command Queuing (NCQ), only the SB600 does so through Intel's Advanced Host Controller Interface for Serial ATA. NVIDIA has supported NCQ since the nForce4, but eschews AHCI in favor of a proprietary spec it developed before AHCI existed. According to NVIDIA, its approach offers better performance with no real penalties because AHCI is just a register-level interface spec. NVIDIA's approach offers another perk in that additional drivers aren't necessary to install Windows XP to a single Serial ATA drive; auxiliary drivers are required to install Windows to drives running in AHCI mode on the SB600.

U nForce drajverima naci cete folder SATA_IDE i SATA_RAID, verovatno je to to, samo se ne zove AHCI.:)
 
Ne znam za 790 cipset ali znam da moja ploca podrzava AHCI ili ga bar Biostar tako naziva, ako treba slika BIOSa moze i to, za neverne tome. :p

stasirius je pitao za svoju plocu a ne za tvoju :p

a to sto si nasao na netu je verovatno to,procitao sam nesto na tu temu i kazu ljudi da RAID ima u sebi-kako da kazem-podrsku i AHCI moda.
Kod mene je trenutno 2x500Gb raid0 i sistemski vertex2 koji radi u ahci modu.
 
Nazad
Vrh Dno