Šta je novo?

deploy (kloniranje) + reboot & restore

Bahati [SiD]

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
03.09.2000
Poruke
2,300
Poena
680
imam 50+ masina u maksimalno dve (blago) razlicite hw konfiguracije, xp os.

valjalo bi da napravim jedan image koji ce raditi na svim, da mogu da ga rasirim preko mreze na sve racunare.

a onda da po potrebi, nakon restarta ili u definisanom vremenu isti taj image vracam. naravno, ponovo preko mreze, pri cemu bi valjalo da se na svakom klijentu koristi njegov image, a ne ponovo salje.

ako sam dobro pohvatao, "zvanicna" resenja su Sysprep i Windows SteadyState

prvi resava problem identicnih network imena, drugi prati promene (predpostavljam da ima veze sa system restore) i vraca na staro po potrebi.

problem je sto sve to ne radi kako se meni cini da bi trebalo, pa me zanima da li postoji alternativa. valjalo bi da bude free.

cini mi se cak i da ne bi bio problem isprogramirati to, pa ako neko moze argumentovano u tome da me ohrabri bio bi i za to zahvalan. :)

pravljenje image-a ne bi trebalo da je komplikovano, sa dve primarne particije mozda ne bi morao da se specijalno cacka mbr, programce koje ce iz txt fajla da procita network ime i promeni ga na prvom boot-u... zvuci prosto. :d

samo ne znam kako to ide sa licencama, siframa, validacijama... mislim zvanicno, ovako bi se lako snasao. ;)

ps. podaci, personalizacija i sve ostalo su nevazni, u pitanju je skola.

pps. u medjuvremenu sam i pretrazio forum (dough!), ali mi se ne svidjaju ni programi koji se pominju (clonezilla, ghost, acronisi razni...). il se placaju il' nisu "one-click" resenje koje hocu. ili nisam nesto dobro razumeo?
 
Poslednja izmena:
Ne znam koliko free resenja ima za to sto tebi treba, nisam ni googlao posto si, predpostavljam to vec uradio....
Svakako moras napraviti image sistema, ali isto tako moras imati i boot point, tj. server sa koga ce racunari da povuku image, a racunare opet moras da podesis sve da butuje preko mreze, pa onda neko mora da stisne i F12 da krenu da butuju preko mreze...
Programce koje bi menjalo imena pri butovanju, tesko, jos ne videh tako nesto, pre ce biti da ces napraviti image koji ce biti u nekoj workgroup-i pa onda rename rucno ili preko mreze, overi OVO...

Gadan posao te ceka, ako se setim jos necega, napisacu, mi smo u firmi koristili System Configuration Manager, MS altka, mocna ali skupa, krastavac... :(

Pogledaj i ovo, davno sam to radio u laboratoriji na kursu za MCSE, i radilo je, treba ti "samo" server 2003, moze i privremeno :)

http://datanotes.wordpress.com/2007/11/26/how-to-deploy-xp-using-windows-deployment-services-wds-2/
 
Poslednja izmena:
ma nikakvo butovanje preko mreze i fancy serveri! :d

ovako sam ja to zamislio:

za sirenje image-a nije neki problem, napravim na jednoj masini, povucem sa servera, podelim drugima oni ga snime na npr D particiju.

na klijentima imam dve+ particije, obe primarne. prva aktivna, druga sakrivena.

na drugoj je neki prikladan OS, image za prvu particiju, program koji ga vraca i txt fajl sa net imenom i par sitnica.

kad hocu da pregazim C remote pokrenem programce koje ce da otkrije drugu particiju, postavi je za aktivnu i restartuje.

sys se dize sa druge particije, image se vraca, u startup se stavlja programce za promenu net imena (koje ce samo da se obrise iz njega kad zavrsi) i programce za sakrivanje druge particije. kad sve zavrsi postavlja prvu particiju za aktivnu i restartuje.

prvo dizanje sa prve particije: promeni se net ime, sakrije druga articija, restartuje i gotovo!

moze malo i da se izmeni redosled stvari, neki koraci izbace, mozda i ustedi koji restart, ali poenta cele vezbe je da se izbegne sto je vise moguce zezanje sa mrezom. nesto nemam poverenja u stabilnost iste kada teba povuci image za 50+ kompova.

mislim da je promena net imena samo cackanje po registry-ju, za vracanje image-a mogu da koristim bilo koji program koji podrzava komandne switcheve (svi?)

na sve dodati WOL i prikladnu server aplikaciju da sve bude na jednom mestu i da bukvalno ne moram da ustanem sa stolice.

sirovo, relativno jednostavno, prilicno fleksibilno/univerzalno i najverovatnije besplatno.

ustvari je glavno pitanje dal' multiboot moze da se regulise prostim postavljanjem aktivne primarne particije ili moram da se smaram sa nekim ozbiljnijim boot managerom?

btw, nemojte da me zalite, nije ovo moj zadatak, tj. koristicu samo ako nadjem/napravim resenje koje mi odgovara. ;)
 
imam 50+ masina u maksimalno dve (blago) razlicite hw konfiguracije, xp os.

valjalo bi da napravim jedan image koji ce raditi na svim, da mogu da ga rasirim preko mreze na sve racunare.

a onda da po potrebi, nakon restarta ili u definisanom vremenu isti taj image vracam. naravno, ponovo preko mreze, pri cemu bi valjalo da se na svakom klijentu koristi njegov image, a ne ponovo salje.

ako sam dobro pohvatao, "zvanicna" resenja su Sysprep i Windows SteadyState

prvi resava problem identicnih network imena, drugi prati promene (predpostavljam da ima veze sa system restore) i vraca na staro po potrebi.

problem je sto sve to ne radi kako se meni cini da bi trebalo, pa me zanima da li postoji alternativa. valjalo bi da bude free.

cini mi se cak i da ne bi bio problem isprogramirati to, pa ako neko moze argumentovano u tome da me ohrabri bio bi i za to zahvalan. :)

pravljenje image-a ne bi trebalo da je komplikovano, sa dve primarne particije mozda ne bi morao da se specijalno cacka mbr, programce koje ce iz txt fajla da procita network ime i promeni ga na prvom boot-u... zvuci prosto. :d

samo ne znam kako to ide sa licencama, siframa, validacijama... mislim zvanicno, ovako bi se lako snasao. ;)

ps. podaci, personalizacija i sve ostalo su nevazni, u pitanju je skola.

pps. u medjuvremenu sam i pretrazio forum (dough!), ali mi se ne svidjaju ni programi koji se pominju (clonezilla, ghost, acronisi razni...). il se placaju il' nisu "one-click" resenje koje hocu. ili nisam nesto dobro razumeo?

Jesi probao ovo

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc722145(WS.10).aspx
 
Da li je se pronaslo resenje u medjuvremenu ili sledi proba od ponedeljka? :D
 
Altiris!! :d

Znaci to bas ono sto ti treba!
Mi ga koristimo na poslu, a bas sam sinoc radio migraciju sa XP-a na Win7 sa njim. Naravno kreirao sam i bekapovao licni profil korisnika, pa zatim diplojment imidza Win7 pa onda sledi post-migracija profila.

Recimo u decembru prosle godine jedan od IT momaka sto radi sa nama, je za dan reimage-ovao preko 80 dell laptop racunara.
Spojili na malo veci switch i udri citav dan. ;)

http://www.youtube.com/watch?v=h5oAIIUamsQ&feature=related
 
Nazad
Vrh Dno