Šta je novo?

Koji fotoaparat do 250 evra?

Bobbet's_Hill

Cenjen
Učlanjen(a)
19.11.2010
Poruke
0
Poena
150
Dvoumim se između:

Nikon s8000
Canon SX130

Ako neko ima iskustva sa ovim aparatima, koje su im vrline, mane, kako su se pokazali i sl., nek to podijeli, biću veoma zahvalan :)
Canon je jeftiniji, a Nikon kompaktniji i mnogo ljepši, a što se tiče opcija, oba bi zadovoljila moje potrebe, dakle ništa pretjerano ozbiljno (ponekad bih fotografisao prirodu, pejzaže...)
Ili ako može neko da mi preporuči nešto drugo za te pare.

Ovde su linkovi:

http://www.fotocene.com/fotoaparati/canon-powershot-sx130-is/8201/detail/
http://www.fotocene.com/fotoaparati/nikon-coolpix-s8000/7929/detail/
 
Znam da ima najrazlicitijih alata za redukciju shuma, i Neat i Ninja i CS2, moze i po kanalima da se radi. Treba tu imati i iskustva da se izabere pravi pristup stvari, pa je pitanje da li pokretac teme ima zelju da se upusta u to.

Prva slika mi deluje posterizovano, a druga kao da je ista ta samo zamucena da bi se prikrio prethodni efekat.
Inace nakon citanja 5 strana na F70 forumu (trazeci one slike sa tenisa) smorio sam se i linkovao prvu sliku koja mi je pala pod ruku, sa istog threada, a koja nije bas reprezentativa za aparat.
Slika je 'pregorela' i nekako nema smisla gubiti puno vremena u doterivanju.

Svidja mi se recimo tigric sto je Dowla slikao, ako je raspolozen da ga postuje ovde. Na njemu bismo mogli da rasirimo teoriju postprodukcije, ako nas moderatori ne opomenu zbog off-topica. Uvek ima ponesto novo da se nauci od drugih :)

Eh pa sad, da je Fujijev senzor dobar - to jeste, ali da bas F70 ima DSLR standard po kolicini suma na ISO800 ne moze se tako olako izjaviti :)

I nije bas da prosecan kompakt ima takav sum na ISO 200. Vecina kompakata iz poslednje 2 godina daje dobre slike do ISO400.

Istina, mozda nisam bio dovoljno jasan. Jedna je stvar sta meni licno smeta, a drugo je pitanje sta zadovoljava necije potrebe.
Ti licno mozes vozis kola od 520 konja i ne smeta ti sto ima samo jedno sediste unutra. Ali to te ne sprecava da preporucis porodicni auto nekome kome je to potrebno, pa ces cak izmedju Impreze i Volva (za iste pare) pre preporuciti ovaj drugi, iako ovaj prvi vise odgovara tvom temperamentu :)

Ja sam samo hteo da predocim coveku opciju da moze da prodje jeftinije. Nemojte odmah da me pritiskate. Naravno da stoji prica koliko para - toliko muzike.
Znaci, mogao je i on da kaze - Gledao sam kod ortaka slike sa A560, ne svidjaju mi se, hocu bolje.
No problem then.
 
Да се разумемо, оне слике су биле тест да видимо да ли су слике скроз очишћене од шума оно што ти волиш, јер такву тактику Canon обично практикује код својих апарата. Дакле то привидно делује да нема шума, али је све замућено па се добије као неки акварел. Док Фуџи балансира количину шума и детаља, а и сам шум је по мени веома пријатан, више као шум са DSLRa него са компакта.
Не спорим ја да то теби може да се не свиђа, можда ти смета такав тип шума, или си у фазону прихваташ само скроз глатка и оштра ISO 100 слике.
Нико не тврди да је F70 на DSLR нивоу али колико сам ја раније истраживао отприлике је за 2 бленде предности у односу на конкуренцију када се гледа количина шума/детаља.
Ако има неки апарат у том ценовном рангу који има ISO 400 истог квалитета као ISO 800 од F70 ја бих волео да то неко постује :)

Иначе да се разумемо, и ја сам често у фазону да људима препоручим нешто најјефтиније што стаје у џеп, ако сам сигуран да тим људима квалитет слике није посебно битан.
 
Naravno da vise volim sliku sa manje suma, ali ne na ustrb detalja.
To jednostavno zavisi od povrsine senzora, pojacanja, duzine ekspozicije, temperature, itd, nije to neka prevelika filozofija.
Nisam expert, i priznajem da iskljucivo na osnovu suma na posmatranom malom delu slike, ne mogu da kazem da li je aparat DSLR ili compact.

Nego hajde da pitam ja nesto :)

Da li bi imao bolji ugodjaj gledajuci:
1) slike sa 100E aparata na 300E ekranu ili
2) slike sa 300E aparata na 100E ekranu

Kad se krecem medju obicnim ljudima (koji nisu Benchmarkovci :) ) vidim da vecina ima <19" monitore, polovina od toga jos uvek CRT, a kod nekih su toliko mutni da mene zaboli glava posle 20min rada. U principu su pokupovali laptopove jer im trebaju za posao (ili zezanje) i ne ulazu vise pare u svoje desktope.

U tom smislu sam i rekao u svom prvom postu
' iz licnog iskustva, ne ispalti se ulagati u kompakte'.
Mislim da je za obicnog coveka bolje da ulozi dodatne pare u monitor, i da ce biti zadovoljniji slikom koju vidi.

Naravno, ne smatra se svako obicnim covekom. Neko od citalaca ce se prepoznati u postu, a neko ce da pogleda svoj 27" monitor i da se nasmeje i da ode da kupi Fuji :)
 
moraš uzeti u obzir da je Canon fotkao u sred noći, kad su uslovi da se pojavi šum znatno povoljniji (jer se šum obično pojavljuje u senkama i na mračnim površinama), tako da bih rekao da je ovde bitka prilično tesna, ne primećujem neku značajnu prednost Fujija.
 
Па да, мање више то је то, имам ја слике са концерта Рамштајна које су сличног квалитета као ова а код њих је ISO 1600. Опет то варира од слике до слике, негде је разлика мања а негде већа. Ја сам пре F70 имао Canon A720IS, то би требао да буде исти сензор као овај A570, и ту сам сигуран да Фуџи има 2 бленде предност. Уз то је тај Canon има неки чудан замрљан и "мочвараст" шум да сам ја избегавао и ISO200 да користим :)
 
taj mocvarast imaju i canon dslrovi :)
 
Shta je to "mocvarast sum" ? :) To mi vishe lici na neki ultravisoki ISO pa ubijen jpeg obradom, i to je normalno kod svih fotoaparata, bilo kompakta ili DSLRa, pogotovo ovih novijih, ranije se i kod jednih i kod drugih nije preterivalo pa nisi ni mogao da odaberesh tako visok ISO koji je neupotrebljiv, a danas je to marketing.

Ako si to video kod 30D, predji na RAW :)
 
Jel to i u RAW i sa NR off vidis taj mocvarast preliv?

Nego kad pricate o tim visokim ISO, vidim da se na nekim aparatima krece od 10-50 hiljada :)
Pa rekao, da priupitam, posto nemam iskustva, jel to sluzi icemu ili je samo marketing kao sto neko pomenu gore?

Ja u ovoj klasi do 1000E ne vidim upotrebljivost ISO>1600 u ozbiljne svrhe.
E sad, citam na netu da mogu da se odstampaju lepe fotke i to cak pristojno velikog formata. Jel ko probao?
 
Shta je to "mocvarast sum" ? :) To mi vishe lici na neki ultravisoki ISO pa ubijen jpeg obradom, i to je normalno kod svih fotoaparata, bilo kompakta ili DSLRa, pogotovo ovih novijih, ranije se i kod jednih i kod drugih nije preterivalo pa nisi ni mogao da odaberesh tako visok ISO koji je neupotrebljiv, a danas je to marketing.

Ako si to video kod 30D, predji na RAW :)
Samo raw i pucam , a mocvarst sum koji pominjem je veoma izrazen i to pogotovo u obliku nekih blago crvenih i zelenih mrlja svuda po tamnijim delovima i u senkama i izuzetno se tesko cisti , olympus ima mnogo vise suma ali je prijatniji i za oko i za naknadnu obradu... :wave:
 
nemam pet godina pa da se raspravljam sa fanboyevima ja sam rekao sta sam imao , a imao sam i jedno i drugo uporedo poz , inace nebi bilo fer jer bi canon objektive morao da zavrnem za dve blende da bi dobio pribliznu ostrinu kao na zuiko staklima, time bi produzio ekspoziciju pa test nebi bio relevantan
 
Poslednja izmena:
Тај шум мени изгледа као мочвара јер је зеленкаст и замрљан :) Ако ћемо техничким језиком, то је вероватно због Canon уклањања шума, први је проблем што је доста јако а други што изгледа не баца акценат да уклони онај обојени шум него уклања и обојени и монохроматски подједнако. Fuji то ради мало другачије, он уклони скоро комплетно обојени шум а овај монохроматски мало дира, тако да се добије зрнастија слика али са доста мање изгубљених детаља, што се мени много више свиђа :) Наравно тај фактор губи на значају када је могуће снимати у RAW формату, али то на 95% компакта још увек није могуће.

Елем што се мени тиче никада доста високог и доброг ISO-а :) Реално када размислим вероватно би ми добар ISO 6400 задовољио 95% потреба, али не би ми сметало и више, поготово код споријих објектива или зум објектива.
 
nemam pet godina pa da se raspravljam sa fanboyevima ja sam rekao sta sam imao , a imao sam i jedno i drugo uporedo poz , inace nebi bilo fer jer bi canon objektive morao da zavrnem za dve blende da bi dobio pribliznu ostrinu kao na zuiko staklima, time bi produzio ekspoziciju pa test nebi bio relevantan

Super mi je fora sto kad hoces nekog da za****s, samo ga nazoves "fanboy-em" .. Ti si hateboy onda, evo ja mogu da dam istu izjavu samo obrnuto i onda ko je u pravu ?

Oly je nekada bio dobar u vreme filma, sad je bulja, realno... JA sam poredio 5 aparata i moj Canon ixus v2 pravi bolje fotke ;) fotke na oly-ju su nekako vestacke ( shvatas na sta mislim ).
Ljudi jednostavno imaju razlicite ukuse i nikome ne treba nametati misljenje, a po meni je uvreda kada te neko ovde nazove fanboy !

I cisto informativno, "nebi" se pise odvojeno "Ne bi bilo fer..." ;) Seka Aleksic je pomrsila konce svima ;)

I jos jedna stvar, sta se palite na shumove na 6400 Iso ili koliko god, ko zapravo slika i ako slika koliko cesto koristis toliki iso ? ja nikada ne idem preko 400 eventualno 800 mada je sasvim solidno do ISO 1000 na 40D ... Niko ovde ne razvija slike, nego samo gleda na kompu koliko suma ima, kada se razvije totalno je drugaciji dozivljaj ;)
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
nemam pet godina pa da se raspravljam sa fanboyevima ja sam rekao sta sam imao , a imao sam i jedno i drugo uporedo poz , inace nebi bilo fer jer bi canon objektive morao da zavrnem za dve blende da bi dobio pribliznu ostrinu kao na zuiko staklima, time bi produzio ekspoziciju pa test nebi bio relevantan

Znachi ispada da Olympus pravi najbolje fotke na trzishtu :d:d
 
Poslednja izmena:
Fotke pravi fotograf a ne fotoaparat i ceo taj hype oko tehnikalisanja je bzv ionako je za 80 posto tehnicki dobre fotke zasluzan objektiv a ne telo i senzor jm2c
 
E bas to sam i pitao, sto DM pomenu.

Ako bise razvila slika ISO 800 na ovom Fuji F70 (da se kao malo drzim teme :)) kako bi to izgledalo?

Prestpostavljam da bi 10x15 za kucni album bilo OK, ali nesto vece od toga pa jos da izgleda lepo da covek moze da se hvali medju drugarima? :)

Recimo ISO1600 u 20x30 cm.
Koji aparat ima lep senzor za ovako nesto?
 
Zavisi od svetlosnih uslova , vecina dslrova sa cmos senzorom izvodi ovo bez vecih problema ukoliko su svetlosni uslovi ok , ako je polumrak i d700 sa objektivima f1.2 se muci....
 
E bas to sam i pitao, sto DM pomenu.

Ako bise razvila slika ISO 800 na ovom Fuji F70 (da se kao malo drzim teme :)) kako bi to izgledalo?

Prestpostavljam da bi 10x15 za kucni album bilo OK, ali nesto vece od toga pa jos da izgleda lepo da covek moze da se hvali medju drugarima? :)

Recimo ISO1600 u 20x30 cm.
Koji aparat ima lep senzor za ovako nesto?

Molim te napisi koji ti aparat posedujes :)
 
Recimo ISO1600 u 20x30 cm.
Koji aparat ima lep senzor za ovako nesto?

Ja štampam ISO1600 i ISO3200 fotke sa 5DMKII u 20x30 i izgledaju odlično. Ostane sasvim dovoljno detalja za 300dpi na tom formatu. Čak ISO1600 trpi priličnu obradu i natezanje u LR-u PS-u.
 
Ja štampam ISO1600 i ISO3200 fotke sa 5DMKII u 20x30 i izgledaju odlično. Ostane sasvim dovoljno detalja za 300dpi na tom formatu. Čak ISO1600 trpi priličnu obradu i natezanje u LR-u PS-u.
Bez uvrede ali bih voleo da vidim neki 100 posto korp iz polu mraka po mogudjtstvu podeksponiran za 1 1,5ev izvucen iz lr bez ciscenja posto sam video takve primere sa d700 pa me zanima da cisto vidim el stvarno canon toliko losiji hvala
 
Imaš pun internet kropova ako hoćeš tako da porediš 5DMKII i D700.
I ne vidim kakve to ima veze štampanjem na 20x30, osim ako nećeš te kropove bez obrade da štampaš.

Danas svaki fullframe aparat sa brzim staklom može da izvuče sasvim dobre ekspozicije iz mraka.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno