Šta je novo?

Koji fotoaparat do 250 evra?

Bobbet's_Hill

Cenjen
Učlanjen(a)
19.11.2010
Poruke
0
Poena
150
Dvoumim se između:

Nikon s8000
Canon SX130

Ako neko ima iskustva sa ovim aparatima, koje su im vrline, mane, kako su se pokazali i sl., nek to podijeli, biću veoma zahvalan :)
Canon je jeftiniji, a Nikon kompaktniji i mnogo ljepši, a što se tiče opcija, oba bi zadovoljila moje potrebe, dakle ništa pretjerano ozbiljno (ponekad bih fotografisao prirodu, pejzaže...)
Ili ako može neko da mi preporuči nešto drugo za te pare.

Ovde su linkovi:

http://www.fotocene.com/fotoaparati/canon-powershot-sx130-is/8201/detail/
http://www.fotocene.com/fotoaparati/nikon-coolpix-s8000/7929/detail/
 
Moj ti je savet zaobidji tog Nikona u sirokom luku. Necu da predlazem nista da ne bi ponavljao istu plocu koja se vrti vec nekoliko meseci na forumu bas u toj cenovnoj klasi. I sam sam bio u fazi trazenja aparata, delimicno sam poslusao preporuke i vise sam nego zadovoljan izborom.
 
Hvala na savjetima! Razmišljao sam i o Fuji-ju f70, jedina zamjerka je na rezoluciju video snimanja, ali to mi i nije baš toliko bitno, tako da ulazi u najuži izbor. Ovaj Canon ixus900 samo da ima veći zoom, bio bi odličan.
Nikon definitivno otpada, previše ljudi mi je reklo da ga zaobiđem, pa ću to i učiniti, iako ima 2 god. garancije i sve to...

E da, sad imam drugu dilemu: fuji f70 ili panasonic lumix zx1? :)

http://www.bmfoto.rs/product_fuji-finepix-f70exr-f72exr_2675?show=1#productAdditional
http://www.bmfoto.rs/product_panasonic-zx1-zr1_3118
 
Ja licno ne volim Panasonic, i niko me nece ubediti da je to dobro osim Lx3 ;)
Nemoj da se preterano lozis na taj veliki zum, u vecini slucajeva to ti je apsolutno neupotrebljivo, a i kad slikas ljude ili pejzaze kao sto si napisao, cenim da ti ne treba veliki zum, u krajnjem slucaju, uzmi negde i probaj taj veliki zum kako radi, i kakav kvalitet fotke dobijas i probaj iskreno sam sa sobom da budes da li to tebi zapravo treba pa proceni ;)
 
Sto se velikog zuma tice ne bih se bas slozio da je bez veze. Kupio sam fuji f70 pre 10ak dana , mogu ti ga preporuciti, e sad da li je bolji ili losiji od tog ixus-a to ti ne znam reci. S obzirom da wide pozicija krece sa relativno sirokih 28mm zum se koristi dosta cesto, svih 10x zuma ne bas toliko cesto ali ipak koristi. Pogotovo sto zum na ovom aparatu funkcionise sjajno. Video je OCAJAN, losiji nego na mnogim mobilnim telefonima u vga rezoluciji,to da znas.
Ja sam zadovoljan sa f70, on je jeftiniji od 250e ,e sada da li za tih 50ak eura vise ima jos nesto bolje od f70 ni to ti ja ne znam reci.
 
Moja dilema je bila f200 vs f70, veci senzor i bolje slike vs zoom. Odabrao sam ovo prvo jer sam znao da ce me zoom smoriti nakon 5 dana i bio sam u pravu. Sad mi je i 5x zoom previse jer ga ne koristim ni u 10% situacija.
 
Sto se velikog zuma tice ne bih se bas slozio da je bez veze. Kupio sam fuji f70 pre 10ak dana , mogu ti ga preporuciti, e sad da li je bolji ili losiji od tog ixus-a to ti ne znam reci. S obzirom da wide pozicija krece sa relativno sirokih 28mm zum se koristi dosta cesto, svih 10x zuma ne bas toliko cesto ali ipak koristi. Pogotovo sto zum na ovom aparatu funkcionise sjajno. Video je OCAJAN, losiji nego na mnogim mobilnim telefonima u vga rezoluciji,to da znas.
Ja sam zadovoljan sa f70, on je jeftiniji od 250e ,e sada da li za tih 50ak eura vise ima jos nesto bolje od f70 ni to ti ja ne znam reci.

OVo mi je kao u onim crtacima, kada neki lik kaze imam ideju i objasni je, pa mu gazda kaze cuti, glup si ... i onda isprica isto sto i on ;)
Ja prvi predlozio F70 :banana: a ixusa sam naveo .... nije ni bitno, mozda sam ja poglesno protumacio ! :)

Zum treba probati, svaka cast onome ko ga koristi, to je neki neverovatan raspon, 10X ... tipa od 28mm do 280mm ?!
Naravno svako po svom nahodjenju, ja sam svoj idijot koristio na najmanjem i eventualno malo samo... mene je jako nezgodan sam nacin koriscenja zuma, preko dugmeta tj prekidaca, a jednom sam probao taj sa tipa 8x zumom, meni je to izgledalo neupotrebljivo, ali dobro, verovatno ne znam da ga koristim ! :)

Svakako savet, prvo probaj tj pogledaj kako i sta radi i ne kupuj odmah, nego sedi razmisli da li ti to treba pa udri ;) pozZ
 
Deus, nisam ti ja nesto strucan u vezi aparata da bih ikoga lupkao po glavi. Mogu samo eventualno da dobijem poneku cusku od nekoga ko zna vise :)
Ali sam svez vlasnik fuji-ja pa sam se odmah zaleteo da i ja nesto kazem po svaku cenu :D
A sto se ovog zuma i f70 tice, mogu ti garantovati da sjajno funkcionise. U beo zoo sam pre neki da ispucao vise fotki na maksimalnom zumu i fotke su sjajne(barem po mojim kriterijumima) ,mogu okaciti neku ako je bas bitno.
 
Iskreno ne vidim zasto bi to radio, ako zeli bolji kompakt, zasto da ne ? A Fuji ima i lepe manuelne komande pa ako je voljan da se pozabavi sa time, opet zasto bi mu to bilo uskraceno ?

Zato sto 90% ljudi koje znam koje je uzelo kompakte sa manulenim podesavanjem nije nikad ukljucilo manuelni mod.

Par ljudi sto je dalo pare za prosumer modele mi se zalilo da je trebalo da uzmu neki manji i laksi, jer tokom putovanja, rodjendana, letovanja, vecernjih izlazaka i ostalih aktivnosti koje mahom slikaju nemaju vremena da se igraju sa Manuelnim modom.

Naravno da mu NE preporucujem 4Mpix model iz 2005, i da treba da uzme bolji kompakt ako ima novca.



Ukratko, recenzije sa neta:

Nikon S8000 nema ni semimanual ni manual mode, a kvalitet slike je dikutabilan. Vredi zato sto snima 720p video, ali tada je onemogucen zoom.
http://reviews.cnet.com/digital-cameras/nikon-coolpix-s8000-black/4505-6501_7-33977082.html

Canon SX130 ima Manual shooting mode, odlican kvalitet slike. Poveci i tezi i sporiji - verovatno u odnosu na ostale u svojoj klasi.
http://reviews.cnet.com/digital-cam...ml?tag=contentMain;contentBody;1r#reviewPage1

Ako se dvoumis izmedju ova dva definitivno idi na Canon.

Ako nemas ambiciju da predjes na DSLR, i ne zanima te rucno podesavanje parametara, mozes kupiti i nesto duplo jeftinije.
Kao sto ti MaxXx rece, opticki zoom zvuci lepo samo na papiru.
Sto je jaci zoom, to je manji otvor blende, pa ti kvalitet slike drasticno opada u uslovima prosecnog osvetljenja kada su u pitanju kompakta aparati sa malim senzorima.
 
Mislim da smo odavno rekli da ne uzima ni jedan od ta dva modela, za prosumer se slazem, ali ovo su malo veci idijoti a ne prozumeri, konkretno Fuji f70 koji se predlaze ima veci senzor od konkurencije za iste pare pa samim tim i kvalitet, ja znam da ti ciljas na Dslr ali ne treba svim ljudima to ;)

Iako sam prvi rekao da treba prvo proba zum pa da proceni da li mu zapravo to treba, ne razumem ovu recenicu "Sto je jaci zoom, to je manji otvor blende, pa ti kvalitet slike drasticno opada u uslovima prosecnog osvetljenja kada su u pitanju kompakta aparati sa malim senzorima."

POenta je koliko para toliko muzike, ako moze sebi da priusti nesto kvalitetnije, treba ! samo treba naci sta je najbolje za te pare ... a to da li ce koristiti manuelan mod nije ni bitno, po meni je najbolji Fuji za te pare, a to sto ima M mod je samo plus da se ne bi posle pitao sta je to ;)
 
Hoce da ti kaze da sto veci zoom opalis moraces da smanjujes shutter speed, ili da povecavas ISO...

@Bobbet's_Hill
Ne vidim razlog sto si odlucio f80? Jel Video mod odlucio posto u ostalim stvarima ne moze da se poredi sa f70 i f200? Sto ne uzmes onda f300 pa kad se zakopavas da to makar uradis sa stilom :d

@cronnin
Ova dva fuji-ja o kojima pricamo pored manualnog moda koji je superioran poseduju takodje i auto modove koji nikako nisu losi kao sto pojedini hard core likovi tvrde. Uostalom tu je polu automatski mod koji je pored manuelnog jedan od dva moda koja se u 95% slucajeva i koriste, a ne razlikuje se previse od full automatike.
 
Bas to sto je MaxXX rekao sam hteo da kazem, nego nisam hteo da smaram sa detaljima.

In general, hteo sam da kazem da moze da ustedi pare ne uzimajuci aparat sa velikim zoom-om ili sa mauelnim modom, ako nije siguran da mu nesto od tog dvoje ne treba.

Ako neko ko ima iskustva vec kaze da je na tom-i-tom apratu dobra slika, a coveku se aparat svidja i novac mu nije problem, onda nek poslusa savet :)

Koliko vidim f200 ima 1/ 1.6-inch Super CCD EXR naspram f70 i njegovog manjeg 1/2-inch Super CCD EXR.
Sa druge strane f200 ima duplo manji zoom. I mozda malo slabiji kvalitet videa, kazu na netu.

Ja bih uradio sto i MaxXx i uzeo F200.
 
Hoce da ti kaze da sto veci zoom opalis moraces da smanjujes shutter speed, ili da povecavas ISO...

@Bobbet's_Hill
Ne vidim razlog sto si odlucio f80? Jel Video mod odlucio posto u ostalim stvarima ne moze da se poredi sa f70 i f200? Sto ne uzmes onda f300 pa kad se zakopavas da to makar uradis sa stilom :d

@cronnin
Ova dva fuji-ja o kojima pricamo pored manualnog moda koji je superioran poseduju takodje i auto modove koji nikako nisu losi kao sto pojedini hard core likovi tvrde. Uostalom tu je polu automatski mod koji je pored manuelnog jedan od dva moda koja se u 95% slucajeva i koriste, a ne razlikuje se previse od full automatike.

A bas sam hteo on da napise sta je mislio... ne znam kako se to razlikuje na bilo kom aparatu, na DSLR-ovima, osim ako nemas stalan otvor blende kroz ceo zum ... kvalitet slike na kompaktima znaci opada sa zatvaranjem blende ?!

eto sad preporucujes f200 i govoris o velicini senzora ;) a malopre sto tanji i jeftiniji aprat ?
 
" kvalitet slike na kompaktima znaci opada sa zatvaranjem blende ?!"

Ti Deus ocigledno znas sta hocu da kazem, ali kao da namerno zaje8avas :)
Izvlacis iz konteksta samo deo moje recenice, a svako ko hoce da shvati na sta sam mislio, njemu je jasno.

Pa najjefiniji aparat je na buvljaku za 5E sa slomljenim objektivom. Znaci rekao sam 'najjeftiniji aktuelan' - to bi recio bio neki DIGIC3 sa 12MPix i svim proverenim powershot elementima koji se unapredjuju vec generacijama (ili drugi brand u toj klasi). Svakako ne preporucjujem nikome da ide ispod toga.




I MaxXx i ja mislimo da mu taj veliki zum nece biti od koristi jer ce ga retko upotrebljavati.

Onim u vezi 'kvaliteta slike' sam samo hteo da mu dam do znanja da pored toga, kod kompakt aparata postoji i tehnicki problem upotrebe velikog zuma. Znaci ne moze tek tako da ode na utakmicu, zoomira igraca na 10x i da dobije dobru sliku. Ako ga zanimaju tehnicki detalji covek ce da pita, sad je bitno izloziti mu mogucnosti.


Da, ja i dalje stojim iza onoga sto sam naveo da ne vredi ulagati pare u kompakte. Naveo sam i zasto - znaci iz iskustva svih mojih poznanika. Niko od njih ne koristi manuelni mod, niko ne stampa fotografije, vecina ih gleda ili na LCDu kamere, ili na FBu ili na monitorima do 120E. Znaci, vecina ne primecuje nikakvu razliku izmedju 100E i 200E aparata pod uslovima pod kojim ih koriste.

Meni je dovoljno da neko to procita, i uvazi moje misljenje - znaci da nisam dzabe kucao i gubio vreme. Kakav ce izbor posle toga da napravi, to je njegova licna stvar.

Izmedju ona dva Fujija dakle, F200.
Zasto? Zato sto daje bolje slike.
 
Poslednja izmena:
Kazu da je f80 losiji od f70 u mnogo cemu. Ako ti je f70 i dalje zanimljiv, na ovom forumu postoji thread od jedno 500 postova gde je aparat opisan u sitna crevca, ima izmedju ostalog i mnogo sample-ova. Obrati paznju na fotografije sa tenisa (ne secam se ko je postavio) pa sam zakljuci da li 10x zum dobro izgleda u praksi. Po meni ta prica veliki zum=lose fotke apsolutno ne stoji. Ako te i dalje zanima ovaj aparat, mogu ti pustiti na mail moje fotke sa f70 sa zumom od 10x, u losem osvetljenju, na iso800 (ovde bi se mislim posebno odusevio) ili vec sta god te zanima,samo javi. Ja sam se dosta raspitivao, cackao, na kraju uzeo f70 i zadovoljan sam.
 
Imas pravo, spremam neki ispit i jako mi lose ide pa sam nervozan .... Obicno nisam takav pa se izvinjavam ! ;)

Ovako, ja od samog pocetka govorim za zum da nije to toliko prakticno, Max je samo potvrdio pa mi je to zasmetalo jer od samog pocetka kazem da je Fuji dobar, a ti me sve vreme ispravljas ...

Sto vise zatvaras blendu tj povecavas f vrednost dobijas precizniju sliku, ali ti naravno za to treba sve vise svetlosti, ako slikas napolju i po suncu, nece biti nikakav problem sa kvalitetom slike na bilo kom aparatu i na bilo kojoj zum vrednosti, u odnosu na sam kvalitet aparata tj senzora...
Problem bi nastao od vibracija pa bi morao da bude sto krace vreme, ali opet to nema veze sa kvalitetom slika kada su u pitanju aparati sa malim senzorom ...

.. i pocinje Matrix na Foxu ;) odoh !


E da i ja sam negde cuo da je f80 losiji od f70 ali ne znam ni jedan ni drugi, ali kad ti je Dowla vec predlozio neka ti posalje slike !
 
Poslednja izmena:
It's OK. Samo ti polozi ispit to je najbitnije :)
Ma ne ispravljam te ja, daleko od toga da tvrdim da je Fuji los, samo sam hteo da mu dam do znanja da ako nije detaljista moze da prodje duplo jeftinije. I to zato sto je u prvom postu naveo:
"a što se tiče opcija, oba bi zadovoljila moje potrebe, dakle ništa pretjerano ozbiljno (ponekad bih fotografisao prirodu, pejzaže...)"

A mi smo posle toga bezveze upali u raspravu :) A covek je mozda vec kupio Panasonic :)

Slazem se da sa zatvaranjem povecavas DOF i vise stvari bude jasnije.

Mislim i da mozes da sa 10x zoomom, sedeci na 8 spratu hotela, slikas devojke kako se suncaju pored bazena. Svetlo je jako, a objekti su nepomicni. Znaci Dowla je u pravu taj zoom nije beskoristan. Ali isto tako znam i ljude koji misle da je 10x zoom sedam puta jaci od 3x zooma i misle da im to treba te ce da daju 100E vise za isti aparat sa 10x zoomom, iako ga skoro nikada nece koristiti.

Ja licno nisam zadovoljan ovom slikom sa F70 na ISO800, ali moram priznati da je Fujijev Super CCD superiorniji u odnosu na PowerShot koji cini mi se daju veci sum na ISO800.

http://dc.watch.impress.co.jp/img/dcw/docs/307/889/036.jpg


Nocna slika u 'pro low light' modu na ISO1600 je odlicna. Verovatno mod ukljucuje jak noise reductio. Kako god, rezultat je savrsen :)
http://img97.imageshack.us/img97/9089/s2nlow.jpg

Evo sa foruma:
http://forum.benchmark.rs/showpost.php?p=2036854&postcount=79

Obavezno pogledati uporedni test slika, ima tamo u 'choose the test' da se menjaju opcije:
http://www.digitalversus.com/duels.php?ty=1&ma1=24&mo1=691&p1=5027&ma2=24&mo2=922&p2=6897&ph=2

Realno, koji god da uzme nece pogresiti.

DoWla, nije da kupujem aparat, al bas mi posalji par fotki sa tvog F70 - sa velikom ISO ili jakim zumom, ili oba zajedno.
 
Poslednja izmena:
Mislim da sam našao nešto što mi najviše odgovara, Fuji F80 :

http://www.bmfoto.rs/product_fuji-finepix-f80-exr-f85-exr_3139

Ako opet ne promijenim mišljenje, uzeću ovaj. :)

F80 има приметно лошије слике од F70, па ти препоручујем да га заобиђеш.

Ja licno nisam zadovoljan ovom slikom sa F70 na ISO800, ali moram priznati da je Fujijev Super CCD superiorniji u odnosu na PowerShot koji cini mi se daju veci sum na ISO800.

http://dc.watch.impress.co.jp/img/dc...07/889/036.jpg

А шта је теби лоше на овој слици? Мислим онако чисто са техничке стране, без да се улази у то какве су боје, да ли је могло да буде светлије/тамније итд.
 
Pa posto smo pricali o jakom zoomu i potrebi povecavanja ISO, neko je rekao da aparat daje sasvim OK slike na ISO800.
Pokusavao sam da nadjem taj primer sa tenisom koji je gore naveden ali thread o F70 je toliko dugacak da sam se smorio citajuci :)

Znaci, ne ulazeci u ostale detalje, nisam zadovoljan sumom.
Za moj ukus ne bih voleo previse slika sa ISO800 na ovom aparatu.

Da se ogradim naravno, da ne ispadne da bacam hate, aparat je odlican, i cela ova prica su sitna crevca.
 
Cronin ne uspevam da pronadjem tvoj mail ovde na tvom nalogu pa mi pusti mail na private i poslacu ti par fotki.
Ja sam bio jako razocaran aparatom kada sam ga kupio, cak sam hteo odmah da ga prodam, najvise zbog tog suma. Jednostavno sam se bio navikao na moj canon a520 i na kenonovski look tj. na njegovu exta obradjenu i nalickanu fotografiju. Malo po malo,izvestih se sa fuji-jem, navikoh se na sum i sada mi canon-ove fotke izgedaju kao plasticni posteri naspram manje obradjenih i prirodnijih fotki fuji-ja.
Takodje, u pitanju je sum koji se jako lako eliminise u neat image-u ili bilo kom drugom programu.
Mogu ti poslati dve fotke u skoro istim uslovima slikane sa ixus-om 85is cini mi se i mojim fuji-jem, pa biraj sam sta tvom oku vise prija.
Takodje, osim losih boja, fotka cetinara meni nije toliko losa. Poslacu ti sliku tigra na iso800 i 10x zum, velvia boje pa da vidis kao sljaste boje na tigru sve u sesnaest :)

http://forum.benchmark.rs//showthread.php?t=216072&page=28
evo ovde su jaygee-jeve fotke sa tenisa, imaju i exif
 
Poslednja izmena:
Pa posto smo pricali o jakom zoomu i potrebi povecavanja ISO, neko je rekao da aparat daje sasvim OK slike na ISO800.
Pokusavao sam da nadjem taj primer sa tenisom koji je gore naveden ali thread o F70 je toliko dugacak da sam se smorio citajuci :)

Znaci, ne ulazeci u ostale detalje, nisam zadovoljan sumom.
Za moj ukus ne bih voleo previse slika sa ISO800 na ovom aparatu.

Da se ogradim naravno, da ne ispadne da bacam hate, aparat je odlican, i cela ova prica su sitna crevca.

Па мало ми ниси баш најјаснији, причаш о томе да се узме јефтин компакт, јер се слике гледају на екрану и ту не могу да се примете те ситне разлике, а овде ти смета Фуџијев шум на ISO 800, а такав шум просечан компакт има на ISO 200. Мало ми је то нејасно, препоручујеш јефтин компакт а овде имаш DSLR стандарде по количини шума.

Узгред хтео бих да питам како ти се чине ове слике по питању шума?

http://img230.imageshack.us/img230/7708/036ao.jpg
http://img146.imageshack.us/img146/4246/036bnz.jpg
 
Poslednja izmena:
Osim sto je prva malo ostrija a druga malo ubijena nr om maltene odlicno za iso800 ali je ovo dan sa mnogo svetla uslikaj nesto u losijim svetlosnim uslovima, inace fini detalji se i ovde gube jer sam aparat ima dosta agresivan nr procesing
 
Није то моја слика, него слика коју је cronnin постовао у једном од претходних постова, са малим изменама. Ипак ово је било питање за њега, тако да не бих даље да откривам о чему се ради :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno