Šta je novo?

Android navigacija i mape

BokiPK, kako izgleda TomTom LiveTafic u odnosu na Google Maps? Ne pokušavam da kažem da TT nije dobar, nego šta je to što radi bolje.
Google maps je toliko živ da bih ga pozvao na pivo, da ne brine saobraćaju. Možeš da vidiš na kojoj raskrsnici vozila usporavaju, a kamo li gde je gužva i dobijaš procenu vremena koliko će te gužva zadržati. Po Beogradu i severno radi perfektno. U inostranstvu sam ga koristio u dve EU zemlje i radi više nego OK.

Recimo, BMW stock navigacija navede razlog zastoja, ali nije da me je mnogo briga šta se desilo, važnije mi je kada ću da prođem.
Moj ubogi TomTom u kolima ne može da me navede nekim krštenim putem ni po selima sa 3 ulice, ali verujem da to nema veze sa TT, već sa proizvođačem mulimedije i brendom vozila koji je prihvatio da to stavi u svoja vozila.
 
Sorry za kašnjenje
TomTom kao i ostali standardni provajderi koriste infrastrukturu. To naravno ima za posledicu nedostatak TMC-a tamo gde strukture nema. Ali je izvor informacija stabilan i stvarno realan. Idealno za razvijenije države bilo gde u svetu. Osim toga, TT konstantno radi na proširenju baze i unapređenju strukture.
[Da kod nas novac namenjen za kamere na putevima nije "misteriozno" nestao, mi bi već bili deo mreže jevrope :)]
GMaps u principu koristi ono što ne bi smeo, tj ne bi smeo bez stvarnog znanja korisnika - podatke sa mobilnih telefona (U principu ovo se kosi i sa zakonom o saobraćaju). Super izvor informacija svuda, osim
- kada se desi da većina učesnika nema smartphone ili su isključeni pa ne daje realnu sliku gustine saobraćaju. Mada i tad pomaže koliko toliko
- stranci u inostarnstvu, na granicama, isl...moguće je da se GMaps tada krpi podacima iz drugih izvora (i dalje postoji dobar deo Open TMC izvora u Evropi).

Nije problem navi u kolima, problem je zainteresovanost za određeno tržište. U npr britaniji i nemačkoj je bolesno precizan. Ono što bi mi ovde nazvali vukoyebinom, u DE je pokriveno u milimetar, lično se uverio par puta kada sam se već pitao gde li ja to idem.
Mada novija izdanja (u novijim automobilima) već i kod nas imaju zavidnu pokrivenost.
 
Znači mnogo gmaps sa tim gužvama, par puta me spasao ogromne gužve na ibarskoj

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
BokiPK, hvala za info. Moja navigacija u kolima je od pre godinu dana. Nedavno sam bio na servisu i kad sam već završio, setim se da mi nisu uradili update. Kažu imaju i novi software I nove mape, pa je bilo ili da sačekam ili da svratim drugi put. Meni su i trenutne mape OK, ali me je u više navrata izrutirao bez mnogo smisla. To je valjda do aplikacije, nije do mapa. Koliko sam našao, jedine opcije su short i fast root. I Nisam našao opciju da mi ponudi alternative, pa da ja biram koju ću.
 
Moguće. Ne znam koji model uređaja imaš i u kom modelu automobila, pa ne mogu da ti dam bolji info.
Ali ako imaju novi softver za tvoj navi a ne samo mape, itekako ima smisla osvežiti ga.
 
Glupa je fora što nisu odmah uradili update ili pitali da li da urade, kad je i onako uključen besplatni update u trajanju garancije tj. 7 godina. Znam da sam se iznenadio kada sam čuo ko je proizvođač multimedia uređaja, poznato je ime, ali sada ne mogu da se setim. Kola su Kia Sportage.
 
GMaps u principu koristi ono što ne bi smeo, tj ne bi smeo bez stvarnog znanja korisnika - podatke sa mobilnih telefona (U principu ovo se kosi i sa zakonom o saobraćaju).

Mislim da većina ljudi ne pročita ToS, a složi se sa svim ili ostavi sve uključeno sve što po defaultu bude uključeno :)
E sad, ni ja ne volim da me prate, ali preciznu lokaciju držim stalno uključenom, kako bi mi svaka fotka bila geotagovana. U kojoj meri, da li uopšte i koliko učestalo Google pinguje moju lokaciju, ne znam.


Super izvor informacija svuda, osim
- kada se desi da većina učesnika nema smartphone ili su isključeni pa ne daje realnu sliku gustine saobraćaju. Mada i tad pomaže koliko toliko

Nije toliko bitno koliko ljudi u gužvi nema smartfon, dovoljno je da dva ili tri učesnika imaju, pa je to dovoljan signal Googleu da se na deonici puta gde se saobraćaj inače odvija većom brzinom u tom trenutku saobraćaj mili.


- stranci u inostarnstvu, na granicama, isl...moguće je da se GMaps tada krpi podacima iz drugih izvora (i dalje postoji dobar deo Open TMC izvora u Evropi).

Među tim strancima na granicama ima i lokalaca, čiji telefoni opet šalju validne podatke o brzini saobraćaja, tako da se verovatno to na tome završava. A uvek će biti i onih koji su greškom ili ne ostavili uključen net u roamingu :D
 
...Kola su Kia Sportage.
Nije bitan proizvođač uređaja. Prethodni softver je inače baziran na iGO-u, i veoma kastomizovan. Ovi noviji mi vuču na Sygic/TT, nisam stigao detaljnije da se pozabavim njime. Obavezno odradi update. Ažurnost servisa neznam kakva je u BG-u, u Nišu je relativno OK. Tu postoji drugi problem - ono što može da se nađe "sivim" kanalima, iako je potpuno legalan sadržaj u pitanju, najpre stigne do korisnika po forumima pre nego do zvaničnih servisa :)
P.S. Jedno od službenih vozila kod mene je Sportage kupljen aprila ove godine, tako da odlično znam o čemu pričam. Imali smo i stariji model.

Mislim da većina ljudi ne pročita ToS, a složi se sa svim ili ostavi sve uključeno sve što po defaultu bude uključeno :)
E sad, ni ja ne volim da me prate, ali preciznu lokaciju držim stalno uključenom, kako bi mi svaka fotka bila geotagovana. U kojoj meri, da li uopšte i koliko učestalo Google pinguje moju lokaciju, ne znam.

Verovatno bi se ogromna većina ljudi iznenadila kada bi saznala koliko ih Google prati. Naročito kod viđenijih modela (Samsung npr) i kod novijih sistema. Kod pomenutih korejaca čak i ne možeš da isključiš sve opcije za treking. A namučio sam se svojski da sve poisključujem kod mog Sonija :p
 
Poslednja izmena:
Letos sam na putu prema NS gledao kolonu vozila u suprotnom smeru kako čekaju na naplatnoj rampi. Kolona je bila preko 5km. Google maps je prikazao, ali bukvalno u 10-20m gde kolona prestaje.
 
Nije bitan proizvođač uređaja. Softver je inače baziran na iGO-u, i veoma kastomizovan. Obavezno odradi update. Ažurnost servisa neznam kakva je u BG-u, u Nišu je relativno OK. Tu postoji drugi problem - ono što može da se nađe "sivim" kanalima, iako je potpuno legalan sadržaj u pitanju, najpre stigne do korisnika po forumima pre nego do zvaničnih servisa :)
P.S. Jedno od službenih vozila kod mene je Sportage kupljen aprila ove godine, tako da odlično znam o čemu pričam.

Zakleo bih se da sam u menijima video da piše TomTom.
Nisam razumeo ovaj problem koji si naveo. Misliš, problem je što servisi kasne u odnosu na zajednicu?
Ovaj servis je valjda the Kia Servis tj. nalazi se u objektu gde sede i Slovenci iz Kia Adria. A meni je na nekoliko minuta od kuće. Predpostavljam da "ažuriranje" ostalih servisa kreće od njih. Videću da zalažem termin, pa da odradimo update.
 
Dopuniso sm svoj prvobitni post odmah, ti si verovatno čitao notifikacioni meil :) Napisah da mi novi softver vuče na Sygic/TT. Najverovatnije si u pravu. Ali kako sam je do sada vozio sve po gradu nisam ni uključivao navi a još manje stigao da se igram sa njim. Prosto neverovatno da cele godine nemam vremena da pročačkam. Istina, nisam ni plaćen za to :D
Na ino forumima video sam ažuriranja koja nisam mogao da dobijem u servisu, neka od njih su bila čak postavljena i pre nego na oficijelnom sajtu (!). Tja, nebitno.
 
Poslednja izmena:
Ma...i dalje kucam sporo, posle toliko godina za tastaturom :) Plus što ispravljam sosptvene typo greške
Drugi edit sam dodao qvotovanje -V-O-Y-A-G-E-R- a

Ma ovo je i dalje bezobrazluk državnog aparata. Mnogo bitna stavka za auto-put. Brine ih samo da uzmu što više novca od njegovog iskorišćavanja, o brizi za bezbednosti neću da komentarišem. Umesto da reše infrastrukturu, kvalitet puteva i ostalo...koliko se nesreća procentualno događa na autoputu a koliko na ostalim ili po gradovima.
I cifra 56kamera je smešna ("Isparilo" je preko 14mil evrića ako se dobro sećam cifre). Ovo je već OT, ali sorry.
TMC...'ajd da vidimo...
 
Poslednja izmena:
Imam jedan čudan problem sa google maps, kad god udjem u app odvede ne na lokaciju blizu Desimirovca (kod Kragujevca), pa posle nekoliko sekundi nekad i duže me vrati na trenutnu lokaciju, jesam prolazio tim putem ali što stalno tu lokaciju vraća, takodje tu lokaciju drži i na google now i na kalendaru za vremensku prognozu. Možda neki savet kako rešiti. Reinstall je odredjen čak i factory reset ali ovo je nešto duboko u google maps bazi izgleda.

Sent from my E5823 using Tapatalk
 
Mislim da je to centar Srbije, pa kada tačna lokacija nije omogućena nego samo country on ode tamo.
Kod familije koja ima Android negde u okolinu Maršića stalno baca iako nikada tamo nisu bili...
 
Od kada gmaps pokazuje kamere? Danas baš videh kod drugara da upozorava 2-3 puta kad smo naleteli, i bilo tačno stvarno. :)

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Proverio neko? Nemam kamere na trasi a sad me zanima da l' radi.
Sad vidim gore da je neko potvrdio.
 
Poslednja izmena:
Ja sam na beta verziji i ne vidim kameru ni u Beogradu u Starine Novaka, ni u Rumuniji na jednom mestu gde znam da je ima.
 
Pa sve što sam video su dobro ucrtane

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Kod mene nema niceg, niti brzine niti kamera, probao sam u autu, ne znam da li treba nesto dodatno od ocija da se aktivira?


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Danas mi se pojavilo
0597cf5f9d672c8917f35a3b453c2d4d.jpg


Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Meni se isto pre dve nedelje pojavilo.

Daj da neko kaže adresu na kojoj se može videti ucrtana kamere (za brzinu).

Recimo u Starine Novaka je jedna od najpoznatijih u Beogradu, na samom uglu sa Cvijićevom, nema je na karti

https://maps.app.goo.gl/kqjiy1heGUsYGJM27
 
^Most Gazela
Pre nedelju-dve su mi se pokazale kamere prilikom pregleda rute, da bi posle pola sata/sat nestale?! Taman sam hteo da pokažem kolegi, kad ono...
Pozdrav
P.S. Evo sad proverio i Gazele nema, ali ima ona što snima žutu traku ispred Sajma.
 
Poslednja izmena:
Kamere na gazeli su demontirane ima vec 2 nedelje, kao i panel nad autoputem gde su bile montirane.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
Te kamere nisu nikada ni snimale brzinu. Znate nekog da je dobio kaznu na Gazeli?
 
Jedan od problema je upravo taj što upisuju svaku božju kameru. Na Wazeu na autoputu u Rumuniji sve male 360° kamere upisane kao kamere za brzinu, pa se smoriš od onih ikonica dok voziš.
 
Jel se dešava nekom da ga gmaps codi kroz jednosmerne ulice u pogrešnom smeru? Desilo mi se 2 puta u Bg

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno