»RSS Benchmark sajt

Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 1 do 15 od ukupno 49

Tema: OVERKLOK UPUTSTVO - AMD PHENOM II i ATHLON

VIP member Avatar korisnika Space
        Na forumu od
        Apr 2006
        Poruka
        3.985
      2. Moja mašina
        • CPU: Intel Core i7 5930k @ 4.6GHz
        • MoBo: ASUS Rampage V Extreme
        • RAM: 4x8GB Crucial 3000 CL16
        • VGA: ASUS Poseidon GTX 980 Ti
        • MON: ASUS PG348Q
        • HDD: 2 x 240GB SSD
        • Case: Super Flower Leadex Platinum 1000W
        • LAP: ASUS 1215B
        • INET: DSL
        • Ostalo: CPU: Intel Core i7 95930K (procesor ispoliran i presvučen Coollaboratory Liquid PRO tečnim metalom
      3. OVERKLOK UPUTSTVO - AMD PHENOM II i ATHLON

U pokušaju razumevanja overkloka, čak i korisnici sa solidnim kompjuterskim znanjem mogu biti zbunjeni činjenicom da se iste stvari opisuju nekolicinom različitih pojmova. Pre nego što se dotaknemo konkretnog uputstva kako overklokovati AMD procesor, razjasnimo prvo osnovne termine povezane sa ovim aktivnostima.

Brzine, frekvencije, taktovi, klokovi itd.

Brzina procesora (poznata i kao frekvencija procesora, frekvencija jezgara ili takt procesora): to je frekvencija na kojoj procesor izvršava instrukcije (primera radi, 3.000 MHz ili 3.0 GHz).

Brzina linka HyperTransport: to je frekvencija veze između procesora i severnog mosta čipseta (primera radi, 1.000 MHz, 1.800 MHz ili 2.000 MHz). Ona je najčešće jednaka frekvenciji na kojoj radi sam severni most, ali je ne sme premašiti.

Brzina severnog mosta: to je frekvencija “severnog” dela čipseta (primera radi, 1.800 ili 2.000 MHz). Za procesore namenjene AM2+ podnožju, povećanje brzine severnog mosta pojačaće performanse memorijskog kontrolera i trećestepene keš memorije. Brzina severnog mosta ne sme biti manja od frekvencije HyperTransport veze sa procesorom, ali je može dosta premašiti.

Frekvencija memorije (DRAM frekvencija, brzina memorije): to je brzina, merena u megahercima (MHz), na kojoj funkcioniše memorijska magistrala sistema. Ona može biti prikazana stvarnom frekvencijom generatora sinhronizacionog takta (primera radi, 200, 300, 400 ili 533 MHz), ili efektivnom frekvencijom (primera radi, DDR2-400, DDR2-667, DDR2-800 ili DDR2-1066, jer DDR memorijski kontroler u toku jednog signala takta ostvaruju dve operacije sa memorijom – otud i ime „double data rate“).

Referentni takt (ili u naprodu poznat kao FSB): podrazumevano, on je podešen na 200 MHz. Kao što ćete videti kod AM2+ ili AM3 procesora, sve frekvencije su umnožak referentnog takta i izračunate su na osnovu referentnog takta koristeći brojeve koje nazivamo „multiplikatori“ ili „množioci“, a ponekad, u slučaju da se ne radi o celim brojevima, „delioci“.

Izračunavanje frekvencija

Pre nego što pređemo na proceduru izračunavanja frekvencija, treba da pomenemo da najveći deo ovog vodiča pokriva procesore za AM2+i AM3 podnožja, kao što su Phenomi I i II ili Athlon 7xxx, 4xx serija procesora zasnovana na K10 jezgrima itd. Ipak, ovaj vodič se može primeniti i na ranije Athlon X2 modele zasnovane na K8 jezgrima i namenjene AM2 procesorima, kao što su serije 4xxx, 5xxx i 6xxx. Tu postoje neke razlike koje će biti naglašene kasnije.

Na ovoj stranici bavićemo se osnovnim formulama sa kojima bi uspešno trebali da overklokujete vaš AMD procesor. Samim tim pogledajmo šta je to što treba da podesite kako bi vaš procesor bio uspeško verklokovan.

Brzina procesora = Referentni takt * Procesorski množilac

Brzina severnog mosta = Referentni takt * Množilac severnog mosta

Brzina linka HyperTransport = Referentni takt * HyperTransport množilac

Frekvencija memorije = Referentni takt * Memorijski množilac

Ako hoćemo da overklokujemo naš procesor, odnosno da mu povećamo radnu brzinu, to možemo učiniti na dva načina: povećanjem referentnog kloka ili povećanjem procesorskog množioca. Kao primer, Phenom II X6 1055T ima referentni takt od 200 MHz i procesorski množilac 14x, pa je rezultujuća brzina procesora jednaka 2.800 MHz (200 * 14 = 2.800).

Ako hoćemo da ga ubrzamo na 3.00 MHz, to možemo uraditi ili povećanjem množioca na 15x (200 * 15 = 3.00), ili povećanjem referentnog takta na 214 (214 * 14 = 3.00).

Ipak, treba uvek imati na umu ako povećavamo referentni takt da su sve ostale frekvencije takođe zasnovane na referentnom taktu, pa će njegovo povećanje na 214 MHz takođe ubrzati, odnosno overklokovati i severni most, HyperTransport link i frekvenciju memorije. Nasuprot tome, prosto povećanje procesorskog množioca povećaće samo brzinu procesora. U nastavku, bavićemo se overklokom koristeći alatku AMD OverDrive, a onda pogledati BIOS zarad naprednijeg overkloka putem referentnog takta.

Zavisno od proizvođača matične ploče, opcije u BIOS-u vezane za brzinu procesora i severnog mosta ne moraju obavezno koristiti jednostavni množilac, već veličine označene kao FID (Freqency ID) i DID (Divisor ID). U tom slučaju, brzina procesora proračunava se na sledeći način:

Brzina procesora = Referentni takt * FID (množilac) / DID (delilac)

Brzina severnog mosta = Referentni takt * NB FID (množilac) / NB DID (delilac)

(NB označava severni most – northbridge)

Ako DID održavate na 1, onda dobijate istu formulu kao u slučaju prostog množioca, pa ćete videti množioce u koracima od 0,5 (primera radi, 8,5 – 9 – 9,5 – 10). Podešavanjem DID-a na veću vrednost, kao što je 2 ili 4, moguće je ostvariti još manji korak između stepena množioca. Da stvar bude komplikovanija, vrednosti mogu biti prikazane kao frekvencije (npr. 1.800 MHz) ili kao množioci (npr. 9), a ponekad je potrebno unositi ih kao heksadecimalne vrednosti). Radi snalaženja, konsultujte uputstvo koje je došlo uz matičnu ploču, ili putem nekog Internet pretraživača pogledajte koje su odgovarajuće heksadecimalne vrednosti za FID vašeg procesora i severnog mosta.

Postoje i drugačiji izuzeci pa nećete uvek biti u prilici da vidite direktne vrednosti množioca. Na primer, frekvencija memorije se u BIOS-u često podešava direktnim izborom (npr. DDR2-400, DDR2-533, DDR2-800 ili DDR2-1066) umesto biranjem množioca i delioca. Isto važi i za brzine severnog mosta i HyperTransport linka. Za sada, nemojte se previše brinuti oko ovih varijacija, već se po potrebi vratite na ovaj deo vodiča u slučaju da u BIOS-u naletite na podešavanja koja vam nisu sasvim razumljiva.

Za komplikovanija podešavanja posetite izvornu stranicu
        Menjao Space : 01.11.2010. u 15:16

Na forumu od
        Apr 2006
        Poruka
        3.985
      5. Moja mašina
        • Ostalo: CPU: Intel Core i7 95930K (procesor ispoliran i presvučen Coollaboratory Liquid PRO tečnim metalom
      6. AMD OverDrive je moćna sveobuhvatna alatka za overklok, praćenje parametara sistema i njegovo testiranje, namenjena korisnicima matičnih ploča sa čipsetom serije AMD 7XX i 8XX. Mnogi overklokeri izbegavaju korišćenje softverskih alata iz operativnog sistema, već preferiraju izmene direktno iz BIOS-a. I mi smo bili sličnog mišljenja zbog slabog kvaliteta alatki koje su proizvođači matičnih ploča nekada isporučivali (sem ako izumemo ASUS-om TurboV softver koji radi avršeno), ali se AMD OverDrive veoma dobr pokazao, pa zaslužuje preporuku.

Počećemo prolaskom kroz menije OverDrive-a, ističući korisne mogućnosti i otključavajući naprednije opcije koje su nam potrebne za nastavak. Nakon otvaranja OverDrive-a, bićete “pozdravljeni” porukom koja vas obaveštava da sve što činite u vezi sa overklokovanjem ploče i procesora, činite na sopstvenu odgovornost.

Nakon prihvatanja uslova korišćenja, program će prikazati karticu sa osnovnim informacijama o sistemu (Basic System Information), gde ćete videti podatke o procesoru i memoriji.

Klik na stavku u dijagramu prikazaće prozor sa više detalja:

Kartica “Status Monitor” značajna je pri overklokovanju, jer tu posmatrate vrednosti kao što su brzina procesora, množioci, naponi, temperature i nivo aktivnosti, odnosno opterećenja sistema.

Klik na karticu „Performance Control“ prikazaće početnički režim, koji se sastoji od jednostavnog klizača za povećanje performansi. Ovaj klizač fokusira se na povećanje frekvencije PCI Express (PCIe) magistrale.

Na forumu od
        Apr 2006
        Poruka
        3.985
      8. Moja mašina
      9. Da bismo otključali napredniju kontrolu frekvencija i napona, moramo otići u karticu Preference/Settings, i izabrati “Advanced Mode”.

Pošto je napredna kontrola otključana, početnički režim biće zamenjen karticom za kontrolu napona i frekvencija.

Memorijska kartica prikazuje mnoštvo informacija o parametrima memorijskog podsistema. Na istom mestu možete konfigurisati latencije, odnosno tajminge memorijskih modula.

AMD OverDrive sadrži čak i ugrađenu benchmark rutinu za brzo merenje performansi i prikaz dobitaka nastalih overklokovanjem.

Tu je i opcija za “stresno” testiranje sistema, kako bi se ispitala njegova stabilnost.

Poslednja kartica rezervisana je za automatski podešavanje frekvencija jednim klikom. Ipak, ova komanda oduzima previše vremena dok sistem ispita stabilnost, a pritom ovaj način nije tako zabavan kao ručno podešavanje, tako da se njime nismo previše bavili.

Sada kad smo upoznati sa rukovanjem alatke AMD OverDrive nakon što smo otključali naprednije komande, vreme je da se bacimo na sam overklok.

Banned
        Na forumu od
        Nov 2010
        Poruka
        2.766
      11. Moja mašina
        • CPU: INTEL i5-2500K @ 5000MHz Noctua NH-D14, TT Frio 12cm @1500rpm
        • MoBo: ASUS P8P67 B3 - 3602 BIOS
        • RAM: Patriot Signature CL9 2x4GB 1600MHz @ 2133MHz
        • VGA: Gainward GTX570 @922MHz
        • MON: Samsung Syncmaster BX2431
        • HDD: WD Caviar Black 640GB AAEX 64MB + SAMSUNG EcoGreen F2 1.5TB HD154UI 32MB
        • OPT: Neki LG
        • Case: Chieftec CFT-750-14CS
        • SND: Logitech Z-5500
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: Samsung Galaxy S III white
      12. ZAshto ne mogu da klokujem procesor preko amd overdrive znachi maksimalno mi je 16x a klizach je do kraja znachi nema na dalje 16,5,17 itd zashto to?

Member Avatar korisnika IvaNftw
        Na forumu od
        Nov 2008
        Poruka
        1.458
      14. Moja mašina
        • CPU: i7 6700k
        • MoBo: Z170x-UD3
        • RAM: 32GB DDR4
        • VGA: GTX 680
        • MON: Dell u2312HM / Samsung 2032BW
        • HDD: 850EVO 250GB / 830PRO 128GB
        • Case: NZXT Phantom Black / Thermaltake 630W
        • SND: Line 6 POD GX / Geinus
        • TV: Samsung LE-40C530
        • Ostalo: Apple magic mouse,apple wireless keyboard, S7 Edge
      15. mozda zabagovao program,probaj skini novu verziju. Mada preporucio bih klokovanje iz biosa

Banned
        Na forumu od
        Nov 2010
        Poruka
        2.766
      17. Moja mašina
        • CPU: INTEL i5-2500K @ 5000MHz Noctua NH-D14, TT Frio 12cm @1500rpm
        • MoBo: ASUS P8P67 B3 - 3602 BIOS
        • RAM: Patriot Signature CL9 2x4GB 1600MHz @ 2133MHz
        • VGA: Gainward GTX570 @922MHz
        • MON: Samsung Syncmaster BX2431
        • HDD: WD Caviar Black 640GB AAEX 64MB + SAMSUNG EcoGreen F2 1.5TB HD154UI 32MB
        • OPT: Neki LG
        • Case: Chieftec CFT-750-14CS
        • SND: Logitech Z-5500
        • Ostalo: Samsung Galaxy S III white
      18. Skinuo najnoviju verziju ne znam shta je, a i mrzi me da stalno ulazim u bios shta da radim? Da se nisu sluchajno pomeshale verzije?

Namestio pomeshale se verzije.
        Menjao Pedja89 : 21.01.2011. u 23:10

Member
        Na forumu od
        Feb 2011
        Poruka
        112
        Meni Overdrive nece da startuje. Izbaci mi poruku da nemam AMD 7-series chipset na mom kompjuteru. Inace imam AMD Athlon II X4 635.
        Jel zna neko o cemu se radi?
        Menjao Luka1 : 07.02.2011. u 10:34

Member Avatar korisnika nesha_70
        Na forumu od
        Feb 2004
        Poruka
        1.458
      21. Moja mašina
        • CPU: Ryzen 7 1800X@default+ CryoRig R1 Universal
        • MoBo: ASUS CH VI Hero
        • RAM: G-Skill RipJaws V DDR4 3600CL16@3466CL15
        • VGA: MSI GTX1070 Gaming X 8G
        • MON: LG24EA53VQ
        • HDD: NVMe 960EVO 1TB + SSD 850PRO256GB+HDD3T+HDD2TB+HDD640GB
        • OPT: ASUS BW-16D1HT+OptiArc AD7240S
        • Case: Phanteks Enthoo Pro + Corsair HX850i
        • SND: SBX HD USB + Integruša za ispomoć
        • LAP: MBP 9.2 (Mid 2012), Galaxy TAB S 10.5 + Keyboard
        • TV: Sony BRAVIA KD55EX8096 & Samsung UE46ES5505K
        • Ostalo: Seagate ext.4TB,WD ext.500GB,Brother HL-2270DW,Corsair M65PRO FSP&Corsair K70 LUX RGB, Netgear R7500
      22. Nemaš odgovarajuću ploču.

Member
        Na forumu od
        Feb 2011
        Poruka
        112
        A jel ima neka odgovarajuca zamena?

Member Avatar korisnika ceftriaxone
        Na forumu od
        Jun 2010
        Poruka
        2.371
      25. Moja mašina
        • CPU: AMD Phenom ll x4 955 + TRUE black
        • MoBo: sabertooth
        • RAM: 4x2 Gb ddr3 Corsair Dominator
        • VGA: Gigabyte 5850
        • MON: samsung p2270
        • HDD: Samsung 840 250gb, OCZ Vertex 2 60GB, 500 GB caviar blue, 1 TB caviar black x2
        • OPT: имам
        • Case: CM Storm Trooper, Corsair HX850
        • SND: asus xonar D2 + Microlab solo 7C
        • TV: Неки Шитсунг од 42
        • Ostalo: MacBook pro 13, S7e, XZs, PS4
      26. Odgovarajuca zamena za sta? Ako je za aod,ima zamena: Najbolje se klokuje u BIOS-u.
        Per aspera ad astra...

Member
        Na forumu od
        Feb 2011
        Poruka
        112
        Jel ima neko link koji u slikama detaljno opisuje kako se klokuje u Biosu? Konkretno za AMD Athlon II X4 635. Hvala

Member Avatar korisnika C4in
        Na forumu od
        May 2005
        Poruka
        1.639
      29. Moja mašina
        • CPU: Ryzen 5 1600X
        • MoBo: Asus M4A87TD/USB3
        • RAM: GSkill Ripjaws V F4-3200C16D-16GVK
        • VGA: XFX R9 270x
        • MON: Samsung 223BW
        • HDD: SSD Samsung EVO 250GB + WD 640GB + Transcend externi 320GB
        • OPT: Samsung s223c
        • Case: TT Kandalf LCS + OCZ SXS 600W
        • SND: Asus Xonar DSX
      30. Imam jedno pitanje... radi se o Moja Masina... Kada u biosu ukljucim core unlocker (enable) i jos jednu opciju koja ne mogu sad da se setim kako se zove (nesto tipa unlock cores) stavim na manual dobijem opcije:
        2nd core (unlocked)
        3rd core (unlocked)
        ...
        6th core (unlocked)

Na sta se odnosi to? mislim odakle 6 jezgra???

Member Avatar korisnika C4in
        Na forumu od
        May 2005
        Poruka
        1.639
      32. Moja mašina
        • CPU: Ryzen 5 1600X
        • MoBo: Asus M4A87TD/USB3
        • RAM: GSkill Ripjaws V F4-3200C16D-16GVK
        • VGA: XFX R9 270x
        • MON: Samsung 223BW
        • HDD: SSD Samsung EVO 250GB + WD 640GB + Transcend externi 320GB
        • OPT: Samsung s223c
        • Case: TT Kandalf LCS + OCZ SXS 600W
        • SND: Asus Xonar DSX
      33. Neko?

Member Avatar korisnika Bobi4ever
        Na forumu od
        Aug 2011
        Poruka
        970
      35. Moja mašina
        • CPU: Phenom II X6 1605T @ 3.7Ghz NH-D14
        • MoBo: Asus M4A88T-V EVO
        • RAM: Kingston HyperX 2x2GB DDR3 1600Mhz
        • VGA: ASUS HD7870-DC2-2GD5-V2 @1150/5200MHz
        • MON: Samsung LE32D550
        • HDD: WD Caviar blue 320GB 7k 16MB
        • OPT: Ko to jos koristi?
        • Case: NZXT Hades Inferno modded, TT Smart M850W
        • SND: Altec Lansing 621, Medusa NX
        • Ostalo: A4Tech x7 , Roccat Sense, SpeedLink DarkSky, Logitech C270 iPod 3 8GB.
      36. Interesuje me, da li neko moze da okaci svoj SS ili bar da napise svoja setovanja iz biosa a da pritom ima klokovan AM3 Black Edition procesor.
        Hvala unapred!

Member
        Na forumu od
        Jul 2011
        Poruka
        54
      38. Moja mašina
        • CPU: amd phenom II 955 rev. c3 & CM hyper 212+
        • MoBo: asus m5a97
        • RAM: 4gb kingston 1333
        • VGA: gainward gtx 560 ti
        • MON: samsung syncmaster 2243 sn 21.5"
        • HDD: 2x hitachi 300gb, 1x wd 500gb
        • OPT: pioneer dvd-rw
        • Case: blueberry 750b
        • Ostalo: Napajanje: Seasonic SS 500 ET
      39. Probao sam AMD Overdrive program i isao na AutoClock opciju gde je podizao mnozilac bez dizanja napona. Sve je bilo dobro dok nije stigao do 20x (4.0ghz) tad je program zabagovao i prsko, pa sam ponovo startovao i nekako dosao do kartice sa manualnim ukucavanjem mnozioca da vratim na default, ali su kontrole, dugmici i slajderi bili necitljivi pa sam jedva resetovao na staro.
        Interesuje me ubuduce kako jos mogu da se vrate default vrednosti iz BIOS-a posto nigde tamo ne mogu da nadjem opciju samo za mnozilac?
        Masina je iz profila. Hvala unapred.

Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •