Šta je novo?

SSD za value server

Meni je ESXi instaliran na USB flashu, a sa storage-om je povezan preko iSCSI protokola.
Sada imaš dosta storage rešenja baziranih na iSCSI protokolu, a dosta njih je sertifikovano za ESXi.
Mislim da je SSD za ESXi bacanje para, jer ništa ne dobijaš.
Bitno je da ti storage bude dobar i pouzdan.
 
@ZZ
Slazem se da je RAID neophodan ali je upravo nabavka ono sto me muci jer na ploci nemam HW Raid kontroler. Dakle, server vec imam u pitanju je Xeon Quad Core 2.4GHz, Intel S3000AH ploca, 8GB DDR2 ECC i tri Raptor diska.

Bilo bi super ukoliko imate neku preporuku za resavanje RAID-a bilo nabavkom kontrolera bilo ploce sa kontrolerom a da mogu da je nadjem na nasem trzistu.

Ukoliko bi nasao HW RAID kontroler postavka bi bila ovakva:
- 2 HDD, RAID1: hypervisor + virtuelne mašine
- 2 SSD, RAID1: SQL, Exchange
- 2 HDD, RAID1: file server, bekapi baza, itd.. (ako ti ne treba veliki kapacitet može i 2 HDD, RAID1);

Ja bih to sve spucao na Linux KVM host / LVM / mdadm soft-RAID :).
Veće fleksibilnosti od toga nema, osobito kad se dogodi najgore (crkne kontroler, ploča, disk ....)
 
Poslednja izmena:
cemu exchange na SSD-u?

I ja se pitam. Pogotovo za 20-25 korisnika. Ja imam 130 korisnika na Exchange-u, OS i Exchange su na 2xHDD u RAID1, a mailbox-e sam smestio na 3xHDD u RAID5 (+1 hot swap), preko PERC kontrolera, radi ko podmazano. Poshto je radjena migracija sa mDaemon mail servera, pojedini mailbox-i su po 3GB. Na istoj mashini je i DNS i DC (nije se moglo drugachije tada), i nema nikakih problema u brzini. Ako cesh imati vise aplikacija koje intenzivno koriste diskove, napravi vishe RAID nizova (za svaku aplikaciju posebno), i radice ti i bolje i jeftinije. Ja bih to uradio sa RAID5 nizovima i 7,2K SAS diskovima (po 3 kom) sa jednim globalnim hot spare diskom.
 
Toliko diskova PLUS dobar SAS kontroler ne ide bash u VALUE server ;)
Sa druge strane jedan SSD ne trazi kontroler i moze da izdrzi kao 30-ak SAS diskova.
 
Znam, zaneo sam se. Ali poenta je da na tako mali broj korisnika nema efekta da gura SSD. Samo mi nije jasno kako to da mu ne treba RAID kontroler?
 
Znam, zaneo sam se. Ali poenta je da na tako mali broj korisnika nema efekta da gura SSD. Samo mi nije jasno kako to da mu ne treba RAID kontroler?

Da ima samo Exchange na tim diskovima onda ne bi imalo smisla. Ali on pored Exchange-a ima još i ERP, CRM i možda neku bazu za web server.
 
Znam, zaneo sam se. Ali poenta je da na tako mali broj korisnika nema efekta da gura SSD. Samo mi nije jasno kako to da mu ne treba RAID kontroler?

SSDovi su uglavnom sa SATA interfejsom, ne treba mu zaseban kontroler - pogotovu ne za samo jedan SSD. Za dva je zgodan jedino za admin svrhe ali ne i potreban.
 
SSDovi su uglavnom sa SATA interfejsom, ne treba mu zaseban kontroler - pogotovu ne za samo jedan SSD. Za dva je zgodan jedino za admin svrhe ali ne i potreban.

Znam to, nego ce morati da nabavi kontroler zbog drugih diskova koje planira da uposli, tako da se sve svodi na SSD vs HDD. Valjda ce bar RAID1 da napravi sa dva SSD-a?
 
Izvinite sto me nema u thread-u koji sam sam pokrenuo, posao me strasno gazi...

ESXi i VM-e ce ici na 2xHDD u RAID 1 a storage diskovi sa kojih ce se VM-e napajati podacima (baze, mailbox-ovi i sl.) ce verovatno ici na RAID5 konfiguraciji. Za ovo jos nisam siguran da li cu upotrebiti SSD diskove ili WD VelociRaptor diskove.

Problem je sto ne mogu naci u Srbiji HW RAID kontroler koji bi ub'o u plocu koju posedujem (Intel S3000AH) a da je pritom i ESX kompatibilan.
 
Ne verujem da ce ti se svideti cena ali u Supermikro-u verovatno imaju neku ponudu LSI kontrolera koji su ja mislim sasvim podrzani u ESX-u.
 
Da li bi mi nesto od ovoga zavrsilo posao (akcenat na ESXi kompatibilnost i broj prikljucenih SATA uredjaja:

RAID Controller LSI LOGIC S.M.A.R.T. Support Internal MegaRAID SAS 8208ELP 8ch (PCI Express X4, SAS/Serial ATA II-300) (RAID levels: 0, 1, 10, 5)

RAID Controller LSI LOGIC MegaRAID SAS 9260-4i (4ch Internal LSISAS2108 ROC, 6Gb/s up to 32 SAS/SATA/SSD, PCI-E 2.0 X8, 512MB DDR2, optional LSIiBBU07, RAID 0,1,5,6,10,50,60, 1 Cable 1xMini-SAS SFF-8087 to 4x SATA, LP Bracket MD2) Kit
 
RAID Controller LSI LOGIC MegaRAID SAS 9260-4i (4ch Internal LSISAS2108 ROC, 6Gb/s up to 32 SAS/SATA/SSD, PCI-E 2.0 X8, 512MB DDR2, optional LSIiBBU07, RAID 0,1,5,6,10,50,60, 1 Cable 1xMini-SAS SFF-8087 to 4x SATA, LP Bracket MD2) Kit

Da. ovaj kontroloer se nalazi na listi, ono sto me interesuje je da pise da ima "four internal SAS/SATA ports" a da podrzava do 32 SAS/SATA uredjaja. Cetiri porta mi nisu dovoljna jer cu imati 5-6 diska.
 
Ako hoces vise od 4 diska na njemu moraces da koristis SAS expander (radi i za SATA).
TO nece bash jeftino ispasti, vidim ;)
 
Probaj da nađeš neki LSI koji se završava na -8i, oni imaju dva 8087 porta, a 8087 to 4x SATA kabl su oko 10€ kod nas, tako da će ti to završiti posao za do 8 SAS ili SATA diskova.
 
Gde ima 8087->4xSATA kod nas uopste a kamoli jos po tako dobroj ceni??
 
Uzimao sam ih pre možda mesec dva u Asbisu, 8087 na 4 x SATA, oko 1100 dinara sa PDV-om.

Kablovi su 0.5m, oni od 0.6 i 1m su u cenovniku ali nisu imali na stanju.

Ovo su vam šifre:

CBL-SFF8087OCF-10M AMCC 3Ware cable CBL-SFF8087OCF-05M, SFF-8087 to 4xDiscrete SATA ports (forward breakout cable) 1m
CBL-SFF8087OCF-05M AMCC 3Ware cable CBL-SFF8087OCF-05M, SFF-8087 to 4xDiscrete SATA ports (forward breakout cable) 0.5m
CBL-SFF8087OCF-06M AMCC 3Ware cable CBL-SFF8087OCF-05M, SFF-8087 to 4xDiscrete SATA ports (forward breakout cable) 0.6m

I ja sam se ubio dok ih nisam našao, za ovaj moj 9240-8i koji sam dobio bez kablova.
 
Uzimao sam ih pre možda mesec dva u Asbisu, 8087 na 4 x SATA, oko 1100 dinara sa PDV-om.

Kablovi su 0.5m, oni od 0.6 i 1m su u cenovniku ali nisu imali na stanju.

Ovo su vam šifre:

CBL-SFF8087OCF-10M AMCC 3Ware cable CBL-SFF8087OCF-05M, SFF-8087 to 4xDiscrete SATA ports (forward breakout cable) 1m
CBL-SFF8087OCF-05M AMCC 3Ware cable CBL-SFF8087OCF-05M, SFF-8087 to 4xDiscrete SATA ports (forward breakout cable) 0.5m
CBL-SFF8087OCF-06M AMCC 3Ware cable CBL-SFF8087OCF-05M, SFF-8087 to 4xDiscrete SATA ports (forward breakout cable) 0.6m

I ja sam se ubio dok ih nisam našao, za ovaj moj 9240-8i koji sam dobio bez kablova.
hvala! provericu sigurno, jos mi ih par fali...
 
Znaci uzmem vec pomenuti:
RAID Controller LSI LOGIC MegaRAID SAS 9260-4i (4ch Internal LSISAS2108 ROC, 6Gb/s up to 32 SAS/SATA/SSD, PCI-E 2.0 X8, 512MB DDR2, optional LSIiBBU07, RAID 0,1,5,6,10,50,60, 1 Cable 1xMini-SAS SFF-8087 to 4x SATA, LP Bracket MD2) Kit
i
CBL-SFF8087OCF-10M AMCC 3Ware cable CBL-SFF8087OCF-05M, SFF-8087 to 4xDiscrete SATA ports (forward breakout cable) 1m

i mogu da nakacim 8 SAS/SATA uredjaja. Time bih resio problem, zar ne!?
 
Poslednja izmena:
Ne, treba ti i expander i jos jedan kabl za expander uz sve to.
9260-8i ti treba ako ne zelis da se petljas sa expanderima (a ne zelis sigurno ;)).

@mighty, hvala za info!
 
Znaci uzmem vec pomenuti:
RAID Controller LSI LOGIC MegaRAID SAS 9260-4i (4ch Internal LSISAS2108 ROC, 6Gb/s up to 32 SAS/SATA/SSD, PCI-E 2.0 X8, 512MB DDR2, optional LSIiBBU07, RAID 0,1,5,6,10,50,60, 1 Cable 1xMini-SAS SFF-8087 to 4x SATA, LP Bracket MD2) Kit
i
CBL-SFF8087OCF-10M AMCC 3Ware cable CBL-SFF8087OCF-05M, SFF-8087 to 4xDiscrete SATA ports (forward breakout cable) 1m

i mogu da nakacim 8 SAS/SATA uredjaja. Time bih resio problem, zar ne!?

Ne, ti uz 9260-4i već dobijaš jedan kabl 8087 na 4 sata. Možeš samo jedan da nakačiš, pošto pomenuti kontroler ima samo jedan 8087 port. Znači max 4 diska tako.

Ako želiš više od 4 diska, ne koristiš kabl koji si dobio uz kontroler već moraš da kupiš sas expander, a to ti nije baš jeftino rešenje.

Znači za do 8 diskova ne gledaj 9260-4i već 9260-8i koji ima dva 8087 porta i možeš da koristiš dva 8087 na 4XSata kabla.
 
Ne, treba ti i expander i jos jedan kabl za expander uz sve to.
9260-8i ti treba ako ne zelis da se petljas sa expanderima (a ne zelis sigurno ;)).

@mighty, hvala za info!

:D Preteće me dok sam kucao odgovor voyager-u.

NP za info, znam kolko je mene namučilo dok nađoh kabl.

BTW. ako ne grešim, SAS expander je samo ako koristi SAS diskove, Ako koristi SATA diskove, nisam siguran da može tako?
 
Poslednja izmena:
Ok, sad mi je jasno. Hvala puno. Odoh da trazim kontroler :)
 
Moze i SATA na SAS expander.
Ja sam za kablove sizeo, srecom sam imao 6 komada a trebala su mi max. 3. Nazalost ovi kablovi previse lako crkavaju, i nisu zgodni kao sto se misli za desktop kucista, vidi se da su pravljeni za storage masine ;)
 
Nazad
Vrh Dno