Šta je novo?

Pojacala za slusalice

Mitros.

Pa ne znam, nabasah na preporuku na nekom forumu ...
 
Solo i focusrite su svetlosnu godinu ispred svih ovih "resenja" u vidu u7 i Fio kartica.
Zvuk je studijski, i vidjao sam je u puno bedroom/ home studija gde ljudi koriste za usnimavanje gitara, vokala, i povezivanje monitora.
Kvalitet je kao sto rekoh miljama ispred ovih resenja sto nudi asus.
Ovo je studijska kartica, sasvim drugi nivo...
Vidim da puno ljudi ovde predlazu neke asuse koji zvuce kao kanta, pored zivog focusrite-a...
Ispod 100 evra preporuka za prenonus.
Vrhunska zvucna.
Ima da se nadje kod nas za pristojnu cenu.
Ovakve zvucne osim mnogo bolje konektivnosti drugih uredjaja osim slusalica(zvucnici,gitare,micovi) nude i daleko bolji kvalitet zvuka.
Asus neka proizvodi graficke kartice i maticne ploce, ima ko ce da proizvodi audio opremu.
 
@ v electro

Znas li zasto se preporucuje Asus/fiio? Zato sto ljudi krenu sa budzetom ''od 30-50e'' za zvucnu uz entry level slusalice i onda jedva nekako dodju do 80-100e (ako uopste i predju budzet od 50e), treba im laka prenosivost i zvuk za upotrebu ''od svega po malo'' a to ne podrazumeva nekakav studio, monitoring ili snimanje gitara, perkusija, vokala.
Uz to vecina ljudi je i dalje na integrusama, rekao bih bar 70% foruma..
Ko stvarno ima potrebu za takvim uredjajem verovatno nece uzeti najjeftiniji focusrite :) :d

Kao kada bi dosao neko da trazi preporuku za fotoaparat za dzep i turisticko fotkanje Venecije i letovanja svake druge godine a onda mu neko preporuci DSLR samo zato sto je bolji za studio :d

Uz to ni Asus ni fiio ne zvuce kao kante, koliko para toliko muzike ali kanta - ne. Al' ajde, nekome ko je na opremu potrosio nekoliko 'iljada evra verovatno i jeste sve to neubedljivo, kanta ali mi ovde pricamo o prosecnim korisnicima a cak su i oni u manjini kada je u pitanju ulaganje u iole kvalitetniji zvuk.

Inace kupio bih ovo za 12k cisto da proverim kako zvuci. Ali opet cemu kupovina uredjaja sa funkcijama koje necu koristiti..
 
Poslednja izmena:
Znam da ljudi krenu od 30$ ali ovde preporučujete asus u7 koji kosta 11 hiljada a focusrite solo kosta 12 hiljada dinara.
To je moja jedina zamerka.
Na tom asusu mozete samo slusalice da prikljucite, dok na solo modelu mozete prikljuciti i monitore, ili neke svoje zvucnike i mic. Ovaj interfejs ima i phantom power, tako da moze posluziti i jutjuberima da povezu svoj "dragoceni" mikrofon.
Za cenu od oko 130evra mozete uzeti scarlet 2i2 koja nudi kako ime kaze 2 inputa...
Presonus je kod nas bezobrazno skup. Ma amazonu je 90$ a kod nas 130 evra :-(
Vidim da neko na kp prodaje novu za 13000.

Tako da ta kartica otpada za cenovni rang do 100e.
Kod nas se za te pare moze uzeti samo lexicon alpha. Moze se naci za 9000. Pristojne specifikacije ima.
Ali u svetu se prodaje za 50$ tako da je i to jedna vrsta pljacke....

Sto se tice slusanja za male "pare", integrusa vrsi posao dok se ne skupe pare za ozbiljnije stvari.
Uvek preporucujem stvari koje mogu da vrse vise funkcija, kao sto je ovaj focusrite.
Mozda sada trenutno slusate muziku na slusalicama, ali kroz godinu, dve, deset, mozda uzmete neke dobre zvucnike/monitore.
Dobar dynamic range ove zvucne ce pogurati te konove kako valja, a za 1000 dinara vise od asusa dobijate toliko puno, da je ovo klasican "no brainer", sto bi rekli Amerikanci :)
 
^ koliko znam na U7 mozes da povezes slusalice, zvucnike i mikrofon. Uz to sam DAC nikako nije los a i uopste Asus karte su se pokazale dosta dobro, nikako nisu ''kanta'', naravno sve u skladu sa cenom. Slicno vazi i za fiio, nemaju dzabe ''best buy titule'' od tih u tim mass potrosacnim klasama, i asus i fiio nude vise za 100e nego recimo Beyerdynamic za 2-3x vise para (sada je na popustu ali su cene inace primetno vise)http://www.amazon.com/Beyerdynamic-A200p-Portable-Headphone-Android/dp/B00HWCYOK6 Vaze i da su malo bolji od nuforce udac koji kosta 12-15k din. U tu best buy ekipu treba dodati i smsl 793 II ma koliko bio ''iz kine''. Kozmetika ili ne.. u toj budzetnoj klasi su se pokazali bolje od slicnih ''civilnih'' eksternih uredjaja, to je cinjenica.

U7 nisam cuo ali jesam DX, U7 je prakticno usb-eksterna verzija DX Xonara, pojacalo nema neke sjajne karakteristike i snagu ali sve vreme se ovde prica o budzetnim resenjima.

A to i jeste sustina (daj sto bolje za sto manje para), ok uvek ce da naleti nesto bolje za iste pare kao taj focusrite ali valjda si svestan cinjenice da ogromna vecina ljudi nema pojma ni za ovaj forum, ni za asus, creative, fiio.. a da ne pominjem ''zvucnije'' svetske brendove koji su kod nas totalno nepoznati laicima, nemaju bre pojma ni da postoje ''civilne'' (tj ''vanstudijske'') zvucne karte (interne-eksterne)..
Velika vecina ljudi u svoje telefone bode slusalice od 1000, max 2k din, koriste integruse u desktop/laptop racunarima koji se raspadaju pod osakacenim i inficiranim windowsima.. to je realnost. U najboljem slucaju kupuju se jeftinije slusalice do 50e i jeftine creative/asus karte do 50-ak evra (ponavljam - u najboljem slucaju, samo ako je neko saznao uopste da postoji nesto bolje od integrisanog zvuka + treba da se javi i motiv za promenom + finansijska situacija u zemlji koja je ''sjajna'' za takav vid luksuziranja! :d).

Uredjaja kao fcsrt solo ima na stotine u ponudi, konkretno ih cak i kod nas ima na desetine ali se cesto desava da nemaju na stanju a i cene su obicno 15-25k din za tu neku klasu, proizvodjac je nebitan.
Pa brate veca je sansa da ces videti Velju I. na Blastonbury-u nego da prosecan kupac u Srb. uopste sazna za neki od tih uredjaja, cemu sluzi a da ne pricam o sansama da isti i kupi :d
Cak ni slucajno ne moze da ih vidi u ponudi jer ce u najboljem slucaju listati win win/GT cenovnik i to ako ga uopste interesuje ''materija'', znaci sanse su smesne za tako nesto.

Sto se tice slusanja za male "pare", integrusa vrsi posao dok se ne skupe pare za ozbiljnije stvari.
Uvek preporucujem stvari koje mogu da vrse vise funkcija, kao sto je ovaj focusrite.
Mozda sada trenutno slusate muziku na slusalicama, ali kroz godinu, dve, deset, mozda uzmete neke dobre zvucnike/monitore.
Dobar dynamic range ove zvucne ce pogurati te konove kako valja, a za 1000 dinara vise od asusa dobijate toliko puno, da je ovo klasican "no brainer", sto bi rekli Amerikanci :)

To je tacno, pre svega zvog veoma povoljne cene fcsrt-a i multifunkcionalnosti. Ali valjda si svestan da i 1% clanova ovog foruma i da se odluci za eksterni DAC/pojacalo prvo treba da predje barijeru od 50e pa i ako dobaci do 100e reci ce ''treba mi za filmove, igrice i muziku (99% los mp3) pa sva ta silna multifunkcionalnost pada u vodu bez obzira koliko dobar sam uredjaj bio. I opet kazem, zbog cene je izuzetak mada ih ima jos slicnih (bar na papiru, do 20k din).

Zato ''kada neko dobaci do 80e (koliko kosta U7 na KP) uvek preporucujem taj Xonar dac jer sam cuo DX i posle integruse to nikako nije kanta i znacajno ce unaprediti zvuk za vecinu korisnika koji ce u 99% odigrati 1 igru mesecno, odgledati film i slusati mp3 sumnjivog kvaliteta i sve to uz slusalice od 50e (i to daj boze da uzme neke iole kvalitetne a ne gaming djubre).

Posto Asus ima (za mass potrosace) prilicno zanimljiv softver (za mene 95% nepotreban) U7 uvek mogu da preporucim pre fiia e10k koji imam (dzepni dac, plug n play i iznenadjujuce dobar kvalitet zvuka za tako mali uredjaj i mocno pojacalo).

Treba dodati i da ljudi sve vise koriste tablete, laptop racunare i smartfone pa prodaja malih usb dac/amp combo-a raste cak i na dosta bogatijim trzistima.

Kome treba uredjaj za studijsku upotrebu, snimanje.. svakako nece traziti preporuku u ovom podforumu, verovatno ce sam izabrati ili mozda potraziti resenje na odgovarajucem forumu (a ima ih fala bogu).

E sad, najvise bih voleo da se licno uverim kako zvuci taj solo (ne sumnjam da je bolji od E10k/U7) ali da je neka razlika nebo-zemlja.. po mom misljenju tesko jer nisu to kante, daleko od toga (al' opet sve u skladu sa cenom). Mislim samo na iskustvo slusanja muzike, ne na snimanje, produkciju.

Tom logikom za 12-15k din moze da se nadje neki ''domaci'' custom DAC od 3 kila ali je pitanje koliko sve to interesuje jednog od 'iljadu clanova bench-a koji je resio da odvoji do 100e za unapredjenje zvuka (i to ako resi da predje magicnu granicu od 50-ak evra).
 
Poslednja izmena:
Eto vidite kako ne zna.Kupio prvo Xonar DG pa onda FiiO E10K PreSonus HD7,ATH CKX9,Sony MH750,Pioneer M390 mesto da je stedeo za pristojnu opremu.
Dzaba kada slusas sabanice. [emoji2] Onu hsv-ovu preporuku za Asus U3 od 20e, tu malu spravicu velicine usb memorije, ne bih mijenjao ni za opremu od par hiljada. [emoji12] Inace sam japanac volim ustede prostora, dobru iskoriscenost i minimalizam.
 
Poslednja izmena:
Opet kazem, asus nov kosta 11000 a solo 12000.
Ne znam za kp, i cenu od 80evra. Pretraga kaze 85-90e sto prevedeno u dinare iznosi 11000.
Elem, u7 ima mic in koji je mono, tako da taj ulaz nema neku svrhu vecu od teamspeak-a u nekoj online igri.
Solo ima xlr priklkicak za mic i phantom power, tako da korisnik moze da priključi bolji mic za snimanje videa na youtube-u, vokala za prezentacije i slicno.
Ne govorimo samo o studijskoj primeni.
Kvalitet je sigurno na strani focusrite-a i donosi puno vise mogucnosti za isti novac.
Ima clip level za mic, tako da korisnik zna da li klipuje na ulazu ili ne,kada koristo mikrofon.
Neko ko kupuje samo dac za slušalice, i ne zanima ga nista vise, taj moze da kupi neko prenosni dac za 30e i nema potrebu da kupuje nista ozbiljnije.
 
Poslednja izmena:
^ Focusrite je izleteo sad kao vrhunska kupovina i nigde nisam rekao da je Asus bolji :d vec da je U7 kao proizvod (hw-sw) prilagodjen prosecnom korisniku (jedan na pet 'iljada Srba koji se uopste odluci da kupi takav uredjaj) a svakako nije krs, u kvalitet je u skladu sa cenom. Razlika u odnosu na integrusu je primetna i nekome sa ''best buy'' sluskama od 50e verovatno nista bolje ne treba, poneka igra, film, verovatno mp3 muzika.. kakva crna studijska oprema i mogucnosti. Uz takve sluske i prosecne logi zvucnike pitanje je da li bi uopste cuo razliku izmedju tih uredjaja.

Ispade kao da cela Srbija zna za focusrite od 12k din a mi olosi sa bench-a preporucujemo ''kantu'' aka Asus :d

Ne znam kako mislis da neko preporuci Solo za 12k din kada se ovde tek pre neki dan saznalo da postoji uopste u ponudi kod nas pa jos da je tako jeftin? Naravno da ce uvek ici preporuke za asus/fiio/smsl jer su jeftini (posebno fiio i smsl sa ali-a, 65$) i to je neki maksimum koji prosecan clan bench-a hoce da izdvoji za poboljsanje zvuka sto se vec 1000x pokazalo kao cinjenicno stanje. Ko vise prati sve to sigurno nece ovde traziti savet pa jos ne u okviru budzeta od 50-ak evra ;)

Ljudi hoce da ubodu slusalice od max. 50 ojra i neke prosecne zvucnike i da cuju bolji zvuk od integruse, to je to, opet kazem svako koga interesuje snimanje/studio 98.9% nece traziti savet u ovom podforumu gde se preporucuje budzetna oprema a taj svakako zna sta mu treba i posecuje odgovarajuce forume.

Ok, Solo verovatno zvuci bolje od navedenih ''kanti'', u to ne sumnjam ali ne verujem da je neka veca razlika u pitanju. Bas iz tog razloga kad budem u NS pokusacu da probam i cujem kako zvuci, do tada mi hvalospevi ili neka pljuvanja nista ne znace, isto kao sto sam slusao sve to i za fiio i onda sam kupio i uverih se mogucnosti a kvalitet je bas onakav kakav sam i ocekivao - u skladu sa cenom, preterani hvalospevi i pljuvanja pojedinaca su obicno djubre na koje ne treba obracati paznju.

Nije ni taj Solo jedini takav uredjaj, ima ih na desetine u domacoj ponudi do 20, 30k din (cifre koje mogu da se vode kao pristupacne) cak i za oko 15-ak k din ali kao sto rekoh, prosecan kupac nikada nece ni cuti za njih niti ce listati ponudu studijske opreme. Niti mu trebaju dodatne mogucnosti koje nude (super, zvuk je bolji ali snimanje vokala, gitara itd u zemlji gde 99% stanovnistva izrabljuje integruse na nekoliko godina starim dektop/laptop racunarima.. to je naucna fantastika bukvalno).

Neko ko kupuje samo dac za slušalice, i ne zanima ga nista vise, taj moze da kupi neko prenosni dac za 30e i nema potrebu da kupuje nista ozbiljnije

Pa ne bas, 30$ kosta najjeftiniji fiio DAC ili neki drugi kineski koji je samo malo bolji od integruse a vec za 65$ moze da se kupi SMSL za koji kazu da zvuci super a ima ga i jedan clan foruma pa moze da potvrdi.
 
Poslednja izmena:
Ovo su veoma subjektivne stvari, nahvalio ga ili ne, nece ti nista znaciti dok ne budes sam imao sam priliku da cujes. Arcam rDac je sasvim solidan dac u svom cenovnom rangu. Arcam > Valhalla 2 > Grado je trenutno odlicna kombinacija.

Ukoliko budem menjao amp na njegovo mesto ce doci Hegel H80 koji ima DAC u sebi.

Edit: Poredjenja radi, Essence STX i Arcam u kvalitetu zvuka su nebo i zemlja.
 
Poslednja izmena:
Previše je 450e, Chord Mojo je 400 funti.;)
On ga je platio 360e, na Amazonu je 300$.
 
uzeo sam asus u7 i vratio jer su im drajveri i podrska (win8 i win 10) za iste blagi uzas.
 
kad igras igre ne cuju se svi zvuci bez obzira dal je podeseno na stero ili surround,mikrofon ne smes da pojacas jer pocne da pisti i konstantno je u nekom reverbu iako je reverb iskljucen kao i postojanje latencije kad je ukljucen mic monitoring.

sve ovo mi se nikad nije desavalo sa dg kartom i steta sto unixonar drajveri nece podrzavati kompletnu U seriju asusa.

za 16-17k din ima Focusrite Scarlett 2i2 koju cu 99,99% da uzmem i batalim ove PC mainstrim brendove sto se tice zvuka
 
Poslednja izmena:
Kad uzimas Scarlett ?
 
do nove godine ili posle sve u zavisnosti koliko mi para ostane od slave i ostalih praznika :D ali moram priznati da sam veoma prijatno iznenedjen ovom itx integrusom realtek 1150.
 
Intergruše postaju sve bo5e...sad praktično treba da izdvojiš nekoliko desetina evra da bi osetio veći napredak u odnosu na zvuk sa njih...
 
Pa kažu da su te kvalitetnije integrisane varijante sa boljim kondenzatorima, izmenjivim opampovima i headampovima barem u rangu karti od nekoliko desetina evra, ako ne i bolje, ispada da treba uzeti skuplju posebnu kartu da bi bilo neke razlike.
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se unapred i ne mislim nikoga da vredjam, ali ovo sto pisete nema veze sa zivotom.

Creative staviti u bilo koju kategoriju kvalitetnog zvuka je cist promasaj, osim mozda poslednjih skupljih resenja 100e+ koje iskreno nemam zelju ni da slusam.

Integruse nisu ni blizu tog Creative zvuka niti ce ikad biti. Pa mozete da pretpostavite sta mislim o "kvalitetu" integrisanih resenja. To sto ste procitali pozitivan review ili culi od nekoga ne znaci apsolutno nista dok ne cujete sami i dok ne budete imali priliku da cujete vise uredjaja do 1000e+ cenovnog ranga kako biste uopste imali ideju sta to hi-end uredjaji nude za tako "vasionsku" cenu.

Asus sa skupljim modelima, od prve Essence serije pa navise je bolje resenje od bilo kojeg drugog za korisnika kojem je reprodukcija najbitnija. Istina, nema kvalitet Musical Fidelity, Arcam, M2Tech i Rega uredjaja u tom nekom 200-600 eura cenovnom rangu, ali Asus sa svojim resenjima je daleko od "maintream brendova" kako je jedan clan ovde napisao.

Uzeti focusrite je cist promasaj, jer je njemu akcenat stavljen na snimanje, sto znaci sto nize latencije i sto bolji kvalitet pri snimanju, a ne reprodukciji. "Studijski" zvuk kojem, kako vidim, stavljate najvecu vaznost ne mora nuzno da znaci i dobar zvuk za reprodukciju. Takav zvuk je analitican, a niko od nas ne zeli da slusa muziku dok mu uredjaj otkriva sve mane produkcije jednog albuma. Budimo realni, muzika koju slusamo nikad nije u istom kvalitetu snimljena u studiju i vecina vas i dalje koristi mp3 sto automatski rusi bilo kakvu ideju o kvalitetnom zvuku. focusrite, m-audio, emu su uredjaji namenjeni za kreiranje muzike i reprodukciju te iste muzike kako biste culi gde ste zasrali tokom sesije.

Uzeti bilo koji od gore pomenutih pod izgovorom, treba mi za mikrofon dok gemblam Insurgency/Armu/BF4 je cista glupost. Ja za takve stvari koristim mikrofon na HP HD web kameri koji je i vise nego dovoljan i nikad problema nisam imao. Lossless fajl > ASIO > Essence (u najgorem slucaju) je i vise nego dovoljno za prijatno i kvalitetno slusanje muzike.

Kada sam u prethodnom postu uporedio Arcam i Essence rekavsi da je razlika u zvuku nebo i zemlja, ni u jednom trenutku nisam pomislio da Essence ima los zvuk pri reprodukciji. U tom cenovnom rangu bolje nista nisam slusao.
U cemu je to Arcam onda bolji. Ovako, ima mnogo vecu pozornicu, prirodnost, rezoluciju, 3D sliku, utegnutiji, dublji bas, bolji tajming znaci sve sto Essence radi dobro Arcam rDac radi jos bolje.

Nemojte se zamlacivati "studijskim" zvukom i bacati pare na focusrite gde je 80% njegove cene fokusirano na kvalitet snimanja.

Primer iz licnog iskustva, amp koji sam imao pre Exposure-a je bio Denon, razlika u kvalitetu integralaca je tolika da sam imao zelju Denon da izbacim kroz prozor. Osoba koja je kupila od mene taj Denon, a imala je neku bednu Yamahu, me je sutradan zvala sa ogromnim odusevljenjem koliko je bolji Denon i koliko je zadovoljan kupovinom. Nemojte da dozvolite da forumi, tudja iskustva i razne recenzije odlucuju umesto vas. Budzet koji imate i vase usi treba da budu jedini razlog zasto ste nesto kupili.
 
Poslednja izmena:
Onda najbolje Fiio E10K, neki noviji ili SMSL i problem solved :d
 
@ Erestun

Svaka cast za post.
 
Slazem se da su Fiio ili SMSL odlican starter Dac, zato sam preporucio i Schiit Fulla (nema uvoznika, samo web kupovina, odnosno da vam neko preko grane uzme i donese/posalje), jer za slicnu cenu dobijate mozda i bolji uredjaj. To "mozda" znaci da se nekome Schiit zvuk nece svideti, a nikako da je nekvalitetan. Malo skuplji izbor bi bio Cambridge Audio DacMagic XS koji je skoro duplo jeftiniji od Audioquest Dragonfly, koji se licno meni nije svideo. Ima cist zvuk, odlican je za elektronsku muziku, ali pozornica, separacija instrumenata nije ni blizu Arcama. Takodje, svira jako "neprirodno" (sinteticki) dok Arcam pruza neutralnost i prirodnost zvuka. Posebno se cuje prednost u vokalu, klasicnim instrumentima i cinelama. To je prednost Wolfson chipa u odnosu na Saber chip. Sve osim Schiit-a mozete kod nas kupiti.

Za one sa malo dubljim dzepom, Musical Fidelity V90 ili Arcam rDac.

Kod svih navedenih uredjaja kvalitetna reprodukcija je jedina stvar koju placate. Bez marketinskih trikova, bez dolby-ja, virtualnog 5.1/7.1 itd. Akcenat je iskljucivo na muzici, a to znaci da u igrama, filmovima dobicete jednako kvalitetan zvuk.

Oppo nisam slusao, deluje mi prilicno nasminkano ukljucujuci i freq response od 20hz - 200kHz sto je presmesno staviti u specifikaciju jer preko 20-22kHz ljudsko uho ne moze da cuje. Sve mi ovo smrdi na iUser-e kao targeted audience. Sto opet ne mora da znaci da on svira lose, ali za isti novac verujem da moze bolje. Takodje, koristi Sabre DAC chip (sigurno napredniji model, nisam gledao razliku), koji se nalazi u gore pomenutom Dragonfly-u, o kojem vec znate sta mislim.

Head-Fi jeste dobar i koliko-toliko objektivan izvor informacija. Ali, na njemu cete videti da su Shure SE215 IEM-i rangirani prilicno visoko. Imam ih trenutno i nisu ni blizu malo jeftinijih Grado iGi in-ear bubica koje mom uhu mnogo vise prijaju nego Surke. Oba para sviraju odlicno u tom 100e cenovnom rangu, ali Grado iGi imaju prirodniji zvuk, mnogo lepsi (topliji) midrange i savrseno leze uz rock/metal/jazz muziku. Istina, Shure imaju veci stage nesto bolju separaciju, ali na primer Sade vokal zvuci vestacki/sinteticki u poredjenju sa Grado.
 
Oppo nisam slusao, deluje mi prilicno nasminkano ukljucujuci i freq response od 20hz - 200kHz sto je presmesno staviti u specifikaciju jer preko 20-22kHz ljudsko uho ne moze da cuje. Sve mi ovo smrdi na iUser-e kao targeted audience. Sto opet ne mora da znaci da on svira lose, ali za isti novac verujem da moze bolje.

Nevezano za te nasminkane Oppo specifikacije sa kutije, izgleda da je taj uredjaj stvarno odlican u svakom smislu, e sad naravno da postoje bolje opcije u smislu kvaliteta zvuka ali kada ga preporucuju kao apsolutni best buy misle na tu klasu uredjaja (prenosivi DAC/AMP sa baterijom koji radi sa raznim uredjajima - desk/laptop, smartfon/tablet).

Kazu da tu sije sve slicne do 300e a verujem da je tako, fiio i smsl tu i nemaju neku ponudu (vecina proizvoda takvih proizvoda im kosta do 200e max osim X5 plejera).

Ovaj DAC je u pitanju - http://www.esstech.com/files/8714/4095/2156/SABRE9018C2M_PB_v0.9_141212.pdf
Samo navode da je ''mobile'' verzija u pitanju dok se u ovom HA1 nalazi taj standardni cip - https://www.oppodigital.com/headphone-amplifier-ha-1/

E sad treba cuti kako zvuci ali vidim da se onaj Z rev. lik odusevio zvukom kao i Villy sa foruma..
 
Pa upravo je takav "stav" doveo do toga da beats, fiio, asus, oppo i slicna "kozmetika" danas vaze za "hi-fi" ;)
I to zato sto neki noliferi na netu postave "dijagrame sa vecim brojkama" koje na "blind" testu ne bi izvalilo 99,99999999% ljudi ;)

Meni licno npr. je bitno da cujem sto blize "studijskom kvalitetu" (aka "flat" zvuku) inace bi turio "beats na fiio" i "uzivao" u (pre)ofarbanom zvuku ;)

Ako slusas 1 do 2 zanra muzike idi na "svoje uvo" (aka ono sto najvise prija "tvom zanru") ali ako slusas "sve i svasta" idi iskljucivo na "studijski/flat lvl" jer ce ti dati ubedljivo najbolji "overall experience" :)
"Studijski/flat zvuk" ces lako po zelji "isprljati" dok je suprotno prosto nemoguce... Simple as that ;)
 
Staviti beats u kontekst sa Fiio i Asus i nazivati ih kozmetikom je veoma naivno. Oba bredna u svom cenovnom rangu sviraju dobro. I svaki inzenjer iza "brend-a" ima licnu ideologiju i ukus po kojem dizajnira zvuk/uredjaj.

Mesas termine kao i vecina, "studijski" zvuk nije isto sto i neutralan/prirodan zvuk. Tu rec koriste useri koji nisu upoznati sa terminologijom i ideologijom HI-FI-a. Poenta i jeste ne koristiti EQ, a opet naci all-round uredjaj da ne bi zavrsio na Accuphase - Sonus Faber kombinaciji od 30 000 eura i biti ogranicen na nekoliko savrseno snimljenih vinila. A poznat mi je jedan takav slucaj.

Bilo kakva promena preko EQ-a donosi distorziju zvuka, tako da ne razumem cemu toliko potenciras na "studijskom" zvuku ako ces da koristis EQ zbog nekih zanrova/albuma. Kao sto rekoh, takav zvuk je analitican i tu nema reci o "najboljem overall" iskustvu, jer takvom uredjaju je svrha da pokaze mane snimka, a ne da uzivas u istom.

Pogresno je takodje sto mislis da oprema za studio do 200e nudi zvuk o kojem ti pricas. flat zvuk i kvalitet reprodukcije su takodje dva razlicita pojma. Nesto sto nema flat zvuk ne znaci da ima kolorizacije, a jos manje da ako je uredjaj nazvan "studijskom opremom" automatski nudi najkvalitetnije.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno