Šta je novo?

stari komp nece se ukljuci - potreban savet

griswold

Slavan
Učlanjen(a)
12.01.2009
Poruke
71
Poena
310
Naime, ortak mi doneo neki stariji komp kancelarijski, desktop (horizontalno polozen), ploca foxconn pise samo to na njoj, ne pise model. Jedino pise jos valjda na chipsetu sis 963ua.
Ima integrisanu grafiku (jer vidim pozadi ima vga konektor).
Kad upalim komp nista se ne desava, nema slike na monitoru (zuta lampica na njemu), cpu kuler se vrti, rezac se otvara. Takodje, spiker tj onaj zvucnik se ne oglasi prilikom ukljucivanja kompa, a ni kasnije.
Probao sam da ubacim ram u drugi slot (jedna plocica ddr), i takodje isto sa drugom plocicom i opet nista.
Takodje sam stavio moju staru gforce graficku u agp slot, i prikljucio monitor na nju i opet isto.
Sve to sam radio bez prikljucenog hard diska.
Moje misljenje je da verovatno neki dzamper na ploci (posto sam video da ima par njih) pogresno podesen, tako da planiram da probam da nadjem manual za tu plocu i vidim za sta koji dzamper sluzi ; ili je mozda ploca crkla?

p.s. On ima dva takva ista identicna kompa, i probao je isto sto i ja i na oba je ista situacija, tj nema slike na monitoru uopste.

edit: sad sam video napomenu za ovaj podforum. izvinjavam se ako poruka ne spada u isti, ali ne vidim u koju bih drugi podforum mogao da postavim ovo pitanje..



Hvala, unapred.
 
Poslednja izmena:
Izvadi memoriju pa ukljuci komp, ako je ploca ispravna zapistace :d
 
Izvadio i ne pisti. Inace nijednom nije do sada zapistao :)
S druge strane, mozda zvucnik onaj nije povezan ili neradi.

Nista probacu sa napajanjem drugim..
 
Ako ti je spiker na ploci ispravan i dobro povezan a ne pisti kad skines memoriju onda je veoma moguce da ti je ploca riknula :)
 
Vrlo verovatno da je ploča, jer da je memorija ili grafika, biper bi se oglasio. U svakom slučaju probaj sa drugim napajanjem, vidim da si probao drugu grafiku, tako da to otpada, možeš još da promeniš memoriju. I odradi ClearCMOS. A što se tiče rasporeda jumpera mislim da samo zbog položaja ClearCMOS jumpera može tako da se ponaša.
 
izvadi sve sa ploce sem procesora
graficku, mem, sve kartice, bateriju od cmosa, hddove, cdove... sve sem cpu, cpu kuler, i napajanje, cak i kablove za usb, paljenje, itd...

vrati samo speaker i upali masinu srafcigerom (prespoji pinove za paljenje)

ako ne zapisti, jedno od to troje je... ploca 50%, nap 40% i cpu 10% npr...

ako zapisti, vracaj redom, pa ka d prestane znas sta je :)
 
Izvadio sve osim integrisane grafike :)
Bios bateriju, sve moguce kablove i kartice, i memoriju. Upalio ga sa dzamperom spajanjem ona dva pina. I ne pisti nista, al cpu kuler se vrti.
Takodje, mislim da je na ploci integrisan spiker tj onaj zvucnik koji bi trebao da pisti.

http://img.tomshardware.com/us/2006/05/22/six_975x_enthusiast_motherboards_for_today_and_tomorrow/foxconn_speaker.jpg

Nisam probao sa drugim napajanjem jer moje staro napajanje nema atx 12v 4pin konektor. Tako da je ili ploca, ili napajanje, ili integrisana, ili je taj zvucnik na ploci pokvaren pa se zato ne oglasava pa mozda i nesto drugo moze bude u pitanju :)
 
Ma ploča ti je riknula nema šta drugo, zameni je i rešen problem :D
 
Nazad
Vrh Dno