Šta je novo?

[Mini How-To] Otvaranje Samsung monitora radi zamene kondenzatora

DuleC

Slavan
Učlanjen(a)
11.11.2004
Poruke
2,085
Poena
390
Pozdrav,

U poslednje vreme se dosta ljudi na forumu javilo sa problemom sa TFT monitorima, koji se manifestuje zakasnelim paljanjem ekrana, treperenjem slike pri pokretanju i sl.
Očigledno je da Samsung ili stavlja kondenzatore lošeg kvaliteta ili nedovoljno ulaže u projektovanje napojne sekcije.

Problem koji ja imam je prvo bio u vidu visokofrekventnog zujanja kada je kompjuter/eksterni TV tjuner ugašen, a monitor upaljen. Posle kratkog vremena počelo je i treperenje pri paljenju, a par puta se desilo da nije hteo da se upali.
Problem je u kondenzatorima ploče napajanja. Unutar monitora postoje samo dve ploče. Jedna je za napajanje, a druga za video obradu.
Ovo će biti mini how-to sa par sličica.

1. Kod mog modela (225BW) na poleđini se nalaze 2 šrafa koji drže stalak. Odršrafimo i uklonimo stalak.

2. Na donjem delu su 3 šrafa - uklonimo i njih

3. Sada je donji deo crnog poklopca oslobođen i može da se odigne, ali samo sa te strane.

4. Za odvajanje ostalih koristio sam metalnu špahtlu :eyebrows: sa zaobljenim ivicama (mada nije neophodno :)). Na slikama se vidi šta treba raditi. Palcem i kažiprstom jedne ruke odvajamo poklopac od prednjeg dela okvira, dok drugom pravimo zazor na boku kako bi žabice popustile. Ovaj korak ponavljamo i na drugoj bočnoj, a zatim i na gornjoj strani okvira dok ga ne uklonimo.

5. Sada vidimo unutrašnjost i metalni kavez. Sa leve strane je parče lima koje treba ukloniti.

6. Sa iste strane se nalaze 4 mini konektora koja treba raskačiti, kao i jedan sa desne strane.

7. Metalni kavez sa elektronikom obrnemo i vidimo 2 pomenute ploče. Manja je za video obradu, a veća je za napajanje.

8. Odšrafimo sve šrafove koji fiksiraju te dve ploče, izvadimo ih, uklonimo malo parče lima sa leve strane i šrafove koji drže VGA i DVI konektor na mestu, a zatim raskačimo žice koje povezuju ove dve ploče međusobno. Konektor se nalazi na video kartici.
Paziti na krhki konektor koji sve ovo povezuje sa panelom.

9. Prekontrolišemo kondenzatore i odlemimo nabubrele/iscurele. Kod mene su problematična 3 komada koji se i vide na slikama.

Kondenzatori su: 2 x 820uF/25V i jedan 330uF/25V.
Zvao sam prodavnicu, ali pošto nemaju kondenzatore ovih specifikacija uzeću 1000uF/35V i 330uF/50V. Kako je cena kondenzatora oko 20 din. odlučio sam da zamenim i 2 kondenzatora na sredini ploče. Oni su takođe 330uF/25V. Visina i razmak između nožica će odgovarati.

Za vas sa novijim modelima postupak bi trebalo da je isti, a broj kondenzatora može varirati.
Pošto nisam stigao danas da uzmem kondenzatore, zamenu ću obaviti sutra.

E sad, ne znam zašto sam ovo sve napisao, ali neće škoditi...a ako ne škodi znači da koristi :p
:wave:
 

Prilozi

  • sam1.jpg
    sam1.jpg
    248.5 KB · Pregleda: 177
  • sam3.jpg
    sam3.jpg
    208.5 KB · Pregleda: 166
  • sam4.jpg
    sam4.jpg
    210.9 KB · Pregleda: 212
  • sam5.jpg
    sam5.jpg
    93.8 KB · Pregleda: 140
  • sam6.jpg
    sam6.jpg
    78.3 KB · Pregleda: 142
nece skoditi

Definitivno nece skoditi. I moj 731BF pokazuje znake da ga treba otvarati. Zujanje i treperenje pri paljenju...

Mislim da si mogao da potkrepis celu proceduru sa malo vise fotografija.

Korak 4. razdvajanje, hm...

To je definitifno najpipavije i licno nikad plasticne delove ne razdvajam metalnim alatima, koliko god izgledali fini. Veoma sam sitnicav i ako bi posle otvaranja postojao i NAJMANJI trag te operacije, za mene bi to bila katastrofa. Ali, ako se zaista nista ne vidi, svaka cast!
 
Zato je mini how-to :). Napravicu jos par fotki kada zamenim kond. Ne moze se ostetiti jer alat nije ostar i dosta je sirok tako da se pritisak prenosi preko vece povrsine.
:wave:

Sent from my HTC Magic using Tapatalk
 
gde je Kutija da vidi ovaj topic?!? :D
 
Zar on nije popravio svoj?

Sent from my HTC Magic using Tapatalk
 
trebalo bi da jeste... ostalo mi u glavi da ga je otvorio i da su neki kondezatori bili nabubrili, al' se ne secam sta je bilo na kraju... :D
 
Još par sličica.
Na 1. i 2. se vide konektori, koje treba raskačiti.
Na 3. i 4. zaštitini lim koji i fiksira metalno kućište.
Na 5. mali lim koji služi samo za zatvaranje otvora.
 

Prilozi

  • IMAG0054.jpg
    IMAG0054.jpg
    314.3 KB · Pregleda: 108
  • IMAG0055.jpg
    IMAG0055.jpg
    307 KB · Pregleda: 92
  • IMAG0056.jpg
    IMAG0056.jpg
    285.5 KB · Pregleda: 83
  • IMAG0057.jpg
    IMAG0057.jpg
    293.8 KB · Pregleda: 79
  • IMAG0059.jpg
    IMAG0059.jpg
    300.1 KB · Pregleda: 87
O tek sad vidjeh a maloprije sam ti poslao poruku (bio sam nešto zauzet), jel bilo je uspješno ?
 
Da odgovorim i ovde, zbog drugih kojima mozda zatreba.
Originalni kondenzatori su CapXon 820u/25V i 330u/25V low esr. Posto toga nema kod nas, porucio sam ih preko jedne prodavnice, ovde u NSu i stizu za oko 10-15 dana. U medjuvremenu koristim obicne 1000u/35V Jamicon i 330u/50V Yaego, koji ce biti zamenjeni. Monitor radi kao nov, pali se odmah, nema treperenja ni zujanja.
 
Nazad
Vrh Dno