Šta je novo?

Problem sa Gainward NV460

niki999

Slavan
Učlanjen(a)
14.02.2005
Poruke
2,857
Poena
445
Pozdrav,

pre par dana sam zamenio moju 9600gt (crkao je kuler) sa novom karticom Gainward NV 460 768 mb. Kartica radi beskprekorno u 2D ali u 3D posle jedno 10 min ceo racunar se zamrzne i tu mi pomaze samo hard reset, pri čemu kartica radi odlično dok se ne zamrzne kompjuter. Osvežio sam BIOS ploče, instalirao najnovije drajvere (oficijelne a potom beta), čak sam osvežio i BIOS kartice sa Gainwardovog sajta ali se ništa nije promenilo. Temepratura kartice nije prelazila 75 C što je valjda ok za ove kartice tako da mislim da nije pregrevanje.

moja konfiguracije je

Mobo: GA-MA790XT-UD4P(rev. 1.0)
BIOS: F7 sada F8f
CPU: AMD X4 965
RAM: 4 Gb Kingston 2x2Gb
Vid: Gainward nVidia 460 768 mb
PSU: Chiftec 750 W
HDD: 1 TB Samsung F3, 1 TB WD 1TB Black, 500GB WD, Sata 2
OS: WIN 7 64 Bit

Jedino što mi još pada na pamet je da je možda napajanje loše (ja imam onu lošiju varijantu Chieftec napajanja) jer na kutiji piše da su minimalni zahtevi 450W i 12 V grana koja ima jačinu struje od 24 A. Moje napajanje ima 750 W ali 12 V grane daju svaka po 18 A. Svaka grana se može direktno priključiti na karticu bez nekih dodatnih konektora pri čemu kartica ima dva mesta za napajanje.

Šta vi mislite da li da menjam napajanje ili je možda u pitanju nešto drugo?

Napomijem da dok mi nije crkao kuler 9600gt radila besprekorno.

Hvala,

N
 
Poslednja izmena:
Pozdrav,

pre par dana sam zamenio moju 9600gt (crkao je kuler) sa novom karticom Gainward NV 460 768 mb. Kartica radi beskprekorno u 2D ali u 3D posle jedno 10 min ceo racunar se zamrzne i tu mi pomaze samo hard reset, pri čemu kartica radi odlično dok se ne zamrzne kompjuter. Osvežio sam BIOS ploče, instalirao najnovije drajvere (oficijelne a potom beta), čak sam osvežio i BIOS kartice sa Gainwardovog sajta ali se ništa nije promenilo. Temepratura kartice nije prelazila 75 C što je valjda ok za ove kartice tako da mislim da nije pregrevanje.

moja konfiguracije je

Mobo: GA-MA790XT-UD4P(rev. 1.0)
BIOS: F7 sada F8f
CPU: AMD X4 965
RAM: 4 Gb Kingston 2x2Gb
Vid: Gainward nVidia 460 768 mb
PSU: Chiftec 750 W
HDD: 1 TB Samsung F3, 1 TB WD 1TB Black, 500GB WD, Sata 2
OS: WIN 7 64 Bit

Jedino što mi još pada na pamet je da je možda napajanje loše (ja imam onu lošiju varijantu Chieftec napajanja) jer na kutiji piše da su minimalni zahtevi 450W i 12 V grana koja ima jačinu struje od 24 A. Moje napajanje ima 750 W ali 12 V grane daju svaka po 18 A. Svaka grana se može direktno priključiti na karticu bez nekih dodatnih konektora pri čemu kartica ima dva mesta za napajanje.

Šta vi mislite da li da menjam napajanje ili je možda u pitanju nešto drugo?

Napomijem da dok mi nije crkao kuler 9600gt radila besprekorno.

Hvala,

N

To napajanje sto imas je vise nego dovoljno za tu kartu, pa cak mozda i za SLI, a inace te grane na 12v su "virtuelne"(marketing) pa kad se saberu imas ~ 60A na +12v.

Kod kojih igara ti zabada karta ? Eventualno proveri kablove i da li je karta zabodena do kraja u pci-e slot. I 75c mi nesto prevelika temperatura za gtx 460 (ako nije overklokovana). Na kraju, reinstaliraj OS, stavi samo osnovne drajvere za plocu i kartu pa testiraj onda (furmark za temp, crysis wh i unigine bench za stabilnost). Mozes probati 3d mark06 i vantage takodje. Ako bude opet zabadala, nosi je na reklamaciju.
 
Poslednja izmena:
3d mark prolazi, karta nije overklokovana, i primetio sam da se brze ukoci kada je vece opterecenje. Temperaturu kartice verovatno mogu da smanjim tako sto ću povećati manuelno brzinu ventilatora pa cu i to probati. Mozda je do toga da automatska kontrola ventilatora ne radi posao dobro...pa se stvarno pregreje....nisam više pamenta. Jedino je još to ostalo i reinstalranje Windowsa...
ako ne vratiću karticu mada je ovo jedan od kvarova kod kojih su prisutni gremlini tako da nisam siguran kako ću da prođem. Takođe na dosta stranih foruma kažu da napajanja lošijeg kvaliteta koja imaju po 18 A na grani prave problem...dok neki opet kažu da su drajveri još uvek loši i da oni prave problem...

Hvala
 
Poslednja izmena:
Ne znam sta podrazumevas pod losijom varijantom Chifteca, ali kod mene CFT-750-14CS vozi bez problema MSI 275oc, koja je znatno veci potrosac od tvoje karte.
Trazi drugde problem, napajanje nije sigurno.
 
Ja nemam tu seriju vec A135. APS 750C
 
Poslednja izmena:
I taj APS ti je vise nego dovoljan za 2x460.
Vidi da slucajno nisi prilikom montaze karte ispomero ram ili cpu hladnjak, takodje proveri sve kablove da se neki nije malo izvukao itd.
 
Evo ovako

u unigine Heaven Benchmark Directx 11 testu sve je prošlo glatko.Radio je bez prestanka oko 30 min.

temperatura je tu bila 71 C


u furmark kada stavim stress test i xtreme burning imam 75 C i kampjuter se zakoci posle jedno 10 min. Dok radi radi dobro.

3D vantage isto prolazi bez problema.

Baš sam mnogo zagledao i nisam video nikakve artifakte i sl...slika je odlična i ista kao i u 2D...

Sada ću da probam neku igru pa da vidim.

Nadam se da ovo može da pomogne

N

EDIT: Igrao sam igru RUSE na insane detaljima i igra nije uospte pukla 20 min, regularno sam je zavrsio pre je pucala na 5 min...mada furmark i dalje puca na otprilike 5 -10 min.
 
Poslednja izmena:
Izgleda kao da naponska za gpu/memoriju se pregreva cim kazes da se zapucava na ~ 75C. Mozda kuler ne naleze pravilno na chip ?
 
Cooler je fabricki nista nisam dirao...mada sve je moguce. Osmotricu i taj predlog.
 
Evo ovako, manualno sam odredio broj obrtaja kulera kako bi temperatura kartice bila 68 stepeni ali se opet ista stvar dešava furmark puca...

ostalo mi je da odnesem karticu u servis mada s obzirom na problem pitanje je šta će da kažu...a da u međuvremenu probam da nađem nekog da probam karticu na drugom kompjuteru.

Ja jednostavno nemam pojma šta bi još moglo da bude...zanimljivo je što kartica radi odlično u safe modu...

Inače na stranim forumima kažu da je za Palit i Gainward temp od 75 C normalna.

Takođe je zanimljivo da sam karticu kupio u subotu i radila je ok ali tu nisam probao nikakve igre i slično samo benchmark, u nedelju je pucalo sve na 5 min ali tu opet nisam probao nikakav benchmark, a juče sve radi sem furmarka...

Hvala,
N
 
Aj downclokuj gpu za 50 mhz pa javi dal zabada..
 
POzdrav,

promenio sam karticu za ASUSovu karticu 460 768 mb i za sada sve radi kako treba...tako da je izgleda ipak Gainward bio neispravan, cak ima i oko 10 % bolje rezultate, a temperatura je maks 68 C. Mada ovo je prvi dan videcu za par dana sta se desava.

Hvala na pomoci,

N
 
Začuđujuće za Srbiju prodavac uopšte nije zavlačio. Došao sam u servis rekao ne radi mi kartca jel mogu da je zamenim s obzirom da sam je kupio pre 3 dana oni su mi rekli može pri čemu sam doplatio razliku u ceni ili ako neću to (pošto nisam hteo novi Gainward) ponudili su mi novac. Bilo je malo cimanje jer im servis nije bio na istom mestu kao radnja ali u principu sam iznenađen da se uopšte nisu bunili oko toga. Čak nisu ni proveravali karticu. Jedino što mi je bilo sumnjivo je to da sam stekao utisak da će takvu bez provere da je vrate u prodaju...nadam se da grešim.

Pozdrav,
N
 
pa mozes da vratish prozivod u roku od 7 dana ako ti se isti ne dopada ili neuklapa u konfiguraciju. To je sad normalno za sve prodavnice. Potrosac je uvek upravu.
 
Nazad
Vrh Dno