Šta je novo?

Notion Ink Adam

ABET

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
26.03.2007
Poruke
14,009
Poena
720
notionink_logo.jpg
adam-small-letters.png
:::
Pixel-Qi-logo.jpg
google_g1.gif
97976127.jpg


Tablet o kome se odavno priča, jedan od prvih prikazanih prototipa baziranih na Tegra 2 platformi kao i prvi prototip koji koristi Pixel Qi tehnologiju istoimene kompanije.

Do skora je cela priča visila u vazduhu jer osim prikazanog prototipa početkom godine, na blogu indijske firme Notion Ink (http://notionink.wordpress.com/) pored jako zanimljivih postova o nastajanju uređaja (mogli su se naći samo CAD modeli samog uređaja. Preporučujem da pročitate blog, prvi čovek celog projekta i CEO firme Rohan Shravan lično postuje i iznosi neke jako zanimljive ideje. Naravno, kao što nas je Microsoft naučio sa svojim rokovnikom, na osnovu CAD skica nema smisla otvarati temu. Međutim, pre nekoliko nedelja su obećali slike uređaja iz fabrike a danas je dokaz postavljen na blog tako da bi se uređaj mogao vrlo uskoro očekivati u slobodnoj prodaji.

Za mene Adam predstavlja trenutno najpoželjniji tablet jer bi, ako testovi ne pokažu suprotno, trebao da predstavlja savršen tablet uređaj sa jedne i ništa lošiji čitač e-knjiga sa druge strane. Cena top modela koji sadrži Pixel Qi ekran i 3G ne bi trebala preći magičnih 499$ što predstavlja maksimum koji bi ja izdvojio za jedan ovakav uređaj.

adam-post.jpg


Specifikacije:
CPU/GPU: 1 GHz Nvidia Tegra 2 Dual-Core Arm Cortex-A9 Mpcore Processor with full Flash acceleration and 3D rendering performance

Storage: 16 GB/32 GB eMMC, MicroSD card slot, SIM card slot

Screen: 1024 × 600, 10.1 in (260 mm), WSVGA, Pixel Qi transflective LCD screen, with a Multi-touch Touchscreen layer
A full color LCD transmissive mode and a low-power, sunlight-readable, reflective e-paper mode
A transflective mode that will make the LCD display visible in sunlight and automatically control brightness

Input, Sensors, Outputs:
2x[8] USB 2.0 ports, 1x Mini USB port, 1x HDMI port (1080p)
Built-in 185 degree swivel camera capable of capturing photographs (up to 3.2 MP) and video
Built-in stereo speakers
Built-in microphone and 3.5-mm headphone/microphone jack
GPS, 802.11 b/g/n WLAN, 3G (HSPA/GSM), Bluetooth 2.1
Onscreen keyboard
Back side trackpad
RF proximity sensor[verification needed], ambient light sensor, 3-axis accelerometer, touchpad
Weight & Size: .588–.637 N (1.30–1.40 lb), 158 × 239 × 14 mm
Power sources:
3-cell rechargeable battery
DC connector - 24WHr
140 hours of audio, and 16 hours of HD video playback[verification needed]

Pored Pixel Qi ekrana postoji običan LCD kao opcija što smanjuje cenu za 50$ kao i odustvo 3Ga. Bazični model sa standerdnim LCD ekranom i bez 3Ga bi trebao iznositi samo 399$.

[YOUTUBE]pGUKHDBoTEc[/YOUTUBE]
 
Slučajno nabasah na ovu temu...slažem se G@W, ovo bi bio moj prvi izbor po pitanju tableta...a zamalo da uzmem ipad...ipak ovo čudo pre svega ima jači procesor, više ram-a, 16h HD videa!!! To bi značilo da bi na e-read modu trajao 30h ili ti bar nedelju dana...ma extra...i na kraju fenomenalan ekran...
 
Slucajno imah priliku da se sretnem sa Pixel Qi ekranom.... Za one koji cesto rade, ili koriste lap, napolju, must have! Neverovatno, ali stvarno neverovatno koliko je taj ekran nadmocniji od svih ostalih kada je u pitanju suncano vreme recimo :D Inace ekran je bio ugradjen u IdeaPad ako je to bitno...
 
Meni je samo malo sumnjivo to da njihov CEO imam vremena da svaka 2-3 dana piše na blogu tekstove za koje treba vremena napisati ih, znam iz ličnog iskustva...

Nešto mi to ne miriše na ozbiljnu firmu, imate li kakvih informacija da li je firma pouzdana?
 
To da li su pouzdani ili ne videćemo valjda za mesec dana za kad je najavljena prodaja. Meni su jako simpatični ti Indijci, nadam se da će uspeti u svojoj nameri. Ima još jedan tablet koji bi trebao da izađe sa PixelQi ekranom, Innoversal Lattice koji će biti skuplji od Adama.

Koliko sam video, ima par proizvođača koji će ponuditi Tegra 2 tablete po ceni od 300$ tako da ćemo videti šta će biti sa cenama, da li doći do spuštanja cena ili su to sve samo najave nepostojećih proizvoda.

Ovaj tablet je prešao put od prikazanog prototipa do (sudeći po slikama) nekoliko proizvedenih semplova koji se razlikuju od prvobitnog modela. Tako da je svakako stvarniji od najava Google, HTC i MSI tableta koji su najavljeni početkom godine i osim toga se ništa ne zna.
 
Izašlo je na blogu da će baterija trajati minimum 15h sa svim potrošačima na maksimumu...

Daj da vidimo više to čudo od tableta, ako bude ovakav kakvog ga predstavljaju, odoh u lično u Indiju da ga pazarim...

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk
 
Earlier we told you that the first version will start at 301.95€ But now the LCD Wi-Fi version will start at 284.04€ and 3G version at 321.88€ (for limited period?). Transflective version (Pixel Qi) will start at 377.97€ for Wi-Fi only and 3G variants at 416.22€ (2 variants in 3G, 900 series and 850 series which takes the variant numbers to 6!). (For specifications please see our website).

Cene su konvertovane iz dolara u eure pomoću Chrome plugina. Međutim:

Adam is launching with the same price in all the countries, so if you are in a stronger currency country (hello Europe!) you’d be more happy. Notion Ink will always follow One Price Policy for every country as we believe in Globalization and World being our market, not countries.

Po ovome bi trebalo da cena u EU bude slična konvertovanoj ceni a ne 500 i više evra za PixelQi modele.

Zanimljivost: http://goo.gl/I3wQ2

Više detalja na: http://notionink.wordpress.com/2010/12/09/fiat-lux/
 
Bice super ako budu ove cene. Prosto neverovatno.
 
Uf uf uf.. Ne mogu se odlučiti između ovog čuda i WeTab-a, oba su fenomenalna......
 
Poslednja izmena:
Aeroplanu, notionink sa qi ekranom.

Sent from my Desire HD using Tapatalk
 
iskustva u pisanju blogova? :d

Iskustva u pisanju bilo kakvih smislenih članaka. Ali, očigledno je vrlo iskusan u marketingu, napravio je žešću pompu, i izgleda da će mu se tablet prodavati kao alva...

Još da i mi nemamo ove carinike u Savskoj 2, gde bi nam bio kraj...ne bi mi bilo žao da dam tih 50eur DHL-u...
 
Jel WeTab na Windows 7?

Ako jeste, ipak su to dve različite stvari, a WeTab je kilo žive vage, mnogo mi to...

EDIT: Sad videh, MeeGo sa Android emulacijom...
 
Poslednja izmena:
Evo još malo priče o očekivanim cenama: http://goo.gl/LFSSD

Jel WeTab na Windows 7?

Ako jeste, ipak su to dve različite stvari, a WeTab je kilo žive vage, mnogo mi to...

EDIT: Sad videh, MeeGo sa Android emulacijom...

Adam bi takođe trebao biti nešto gabaritniji nego iPad, vidiš i sam kakav je dizajn. Ali mi se čini da je baš zbog tog dizajna ergonomija bolja a i čovek (bloger :D) je već pisao o tome.

Ne znam otkud ti infomacija da je u pitanju MeeGo. Do sada je bila priča Android 2.2 sa nadogradnjom na Gingerbread kada se pojavi. Koliko sam shvatio mogao bi dolaziti sa Gingerbread-om.

Edit: Mislio sam da pričaš za Adam da dolazi sa MeeGo. Izvinjavam se zbog zabune.

Što se tiče prodaje, bojim se da infomacije koje je okačio za preorder važe samo za registrovane članove dok će prodaja po prodavnicama krenuti nešto kasnije.

Evo šta kažu na engadget-u šta je problem a i sam vlasnik kompanije je to potvrdio: http://goo.gl/RJaUc

Of course, there's one major question left: when will the Adam finally ship? Well, you won't be getting it in time for Christmas, that's for sure -- if all goes as planned, they will be landing around January 6th. With that said, the tablet still hasn't cleared the FCC and we still haven't seen any live photos of this stuff in action, so click that pre-order button at your own risk.

UPDATE: The order site is live now, but there appears to have been major issues with the pre-order process. AndroidPolice reports that the site was up and down and points to an incredibly suspicious return policy. Apparently, it has been changed quite a few times, but as it stands now, if you want to return the unit you will have to pay a five percent "repack" fee and a five percent "service fee." Oh, and there's no reimbursement on the return shipping fees to India even if the product is "dead on arrival." Crunchgear also says there were lots of payment issues.

On top of that, Notion Ink is citing that the device will now ship in six to eight weeks -- that's longer than that January 6th date we heard. Like we said, be wary, very wary!

Izgleda da su momci sa engadget-a jako skeptični po pitanju ovog tablet, mada je razumljivo s obzirom na brojna odlaganja, poreklo firme i nikakvu pozadinu i nedostatak iskustva.

Evo šta kaže vlasnik:
FCC: We shared the information that it is expected in early 20s. Even if it gets delayed, it will be in December, and this is specifically the reason why first Adam will only be shipped on 6th January.

***

Uf uf uf.. Ne mogu se odlučiti između ovog čuda i WeTab-a, oba su fenomenalna......

Ukoliko si ozbiljan (tri tačke aludiraju na sarkazam) preporučio bih ti PixelQi model jer je to poenta ovog tableta. Ceo interfejs je dizajniran sa PixelQi ekranom na umu. Ko je malo gledao slike mogao je videti da je dizajn interfejsa specifičan, ikonice i ostali elementi kao da su crtani olovkom i drvenim bojicama, verovatno da bi što ujednačenije izgledali u svim modovima u kojima PixelQi može da radi.

Pored skina kojim je premazan Android, tablet bi (na osnovu dosadašnjim postova) trebao imati jednistven multitasking koji su oni odradili kao i osnovne aplikacije poput File Manager-a, Media Player-a, Book Reader-a i još par. Tako da nije baš uobičajeni Android tablet jer je dosta sofvera pisano specijalno za njega i vršene su razne ispravke i dorade na klot Androidu.

Videćemo posle Nove Godine kakva je situacija sa ovim tabletom, da li je sve jedna velika prevara ili ne. Bilo bi lepo ako se ispostavi da nije da članovi koji su mogućnosti da ispobaju uređaj to i učine pa nas obaveste (akki na primer :)).

EDIT2:


Sad sam bio na preorder strani, izgleda da mogu kupiti i oni koji se nisu ranije registrovali na blogu.

Strana izgleda izuzetno sumnjivo, nigde PayPal, VeriSign oznaka. Kao da kupujem na Alibabi...

Videćemo šta će od cele priče biti ali ako je suditi po ovoj strani biće ovo prvi veći pokušaj prevare sa "firmiranim" tabletima.

AndroidPolice su uradili poprilično detaljnu analizu cele priče: http://www.androidpolice.com/2010/1...e-return-policy-are-arousing-suspicion-anger/
 
Poslednja izmena:
Ukoliko si ozbiljan (tri tačke aludiraju na sarkazam) preporučio bih ti PixelQi model jer je to poenta ovog tableta. Ceo interfejs je dizajniran sa PixelQi ekranom na umu. Ko je malo gledao slike mogao je videti da je dizajn interfejsa specifičan, ikonice i ostali elementi kao da su crtani olovkom i drvenim bojicama, verovatno da bi što ujednačenije izgledali u svim modovima u kojima PixelQi može da radi.

Pored skina kojim je premazan Android, tablet bi (na osnovu dosadašnjim postova) trebao imati jednistven multitasking koji su oni odradili kao i osnovne aplikacije poput File Manager-a, Media Player-a, Book Reader-a i još par. Tako da nije baš uobičajeni Android tablet jer je dosta sofvera pisano specijalno za njega i vršene su razne ispravke i dorade na klot Androidu.

Videćemo posle Nove Godine kakva je situacija sa ovim tabletom, da li je sve jedna velika prevara ili ne. Bilo bi lepo ako se ispostavi da nije da članovi koji su mogućnosti da ispobaju uređaj to i učine pa nas obaveste (akki na primer :)).

Apsolutno sam ozbiljan, bez sarkazma. Da, istina je, PQ model je zaista nešto fascinantno, ali mi sve ovo deluje... Preeeeviše neozbiljno, posebno jer nije mala stvar "mazati oči" čitavom svetu. Ne, ne tvrdim da je 100% prevara u pitanju, ali uvek ima neka začkoljica, čini mi se da neće biti ni upola dobar koliko je uzdignut u nebesa. Voleo bih da grešim, ali... Samo vreme će pokazati..
 
[YOUTUBE]GCw6rWa-JJc[/YOUTUBE]
 
[YOUTUBE]9lYot_wlaWU[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]LWVOXqrCo7Q[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]i4r23gyKSPk[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]O_MvSl1e4gI[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]vP_fZZ-wsFI[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]utDwNhs6t28[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]mMGF68YEPtI[/YOUTUBE]
 
Po meni je ovaj tablet jedinstven upravo zbog Eden UI-a, a ne (samo) zbog hardverskih specifikacija.
Pošto će se pojaviti dosta sličnih uređaja (što se hardvera tiče) na CES-u.
Sve veće (a i manje) kompanije su najavile svoj tablet sa Android OS-om, i svi naravno čekaju Honeycomb iliti navodno verziju 3.0 Androida. Po nekim spekulacijama 3.0 će se pojaviti za valjda u martu i tek taj Android će biti namenjen tabletima (sad da ne ulazimo u to zašto trenutni Androidi nijsu najsrećnije rešenje za tablete..)

Enivejs, bek tu d ADAM:
Krajem prošle godine je bilo puno negativnih vesti u vezi toga da je cela ova kampanja oko tableta u stvari moguća prevara. (Moram priznati i ja sam bio pod tim utiskom.)
Notion Ink (tj. njihov CEO Rohan Shravan) je obećao video o samom uređaju za 19. decembar i to su i isporučili. http://notionink.wordpress.com/2010/12/19/eden-and-our-effort/

Posle su "izbacivali" jedan video u danu koji objašnjava funkcije EDEN-a. http://notionink.wordpress.com/2010/12/page/3/

EDEN je najbitnija stavka ADAM-a, ali jedino što mogu da kažem je da odgledate videoe koji su postovani na njihovom blogu i uverite se sami koliko je to unapređen Android UI.

Što se tice Pixel Qi (čita se piksel či) ekrana - pa sve je to lepo (izuzetno mala potrošnja i dobra vidljivost/čitljivost pod jakim svetlom sunca sa isključenim pozadinskim osvetljenjem), ali mislim da zbog gubitka u kontrastu tj. u zasićenosti boja (mislim pri normalnom radu, sa pozadinskim osvetljenjem) nije prikladan multimediji...jednostavno tablet gubi smisao bilo čega drugog osim eReadera... (just my thoughts. Videćemo po prvim review-ima, koliko je dobar/loš taj ekran)
Naravno postoje verzije i sa običnim LCD ekranom, mada ne znam koliko mu traje baterija sa tim.

A DHL isporuka u Srbiju? Još jedna žalosna priča, aj amfrejd so. Kao što je već G@W rekao, cena je za SVE ista. Znači 375$ za najjeftiniji model +50$ za shipping po celom svetu.
Ali kako znam DHL zna da "lupi" lepe iznose za carinu i ostale dadžbine (jednom mi je poslat poklon paket od vrednosti od 100€ za koji sam morao da platim - ravno 100€ da bih ga preuzeo). Tako da i za ovaj paket bih očekivao nekih 200€ carine i PDV-a... Correct me if I'm wrong.

Znači čak i ako ne bude vaporware, nego zapravo isporuče svim tim ljudima koji su već naručili (preručili?), i posle još i opisi priznatih bloggera i sajtova potvrde da vredi te pare, ne znam koliko će ljudi iz Srbije pristati da plati toliki (pretpostavljeni) iznos još i za carinu.

Inače se ADAM proizvodi u Kini i odatle se i isporučuje.

Linkovi:
http://notionink.com/
http://notionink.wordpress.com/
 
@DaPimp: Da, htedoh postovati njihov preview koji je bio veoma pozitivan.
A sto se tice "plasticnog izgleda", pa on definitivno (kao i vecina uredjaja) jeste od plasticke, a pixel Qi ekran je prevucen nekom drugcijom zastitom...
Ostatak uredjaja su isto phavalili kao solidno napravljen, takodje su pohvalili gumirani deo koji sluzi kao drska u uspravnom polozaju.
 
I sad kako je prosao CES (taj dogadjaj su rekli kao pocetak prodaje) na njihovom sajtu i dalje sve isto: nema pune specifikacije, nit nacina da se uredjaj naruci.
Oni koji su pre-order-ovali, jos uvek cekaju da im se tablet isporuci posto su ovi (NA) imali problema sa dobijanjem FCC i CE dozvole (tj. kasnila je administracija zbog bozicnih/novogodisnjih praznika), pa navodno zato kasne i isporuke.
Kako sam shvatio, vecini je stigao email obavestenje o pomeranju datuma poshiljke na period izmedju 15-22. januara, a ostalima (koji ne zive u USA ili drzavi EU) su navodno vec i stigli tableti.. s tim da se na NA blogu niko jos nije javio s tom radosnom vescu. :trust:
I kad sam vec spomenuo blog, neverovatna je kolicina praznih komentara i kolicina lakomernih ljudi.. kao da su svi u oblacima (ili na drogama). Postali su sekta - samo tripuju dobre stvari o proizvodu i firmi, a pogotovo osnivacu (i idejnom stvaraocu) Rohanu. Cisto da upozorim ljude sa slabim stomakom.. Rohana poredjuju sa Steve Jobs-om, a NA sa Apple-om. Blago receno smesno (vise je zabrinjavajuce psihicko stanje tih ljudi..)

Inace sam uredjaj stvarno puno obecava (da ne bude da samo kukam). Stvari koje sto jos NIKO ne nudi su:
- Pixel Qi ekran, jako slican kao ePaper samo sa mnogo boljim osvezenjem i u boji naravno (mada je kontrast slabiji naspram obicnog LCD-a)
- 2 USB prikljucka (da, full USB prikljucci) za portable storage ili neki 3G dongle (ili za mis i tastaturu) + miniUSB pored ta dva

Enivejs, vreme ce pokazati kako ce proci sam uredjaj i kompanija.

Ja na sve ovo gledam jedino iz mog ugla tj. interesuje me samo da li cu imati prilike da koristim sam uredjaj i da li ce sve to raditi bez problema i naravno da li ce oni brzo ispraviti softverske probleme i da li ce portovati EDEN na android 3.0 (honeycomb), a za firmu me zabole..
 
Krenula isporuka ovog tableta, na Notion Ink blogu su postavili par slika o otpakivanju:

img_0177.jpg


img_0178.jpg


img_0179.jpg


Kutiju je moguce koristiti kao kick-stand:

img_0182.jpg
img_0183.jpg


img_0184.jpg


img_0190.jpg


Ranije su vec pricali o tome da se USB moze koristiti za tastaturu i mis:
img_0196.jpg
 
kako ce biti lepo kad iduce godine u ovo vreme (jos bolje u letnje vreme) postujemo sa svojih mocnih i jeftinih tableta, i sa setom prelistavamo ove postove: vidi kako su bili smesni, pogledaj te cene (nisu bili normalni)...
 
Nazad
Vrh Dno