Šta je novo?

Da li neko popravlja DDR2?

da li je moguce da se na ovom forumu i dalje pojavljuju postovi o stavljanju hardvera u mikrotalasnu?!?
i to ljudi koji imaju >2000postova?!?!

secam se svojevremeno kada je jedan user (da ga ne pominjem) savetovao stavljanje hard diska u mikrotalasnu...

shokiran sam, ljudi, potpuno sam shokiran
 
ко је помињао стављање хардвера у микроталасну???
само је један члан рекао да се НЕ ставља у микроталасну
 
BGA cip na memoriji se "prekuglava" rucno za otprilike jedan minut (odlemljivanje cca 10 sekundi, kuglanje 20-30, ponovno lemljenje opet 10-15 sekundi), ko ima dovoljno iskustva. Kakvi crni milioni i lude masine :)
Ali ko zna da li je u pitanju lem na BGA cipu, pitanje je koliko su te memorije bile izlozene grejanju. Ipak to nije graficki procesor...

Rucno kuglanje cipa ... na ram cipu, zato sto nema mnogo kuglica pa je mozda
izvodljivo ... mada sam sumnjicav.
Ali graficki cip ... nema sanse, potpisujem!
 
Uvek u obzir uzeti i kakva je rerna, onosno koliko je pouzdano tih 200c na pokazivacu. Kod devojke je na 200c rerna znatno manje ugrejana (identicni sporeti stari preko 10 godina).

Graficka kartica je stavljenja u ugrejanu rernu kod mene na 200c i posle 5 min je pocelo da puca (solid kondenzatori ispaljivani sa stampe).
 
^ Kokice! :D
 
Rucno kuglanje cipa ... na ram cipu, zato sto nema mnogo kuglica pa je mozda
izvodljivo ... mada sam sumnjicav.
Ali graficki cip ... nema sanse, potpisujem!

Rucno kuglanje uz pomoc sablona i tecnog kalaja u roku od minuta, potpisujem ;)

A za graficki cip, pa i za to postoji sablon samo sto kosta nekih 150 evra, a gde je tecni kalaj, pa kuglice... Veci problem jeste odlemiti taj cip ako je na nekoj vecoj kartici bez specijalizovane opreme.
Npr, ja mogu da skinem (ali ga ne skidam nego ljuljam pa znam da moze) geforce 4 graficke cipove, dok npr G80 pa na dalje... Nema teorije ni sa dve duvaljke...
 
Hehe, zaboravio si samo da napomenes sablon ... onda OK :)
 
Epilog :D
Kao sto rekoh, imam 4 modula, 3 imaju memtest greske, a cetvrti se uopste ne vidi. Pridjem ja rerni, onako izdaleka, gleda ona mene, gledam ja nju, i kazem 'ma dodji mala 'vamo...' :) Kresnem istu na 200 celzijusa, stavim cetvorke na resetku na pola izmedju gore i dole :) i krene krckanje... ostavio sam 10 minuta na milost i nemilost grejnog tela...
Izvadio sam ih na vreme, ostavio da se ohlade... I krenula je degustacija...
Stavim prvu - ne vidi nista... (reko' ili sam baksus da se uhvatim za onu jednu jedinu koja nije radila, to mu dodje 25% sanse)
Stavim drugu - mem test prijavljuje greske... dodam 0.2v, setujem na 667 MHz, maaaalcice manje gresaka, ali i dalje neupotrebljivo
Stavim trecu - isto s(t/r)anje kao druga...
Stavim cetvrtu - prolazi memtest?! Reko' sebi u sebi (Stormbringere majstoru, ajmo mi malo ovo bolje da istestiramo)... Skinem napon na default, vrnem na 800 MHz, setujem na 5,5,5,18 (kao ovi kingstoni u potpisu), prodje!? Odlicno, mrmljam sebi u bradu, sada sam je ostavio u kompu, koristicu je par nedelja da vidim da li je sve kako valja i trebuje, pa cemo da smislimo sta cemo dalje...
U medjuvremenu krajickom oka svog pogledam ova 3 modula koji mi stoje na astalu kao felericni, i sapnem im 'sada cete vi meni blago meni u moju magicnu rernu na dokuvavanje, ne bih li iscedio iz vas jos koji gigabajat'... uzmem sva tri komada, odem do rerne i kazem joj 'Deder Magic Oven, udahni zivot ovoj napacenoj sabraci, kao sto si onoj malocas'. Ukljucim je na 220 celzijusa, sacekam da bude full load, i pruzim saku svakom od modula 'Dajte sve od sebe, momci!'...
Ostavim ja njih da razmisljaju o svojoj sudbini nekih 12 minuta, izvadim ih onako proprzene, i svaki cip za svaki slucaj krajickom pincete pipnem, ne bih li im 'dao' jos malo kontakta, ako je slucajno negde bio ledeni lem.
Ohlade se lepo oni, dodjemo zajedno do kompa, i sitacija bude za neverovati!
Prvi modul - ne vidi ga komp (reko' sad je veca sansa da uhvatim onaj vrljavi, citavih 33%)
Drugi modul - ne vidi ga komp!?
Treci modul - ne vidi ga komp?!

Pretpostavljam da sam ih instant poslao bogu na istinu u vecna lovista, tako da... Ako nista drugo, barem jedan komad radi trenutno kako bog i manufacturer zapovedaju :)
 
Poslednja izmena:
E da, sad sam se setio :d
Legura koja se koristi za BGA cipove se topi od 180 - 200 i kusur stepeni,
a tacna tacka topljenja zavisi od sastava legure ...
Inace cipovi crkavaju na 220+ stepeni :d :d
 
220+ da ali to mora da bude temp chipa, recimo sa duvaljkom je dovoljno (temp na LCD 360c) 15sec da ugreje chip na 220... ako ne pogodis... krastavac

Za ove radove, flux i duvaljka i nista vise, rerna pomaze u 10% slucajeva.
 
Rerna je spomenuta u ovoj prici zato sto je to naj-jednostavnije
resenje da se privremeno "popravi" neka komponenta.
Spomenuo sam je samo zato sto ne drzi bas svako duvaljku sa LCD displejom za
ocitavanje temperature u kuci-podrumu-shupi.
Rekao sam privremeno popravi jer je jedino pravo resenje skidanje cipa,
ciscenje necistoca sa flux-om, ponovno kuglanje cipa i vracanje na mesto.
Popravka pomocu rerne moze da se shvati samo kao malo zanimacije, igranja.
Taj hardver ce i onako ponovo da crkne ... pitanje je samo vremena.

Sto se rucne radinosti tice, sabloni i sve ostalo ... sve je to u redu
ali to onda znaci da su ljudi koji kupuju BGA rework stanice budale ... ili mozda nisu ?
Mali i jednostavni cipovi sa malim brojem kuglica pa i da kazemo da je postupak
pouzdan rucno ...
Zivim od servisa, imam princip da ljudima kazem istinu kada je popravka u pitanju.
Mnogo puta do sada sam musterijama govorio, ali nisu slusali ...
Popravka bilo koje ozbiljnije grafike na laptopu nije moguca bez rework stanice.
Ja im kazem da tu "nema leba" - nema popravke ... oni meni kazu
da im je drugi majstor rekao da moze da to sredi ... odu kod njega ...
Naravno usluga "popravke" kosta 80 - 120e i dobiju garanciju na
"popravku" od mesec dana
Prodje mesec - dva i eto njih kod mene da mi kazu da sam bio u pravu.
"Garancija" istekla, oni pukli pare a kvar se ponovo pojavio.
Pa sad ... ko voli - samo napred.
 
Kucna varijanta infracrvene radne stanice napravljene za "dz", kojom se mogu raditi BGA cipovi iliti 20$ homemade BGA rework station:

viewer.php


http://zaslike.com/viewer.php?file=174ih7ipz6m4u7hwo4ss.jpg
viewer.php


http://zaslike.com/viewer.php?file=kwb0v11mcb257g7m39dy.jpg
viewer.php


Reso sam pronasao na otpadu, bio je strasno mastan ali sam ga detaljno oprao i ispalo je da je potpuno ispravan. Sto se tice ostalog naslo se po kuci (lim, cev, parce kabla...). Infracrvenu sijalicu ("kvocku") sam konfiskovao od caleta radi "visih naucnih ciljeva" posto on drzi pilice i ova sijalica mu sluzi za njihovo grejanje dok su jos mali. Inace takva nova sijalica u prodavnici kosta oko 500 dinara. "Spot" sijalica je znatno jeftinija i kosta oko 150 dinara. Uredjaj je napravljen pre par dana i ovo je radna varijanta koja ce biti usavrsavana. Ja nisam nigde video ovakvo resenje nego mi je palo na pamet da bi tako moglo da se napravi a i da budem iskren, pravio sam od onoga sto sam imao. Inace napravljen je po uzoru na P***I T-870a (autocenzura) rework station. Potrazite na Youtube tutorijale. Ja sam nasao 3 koje prezentuje sam inzenjer ove firme i vrlo su poucni. Engleski pomenutog je najblaze receno Tarzan English ali tutorijali su zaista dobri. Sto se tice nacina koriscenja ovog mog uredjaja identican je sa P***I T-870a (autocenzura).
Probao sam i bez problema skidao BGA cipove sa grafickih kartica, chipsetove sa ploca i sl. i iste zalemljivao nazad na plocu. Sve se vrlo brzio i lako odradi pomocu ove masine. Mnogo je lakse raditi sa plocama i grafickim karticama koje su zalemljene klasicnim olovnim tinolom SnPb (60-30 ili 63-37%), jer je njegova tacka topljena 183 st. Celzijusa dok je kod bezolovnog tinola (koji je sada jedino i dozvoljen zbog RoHS preporuke EU) tacka topljenja 217 st. Doduse, postoje razne legure bezolovnog tinola ali ovaj se nekako odomacio. Obzirom da je cena originalne masine oko 1000 $ verujem da ce mnogima ovako nesto dobro doci kao zamena. Ovo je moj licni doprinos razbijanja fame o nedodirljivosti BGA tehnologije.
Prosle godine sam telefonski razgovarao sa jednim vrlo poznatim beogradskim serviserom koji mi je doslovce rekao da "... BGA cip niko na svetu ne moze da ti zameni, to moze samo fabrika..." itd. a ja mu nisam poverovao...
 
Epilog 2 :)
Memorija je radila otprilike 5 dana :) Ponovo je dobila iste simptome... :)
Hvala svima na pomoci!
 
Jel moze malo kratko objasnjenje, mislim da bih pokusao sa ovim, da vidim kako radi. Zasto "i reso i lampa"? Da li moze lampa sama nesto da uradi? I da li je lampa samo takva kakva je, ili je mozda nesto stavljano preko nje, ne vidim bas najbolje sa slika. Hvala!
 
zanimljiva ideja, svaka cast, ali je suvise nelokalizovano zagrevanje za bilo kakvu ozbiljniju primenu...
mada uz malo truda i "modovanja", moglo bi se poboljsati
 
I jos nesto, imate li ideju kako bar malo fokusirati svetlost na chip, ne znam koliko greje sa strane..
 
mnogo greje sa strane, o tome i pricam.
 
Reso i lampa iz prostog razloga - reso greje sa donje a lampa posle "preheat perioda" odozgo. Mislim da je nemoguce ili skoro nemoguce odraditi posao a da se greje samo sa jedne strane narocito ako je cip veci. Nadam se da ste uspeli da rastumacite po kom uzoru je uradjen ovaj uredjaj. Ako niste, obratite mi se na PP.
Sto se tice grejanja i sto mislite da nije dovoljno lokazlizovano, mogu vam reci da je prilicno lokalizovano. Znaci "radni sto" ima otvor koji je oko 5x5 cm i dovoljan je da zagreje svaki chipset i malo i okolo njega a tako i trrba da ne bi doslo do vitoperenja stampane ploce. Sto se tice IC lampe (za vece cipove) ili "spot" sijalice za manje cipove. Zracenje je uglavnom na dole tacno ispod same sijalice, sa strane je rasipanje malo. Ako je bas neki elektrolit bas pored samog chipseta jednostavno se zakloni malim parcetom alu-folije da ne sija lampa u njega, mada uglavnom nije potrebno.
Nastavljamo sutra...
 
svaka cast zaista. vrlo jeftina varijanta u poredjenju sa "originalom". definitivno imas jos prostora za doterivanje koje u svakom slucaju nece biti preskupo, a poboljsace efikasnost i upotrebljivost. samo napred!
 
Hvala najlepse, tek nakon sinocnjih postova sam malo pregledao po netu stvari vezane za IR Rework stanice, pohvatao sam dosta toga. Iskreno, mislio sam da je nesto specijalno, do duse, i dalje ne znam kakve lampe oni koriste, ali sto se tice grejanja odozdo, pretpostavljam da je ovo vrlo blisko, samo je reso :). Takodje, vidim da su kod nas sprave reda 500eura, pa je ovo stvarno super. Taman cu da probam na starim plocama. Naravno, moram prvo premeriti temperature i odozgo i sa donje strane cipa, ne znam koliko bude dole, kada gore sonda pokazuje recimo 200 stepeni.. Ne bih da gnjavim vise, moram probati. Hvala jos jednom!
 
Hvala svima na podrsci, pitanjima, dosadasnjim u buducim sugestijama. Ja sam pokusao da nadjem na Net-u bilo sta na temu " homemade BGA rework station" ali nisam nista pronasao, ama bas nista, tako da je ovo mozda i svetska premijera :).
Evo jos malo detalja i slici i reci:

Izgled podnozja chipseta posle skidanja pomocu ovog uredjaja (vide se ostaci tinola):
viewer.php

link:http://zaslike.com/viewer.php?file=a781q6elb3sq495lpa2o.jpg

Izgled chipseta ICH4 (Intel FW82801DB) posle odlemljivanja:
viewer.php

link:http://zaslike.com/viewer.php?file=n1rcndhvbw8jyrpvwy9g.jpg

Chipset sa sablonom i poredjanim kuglicama spreman za reballing:
viewer.php

link:http://zaslike.com/viewer.php?file=8ndr69h9miryrqun4h.jpg
(Vidi se na slici da nisu sve kuglice ubacene tj. da sito nije sasvim puno ali to je samo na onim mestima gde kuglice ni ne trebaju da budu).

Perfektno nakuglan chipset:
viewer.php

link:http://zaslike.com/viewer.php?file=mngy962ce8wiiuxeikzz.jp

Ploca i shipset spremni za lemljenja na " homemade rework station ":
viewer.php

link:http://zaslike.com/viewer.php?file=alc6v21bs9dubaua5bnh.jpg
U okolini chipseta je alu-folija ali nije tu zbog toga da zastiti bilo sta od IC lampe nego zbog da se ne bi prilikom kupljenja starog tinola pomocu lemilice i bakarne pletenice (fitilj za odlemljivanje) slucajno zakacio neki plasticni deo u okolini.

Zalemljen chipset (nazalost neispravan, ali dobar za vezbu):
viewer.php

link:http://zaslike.com/viewer.php?file=hj1a12mbqcod9dihnnz.jpg
Vazno! Sa leve strane chipset-a ispod samog lezista za bateriju je jedan elektrolit. ON UOPSTE NIJE BIO NICIM ZASTICEN NITI POKRIVEN ZA VREME KOMPLETNE OPERACIJE (I RAZLEMLJIVANJA I ZALEMLJIVANJA). Nikakvi tragovi pregrevanja se na njemu ne vide tj. nije se ni naduvao niti eksplodirao, sasvim je ceo. To je odgovor na pitanje da li je dejstvo IC lampe usmereno ili ne, tj da li dolazi do pregrevanja okolnih elemenata. Taj elektrolit je udaljen mozda oko 10 mm od chipseta!

Alat za kuglanje (BGA reballing tool set):
viewer.php

link:http://zaslike.com/viewer.php?file=fibdh0megj8ix9yl9ps.jpg

Pozdrav!
 
Poslednja izmena:
Neverovatno , moracu da probam..
 
@bossko svaka cast :)

Ja sam pre par meseci isto odole stavio reso, uvio delove ploce u alu foliju, a odgore Black decker fen za farbu kx2000k koji ima preciznu (za fen) regulaciju temperature (50-600c) i unimer sa sondom za merenje temperature.
 
Ostaje pitanje jer takvi poduhvati uspevaju i koja je kvalitet lema...
 
Pa eto ima njih dosta koji kazu da im je uspelo..
 
Nazad
Vrh Dno