Šta je novo?

Da li neko popravlja DDR2?

Učlanjen(a)
19.09.2000
Poruke
3,865
Poena
815
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 3600 + Scythe SCMG-5100
Matična ploča
Asus B550 TUF Gaming Plus
RAM
Kingston 2x16 GB DDR4 3200 CL 16
GPU
ASUS GTX 1080 ROG Strix 8 GB
Storage
Kingston SA2000 1 TB + 2x4 TB WD Red
Zvuk
Integralac
PSU
Cooler Master V750 gold
Kućište
Thermaltake Urban T31
Monitor
HP Envy 27'' 4K
Miš & tastatura
Mad Catz RAT 5 + Genius tastatura
Mobilni telefon
Samsung Note 20 Ultra SD 256/12
Pristup internetu
  1. Optički internet
Elem :)
Imam 4 shtangle DDR2 memorije po 2 GB... 3 imaju greske u memtestu, dok se cetvrta ne vidi... Da li je to 'popravljivo'? Pretpostavljam da postoji neki lep i pametan uredjaj koji moze da detektuje neispravne cipove na shtangli, da se oni zamene ispravnim, pa da recimo od 4 stapa napravimo 2 ili 3? Inace, sve 4 su iste.
Da li neko to radi, i ko?

Edit - sad sam se setio da postoji podforum 'servis'. Ako moderatori smatraju da ova tema tamo treba da se prebaci, neka to urade, posto ja sad vise ne mogu :)
 
Poslednja izmena:
neverujem a i pitanje kako ce da odleme BGA chip i zaleme ga... masina koja to radi kosta milionce sigurno...
 
rerna, rerna, rerna !!
 
Kondenzatori koji su iscureli bi i onako iscureli samo im ne bi trebalo
10 min vec 2-3 meseca ... pa si ubrzao proces - toliko o tome :D
 
Kondenzatori koji su iscureli bi i onako iscureli samo im ne bi trebalo
10 min vec 2-3 meseca ... pa si ubrzao proces - toliko o tome :D

Pa nisam bas siguran... ploca je radila sasvim OK po 3-4 sata 100% stabilno dok ne poludi... najvise je licilo na hladan lem ili napuklu stampu...
Takodje nemoguce bas da su svi kondenzatori bili losi... svi do jednog (i ti najsitniji) su il iscurili ili su se naduvali, rerna je neka novija samsung cini mi se samo sto je obicna a ne microtalasna...
 
200 stepeni je previše, svi koji su na ovom forumu pominjali da su pokušavali 200 ili više su upropastili svoje komponente. 180 stepeni je plafon, ne duže od 7 minuta. Neoklopljeni elektrolitički kondenzatori često ne mogu ni to da podnesu, ali srećom oni ubrzano nestaju sa štampanih ploča.

I ne stavljaj ništa metalno u mikrotalasnu, toliko bi trebalo da znaš i sam.
 
Lemilica na topao vazduh i stavi se da ne duva i sa njom se greje samo parcijalno, a ne ovako sve dzumle u rernu.

Plocha u mikrotalasnoj, e svashta. :wall:
 
Na kondenzatorima piše da su do 105 C.

Pise da mogu da izdrze temperature do 105c kada rade
U rerni ne rade ...
@zeljko
Kada jedan od kondenzatora (obicnih, elektrolita) se naduje
onda je to znak da je vreme za zamenu svih koji imaju iste karakteristike
na maticnoj ploci npr.Ne menjas se samo taj naduveni.
Rerna, nije bitno koja je marka ... 200 stepeni je u svakoj rerni manje vise 200 stepeni.
Rerna je naravno sredstvo za one koji ne mogu da izvedu to sa duvaljkom ili ih
mrzi da se cimaju.

200 stepeni nije previse, evo kod mene u kompu radi grafika koja je przena
na 210 stepeni oko 10 minuta i sad umesto sahovskih polja prikazuje normalnu sliku.
 
Pise da mogu da izdrze temperature do 105c kada rade
U rerni ne rade ...
@zeljko
Kada jedan od kondenzatora (obicnih, elektrolita) se naduje
onda je to znak da je vreme za zamenu svih koji imaju iste karakteristike
na maticnoj ploci npr.Ne menjas se samo taj naduveni.
Rerna, nije bitno koja je marka ... 200 stepeni je u svakoj rerni manje vise 200 stepeni.
Rerna je naravno sredstvo za one koji ne mogu da izvedu to sa duvaljkom ili ih
mrzi da se cimaju.

200 stepeni nije previse, evo kod mene u kompu radi grafika koja je przena
na 210 stepeni oko 10 minuta i sad umesto sahovskih polja prikazuje normalnu sliku.

treba zastititi patent i prodavati rernu kao uredjaj za dijagnostiku i popravku
 
Chekic ... to je alatka za patent
 
Bez čekića ne bi bilo drugih alata. ;)

BTW, ne popravlja se memorija ali, teoretski, mogao bi neko da ti ugasi neispravan čip i izmoduje SPD i tako dobiješ štap od 1920Mb umesto 2048Mb i sl.
 
Ok ljudi, izgleda da ce da radi rerna :) posto to nisam nikad radio, imam par pitanja.
- Na koliko stepeni da je przim?
- Ako je ta temp recimo 200c, da li memoriju odmah da stavim u rernu, ukljucim, ili da cekam da dostigne 200c pa onda?
- Koliko vremena da je przim?
- Da li to sto prijavljuje greske potice od toga sto je neki cip neispravan, ili od hladnog lema?
 
Ja licno kada sam se zezao sa rernom postupak je bio sledeci:

Ukljucim, stavim malo preko 200c i sacekam da rerna postigne temperaturu.
U medjuvremenu, dok se rerna greje uzmem aluminijumsku foliju (onu za kuhinju)
i zavijem grafiku u mom slucaju.
Kad rerna postigne temperaturu, zavijena grafika ide na 12 min przenja.
Kad prodje vreme, izvadis je napolje i sacekas da se ohladi.

Da li je modul neispravan zbog samog cipa ili loseg lema na BGA cipu ne moze
niko da ti kaze, zato i probas posao sa rernom.
Posto je u pitanju DDR2, a tu su BGA cipovi vrlo je moguce da je bas los lem
u pitanju.Kada se przenje zavrsi, obavezno pokusaj da izbegnes savijanje i uvijanje
tog memorijskog modula.
 
моје искуство са графичком:
угрејао на 200, убацио на 7 минута, нема више розе штрафта на монитору и ради савршено :)

елем, поскидај само све налепнице са меморије и требало би да јој буде довољно 7-10 минута на претходно загрејану рерну

поз

п.с. могуће је да је до неисправности као и да је до хладног лема

п.п.с. пу, претече ме човек :D
 
Poslednja izmena:
ја додуше нисам завијао графику, само сам је ставио на дрвене летвице да не буде баш на решетци
 
U kom polozaju ubacujete graficku, odnosno ima li neke veze u kom polozaju se ubacuje graficka?

Sent from my HTC Tattoo using Tapatalk
 
Graficki cip da gleda na gore, okrenut ka plafonu rerne :D
 
Pitanje za Tarmija - a sto si uvijao graficku u foliju? I da li mislis da treba da uvijam memoriju?
 
Poslednja izmena:
BGA cip na memoriji se "prekuglava" rucno za otprilike jedan minut (odlemljivanje cca 10 sekundi, kuglanje 20-30, ponovno lemljenje opet 10-15 sekundi), ko ima dovoljno iskustva. Kakvi crni milioni i lude masine :)
Ali ko zna da li je u pitanju lem na BGA cipu, pitanje je koliko su te memorije bile izlozene grejanju. Ipak to nije graficki procesor...
 
Ja nisam uvijao ništa, mislim da kontakt sa metalom može samo da škodi.
 
BGA cip na memoriji se "prekuglava" rucno za otprilike jedan minut (odlemljivanje cca 10 sekundi, kuglanje 20-30, ponovno lemljenje opet 10-15 sekundi), ko ima dovoljno iskustva. Kakvi crni milioni i lude masine :)
Ali ko zna da li je u pitanju lem na BGA cipu, pitanje je koliko su te memorije bile izlozene grejanju. Ipak to nije graficki procesor...

E o tome ja pricam... samo je jos problem da li taj 'neko' moze da provali koji su cipovi ispravni, i da napravimo nekog frankestajna :) posto imam 4 ista modula...
 
Tesko da to moze da se provali... Bar ja ne znam kako. Znam da na grafickim karticama imam problem kad ne radi memorija, posto se svi cipovi "pune" istovremeno celom sirinom magistrale...
 
Čini mi se da može MemTest-om ali samo mi se čini... :)
 
Znachi da rezimiram imam 7600 koja baca artefakte skinem hladnjak i sve plasticno i papirno sa nje,dok se rerna lagano greje na 200 celzijusa,umotam je u alu foliju i bacim je da se krchka cca 7-10 min.
Posle toga je izvadim sachekam da se oladi,i serviram je ladnu u pci-e slot ,i to je to????
p.s Dali postoji mogucnost gledanja u rernu da nekim sluchajem nebi izashao `beli dim ` pomocu kojeg chipovi rade????
i shta raditi u tom sluchaju????
 
код мене је тај поступак својевремено упалило са 3870, нисам је умотавао у фолију
иначе, неће изаћи бели дим из чипова сигурно, једино могу да исцуре кондензатори, али ако исцуре онда су ионако били на самрти.
 
Nazad
Vrh Dno