Šta je novo?

My Mac - Showroom

Danas sam morao da instaliram XP na Aira (zbog Accessa), kakva tuga cuti onaj uzasni startup sound na Macu :D Srecom je samo privremeno, a odusevljen sam Parallelsom, odlicno odradjeno.
 
ni ovaj najnoviji Office za Mac nema Access?
 
Danas sam imao priliku da otvorim jedan nov Macbook Air 13" i odradim instalacije Office-a 2011, iWork, iLife je bio preinstaliran, Aperture i tako nekih korisnickih programa. Utisci. Monitor sjajan. Tastatura njaaa jer nema backlight, a to mi se jako dopada. To sto je tanak pri koriscenju nista ne znaci, pri transportu takodje. Jedino ukoliko zelite da pokazete da imate supertanak laptop ima smisla. Pri transportu itd sam imao utisak da je moj MBP 13" samnom. Nisam video koliko mu traje baterija, ali osetno se brze prazni nego na MBP 13". Fali mu snage kada treba nesto da odradi. SSD taj gubitak nadoknadi jer sve momentalno radi :)

Generalno utisak je ok. Ali zaista izmedju njega i pro-a uvek bih se uhvatio za pro.
 
Samo sam preleteo preko teme vidim da je vezano za proracune... Ni kod mene ne stoji bas u Idleu ;) 4K video materijali sa kojima radim izuzetno optrerecuju i cpu i ram a i raid... Ne znam sta je tacno fora sa boincom ali vidim da ljudi greju sobe racunarima kad su optereceni istim :)

Da li si se ponovio neki Red-ovim cedom :)
 
Danas sam imao priliku da otvorim jedan nov Macbook Air 13" i odradim instalacije Office-a 2011, iWork, iLife je bio preinstaliran, Aperture i tako nekih korisnickih programa. Utisci. Monitor sjajan. Tastatura njaaa jer nema backlight, a to mi se jako dopada. To sto je tanak pri koriscenju nista ne znaci, pri transportu takodje. Jedino ukoliko zelite da pokazete da imate supertanak laptop ima smisla. Pri transportu itd sam imao utisak da je moj MBP 13" samnom. Nisam video koliko mu traje baterija, ali osetno se brze prazni nego na MBP 13". Fali mu snage kada treba nesto da odradi. SSD taj gubitak nadoknadi jer sve momentalno radi :)

Generalno utisak je ok. Ali zaista izmedju njega i pro-a uvek bih se uhvatio za pro.

Jel mozes jos malo reci o SSD ukoliko si imao prilike da istestiras. Kakav je u radu, da li se cuje i tako...
Tnx
 
Imao sam ja klasičan 2,5 inčni SSD. Naravno da se ne čuje. Najveći utisak na mene je ostavilo startovanje Word-a 2010 u Windows-u na hladno* za sekundu i po. Svaki sledeći put za manje od sekunde.

*prvi put posle uključenja računara
 
Poslednja izmena:
Pa pazi, generalno za neko "normalno" koriscenje jaci hardware od onoga sto je u air-u ti zaista ne treba. Potvrdjujem ovo za MS Word. Jako brzo startuje sve. Pricam ti onako lame, naravno da sve to moze da se istestira i da se zna u milisekundu razlika. Sve sto sam radio na njemu udobno je bilo. Pohvala takodje za display koji prikazuje dosta bolje detalje tako da je 13" postala jos komfornija za rad. Generalno ukoliko mislis da je air "spor" to je samo predrasuda zbog karakteristika na papiru. Radi munjevito brzo kao i svaki drugi. Stavise ni onaj SuperDrive se ne cuje dok sam instalirao MS Office, a kamoli SSD koji ni ne moze da se cuje jer, jelte, nema pokretne delove...
 
Ah, ja pre nego sto sam ugradio 4gb rama, trebalo mi je pola minuta prvi put da startujem word...
Sad je opalo na 15... Pa svaki sledeci put za sekund otvori...
Dakle SSD je keva...
Nego, jel moze SSD da se stavi u stari MB?
 
Ah, ja pre nego sto sam ugradio 4gb rama, trebalo mi je pola minuta prvi put da startujem word...
Sad je opalo na 15... Pa svaki sledeci put za sekund otvori...
Dakle SSD je keva...
Nego, jel moze SSD da se stavi u stari MB?

Gde god imash SATA prikljucak mozesh da stavish SSD ;)
 
Da li si se ponovio neki Red-ovim cedom :)

Pa nisam se jos ponovio ali najvise radim sa materijalima sa iste :)

Za 2011. smo isplanirali i tu prinovu definitivno ;)

Uskoro nove fotke prepravljenog radnog svinjca! :p
 
drugari, a sta je sa slikama mac minija? bas bih voleo da vidim sa kom je monitorom uklopljen, da li ljudi koji koriste minija koriste i appleovu tastaturu i mis... hajde neka neko okaci par fotki minija ako mu nije problem!
 
Moj Mac mini 2.53 GHz


30aw7b9.jpg
 
pa stavis bilo koju DDR3 na 1066mhz i to je to..za laptop mislim..Pazis da bude ova PC3-8500, DDR3 SDRAM i to je to

pa... ne bas :) imac ima memoriju na 1333. sta uzgred znaci PC3-8500? i jedno pitanje znam da je glupo... al mrzi me da guglam :) CAS latency - bolje je sto manje?

http://www.itsvet.com/proizvod/king...-so-dimm-kvr1333d3s9-2g/comp_comp_ram/71/1269

mislio sam da ovo uzmem....

btw - posto bih uzeo 2x2gb - trebao bih uparenu? da bi radio dualchanel? slabo sam informisan ovih dana o savremenim tehnologijama.... a i mac mi malo nova platforma :)
 
Poslednja izmena:
Na iMac je 1066 koliko ja znam kao i na ostalim DDR3 Macovima. Da bi radio dual chanel bitno je da obe budu 2GB a da li cesh uzeti uparene ili 2 puta po jedan odvojen modul i nije toliko bitno. Par je naravno bolji i "ne moze da omane" ali nije greda ni za ovo drugo.

Latencije su bolje da budu shto nize ali mislim da ih Mac sam shteluje na svoju neku vrednost koja zaista ne znam koliko iznosi, ali sigurno nije ispod nekog proseka za DDR3 tako da se moze reci da je i taj parametar nebitan :)
 
Ne možeš da vidiš da li radi dual channel.

Te stvari kao što su overklok, CAS latencije, gledanje dal' radi dual channel, kol'ko grafička pozajmljuje od RAM-a su na Mac-u jeres. :d

Šalu na stranu, petpostavljam da se automatski uključuje ako postoje uslovi (upareni moduli). Pogledaj po netu. Taj iMac ima 4 slota jel tako? Možda postoji pravilo kako se stavljaju moduli da bude dual channel. Mada ako već imaš 2x2GB i hoćeš da dodaš još 2x2GB u druga dva slota onda ne moraš ništa da misliš pošto su sva 4 modula ista. (po frekvenciji i kapacitetu). I trebalo bi da se uspostavi dial channel između parova modula.
 
Poslednja izmena:
Koliko se ja sjećam još je davnih dana potvrđeno da se razlike između single i dual channel-a svode na akademske (do 5%). Prema tome, čemu toliko insistiranje na tome? Jel' mašina radi kako treba? Radi? Onda uživaj u istoj i ne razmišljaj o tome...
 
Pa ne radi kako treba... zato joj i kupujem josh memorije !

imam neki jako neprijatan lag - kada procesor ne radi nista - a komp radi jako sporo. gledao sam activity monitor i tada je generalno koriscenje diska povecano (uglavnom) i ram manje vise zauzet (mda macosx retko pada ispod 200mb a nekad i 500 free, ali intenzivno koristi paging file...)

daklem - ja zakljucih da imam nedovoljno rama...
 
(moram da pitam :D) Da li kojim slučajem ti quit-uješ aplikacije uopšte kad ti ne trebaju?
 
nisam morao ni da citam nick - znao sam da si me ti pitao :D

programi koje koristim su vrlo gladni za memorijom (svaki odprilike zauzme po gigabajt po paljenju i josh toliko kad se upali par fajlova) - tako da se jako brzo popuni. 4gb i nije tako mnogo... ja cak razmisljam da li da uzmem josh 4 ili josh 8?

stos je sto mi cesto trebaju istovremeno archicad cinema maxwell photoshop ilustrator i aperture - a to je prilicni load za sistem


(btw daahhaa (ono americko ironicno da :) - naravno da quitujem apps. (mda bi bio produktivniji da ih ne gasim - zato i razmisljam o tih 8 gb.... znam da ovde ima par ljudi sa tako ljutim masinama - pa me zanima jel koriste i kako tih 12 gb?))
 
Ako ćeš da uzimaš još dva modula po 4 GB (za ukupno 12) onda ćeš morati da saznaš u koje slotove da staviš koje modula da bi radio Dual Channel, pošto će neće svi moduli biti jednake veličine, pa neće biti sve jedno kako ih staviš.

Predpostavljam da bi trebalo staviti jedan par modula u dva leva slota, a drugi par u dva destana, ili jedan par u dva gornja, a drugi u donja. Neka od ove dve opcije je pravilna za Dual Channel. Saznaj koja je.
 
mislim da je prednji zadnji podela - jer su sada jedan levo jedan desno.... no vise se pitam da li uopste da uzimam toliko...
 
Pa ne radi kako treba... zato joj i kupujem josh memorije !

imam neki jako neprijatan lag - kada procesor ne radi nista - a komp radi jako sporo. gledao sam activity monitor i tada je generalno koriscenje diska povecano (uglavnom) i ram manje vise zauzet (mda macosx retko pada ispod 200mb a nekad i 500 free, ali intenzivno koristi paging file...)

daklem - ja zakljucih da imam nedovoljno rama...

A šta ti ne radi?
 
Dajte ljudi slike, man'te se memorije! :)

anyway, ja sam dokupio jos 4GB iz razloga sto koristim VM, udonije je sa 8GB.
 
rushko - sta koristis od softvera? i ja ponekad upalim vm - i takodje stoji to sto si rekao....

castor - pa opisao sam problem u postu koji si citirao... jel si ga procitao uopste :)
 
Pročitao sam, ali mi nije jasno šta ti ne radi... Koliko dugo ti radi mašina?

Meni se u principu osjeti usporenje poslije nekih 50-60 dana uptime-a. U navjećem broju slučajeva, to riješim prostim logout/login-om, a poslije toliko vremena u dobrom dijelu slučajeva, jednostavno zagasim mašinu da izbacim prašinu sa kompresorom...

Ovo logout/login mi očisti swap, kao i sve one repove koji su ostali po memoriji i praktično dobijem "čistu" mašinu, kao poslije samog paljenja.
 
Nazad
Vrh Dno