Šta je novo?

Problem sa RAID-om na IBM serveru x3550

D_Radenkovic

Slavan
Učlanjen(a)
25.12.2005
Poruke
30
Poena
304
U firmi imamo dva identična IBM-ova servera, sledećih konfiguracija

x3550 Intel D C Xeon 5050 3.0GHz/667MHz, 2x2MB L2, 2x512MB ChK, O/Bay 3.5in SAS, SR 8k-I, DVD Combo, 670W p/s
2 GB PC2-5300 667 MHz ECC Chipkill DDR2 FBDIMM
2 HDD-a, 146GB Hot-Swap 3.5" 10K RPM Ultra320 SAS HDD
x3550 redundant power supply 670W

Na jednom serveru smo podesili RAID 1 i instalirali Windows Server 2003 SP2 i SQL server 2005.
Jedan disk smo izvadili iz servera jedan (Disk1) i prebacili u drugi server, a na njegovo mesto stavili prazan disk (server je bio ugašen dok je rađeno prebacivanje).
I server:
Prilikom podizanja sistema, oba diska označio kao Critical, i krenuo da radi
Mirroring sa Disk0 (na njemu je bio instaliran OS) na Disk1. Žuta lampica je
krenula ravnomerno da trepti.

Da li će se izgubiti oznaka Critical kada se Mirroring završi (intervenciju smo
uradili danas i Mirroring je trajao još uvek kada sam krenuo sa posla kući).

II server:
Na mesto 0 je ubačen disk sa mesta 1, iz prvog servera.
Na mesto 1, u drugom serveru, je ubačen prazan disk.
Prilikom podizanja sistema, oba diska su označena kao Critical, Windows 2003 se
podigao, ali nije hteo da krene da radi Mirroring na praznom disku (nije se upalila
žuta lampica). U čemu može da bude problem.
 
I - treba da prestane critical state kad se zavrsi init praznog diska.
II - mozda moras rucno da mu podesis da iskoristi taj disk. Moguce je da nisu oba kontrolera podesena da automatski koriste prazne diskove za hot-spare (tj. drugi nije), a mozda je i prazan disk u drugom serveru bio u nekom serveru i ima zapis na njemu koji kontroler cita kao "ne diraj me" ;)
 
Ako je počeo da rekreira mirror raid grupu (da upisuje podatke na novi disk), onda će ti sve biti OK čim završi (kao što ti je već alfaunits rekao).

Što se tiče drugog servera: da li je na njemu bio kreiran mirror pre nego što ste zamenili diskove?

Ako je bio kreiran mirror, pogledaj da li postoji opcija da ručno pustiš rebuild sa 0 na 1 disk. Ako ne postoji, obriši taj mirror i kreiraj ga ponovo i pri kreiranju sigurno postoji opcija da sačuva podatke na prvom disku (i da ih prekopira na drugi).

edit: Moguće je da je prvi server detektovao da mu je novi disk prazan i automatski krenuo da radi rebuild (scenario gde je disk otkazao i ubačen je umesto njega novi disk). Na drugom serveru je umesto jednog diska koji je bio u RAID grupi ubačen drugi disk na kome postoje particije i file system i zbog toga nije krenuo da radi automatski rebuild. (moja pretpostavka, ne kažem da tako radi taj kontroler)

Inače rebuild mirrora od dva diska se uvek radi sa ispravnog diska koji je ostao u RAID grupi na novi disk koji je ubačen u server.
Znači da je krenuo da radi rebuild logično bi bilo da radi sa drugog diska (koji je u tvom slučaju prazan) na prvi - pošto mu je drugi disk validan član raid grupe i što se kontrolera tiče na njemu su validni podaci.
 
Poslednja izmena:
Drugi disk na severu 1 se uspešno rebulidovao.
Sada su oba diska na RAID-u OK.

Potreban mi je savet, na koji način da uzmemo disk1 sa Servera 1 i da ga prebacimo u Server2 i da u tom serveru2 ubacimo još jedan disk, i da izvršimo Rebuild na njega.
U Serveru 1 bi opet ubacili disk na koji bi izvršili rebuild.
 
Pa napisao sam ti već... U tom drugom serveru već imaš sistem na prvom disku. Pusti ServeRAID i kreiraj mirror, samo nađi opciju da sačuva podatke sa prvog diska. Nemam sada gde da pustim ServeRAID da probam, ali prilično sam siguran da može.

Ako je mirror već kreiran, obriši taj mirror i kreiraj novi.

Ako nemaš ServeRAID kontroler onda sve ovo pokušaš iz BIOSa integrisanog kontrolera.
 
Jesi uradio nešto?

Probao sam na 3650 M2 ali sa LSI kontrolerom i njegovim BIOSom - kada selektuješ prvi disk za mirror ponudi ti da sačuvaš podatke - evo upravo radi sinhronizaciju na jednom serveru. ServeRAID ne mogu da nađem uopšte za njega, ali trebalo bi da može u svakom slučaju.
 
Uradili smo posao.
U Server RAID manageru 9.2 smo uradili sledeće:

0. Update-ovali smo BIOS i Firmware na oba RAID kontrolera (u oba servera)
1. Kreirali smo RAID 1 na drugom serveru (ranije je bio kreiran RAID0)
2. Zatim smo oba diska podesili u Initialise stanje (u drugom serveru)
3. Pa smo zatim Disk0 proglasili kao neispravan (Defunct opcija).
4. Ugasili smo oba servera
5. Uzeli smo DISK1 iz prvog servera i ubacili ga u Slot 1 na drugom serveru
6. Uzeli smo DISK1 iz drugog servera i ubacili ga u Slot1 na prvom serveru (znači zamenili smo diskove 1 u serverima)
7. Upalili smo oba servera i krenuo je Rebuild na oba (na prvom sa DISK0 na DISK1, a na drugom sa DISK1 na DISK0)
 
To je ustvari najbolje rešenje (defunct iz ServeRAIDa), na koje sam ja zaboravio. :)
 
Jesi uradio nešto?

Probao sam na 3650 M2 ali sa LSI kontrolerom i njegovim BIOSom - kada selektuješ prvi disk za mirror ponudi ti da sačuvaš podatke - evo upravo radi sinhronizaciju na jednom serveru. ServeRAID ne mogu da nađem uopšte za njega, ali trebalo bi da može u svakom slučaju.

Izgleda da nema bootavilnog serveraida za 3550m2/3650m2 tj za njihovu generaciju rejd kontrolera - ili bar ja ne uspevam da ga nadjem.
Za OS ima aplikacija, nekad se zvala ljudski server raid manager, sad je LSi Megga raid manager (ali MEGA :) )

U svakom slucaju m2 i m3 serija (tj serveri koji da kazemo "rade sa ddr3" a nisu enterprise klasa) su bas problematicni zbog uefija. Mislim za sve ima workaround, ali smori se covek zbog problema sa storidz adapterima, raidom...no verovatno ce uskoro i to biti ispeglano.
 
Izgleda da nema bootavilnog serveraida za 3550m2/3650m2 tj za njihovu generaciju rejd kontrolera - ili bar ja ne uspevam da ga nadjem.

I ja sam tražio, ali izgleda da nema. Inače ovo je prvi put da vidim da da uz IBM servere nisu stigli ServeGuide i ServeRAID CD-ovi.
 
Nema toga od kada se preslo na LSI kontrolere. Treba da vidite na sta lici update firmwera/biosa na tim novim serverima.
 
Nazad
Vrh Dno