Šta je novo?

Chieftec BlackBox CEB-35S eSATA problem?

Condor

Slavan
Učlanjen(a)
05.05.2009
Poruke
1,194
Poena
245
Juce sam kupio hard disk od 2 TB (Samsung F3 HD203WI), koji sam namijenio sa backup podataka. Povezujem ga na racunar u eksternoj eSATA/USB2.0 kutiji (Chieftec BlackBox CEB-35S) koju imam jos od ranije...

Kada ga povezem preko eSATA prikljucka, Windows (XP SP3) ga uopste ne prepoznaje, dok preko USB2.0 najnormalnije radi (bar je ostao kuci da se formatira preko noci i za sada nije bilo nikakvih problema)!?

S obzirom da sam u istoj kutiji na isti nacin povezivao SATA hard od 80 GB, koga je racunar prepoznavao, ali nije mogao niti da ga formatira kako treba niti da iskopira podatke na njega, sumnjam na predugacak eSATA kabl!
Naime, kutiju na racunar vezem preko eSATA bracket-a i eSATA kabla koji su dosli sa njom u pakovanju. eSATA kabl je bas dug, mada opet kraci od 1m koliko je dozvoljeno eSATA standardom (mada, kada se uracuna i duzina SATA kabla internog bracket-a, moguce je da je veza malo duza, ali ne bih rekao da bi Chiftec stavio tu kombinaciju bracket+kabl u pakovanje, a da to moze predstavljati problem, zar ne!?).

Bilo kakav savjet dobrodosao, pogotovo iskustva korisnika iste ove kutije koji je povezuju preko eSATA?
Za sada mi pada na pamet jedino da pokusam sa kracim eSATA kablom (moram danas negdje kupiti), da li bi ovo pomoglo?
 
Prvo pitanje je da li ti rack podržava HD od 2TB, drugo proveri u Control Panel -- Administrative tools -- Computer Management -- Storage -- Disk Management, da li se pojavljuje HD (verovatno kao neaktivan). Inače, bas XP ne prepoznaje HD vezane preko eSATA (bar meni nije, pa sam stalno išao na Device Manager pa Scan for Hardware Changes i onda se regularno pojavljivao u My Computer), dok, recimo, win7 bez problema prepoznaje HD odmah po uključivanju (verovatno zbog driver-a).

Nadam se da sam bio od pomoci

poz
 
Htedoh isto da kazem sto i ran.

To ima veze sa ahci. Ako je ukljucen onda ce da prepozna bez problema. Ako nije , onda mora preko device manager pa na scan for h.c.
 
Ljudi, hvala na interesovanju!

Prvo pitanje je da li ti rack podržava HD od 2TB...

Zvanicno za ovu kutiju nigdje ne pise podatak do koliko podrzava diskove, medjutim, kutija je prilicno vremesna (2-3 godine je vec u prodaji), i ubijedjen sam da zvanicno ne podrzava nista preko 1 TB.
Nezvanicno, pouzdano znam da ima par ljudi ovdje na forumu koji u njoj tjeraju 1.5 TB diskove, a jedan decko je imao i 2 TB u ovoj kutiji i radilo mu je bez problema (bas sam nedavno citao tu temu ovdje na bench-u, potrazicu je opet).
Takodje, i meni sad radi na USB, tako da mislim da definitvno kutija moze da izgura 2 TB.

...drugo proveri u Control Panel -- Administrative tools -- Computer Management -- Storage -- Disk Management, da li se pojavljuje HD (verovatno kao neaktivan). Inače, bas XP ne prepoznaje HD vezane preko eSATA (bar meni nije, pa sam stalno išao na Device Manager pa Scan for Hardware Changes i onda se regularno pojavljivao u My Computer), dok, recimo, win7 bez problema prepoznaje HD odmah po uključivanju (verovatno zbog driver-a).

Nadam se da sam bio od pomoci

poz

Da, da, znam za to... Zaboravih napisati u prvom postu, ali dakle, uopste ga nema u Disk Management-u. Takodje sam pokusavao i sa skeniranjem novog hardvera, uopste ga ne prepoznaje.
80-ku disk je pronalazio automatski (vjerovatno zato jer imam instaliran Intel Rapid Storage Technology driver, zbog RAID-a), ali i sa tim malim diskom nije radilo kako treba - nemogucnost formata, kopiranje na disk puca (totalno random) - znaci, uopste ne moze da radi disk u kutiji preko eSATA.
E sad, svojevremeno je u ovoj istoj kutiji radila 500-ka (WD Green), na eSATA, ali na drugom racunaru (konkretno laptopu) i sa kracim eSATA kablom (kog sad vise nemam, danas cu kupiti drugi). Dakle, ne bi trebalo da je do kutije i kapaciteta diska!

Hvala na trudu.

To ima veze sa ahci. Ako je ukljucen onda ce da prepozna bez problema. Ako nije , onda mora preko device manager pa na scan for h.c.

Da, zanimao sam se svojevremeno i sa tom tematikom (AHCI, NCQ, hot swap, prebacivanje IDE -> AHCI iz OS-a i sl.), i upucen sam u te cake oko prepoznavanja, hot-swapa i sl. i bas sam kontao da je problem mozda bas u drajveru.
Naime, kao sto iznad napisah, trenutno imam instaliran Intel Rapid Storage Technology drajver (mislim da je verzija 9.6.0.1014 ili 9.6.0.1021), jer imam trenutno dva diska u RAID-u 0 - da li je moguce da taj drajver nesto brlja?

Svakako cu za pocetak promijeniti eSATA kabl (sa nekim kracim), ako ne upali, onda cu probati kutiju na drugom racunaru sa XP-om, bez onog drajvera za RAID, pa cu vidjeti sta ce se dalje desavati. Ako nista ne skontam, onda pojma nemam sta dalje...
 
Nezvanicno, pouzdano znam da ima par ljudi ovdje na forumu koji u njoj tjeraju 1.5 TB diskove, a jedan decko je imao i 2 TB u ovoj kutiji i radilo mu je bez problema (bas sam nedavno citao tu temu ovdje na bench-u, potrazicu je opet).

Taj sam :)

Preko usb-a radi bez problema. Prikopcan mi je direktno na sata konektor na ploci preko sata / esata kabla:

CB-SATA-ESATA-40.jpg


S tim sto je kabal kraci od ovoga na slici , ako ti sta znaci.

ps. i kada ukljucujem / iskljucujem moram preko device manager jer mi nije ukljucen ahci (kada je ukljucen ne mogu da vidim temperature hardova, a imam ih dosta....)
 

Haha, svijet je mali! ;)

Preko usb-a radi bez problema. Prikopcan mi je direktno na sata konektor na ploci preko sata / esata kabla...

Izvini, ne znam da li sam te bas upratio... Ako sam dobro shvatio, radio ti je preko USB-a, a sad isto tako sasvim normalno radi i kad je povezan preko SATA/eSATA kabla?
Nisam uopste znao da postoji SATA/eSATA kabl (iz jednog dijela :D )!

Inace, nije mi to problem to za odjavljivanje/prijavljivanje iz Device Manager-a, samo da ga natjeram da radi. Danas ne stigoh uzeti kraci eSATA kabl, pa da isprobam, tako da ostaje za iza vikenda da to sredim.
 
Da, ja sam ga jedno vrijeme koristio preko usb-a.

Smorilo me posto je sporo do bola pa prebacim na sata kabal. E sad se ne sjecam tacno, ali mislim da sam imao i ja slicnih problema, kada sam 1.5TB Samsung povezivao preko duzih kablova. I to je bila sledeca kombinacija.

Na satu sa ploce je bio ukljucne sata kabal pa onda na esata bracket. I onda preko kabla esata na esata na rack-u bilo prikljuceno. (slicno kao kod tebe ali 1 dug kabal..) Mislim da nije htjelo da radi. Ali sve mi nesto u magli, ne mogu da se sjetim.

Ali koliko vidim ovaj rack prima sve i svasta i ne zali se :)
 
Htedoh isto da kazem sto i ran.

To ima veze sa ahci. Ako je ukljucen onda ce da prepozna bez problema. Ako nije , onda mora preko device manager pa na scan for h.c.

E, pa kolega, svaka ti je zlatna :D

Definitivno je do AHCI. Dakle na desktopu, isključen AHCI, WinXP -- mora scan for HC. Desktop, na poslu, uključen AHCI, WinXP -- prepoznaje bez problema; Laptop, uključen AHCI, Win7 x64 -- prepoznaje bez problema itd.

Trebalo bi da je to to.

poz
 
Da bi eliminisao AHCI kao problem, probaj da restartuješ računar dok je rack priključen preko eSATA kabla pa vidi da li sistem detektuje disk prilikom butovanja.
 
Jos ranije sam pokusavao sa restartom racunara dok je rack prikljucen i Win ga nije prepoznao ni nakon toga, medjutim, nisam pratio sta se tacno desava prilikom butovanja - provjericu kad budem kuci.

Na satu sa ploce je bio ukljucne sata kabal pa onda na esata bracket. I onda preko kabla esata na esata na rack-u bilo prikljuceno. (slicno kao kod tebe ali 1 dug kabal..) Mislim da nije htjelo da radi. Ali sve mi nesto u magli, ne mogu da se sjetim.

Aha, sad mi je jasno... SATA/eSATA bracket + eSATA/eSATA kabl kod mene je oko 1.5m ukupne duzine, i mislim da je to glavni uzrok problema. Cim nadjem u NS-u kraci kabl, isprobacu sta ce se onda desavati.
 
A koji SATA port na ploci koristis, zuti ili ljubicasti? Ako koristis ljubicasti (ako ne koristis, probaj njega), instaliraj Gigabyte RAID driver. Kod mene se chief cudno ponasao dok nisam instalirao drajvere (iako ne koristim nikakav RAID). Takodje proveir BIOS podesavanja za Gigabyte kontroler (AHCI ti treba da bi imao "safely remove hardware")
 
Hvala na savjetima, cisco.
Medjutim, ne koristim vise plocu iz svog potpisa (od silnih obaveza u zadnje vrijeme totalno sam zaboravio promijeniti).
Trenutno imam GA-EP45-UD3LR (rev. 1.0), i na njoj naravno nemam tih Gigabyte-ovih SATA portova.

Inace, za vikend nisam bio kuci, tako da nisam stigao nista rijesiti, danas odoh da potrazim (i ako nadjem - kupim) kraci eSATA kabl, pa cu napisati sta sam napravio.

Jos jednom, hvala na trudu, cisco.
 
Evo samo da napisem kako stvari stoje nakon testiranja...
Odnijeo sam disk do drugara, da isprobam na njegovom racunaru (neka starija AMD masina, takodje sa dodatnim eSATA bracket-om koji je dobio uz LC-Power eksternu kutiju), ispostavilo se sledece:

- Disk sa mojim eSATA kablom ni kod njega ne radi (doduse, kod njega racunar prepozna disk, za razliku od mog, medjutim, disk se neprestano konektuje i diskonektuje);
- Disk sa njegovim eSATA kablom (koji je takodje dobio uz svoj LC-Power rack) na njegovom racunaru radi (uraaa :D), iako je njegov kabl duzi od mog - znaci, duzina nije problem, vec izgleda kvalitet kabla;
- Disk sa njegovim eSATA kablom na mom racunaru opet ne radi (takodje ga uopste ne propoznaje XP);

Zakljucak je sledeci:
- Moj eSATA kabl (koji sam inace dobio uz Chieftec kutiju) definitivno nije dobar;
- Druga stvar koja pravi problem je moj eSATA bracket ili moj OS/maticna ploca/SATA kontroler na ploci;

Trazio sam da kupim drugi eSATA bracket (na slici), ali izgleda da je to nemoguce naci kod nas!? Sad smisljam sta mi je dalje raditi...?

P.S.
Disk mi pravi problem i kad je povezan na USB, opet sa kablom koji sam dobio sa Chieftec kutijom (problem se ogleda u slucajnom pucanju kopiranja podataka sa ili na disk). Kada sam promijenio USB kabl (uzeo od neke kineske kutije), disk za sada radi uredno...
Prosto ne mogu da vjerujem da je Chieftec u ovom kompletu uvalio skart kablove, i USB i eSATA - zato sumnjam da mi je i eSATA bracket iz tog kompleta falerican! :(
 

Prilozi

  • SATA_to_eSATA.jpg
    SATA_to_eSATA.jpg
    7.9 KB · Pregleda: 90
Ocigledno neka zajebana kombinacija :D

A sta mislis da uzmes sata / esata kabal i probas tako , direkt na svoju plocu ?
 
E, palo mi je na pamet to, cak sam i nasao jedan takav kabl u jednoj radnji... Cim izadjem sa posla, odoh ga kupiti, pa cu isprobati (da bar otklonim dilemu je li do ploce, tj. njenog SATA kontrolera ili je problem u kablu).
Hvala za savjet. ;)
 
Kupio sam eSATA/SATA kabl sinoc i testiranjem zakljucio u cemu je problem...
Naime, ploca ima 6 SATA portova i 5 ih je vec bilo popunjeno (na 6. je bio eSATA bracket). Cim iskopcam jedan uredjaj (hard disk) sa nekog od 5 zauzetih portova, eksterni disk na svom SATA portu proradi (nebitno da li je povezan preko pomenutog eSATA/SATA kabla ili postojeceg eSATA bracket-a u kombinaciji sa drugarovim eSATA/eSATA kablom)?!?
Na kraju sam raznim kombinacijama i isprobavanjem uspjeo pronaci varijantu koja radi i sa svih 6 popunjenih SATA portova:
SATA Port0 - SSD (sistem),
SATA Port1 - opticki drajv,
SATA Port2 - eksterni hard disk
SATA Port3 - hard disk (WD Green 500GB)
SATA Port4 - RAID0 hard disk 1 (WD Blue 500GB)
SATA Port5 - RAID0 hard disk 2 (WD Blue 500GB)

Pojam nemam zasto se ovo desava!? Ocigledno neka nekompatibilnost, tj. neki problem sa plocom (SATA kontrolerom) ili pak BIOS-om, ko zna...!?

P.S.
Takodje se pokazalo da eSATA kabl koji sam dobio sa Chieftec-ovom kutijom nije dobar, jer nije htjeo da radi ni sinoc kod mene (kada sam eksternjaka konacno povezao na pravi SATA port) ni preksinoc kod drugara kada smo testirali na njegovom racunaru. I USB kabl koji je dosao uz Chieftec-ovu kutiju takodje ne radi, isprobano opet na dva racunara! Oba kabla su prakticno nova (eSATA prvi put otpakovan, USB upotrijebljen par puta nekada kada je tek kupljena eksterna kutija). Za ne povjerovati... Hajde bar se ispostavilo da je eSATA bracket dobar, pa ne moram njega vijati po radnjama racunarske opreme.
Koliki baksuz moram biti da bi mi se desio ovakav splet slucajnih okolnosti, da ne mogu uspjesno da prikljucim jedan obicni eksterni disk sa dva prikljucka i jednim prekidacem!? Bem ti hardver svakakav, kad je sve socijalna varijanta... :(

Hvala svima na pomoci!
Pozdrav!
 
Ja sam imao sličan problem sa SATA portovima na mojoj ploči. Čim priključim šesti HDD sve počne da se raspada, pojavljuju se greške u čitanju i sistem koči svaki čas.
Izgleda da je u pitanju neko preopterećenje kontrolera...
Na kraju sam kupio posebni PCI Express SATA kontroler i na njega priključio šesti HDD.
 
I ja sam kontao da uzmem taj PCIe ili PCI SATA kontroler (ima ih i sa eksternim eSATA prikljuckom), ali nisu bas jeftini (s obzirom da sam ovdje u NS-u nalazio samo sa jednim ili dva SATA porta).
A sto se tice ovih nasih ploca sa 6 portova, prosto ne mogu da vjerujem da Asus i Gigabyte ne mogu (ili nece) da naprave da radi kao sto je predvidjeno da radi (izgleda da je bitno da im je samo marketing na nivou). Pa nije to valjda neki bauk, koliko komplikovan moze biti potpuno funkcionalan kontroler za sest hardova (ili se do te mjere stedi, pa ga zeznu)? Da li treba da se uzme ploca od 150e ili vise eura, pa da bi radila kako treba!?! :( Tuzno!

P.S. Inace, u cijelom Novom Sadu tesko sam nasao novi eSATA kabl, a obisao sam oko 10-ak radnji i samo u jednoj... :( Za ne povjerovati! Ako mi je za utjehu, sa njim za sada disk radi uredno. :)
 
Poslednja izmena:
Evo da zakljucim temu sa par slicica, u attachment-u HD Tach RW read i write testovi za pomenuti disk u kutiji - full, long, quick - respektivno!
Ocekivani rezultati, cini mi se, u poredjenju sa onim koji se mogu naci na netu, jedino je Burst Speed mali, vjerovatno zato sto disk u ovoj kutiji radi kao SATA prve generacije, bar koliko sam ja ukontao da je to "problem" na ovim Chieftec-ovim kutijama, cini mi se da su ljudi bas ovdje na forumu pisali o tome (ne znam da li kutija po samoj specifikaciji podrzava SATA II ili je bas SATA I, ali nije toliko ni bitno).
 

Prilozi

  • full.png
    full.png
    39.9 KB · Pregleda: 45
  • long.png
    long.png
    45.4 KB · Pregleda: 39
  • quick.png
    quick.png
    40 KB · Pregleda: 43
Ma dobro je :).

Najvaznije da si ga na kraju uspjeo osposobiti. Sva sreca ja nisam imao takve probleme.

Inace ja sam esata port, koji mi je na svim plocama bio nekako problematican kod sebe iskoristio za dvd/rw a sve ostalo na sata direkt.
 
Bas tako, bitno je da radi! ;)
I ja sam htjeo na kraju spojiti sa tim kablom SATA/eSATA (koji si predlozio u postu ranije), ali kad je ovo proradilo necu vise nista da diram. :D
 
Da dodam i moja zapažanja.
Imam ovaj enclosure od kraja 2010. U njemu je radio WD green 1,5TB, bez problema, i na XP i na WIN7, a glavna funkcija mu je bila da bude zakačen na WD HDTV Live (preko USB) sa kojim je super radio. WD HDTV Live je preko kabla bio zakačen na ruter, tako da je HDD u stvari bio network drive (Lap je zakačen na WiFi, HDTV Live je upaljen i kablom zakačen na ruter, i onda Lap vidi HDD bez potrebe da ga spajam kablom) .
Sve je to lepo radilo do pre neki dan, kada sam oborio enclosure sa police...HDD je umro, trenutno čekam info da li će moći da povrate podatke.
Kupio sam novi WD green, ali sada od 4TB (kupih 2, čisto da se nađe, jedan za enclosure, jedan za desktop, pa ću sada ručno da bekapujem podatke).
Kada sam ga ubacio u enclosure i pokušao da ga mountujem, disk management je video samo 2TB. Zato sam prekinuo tu radnju i ubacio HDD u desctop računar (u kojem drugi već radi bez problema). Disk management je lepo video 4TB pa ga tako dodah kao simple drive i formatirah. Nakon toga sam vratio HDD u enclosure i preko USB zakačio na komp...svih 4TB se vidi. Tako da, zaključak je:

This enclosure can work with 4TB HDD

Sledeći zadatak mi je bio da ga nakačim na eSATA. I kao prethodno u ovoj temi, HDD se nije video. Ali nakon scan for hardware changes, HDD je tu. iskopirao sam neki film na njega, TotalCommander je pokazao brzinu od oko 85000kbytes/s.

Možda ću se pomučiti da ga podesim da ga automatski prepozna, ali i ovako je OK
 
Da li neko od vas ima prodati elektroniku za CHIEFTEC CEB-35S Black Box SATA?

IMG_1088[1].jpg
 
Nazad
Vrh Dno