Šta je novo?

Orion WiFi

Ja sam se prijavio polovinom decembra 2010. Krajem godine sam ih zvao da pitam da li će mi (zbog praznika) biti uveden net do kraja godine, ali su rekli da ne znaju jer "imaju veliki broj zahteva". Valjda do sada pretpostavljate da još nemam net?

Zvao sam ih od tada i pisao mailove nekoliko puta, a svaki put dobio isti odgovor: "zbog velikog broja zahteva ne postižu sve".

Jako neozbiljno od nekoga ko sebe predstavlja velikim provajderom. Ako žele da budu veliki, onda treba da uposle još ljudi, otvore još poslovnica (juče im je red u Kralja Petra bio ispred radnje jedno petnaestak metara dug, skoro do Uzun Mirkove), a ne da se ci***nišu ovako.

A onda, probe radi, poslah još par mailova drugim WIFI provajderima u BGu... neverovatno, ali još mi NIKO nije odgovorio.

A posle će da kukaju kako je u Srbiji teško da se radi. Ja ih prosto molim da mi uzmu pare, a oni neće. Aaaaa!
 
To ti je tako tipično "po naški"... Pošaljem preprošle godine zahtev za proveru tehn.mogućnosti jednom Wireless provajderu iz Pančeva koji pokriva i Beograd, i javiše mi se telefonom uz obećanje da će izaći na teren tehničari do kraja nedelje. Znaš kad su se javili??? Posle mesec i po dana...
 
Poslednji odgovor koji sam dobio od njih (juče) je da za njih WIFI radi firma Optikom, kao podizvođač, kao i da su vrlo neažurni i da imaju puno sličnih situacija... a ja šta da radim? Pa... da čekam???
 
Proslo je vise od mesec ipo dana od kada sam se prijavio za uslugu i niko me nije kontaktirao. Bio sam do njihovog prodajnog mesta i rekli su mi da sam prijavljen za uslugu i da ce me uskoro neko kontaktirati. Ne znam sta da radim, ovo je krajnje neprofesionalno!
 
Da oživim temu sa nekim konkretnim informacijama. Cene i slično imate na sajtu a ja ću postaviti ono što mogu.

Inače, u fazi sam nekog pokušaja prelaska sa provajdera na provajdera pa sam od ljubazne gospođe iz Oriona (da ne imenujem) dobio test nalog da vidim kako njihov net radi. Naime, test nalog je brzine 1024/512 kbps.

Idem redom. IP adresa je statička, nije se promenila već ceo dan a rekonektovao sam se dobar broj puta. Sad, da li je to prava statička ili dinamička privatna iza NAT-a, ne bi' znao... ali pošto mi je rečeno da se ide Optikomovim stopama a od njih samih znam da su im adrese bile dinamičke privatne iza NAT-a. U svakom slučaju, adresa se nije promenila i torenti rade (slika dole). Na sajtu Oriona uz cenu stoji i aktivacija, aktivacija je u stvari kupovina opreme. Ako imaš svoju opremu, aktivaciju ne plaćaš. Bazne stanice mahom označavaju tipa 'Orion pa neki prefiks/sufiks', pa 'mw i opet prefiks/sufiks' i 'Optikom prefiks/sufiks', kao i 'Opt prefiks/sufiks'. Kontate valjda. Ja sam pokušao da se nakačim na ove 'mw', nisam uspeo (rade na 5Ghz, ali nisam uspeo, moguće da im je to neki link), kao i na jednu 'Orion', i tu nisam uspeo, ali mislim da je to zbog slabog signala. Sada sam na baznoj 'OptBmpS3', bazna stanica verovatno negde u Zemunu jer gađam preko Dunava. Signal je na -65dB a od opreme koristim Bullet 5 i Voltplusovu 26dB antenu.

Dalje, konekcija je PPPoE kao i kod većine WiFi provajdera. Ako imate svoju opremu i ako mislite tj. vidite neku Orionovu baznu stanicu onda nije potrebno da do vas dolaze njihovi ljudi jer se sami možete nakačiti na baznu a od operatera dobiti potrebne podatke (PPPoE user/pass). Naravno, sa njim se dogovorite i oko plaćanja itd.

I ono najvažnije što svi vole da vide, speedtest/pingtest/traceroute/myspeed... Testovi u principu. Loša stvar, ako možemo reći loša je to što tek sad testiram net. Zašto? Pa zato što ima najmanje korisnika pa neki rezultati se mogu činiti i bolji nego što jesu. U svakom slučaju, ide jedna serija screenshot-ova i rezultata.

Torrent; privatni tracker


Traceroute; ka www.google.com


myspeed.visualware.com; da kažemo neka 'napredna' verzija speedtest-a. server je u budimpešti (najbliži nama).


YT playback; mahom je buffer išao malo ispred linije za vreme (ili kako već), ponekad secne klip, ali brzo se vrati na normalu.


pingtest; VAŽNA NAPOMENA! kad sam tokom dana testirao, packet loss se kretao od 1% do 4-5%, a sada je na 0%. postaviću 3 pingtest-a koji su napravljeni u razmaku od 2 minuta.

prvi:


drugi:


treći:



speedtest; 3 testa jedan za drugim.
1193327577.png


1193328946.png


1193330268.png



To mu mahom dođe to. Ako sam nešto zaboravio, dopuniću. Ako neko ima neko pitanje, odgovoriću ako znam odgovor na njega. Takođe bi' napomenuo da se kačim na baznu stanicu koja je minimum 6-7 km od mene (vazdušnom linijom naravno).

Za sada, pozivitan utisak. Brine me jedino gubitak paketa tokom dana koji sam primetio. Ja igram Fifu online, brat CoD4, keva Skype... pa nam taj gubitak paketa ne bi nikako dobro došao. Plus, planiram uzeti 4/768 paket pa moram voditi i računa o samom protoku koji dobijam. Sad je na 36 mbps (realno nekih 9-10 mbps mogu izvući u trenutnoj situaciji sa ovom opremom).

Obrni-okreni, sutra tokom dana ću verovatno još par puta da 'pingtestujem' i vidim kako mreža radi.

Uzdravlje
 
Poslednja izmena:
update

Speedtest i pingtest rezultati danas oko pola 4. Gubitak paketa mi prilično smeta i teško da ću preko toga moći da pređem. Bolje da ispeglaju mrežu još malo pa ću onda videti šta dalje. Naravno, ovo znači da ta bazna na koju sam se kačio (OptBmpS3, signal danas u pola 4 -66dB) i nije najbolje konfigurisana (previše korisnika, premali link, nešto treće) ili čak sam link od njih do mene ne valja (u što veoma teško mogu da poverujem jer sam ujedno probao i provajderovu baznu u Zemunu, signal sličan -70dB i sve radi ok, bez gubitka paketa). Sa druge strane, druge bazne stanice mogu biti manje opterećene, da imaju bolji link... itd. Ujedno, nisam našao bazne stanice ovde na levoj strani Dunava. Obrnuo sam sve 360 i hvatao sam mw-zelenivenac, orion-politika, mw privatne linkove, orion-cdma... itd. U svakom slučaju, postavio sam to što sam mogao, za neki pravi zaključak je potrebno makar još par ljudi da se javi sa sličnim testovima kao i ja.

pingtest;
5229480.png


5229483.png


5229486.png


speedtest;
5229488.png


5229489.png


5229491.png
 
Da da, 2% je visok loss... Mada, ne znam ni jednog WiFi provajdera koji je to uspešno rešio.
 
Za torrentovanje ce da ti posluzi, eventualno yt i surf (sa lagom). Ali za gaming ili skype - pa mislim da neces biti zadovoljan. Probaj pa nam javi kako radi.
 
1. Kakvih 36mb pominjes?:)
Sad je na 36 mbps (realno nekih 9-10 mbps mogu izvući u trenutnoj situaciji sa ovom opremom).

Ja sam koristio Nitelov wireless dok sam ziveo u Nisu (to je bilo jos davne ~2003/2004), i igre nisu lose radile. Jedino kad je kisa - idi spavaj ja :)
 
Da da, 2% je visok loss... Mada, ne znam ni jednog WiFi provajdera koji je to uspešno rešio.

Sad ovaj provajder na kojem sam je to 'rešio'. Da se tako izrazim, ali radi veoma promenljivo. Čas net radi ok, čas zeza... ALI, veliko ALI, to kad zeza je zato što ima nedovoljno veliki link prema levoj strani Dunava. U drugim krajevima grada je ok. Znam jer se ljudi iz drugih krajeva grada javljaju kako net radi ok, plus sam se kačio na bazne stanice na Zvezdari, Zemunu i tu radi ok. Ali mi je signal slabiji, te i protok, pa ne izvlačim 4/2 mbps kolika mi je brzina. Kad radi, radi za sve pare (pingtest slika ispod). Zato, gledao sam da pređem na Orion WiFi, ali kod njih nije ništa bolje (možda je čak i lošije).



Za torrentovanje ce da ti posluzi, eventualno yt i surf (sa lagom). Ali za gaming ili skype - pa mislim da neces biti zadovoljan. Probaj pa nam javi kako radi.

Ne verujem ni da ću uzimati Orion WiFi. Lag je jedna nepoželjna reč u našoj kući. Kao što gore navedo' razloge, baš zbog toga sam i gledao preći na drugog provajdera, kad ono... kod njega ništa bolje.

1. Kakvih 36mb pominjes?:)

Ja sam koristio Nitelov wireless dok sam ziveo u Nisu (to je bilo jos davne ~2003/2004), i igre nisu lose radile. Jedino kad je kisa - idi spavaj ja :)

36 mbps protoka između mene i njihove bazne stanice (vidi se u Bullet setovanjima). To ti je isto kao što ima u Local Area Connection Status, Speed 100 mbps. Što označava maksimalan protok kabla (restrikcija zbog rutera, lan karte ili samog kabla), dok je ovde maksimalno 36 mbps bežičnim putem. A pošto je to WiFi po 802.11a standardu, to mu dođe nekih 9-10 mbps realnih u urbanim uslovima (nekih 3 i nešto puta manje). Takođe, valja napomenuti da tih 3 i nešto puta manje može biti i samo 2x manje... ali ima tu puno stvari koje utiču na signal/protok.

U svakom slučaju, vratiću feedback Orion-u, oni će valjda videti sa podgrupom Optikom šta raditi dalje i kako unaprediti mrežu.
 
Poslednja izmena:
Evo ja da se javim da sam "presao" na orion wifi,ustvari ja sam bio kod optikoma pa su se oni sad spojili tako da sam pre 10 dana bio kod njih da potpisem ugovor,zadrzao sam optikomovu staru opremu na 2.4! Inace paket je 2mb 512kb,od 70 utakmica na Pes 2011 online,mozda su pukle samo 3,tako da ja normalno derem Pes....
 
Aleksandre, ako ti nije preveliki cim... pogledaj gore one 'testove' koje sam ja radio, pa gledaj i ponovo ih kod sebe i postavi rezultate.

Hvala.
 
Mali update. Još me nisu zvali! Prijava za Orion WIFI iz decembra 2010, bezbroj poziva, mailova, lično sam odlazio... obećavali su, izvinjavali se, prešao sam na drugog provajdera... ali eto, april za neki dan i ništa.

No, da ne bude da su oni jedini, dobio sam mail od MTSa sa odgovorom da nemaju wireless, ali mesec dana nakon što sam im poslao pitanje.
 
Jel moze negde da se nadje ona skripta za Jdownloader za njihov 5ghz internet,onaj uredjaj je NanoStation Loco M5????
 
Ne treba ti skripta te vrste na koju ti misliš.

Pošto su adrese dinamičke privatne iza NAT-a (makar mi tako rekoše u Optikomu), to znači da postoji dobra šansa da je neko već iskoristio određenu IP iz tog segmenta IP adresa za download sa nekog filehoster-a. To znači da će ti javiti da si skinuo neki fajl i da moraš da čekaš 60/120/koliko već minuta.

Ako se kačiš preko PPPoE tipa konekcije na mrežu Optikoma, skripta je 'prosta' i nije je problem podesiti. Međutim, ako ti je NS (NanoStation) u ruter modu, moraš ga prebaciti u bridge mod. Zbog ruter moda, moraš resetovati NS svaki put zbog nove IP adrese, a to nije pametna opcije (em dok sačekaš dok skenira sve kanale, pa postoji šansa da se zaglupi, ne dao bog da 'crkne' zbog resetovanja). Zato prvo prebaciš u bridge mod, napraviš PPPoE konekciju na desktopu i odatle se uvek konektuješ na net. Svakim dis/conn bi trebao dobijati novu IP. Međutim, kao što gore napisa', ko zna koju IP ćeš da dobiješ, ako uopšte dobiješ neku novu. Zato, prvo moramo utvrditi da li dobijaš novu IP restartom ili ne?

Idi na www.whatismyip.com, zamamti/zapiši IP, resetuj NS, sačekaj dok dobiješ signal, opet idi na www.whatismyip.com, vidi IP. Ako se promenila, onda možemo dalje da 'radimo'. Ako se nije promenila, onda jbga.

PS: Pod resetom NS-a podrazumevam paljenje/gašenje adaptera iz struje NS-a na 3-5 minuta u slučaju da je u ruter modu (može i software-ski ali ovako je prostije, jer samo testiramo IP) ili disc/conn putem PPPoE tipa konekcije.
 
Imao priliku da vidim Orion wifi + telefon u NS na podbari blizina centra... veza non stop puca, net se vuce, katastrova, potrda da su tu 90% zaposlenih nesposobni!, inace prodaja magle
 
WiFi kao WiFi (802.11a) na 5GHz ili CDMA2000? Nije to isto.
 
Nisam citao topic mislio sam da komentarisete CDMA.....
 
Jes da je stara tema, jel koristi neko ovo, i kako radi? na mts-u mi istekao ugovor, ja hteo paket 20/4, oni mi nude nepostojeci paket 10/1, ili ima neko drugi neki predlog, indjija.
 
Bolje nemati net nego imati Orion WiFi...
U tvom kraju Inđije nemaš Supernova / ex Radijus Vektor kablovsku??
 
Jes da je stara tema, jel koristi neko ovo, i kako radi? na mts-u mi istekao ugovor, ja hteo paket 20/4, oni mi nude nepostojeci paket 10/1, ili ima neko drugi neki predlog, indjija.
Ako baš baš nemaš drugih opcija i izbor je biti bez Internet pristupa ili uzeti Orion WiFi, onda može. I to gledaj ako može bez ugovorne obaveze.

Ali nemoj uzimati ako imaš opciju za nešto drugo. Posebno ako se uzme u obzir i to da ti nude 10/1, što bi moglo da znači da im je bazna (pre)opterećena i da bi od starta moglo biti problema.
 
To mi telekom nudi 10/1, nemoze jace, tako kazu, orion nudi 10/2, imam total tv, supernova trazi 1800 samo za internet. Sad vidim da super nova za 50/5 traze 1500, mozda to uzmem.
 
Poslednja izmena:
Juce sam zvao telekom, sad kao moze 20/4, poslace mi ugovor.
 
Nazad
Vrh Dno