Šta je novo?

OCZ Vertex2 SSD sa Sandforce 1200 kontrolerom - moja iskustva

Za windows 7 je dovoljno staviti drajvere na USB flash, i flash ubosti pre pokretanja setup-a. Za windows xp je najlakse sa nLite-om integrisati sve drivere u instalaciju windows-a i takvu instalaciju staviti na bootabilan flash ili rw disk. Nakon toga nije porebno stiskati F6 nego setup nastavlja dalje normalno kao da se instalira na disk koji je u IDE modu.
 
^ ma, varijanti sa instalacijom ahci drajvera ima mnogo - npr. ako bios ploce ima "USB to floppy emulation", onda ce to proci i na xp-u.

medjutim, korisnici ssd-a bi po logici stvari trebali da koriste win7, a onda je pitanje koliko ih pored intelovog .exe paketa interesuju druge metode. ako nista drugo, a ono zbog toga sto ce kad-tad svakako biti "prinudjeni" da ga u tom obliku iskoriste, jer ce intel vremenom izbacivati apdejt istog.

p.s. zamolio bih, ako nadjes vremena, da mi konacno odgovoris na pm koji sam ti poslao pre gotovo 3 nedelje :)
 
@Proday & the rest

ja te u mojoj evidenciji vodim kao iskusnog korisnika, a ti se polakomis na neke neozbiljne navode... :d atk drajveri, pa ms nema korektne ahci drajvere zato sto ploca nije postojala kad su pravili win7, pa da obaramo sistem zbog drajvera... :smash: o f6 na plocama koje uopste nemaju flopi intefejs + u kombinaciji sa win7 i da ne govorim. a def cdm reza nema, jer je valjda problem uraditi ih. ajde, molim te...

nego... obrati paznju na tvoj i bobov screen drajvera. njegov je vezan za ide ata/atapi controllers i tu se jasno moze videti intel verzija nakon instaliranja. ono sto si ti postavio je properties samog ssd-a i tu nece biti promene (ostaje ms iz 2006) bez obzira sta instalirao.

inace, "posmatrao" sam mushkin i ocz u vezi ovoga, na razlicitim masinama. ono sto sam utvrdio je da ako se disk testira odmah nakon instalacije win7+chipset drajveri+intel rapid storage drajveri cdm (random) ce dati vrednosti oko 100 za write. znaci, apsolutno nista vise, nikakva podesavanja win-a, nikakav win update.

vrednost pada na 60 nakon sto se nastavi sa instalacijom drugih drajvera i softvera, odnosno win apdejta, ali opet ne na svim masinama na kojima sam probao.

sad, sta je tu u pitanju - specificna kombinacija hardvera/drajvera koji uticu na performanse ssd-a, mozda cak na sam cdm softver ili je nesto drugo u pitanju - to cu tek morati da izanaliziram. ako ti vec instaliras nov sistem uskoro - eto prilike da probas.


Na forum sam dosao ako mogu da pomognem a i da mogu da postavim oglas jer doticni SSD imam 2 meseca i za sve probleme obratio se OCZ moderatorima i tako radim za sve probleme bilo koje komponente ili OS-a.
Inace driver se ubacuje preko USB-a.
CMD3 je problematican test za ovaj SSD lepo napisali ljudi iz OCZ-a

Inace u svetu racunara sam 25 godina od comodore 64 i zx spectruma ali posto vidim da ovde ima puno pametnih kojima nije potreban nikakav savet a meni za 25 god .intezivnog rada na raznoraznim racunarima i dalje treba jer neme tog koji zna sve, necu vam vise smetati.
 

Prilozi

  • CDM_SSD.PNG
    CDM_SSD.PNG
    68.9 KB · Pregleda: 64
  • CDM3.PNG
    CDM3.PNG
    53.5 KB · Pregleda: 66
CMD3 je problematican test za ovaj SSD lepo napisali ljudi iz OCZ-a

Inace u svetu racunara sam 25 godina

Nemoj da budes uvredjen ovim, jer mi to nije namera:
Nesto si ti naivan sa 25 godina iskustva ako ne vidis "marketing at work" u ovome sto je OCZ rekao ;)

NIJE problematican, samo ne moze da postigne brzine koje su iskazane na specifikacijama proizvoda jer marketing pokazuje najbolje moguce rezultate ;)
CDM je svakako OK test, i ne sme da ima problema - ako ima problema gde drugi nemaju, znaci da ne radi kako treba. (ovo isto vazi i kad meni jave problem za moj proizvod, sasvim logicna stvar).

IOmeter (pravi i najbolji test za diskove, bilo HDD/SSD) ce isto losije, tj. SPORIJE raditi na SandForce diskovima ako se koristi random pattern.
To je prosto tako, i to nije tajna. Cak ni OCZ nije ovaj put previse mudrovao oko toga (a umeli su da preteraju kod prvih svojih SSD-ova).

Ali cak i tada, Vertex 2 je odlican disk, 60MB/s za 4K random write naj najmanjoj QD (drugi odozdo MB/s na screenshotu) je i vise nego dovoljan. Jedino se postavlja pitanje zasto je sequential tako spor kad je random data.
Spor jer, lako se uoci, jer istu brzinu postize i random i seq. sto znaci da NAND/kontroler fizicki nisu limit, a nije ni SATA kontroler jer kompresibilne podatke moze da prebaci vecim brzinama - ocigledno je u pitanju firmware limit ili bug.
 
Poslednja izmena:
Cira01 hvala za trud i cimanje. Mozes li mi reci kako si uspeo da ti diskmark ispise to vertex2 ssd 120gb dole?
 
Na forum sam dosao ako mogu da pomognem a i da mogu da postavim oglas jer doticni SSD imam 2 meseca i za sve probleme obratio se OCZ moderatorima i tako radim za sve probleme bilo koje komponente ili OS-a.
Inace driver se ubacuje preko USB-a.
CMD3 je problematican test za ovaj SSD lepo napisali ljudi iz OCZ-a

Inace u svetu racunara sam 25 godina od comodore 64 i zx spectruma ali posto vidim da ovde ima puno pametnih kojima nije potreban nikakav savet a meni za 25 god .intezivnog rada na raznoraznim racunarima i dalje treba jer neme tog koji zna sve, necu vam vise smetati.

ma nije bilo potrebe da citiras ceo post - na tebe se odnosio samo prvi pasus ;)

i nemoj, molim te, da te ja demoralisem... kroz salu sam izneo svoje licno misljenje o tvojim navodima, na sta (slozices se) imam pravo. pa nece te valjda jedna mala, nebitna kritika od strane moje malenkosti (a pored takvog neprocenjivog iskustva) odvratiti da dajes svoj doprinos ovom forumu, kao sto si to i do sada cinio?

samo napred... pozdrav!
 
Poslednja izmena:
Ljudi valja li ovaj moj score sa Crystalnog marka?Ima li potrebe da prelazim na SSD?Nisam imao priliku da poredim diskove na mom setup-u jos uvek..
 

Prilozi

  • CrystalMark.png
    CrystalMark.png
    49.8 KB · Pregleda: 74
To su VRaptori i RAID0?
Nije lose, imaces koristi sigurno od prelaska na SSD, samo je pitanje da li vredi para preci sa VRaptora.

Ljudi valja li ovaj moj score sa Crystalnog marka?Ima li potrebe da prelazim na SSD?Nisam imao priliku da poredim diskove na mom setup-u jos uvek..
 
To su VRaptori i RAID0?
Nije lose, imaces koristi sigurno od prelaska na SSD, samo je pitanje da li vredi para preci sa VRaptora.

Jeste RAID0 VRaptori.Pazi,mogao bih da ih utopim za neku finu paricu pa zato i pratim ovu temu jer bi onda isao na RAID sa SSD-ovima.2x 120GB minimum.
Mislim da mi se nebi isplatilo ili bi da idem samo na jedan SSD jer ovi Raptori odradjuju posao za sve ono sto je meni potrebno,bar mi se tako cini.Ako prelazim idem na RAID SSD ili za sam pocetak samo jedan,zavisno od odabira SSD-a.Jos uvek vagam.
Evo i HD Tach rez .
 

Prilozi

  • HD Tach Test.png
    HD Tach Test.png
    52.2 KB · Pregleda: 55
2x120gb neki vertex2 ili sta u rangu i bog da te vidi ;) Jedino po meni sto ne znam koliko je pametno praviti raid sa ovim softverskim kontrolerima sto idu na ploce; 2 puta mi prso raid u toku 3 god :(
 
Pojma nem sta moze al znam da ubuduce ako ikad budem pravio raid bez hw kontrolera ne spajam!!
 
Trenutno koristim default win7 ahci driver, ali vidim da se pominju i intel-ovi RST drajveri. Da li su ti Intel-ovi bolji, ima li dobitaka i i gde su ? Imam OCZ Vertex2E 120GB i Intel X48 chipset.

Evo i mojih rezultata sa default AHCI drajverima; Atto, AS-SSD, Crystal random i zero-fill.

P.S. Da li je normalno da prilikom bootovanja za SSD ispisuje "SMART command failed"? FW je poslednji, tj. 1.11
 

Prilozi

  • ASSSD.png
    ASSSD.png
    37.5 KB · Pregleda: 61
  • atto.png
    atto.png
    17.4 KB · Pregleda: 46
  • crystal.png
    crystal.png
    34.3 KB · Pregleda: 55
  • crystal0.png
    crystal0.png
    34.4 KB · Pregleda: 52
Trenutno koristim default win7 ahci driver, ali vidim da se pominju i intel-ovi RST drajveri. Da li su ti Intel-ovi bolji, ima li dobitaka i i gde su ? Imam OCZ Vertex2E 120GB i Intel X48 chipset.
Ja sam dobio nesto malo bolji r/w sa malim fajlovima i losiji sa velikim!

Evo i mojih rezultata sa default AHCI drajverima; Atto, AS-SSD, Crystal random i zero-fill.
Vidi se da ti je nov sistem ;)

P.S. Da li je normalno da prilikom bootovanja za SSD ispisuje "SMART command failed"? FW je poslednji, tj. 1.11
Nije normalno :wave:
 
P.S. Da li je normalno da prilikom bootovanja za SSD ispisuje "SMART command failed"? FW je poslednji, tj. 1.11

Ja sam imao isti "problem" :)
Na OCZ forumu imaš ceo tred o tom problemu...

http://www.ocztechnologyforum.com/f...ave-the-SMART-error-with-FW1.11...look-inside

problem je do gigabyte-ovih BIOSA, ne utiče na performanse SSD-a, samo se pogrešno isčitavaju SMART paramerti, ali ako te nervira, moraćeš da flešuješ noviji bios, što sam ja uradio :)
 
Rešeno sa novim BIOS-om, hvala Mizzy...

Inače za sada ostajem na msAHCI, ne vidim razlog da prelazim na iaStor, tj Intel RST drajvere...
 
Pozdrav svima. Jako dugo posmatram ovaj forum generalno, ali nisam želeo da ulazim u diskusije. Sebe smatram izuzetnim poznavaocem računara i računarske tehnike, sa iskustvom od nekih 15ak godina.

Zamolio bih za odgovor na jedno pitanje vezano za OCZ Vertex 2. Vidim da ovde postoji određen broj korisnika koji poseduju dotični uređaj. Jasno mi je da su neki pazarili svoj primerak u inostranstvu, jer tamo žive ili putuju. Ne bih rekao da je to slučaj baš kod svih, mada možda i grešim.

Obzirom da uvek imam jako dobre izvore za svaki deo hardvera koji sam pazario, i koje ću tek pazariti, Vertex 2 nigde ne mogu naći kod nas. Barem ne sada. Došlo je vreme da pazarim jedan za potrebe sistema, programa i igara. Stoga, dolazim i do svog pitanja.

Gde se kod nas može ili mogao nabaviti dotični uređaj?
 
Nigde, svi u ovoj temi su dovuceni sa strane!
 
Ok ako je tako. Hvala na odgovoru. Da li postoje neke informacije kada će doći kod nas? I da li je iko naručivao iz inostranstva ovaj SSD, a odavde je?
 
Vrlo verovatno nikada nece doci; a ja sam prvi porucio od prijatelja koji ide preko da dovuce par komada ;)
 
http://atom.rs/?sid=1851

Doduse, to je Vertex (kec)... ali, kontam, ako ima keca, verovatno nije problem dovuci ni dvojku...
 
Pa ne znam da li je i koliki problem za dovuci, ali znam da sam pricao sa Jokom jos pre nego sto sam i planirao da porucujem sa strane i nije ga bilo ni u razmisljanju!!
 
http://atom.rs/?sid=1851

Doduse, to je Vertex (kec)... ali, kontam, ako ima keca, verovatno nije problem dovuci ni dvojku...

pa, lose kontas... :) dobro znas da kod nas takve stvari (citaj dovlacenje na lager) nisu bas jednostavne.

generalnom zastupniku ocz-a ocito ne pada na pamet da uveze bilo sta od firme koju zastupa, pa time ni ssd. ta jedinica koju pominjes ima i u maloprodajnom lancu koji drzi zastupnik vec mesecima. niko je nece...

bilo je nekog pomena pocetkom septembra da ce se mozda pojaviti, ali od svega (bar do sada) nista. ja sam sa proday-em bio na vezi za 2-ku, ali sam se posle ipak (ponajvise zbog garancije) odlucio za mushkin. otprilike su ta dva ssd-a "bracja rodjena"... :D

tako da, ako si vec zainteresovan, a ne bi da cekas ili da ti neko donosi preko grane - imas resenje.
 
Poslednja izmena:
Jeste, calisto je najbolje po tom pitanju sto moze kod nas da se nadje i sve preporuke za njega!
 
pa, lose kontas... :) dobro znas da kod nas takve stvari (citaj dovlacenje na lager) nisu bas jednostavne.

generalnom zastupniku ocz-a ocito ne pada na pamet da uveze bilo sta od firme koju zastupa, pa time ni ssd. ta jedinica koju pominjes ima i u maloprodajnom lancu koji drzi zastupnik vec mesecima. niko je nece...

bilo je nekog pomena pocetkom septembra da ce se mozda pojaviti, ali od svega (bar do sada) nista. ja sam sa proday-em bio na vezi za 2-ku, ali sam se posle ipak (ponajvise zbog garancije) odlucio za mushkin. otprilike su ta dva ssd-a "bracja rodjena"... :D

tako da, ako si vec zainteresovan, a ne bi da cekas ili da ti neko donosi preko grane - imas resenje.
Da, videh da su Callisto i Vertex 2 otprilike "dva brata rodjena, od iste matere" :D
A Kalista, znaci, ima kod nas? Koje su cene?


P.S. Sto se mene licno tice - nah, ja cekam Vertex 2 od ~175 evra (240$, tacnije) za 120 giga... ce da stigne sutra, ja se nadam ;) :smoke:
 
Callisto je bio 15600din na zadnjem lageru ako se ne varam! Inace diskovi jesu vrlo isti ali ocz ima saradnju sa firmom koja radi sandforce pa nazovi imaju nesto bolje perf!

Oho care znaci postajes ozbiljan igrac. Cekamo te u temi ;)
 
Nazad
Vrh Dno