Šta je novo?

Sacuvajte vas SSD/ubrzajte sistem

Na kompu imam ssd 90 gb sa jednom particijom i to mi sluzi sa sve .
Citao sam da ssd ima vek trajanaj 3000-5000 upisa ..sta mu to znaci .

3000-5000 upisa po ćeliji. Uz dobar wear-levelling, to bi značilo recimo 3500x90GB, tj. oko 300TB upisa... Realno, ako ga koristiš kao prosečan korisnik, tj. za sistemski disk, prilično verovatno da će ti trajati godinama - pre ćeš se upgrade-ovati na veći SSD a taj prodati ili baciti u kantu. Uostalom, imaš verovatno i višegodišnju garanciju na isti, pa šta brineš? Ni HDD-ovi nisu večni, čak štaviše, iz toliko mehanike na njima, imaju još veću verovatnoću otkaza, ali samo se SSD-ovi "napadaju"...

Evo ja sam za otprilike 1 godinu upisao sveukupno 2.6TB na SSD (po SSDLife-u)... Dakle ako nastavim ovim tempom, ima još 100 godina da me služi (pa i znatno duže, jer je moj 240GB i ima deklarisanih 5000 upisa). :) Jedino kada može biti donekle problematično jeste da SSD staviš kao "scratch" ili "swap" disk, tj. da se na njega non-stop nešto upisuje, što sam OS, što aplikacije, recimo i 100GB/dan u proseku... Ali čak i u takvim slučajevima, životni vek će mu biti nekoliko godina. Sve u svemu, ne brini mnogo...
 
Poslednja izmena:
Znas nekada su za lecenje svega i svacega doktori koristili pijavice i pustali krv bolesniku... Vremenom su naucili vise...

Pre*eravanje ti pada u vodu kad ti otkrijem da je 90% prodaje SSD-ova u dotičnoj radnji, kapaciteta od 60GB. Ljudi hoće više prostora na disku i te "moje pijavice" im omoguće da ga bar malo povećaju. Ima i onih koji će kupiti 840 od 500GB al ih možeš izbrojati na prste jedne ruke.
 
Jel to cistite magacin ili sta, gde ce vam dusa? Zasto ljudima niste nudili od bar 120GB.. ej bre, 60GB.. uzas :hair:
 
pa nemaju ljudi para. kupuju se i veći ali ne u tolikom broju.

Po meni je to svejedno bacanje para...ja bih mogao ove sekunde da uzmem SSD od 120 giga ali mi ne pada na pamet, jer mi je i to premalo, pa ću se patiti dok barem oni od 240GB ne budu oko 100 evra.
 
Licno mislim druze da ces se nacekati da 240GB bude samo 100e ...
Mislim, voleo bih ja da sutra bude pristojan ssd od 240GB za samo 100e, ja bi odma uzeo 2 ili cak 3, nije problem, ali nece to tako skoro...
 
A dok to bude dooobro ćeš se napatiti! :p
 
SSD ne treba čekati ni jednog dana. Da sam znao koliko čini rad na računaru ugodnijim kupio bi ga i dosta ranije Samsung 830 radi za sve pare!!!
 
Nek nisi ranije, kad vec misi uzeo m4 :)D) odlicno je sto si pazario 830-ku, a mogao si se zeznuti pa uzeti ranije neki sf i onda 9meseci muku muciti sa bsod-om... ;)
...
 
Poslednja izmena:
Po meni je to svejedno bacanje para...ja bih mogao ove sekunde da uzmem SSD od 120 giga ali mi ne pada na pamet, jer mi je i to premalo, pa ću se patiti dok barem oni od 240GB ne budu oko 100 evra.

Grdno gresis sa takvim razmisljanjem, zaista.
 
60gb je sasvim dovoljno za sistemski disk sa svim programima i ponekom igricom; da imam više od jednog mesta za hdd u laptopu ne bih uzimao nikada ssd od 250gb!!
 
Izasao novi Samsung Magician v 4.0 i skroz se promenio interfejs kao i opcije. Zanima me da li neko koristi ovu novu verziju tj koju stavku je najbolje izabrati pod OS Optimization za najduzi zivotni vek SSD-a. Vodeci se tom logikom pretpostavljam da je Maximum Capacity logican izbor(najmanje prostora ostavljeno OS-u da pise i brise ili mozda gresim)?
 

Prilozi

  • forum.jpg
    forum.jpg
    374.7 KB · Pregleda: 120
60gb je sasvim dovoljno za sistemski disk sa svim programima i ponekom igricom; da imam više od jednog mesta za hdd u laptopu ne bih uzimao nikada ssd od 250gb!!

Ovo je tacno, ja sam uzeo Vertex4 128GB zato sto mi je sistem najcesce bio na toj granici ali polako i prelazio. Nov os i nove verzije programa to uvetuju.
Ali ja na lapu isto imam jedan od 60gb sa XP-om i imam dovoljno mesta za sve..
 
Ovo je tacno, ja sam uzeo Vertex4 128GB zato sto mi je sistem najcesce bio na toj granici ali polako i prelazio. Nov os i nove verzije programa to uvetuju.
Ali ja na lapu isto imam jedan od 60gb sa XP-om i imam dovoljno mesta za sve..

60 Gb jako malo, ne bih preporucio nikome, ja razmisljam da kupim jos jednu 830-u i stavim u raid 0 jer mi je 128 tesno za igranje igara ali ko ne igra 128 je taman sto se kaze.
 
Sa Xp-om na lapu nije, ima i viska, os+svi moguci potrebni i par igara dodje oko 40+GB..Za desktop sa Win7 je druga prica..
 
Pa ako imate 5 velikih igara u istom trenutku onda je 60GB malo. Ko slabije igra igre onda je dovoljno. Doduse cene su sad povoljne za modele od 120/128GB pa je i to razlog za kupovinu pre nego 60GB.
 
Ja na 3 kompa jos uvek XP, krastavac slabije masine. Inace na svojoj sa win7, svim potrebnim programima i 2 igre (ne vidim poentu instaliranja 10 igara od jednom) imam zauzeto oko 40GB tako da ako se nadje neki povoljan SSD 60GB onda sto da ne...
 
Ja na 3 kompa jos uvek XP, krastavac slabije masine. Inace na svojoj sa win7, svim potrebnim programima i 2 igre (ne vidim poentu instaliranja 10 igara od jednom) imam zauzeto oko 40GB tako da ako se nadje neki povoljan SSD 60GB onda sto da ne...

Malo pre instalirao Mass.Effect.3.Ultimate.Collectors.Edition - 24,5GB , secam se Max Payne 3 negde oko 28GB-a - kakav je trend sve ce vise igara ici na ovu stranu kako vreme odmice i stizu novi naslovi(pretpostavka) tako da 2 ovakve igre NE MOGU da stanu na jedan SSD od 60GB-a :trust:

Mnogi koriste XP. Mnoge firme/kompanije recimo.
Ja ga koristim na mojoj HTPC masini. :)

OK, mislio sam da je Win XP past perfect tense.
 
Poslednja izmena:
OK, mislio sam da je Win XP past perfect tense.
Nisam skoro pratio statistiku koliko na trzistu zauzima XP ali verujem da i dalje ima visok procenat.
Firme koje imaju veliki broj racunara, jos ako su malo stariji (ali zadovoljavaju potrebe) sa XPom, ne isplati im se da prelaze na Win7/8. ;)
Sto se mene tice za HTPC ali u uskom smislu te reci XP je bolji od Win7, jer mogu da ga ogolim samo za tu namenu, sto sa Win7 nije slucaj. ;)
 
Malo pre instalirao Mass.Effect.3.Ultimate.Collectors.Edition - 24,5GB , secam se Max Payne 3 negde oko 28GB-a - kakav je trend sve ce vise igara ici na ovu stranu kako vreme odmice i stizu novi naslovi(pretpostavka) tako da 2 ovakve igre NE MOGU da stanu na jedan SSD od 60GB-a :trust:

Onda igras jednu po jednu igru ;)

U pravu si, ako je neki okoreli gamer i skida full ultimate collectors ultra dlc pack... Zato postoje obicne edicije i ripovi igara, za one koje hoce da ustede na prostoru i bandwidhtu,a uz to samo odigraju igru bez da je tu samo za slikanje i pritom zauzmu duplo manje prostora za jednu igru.

Meni je instalirano
win7 + apps
FarCry 3
DMC + Virgils DLC
bio je do skoro i Dead Space 3 ali sam presao i obrisao tako da sa ovim izadje oko 40GB, sa DS3 je bilo oko 49ili 52 ne secam se. I pre SSD-a sam na hdd-u pravio 70GB particiju za C i nikad mi nije zafalilo prostora. E sad sve zavisi do coveka i njegovih potreba. Nekom je i 120GB malo...
 
Poslednja izmena:
Da imam 60GB, meni ni jedna novija igra nebi stala! :d
Samo od većih: Win7, CorelDRAW, Autodesk Autocad, Adobe Photoshop, Abbyy Finereader, Adobe Acrobat Pro, Office... Još gomilica manjih programa, i to je lepo bez i jedne jedine igre =47GB :D
Još su mi svi podaci na drugim HDD! :p
 
Da, svi koristimo AutoCAD, CorelDRAW, Adobe Acrobat Pro, Adobe Photoshop (doduse i ja ga koristim ali portable verziju od 100MB :) )...
Kod mene Win7, Office 2010, gomilica programa, bez ijedne igre=20GB :)
 
Nazad
Vrh Dno