Šta je novo?

Sacuvajte vas SSD/ubrzajte sistem

Da li ista vise vazi iz prvog posta? Ako je tako, da li bi neko bio ljubazan da uradi edit istog ako vec nema (skoro) nikakve razlike u odnosu na HDD. Hvala.
 
Da jos jednom kazem... ono je vredelo kad je trebalo stediti ssd, kad je trebalo cuvati prostor na ssd jer su bili mali, kad su bili sporiji nego sada...
Od svega onog treba jedino iskljuciti defragmentaciju a i to se po automatizmzu na W7 samo iskljuci prilikom instalacije OS.
Jedino treba voditi racuna da se pravilno odradi partition alignment prilikom instalacije W7 ( a to ce on sam da uradi kad bude pri instalaciji formatirao ssd), treba voditi racuna da je zakacen na nativni intelov (amd) konektor a ne na one doatne pod nekim drugim kontrolerom, ukljuciti AHCI u biosu pre instalacije W7 i to bi bilo recimo sve na sta treba paziti...
Ko ima ssd od 120GB i veci zaista ne treba nista da iskljucuje i "podesava" jer ima dovoljno prostora na ssd-u da radi sta hoce...
 
Danas sam uzeo 128 GB OCZ Vertex 4 I Interesuje me da li je Write Caching i Superfetch imaju uticaj na stabilnost sistema i brzinu istog. Koristim Windows 8 PRO x64 Licenciran naravno. Imam i regularne HDD ove uz SSD. Hvala.
 
Write Caching UKLJUCI.
Superfetch ja ne bih dirao, nek stoji gde je, 128GB je dovoljno za sve...
 
Posedujem SSD SATA3 64GB Samsung 830 Series 520/160MB/s, podesio sam sve parametre kako je navedeno u ovom uputstvu sa prve stranice ali mi sistem dize za 15-20 sekundi. Mislim da sam bacio pare na ovaj SSD, nema nikakve razlike u podizanju sistema, kao da mi dize sistem sa obicnog HDD-a.
 
Jesi, bacio si pare...

Sledeci...
 
Posedujem SSD SATA3 64GB Samsung 830 Series 520/160MB/s, podesio sam sve parametre kako je navedeno u ovom uputstvu sa prve stranice ali mi sistem dize za 15-20 sekundi. Mislim da sam bacio pare na ovaj SSD, nema nikakve razlike u podizanju sistema, kao da mi dize sistem sa obicnog HDD-a.

Izvini, koji ti to hdd imas kada podize isto kao i ssd?
 
Posedujem SSD SATA3 64GB Samsung 830 Series 520/160MB/s, podesio sam sve parametre kako je navedeno u ovom uputstvu sa prve stranice ali mi sistem dize za 15-20 sekundi. Mislim da sam bacio pare na ovaj SSD, nema nikakve razlike u podizanju sistema, kao da mi dize sistem sa obicnog HDD-a.

eo ja ga kupim za 4k? :D
 
Posedujem SSD SATA3 64GB Samsung 830 Series 520/160MB/s, podesio sam sve parametre kako je navedeno u ovom uputstvu sa prve stranice ali mi sistem dize za 15-20 sekundi. Mislim da sam bacio pare na ovaj SSD, nema nikakve razlike u podizanju sistema, kao da mi dize sistem sa obicnog HDD-a.

Kad je instaliran samo sistem i driveri onda gotovo da nema neke razlike izmedju ssd-a i hdd-a u podizanju sistema, ali kada budes na taj sistem nakrcao gomilu programa u start up-u, e onda ces videti koliko znace tih 15-20sec naspram 5 minuta kod hdd-a.
 
A tek podizanje samih programa i nakon učitavanja, naročito više njih ujedno?!
Pa razlika je nebo i zemlja! :whip:
 
Danas sam uzeo 128 GB OCZ Vertex 4 I Interesuje me da li je Write Caching i Superfetch imaju uticaj na stabilnost sistema i brzinu istog. Koristim Windows 8 PRO x64 Licenciran naravno. Imam i regularne HDD ove uz SSD. Hvala.

I ja planiram narucim ovaj...reci mi sa kojim firmware si ga dobio? i preko cega updateovo? pre ili posle instalacije win-a?
 
I naravno opet e nabacano stvari koje uopste ne treba dirati i raditi...
Od svega sto je navedeno treba samo iskljciti hibernaciju, defragmentaciju (sko se sama vec nije iskljucila) i gasenje ssd-a...
Zasto?
Pa evo neki dan sam instalirao KAV 2013 i nesto se pokarabudjilo, totalno KAV pobrljavio, nece da se deinstalira, nece da se ponovo preinstalira a placam ga (jer meni radi posao skoro pa savrseno) i sve sam sredio za jednu minuticu vracanjem sistema u predjasnje stanje iz sysrem restore... toliko o toj, medju "znalcima" omrazenoj opciji, koju ima Win, a sto izmedju ostalog predlazu "strucnjaci" iz PC practic-a ...

Dobro je to sto su se potrudili da napisu to sve, al cemu gasiti kojekakve funkcije u Win-u kad one i te kako imaju neku funkciju...?
Nema potrebe za tim, na savremenim ssd-ovima, narocito ako kupujete ssd od 120GB i > .
 
Poslednja izmena:
Kako ti KAV radi savrseno kad si imao taj problem? :D
 
De macak ne zezaj, jer meni tada nije bilo smesno, vec mi je doslo da svisnem od muke...
Uradio sam mu upgrade KAV-a sa 2012 na 2013 i tu nesto se totalno pohebalo.
Nije hteo deinstalaciju nikako da uradi, nije hteo preinstalaciju da primi, nista normalno nije moglo i zadnja opcija mi je bio i posao odradio system restore...
Nakon njega deinstaliram KAV uspesno i instaliram KAV 2013 uspesno i eto zasto NE TREBA gasiti s.r. jer ja bi citav OS rusio samo radi jednog zabrljavanja programa koji imam...
Desi se tako 2-3 puta godisnje da iskoristim s.r. a bez njega bi bilo "ajde Jovo nanovo" sistem da dizes... ;)
 
Ili Acronis... ,)
 
De macak ne zezaj, jer meni tada nije bilo smesno, vec mi je doslo da svisnem od muke...
Uradio sam mu upgrade KAV-a sa 2012 na 2013 i tu nesto se totalno pohebalo.
Nije hteo deinstalaciju nikako da uradi, nije hteo preinstalaciju da primi, nista normalno nije moglo i zadnja opcija mi je bio i posao odradio system restore...
Nakon njega deinstaliram KAV uspesno i instaliram KAV 2013 uspesno i eto zasto NE TREBA gasiti s.r. jer ja bi citav OS rusio samo radi jednog zabrljavanja programa koji imam...
Desi se tako 2-3 puta godisnje da iskoristim s.r. a bez njega bi bilo "ajde Jovo nanovo" sistem da dizes... ;)
Znam da nije smesno, samo mi cudno da kazes da je KAV savrsen. Firma sa kojom saradjujemo ima Kaspersky Workstation vec par godina, na nekih 30ak racunara, i mogu reci da je KAV stvarao puno problema u zadnjih par godina.
Skoro je bila slicna situacija, gde normalan rad nije bio moguc, Safe Mode je recimo radio, a kako su mi rekli bilo je problema sa deinstalacijom.
Posle svega toga sto sam video, ja to na svoj racunar ne bih stavio ni da je dzabe.
Vidim sad da su izbacili zamenu za Workstation, Endpoint Security 8, deluje malo bolje.

Jesi li probao KAV Remover?
 
Resio sam ja PROBLEM na gorepomenuti nacin, ali nakon njasra nije nista pomagalo, deinstalaciju krenuo rucno iz control panela i kad je zabagovo vise mu nista nije pomagalo sem s.r. ;)
Inace rekao sam "(jer meni radi posao skoro pa savrseno)" a ne bas savrseno... istina do sada takvih problema nisam imao, nove verzije sam samo instalirao preko starih i uvek mi je radilo odlicno... sad se desilo to njasre i system restore me izvadio (opet) iz problema sto je i bila poenta cele moje price u vezi sta i da li treba gasiti kad imamo ssd...
 
Moze system restore a moze i da se nema KAV. :d
 
Postovanje,
Nabavio sam Kingston V300 120G, sveza instalacija win7 x64, ugasen PF, hibernation i defregmentacija. Postavio sam da se SSD nikad ne gasi. Instalirani poslednji IRST driveri. SATA2 je ploca
Skinuo sam AS SSD i ne znam zasto mi ispisuje da je SCSI disk? Da nisam nesto pogresno uradio?
Disk je popunjen sa 20%
as-ssd-bench ATA KINGSTON SV3 14.1.2013 23-11-44.png

P.S. da nije 4K Read niska cifra?
 
Poslednja izmena:
Interesuje me da li se haba SSD ako je komp u pogonu skoro ceo dan?
Upaljen je 12h-15h dnevno samo kad se download-uje neki sadrzaj, a inace radi u normali (2h-3h dnevno)
 
Ako ne upisuješ na njega, tj ako ne dl direktno na ssd, nemaš problema.
 
Ne znam kako sistem download-uje, ali target folder je na konvencionalnom hard disku
Valjda je to to
 
Mozda ide direkt na hard, a mozda pak i temporary na SSD (tj. sistem), pa onda na hard... sve zavisi sta skidas i/ili kakva su ti podesavanja.

Torrent ti ide pravo na hard, ako si tako namestio u samom programu.
Download preko browser-a... sve zavisi gde je temp folder postavljen.
 
Na kompu imam ssd 90 gb sa jednom particijom i to mi sluzi sa sve .
Citao sam da ssd ima vek trajanaj 3000-5000 upisa ..sta mu to znaci .
 
Memorije na ssd-u su "sastavljene" od "ćelija", u svaku ćeliju se teoretski moze upisati neki broj puta podatak, nakon toga moze, odnosno verovatnoca da ce doci do degradacije (propadanja) te celije je sve veca i veca, ali ne znaci i da ce zaista crknuti ta celija.
SSD je takva sprava kod koje njen kontroler se trudi da sto ravnomernije rasporedi upis, vodi racuna koliko se u koju celiju upisivalo i trudi se da upisuje u one sto su manje koriscene...
Najprostije prepricavanje "kako mali Perica" shvata rad ssd-a.
 
I naravno opet e nabacano stvari koje uopste ne treba dirati i raditi...
Od svega sto je navedeno treba samo iskljciti hibernaciju, defragmentaciju (sko se sama vec nije iskljucila) i gasenje ssd-a...
Zasto?
Pa evo neki dan sam instalirao KAV 2013 i nesto se pokarabudjilo, totalno KAV pobrljavio, nece da se deinstalira, nece da se ponovo preinstalira a placam ga (jer meni radi posao skoro pa savrseno) i sve sam sredio za jednu minuticu vracanjem sistema u predjasnje stanje iz sysrem restore... toliko o toj, medju "znalcima" omrazenoj opciji, koju ima Win, a sto izmedju ostalog predlazu "strucnjaci" iz PC practic-a ...

Dobro je to sto su se potrudili da napisu to sve, al cemu gasiti kojekakve funkcije u Win-u kad one i te kako imaju neku funkciju...?
Nema potrebe za tim, na savremenim ssd-ovima, narocito ako kupujete ssd od 120GB i > .

Ja sam ovo sve pronašao razbacano na toms hardveru i objedinio na toj PC practic stranici. Malo je starijeg datuma to sve ali niko mi se još nije žalio.
 
Ih samo koliko je onih koji su se zalili na brzinu nakon sto su iskljucili "Write Caching", a tek koliko je onih sto su zazalili jednom nakon iskljucivanja sysrem restore i tako ...

Znas nekada su za lecenje svega i svacega doktori koristili pijavice i pustali krv bolesniku... Vremenom su naucili vise...

Svaka cast za trud ali poenta je sto je to starijeg datuma, iz vremena kada su ssd-ovi bili mali i potencialno imali mogucnost problema sa trajnoscu ...
 
Nazad
Vrh Dno