Šta je novo?

Sacuvajte vas SSD/ubrzajte sistem

Prilozi

  • ssd defrag.png
    ssd defrag.png
    53.6 KB · Pregleda: 269
Dobar deo ove teme sam tek sada pročitao jer nemam SSD pa me toliko ovo ne pogađa, ali opet veoma interesantne stvari sam ovde pročitao.

Samo kratko pitanje, dok ne kupim SSD (ako uopšte kupim, to ne znam), da li je pametno da poisključujem swap fajl i sve druge opcije nabrojane ? Hibernate sam odavno isključio ali Page file nisam još, iako imam 16 GB memorije. Konkretno zanima me superfetch, da li bih nešto drastično izgubio ako bih ga potpuno isključio ?

Inače ovaj savet gde se govori kako izmestiti kompletne Windows TEMP i TMP foldere na RAMDISK je VEOMA koristan i baš oslobađa C particiju, pa imali vi SSD disk ili ne.
 
bio ssd ili ne, windows search sam oduvek smatrao đubretom.
na 500 računara (xp/w7) u firmi se nalazi Agent Ransack.

http://www.mythicsoft.com/page.aspx?type=agentransack&page=home

niko nikad nije poželeo Windows search nazad.


Ako je potrebno samo da trazite datoteke ili fascikle po imenu mozete da koristite vrhunski besplatan i portabilan program: Everything Search, pronalazi datoteke odmah. Nedostatak je sto ne moze pretrazivati sadrzaj datoteka.
 
Poslednja izmena:
Zanima me kako vi ostavite komp u idle i koliko cesto...Dal ne dirate komp nekoliko sati??ili odete na logoff pa komp ode u idle??
Pitam ovo zbog trim-a..Kako je najbolje i koliko cesto radite??

Sent from my HTC Wildfire S A510e using Tapatalk
 
Koji sat u biosu (2-3), logoff nije dovoljan, win tada i dalje "kopa".
Ili odeš u OS na drugom disku, ako imaš takvu opciju.
 
Jel moze neko da mi objasni da li superfetch i prefetch treba drzati ukljucene ili iskljucene??I zasto??
I write caching da li treba ukljuciri ili ne...Posto citam na sto sajtova za te tri stvari neki kazu da neki ne..

Sent from my HTC Wildfire S A510e using Tapatalk
 
Evo jos jedan dobar savet..Ja oslobodio 800mb.

Empty windows update download cache:
This is a safe and easy way to get rid of any left over windows update files.
Go to: C:\Windows\SoftwareDistribution\Download
Delete all of them.

Evo link za teme koje je neki lik postavio,ima veoma korisnih stvari za citenje u vezi ssd-a..Pa ko voli..

http://www.overclock.net/t/1227308/storage-essentials-thread/0_20
 
Poslednja izmena:
Čekaj cimi, zar se sme brisati C:\Windows\SoftwareDistribution\Download pošto se ako me sećanje dobro služi tu skladišti Windows Update?
 
Da te ne lazem nemam blage veze,na dosta sajtova sam video da je ok,i ja probao..Nemam nikakvih problema..
 
Pozdrav ljudi,
Imam sledeci problem:
Kupio sam Kingston ssd V+200 60gb,konfiguracija je iz potpisa u pitanju gde je ugradjen,instaliran svez win7 ultimate 64 i sve radilo ok,i sad sam samo na njega instalirao Dotu2 i par osnovnig programa,uz pomoc ovih instrukcija ovde sam podesio da mi radi kako treba ssd.
Problem je u tome sto kad igram Dotu i kad mi je upaljena mozila posle nekog vremena mi iskoci prozor u kom pise da nemam dovoljno memorije(rama) i da mora da ugasi jednu od aplikacija,da li znate sta moze biti jer kontam da je do tih podesavanja nesto jer kad sam imao stari hard na njemu sve je radilo normalno,cak nekad i 2 igre istovremeno,2,3 pretrazivaca sa brdom tabova i memorije nikad nije nedostajalo.
Ako moze ovde neki savet ili ideja sta bi moglo biti nek pise,zahvalan sam unapred.
 
Ovo sam uradio

Disable the Page File
Description: Eliminate writing memory to the SSD, free over 2GB of disk space. Warning - If you run out of memory the program you're using will crash.
Instructions: Start Menu -> Right-Click Computer -> Properties -> Advanced System Settings -> Settings (Performance) -> Advanced Tab -> Change -> Uncheck Automatically manage -> No paging file -> Set -> OK -> Restart your computer
Alternatively, if you want to play it safer, you can set a custom size of 200MB min and max.
 
Imam kad upalim dotu i pretrazivac jos slobodno 1gb ali mi iskoci to da nema kao dovoljno memorije,na koliko da podesim pf?
 
Probam kad dodjem sa posla pa javim,ako sve bude ok slobodno moze brisanje ako smeta ovo sto sam pitao na ovoj temi.
 
Baš i treba da ostane, da se vidi šta može da se desi ovakvim "optimizacijama" u cilju ubrzanja sistema. Javi da li si rešio problem :)
 
Čak ni sa 16GB ram nisam video zašto bih u potpunosti isključio PF, jedino sam ga smanjio na 2GB. Takođe, ne bih ga ikada prebacio na HDD, zašto bih usporavao svoj sistem.

Mnogi programi ne vole kad ukineš swap, a i preporuka od MS-a je da se to ne radi. Konkretno sam i sa 16GB ram bez swap-a sa VmWare Workstation 8 popio jako brzo BSOD. Za virtualitaciju je isključivanje swap-a izgleda veliki NO-NO!

A što se tiče toga da su bez swap-a boje performanse, evo interesantnog linka na kome je testiran računar sa i bez swap-a.

Razlike su toliko beznačajne da nema svrhe rizikovati stabilnost sistema ovakvоm "optimizacijom":

http://www.tweakhound.com/2011/10/10/the-windows-7-pagefile-and-running-without-one/
 
Kome smeta pf a ima brdo rama moze da napravi ram disk i da ga tu smesti.
 
Poslednja izmena:
Čak ni sa 16GB ram nisam video zašto bih u potpunosti isključio PF, jedino sam ga smanjio na 2GB.
Zato sto Win ima obicaj da swapuje i kada ne mora, jer mu je cef. Pa inmas nepotrebni upis/citanje na disk.

Mnogi programi ne vole kad ukineš swap
Name some? Pitao sam isto svaki put kad neko ovo kaze i niko nije mogao da navede nista sto NE RADI bez swap fajla. PS se buni - ali radi. To nije isto. Osim toga nisam video da se nesto buni kada se ima podosta RAM-a.

Konkretno sam i sa 16GB ram bez swap-a sa VmWare Workstation 8 popio jako brzo BSOD. Za virtualitaciju je isključivanje swap-a izgleda veliki NO-NO!
:) Ne znam sta si uspeo da radis da dobijes BSOD na hostu, ali mi se to nije desilo kada VM-ovi predju dozovljenu kolicinu RAM-a. (prosto se ubiju Guestovi)
A ja evo 10 godina nemam page file ni na jednom sistemu, pokrecem i po 10-ak VM-a (nijedan preko 1GB doduse) pa nisam imao problem bez page fajla.
So?
VMWare inace alocira memoriju u .vmem file. To sto disablujes page file, ne znaci da VMWare ne moze da swappuje.
Evo primera u attachmentu. VM, 670MB alocirano, 460 korisceno, 350MB max. dozvljen RAM koriscenje, dozvoljen swapping 50% - i VM radi, sa 460MB used, znaci preko 350MB koliko sme, a nema pagefile.
Znaci - nije tacno da je disabling pf no-no za VMware.

Sto se testa tice, evo sta je testirao link:
Benchmarks Used
1 – Boot and Shutdown times. Taken from Event Viewer > Applications and Services Logs > Microsoft > Windows > Diagnostics-Performance > Operational
Potpuno beskoristan test u bilo kom pogledu, ne samo za pagefile nego za bilo sta, posto boot ne zavisi od diska samo.

2 – Running a lot of apps (to observe Commit Peak as describe in the previous How to find your Commit Peak section of this article).
Strava - commit peak je koristio kao benchmark... umesto da se proveri da li je procesing brzi.
Da je izmerio RESPONSIVENESS, video bi da je sa pagefile-om manji response, cak i na SSD-u (na HDD-u je to bio glavni razlog zasto sam izbacio pagefile vec deceniju i vise)

3 – PCMark 07 Basic v104
4 – SiSoft Sandra 2011 Pro Home SP4c
5 – PassMark Performance Test
6 – Crysis (Assault Harbor)
7 – SYSmark 2012
Da li treba da kazem zasto je CPU BASED test potpuno nebitan da bi se videlo da li paging radi ista?
Jedino Crysis bi imao smisla, da ima malo vise memorije.
 

Prilozi

  • vmware.jpg
    vmware.jpg
    162.2 KB · Pregleda: 152
Poslednja izmena:
@alfaunits:

Konkretni setup koji sam imao je moja mašina iz potpisa, imao sam 4 VM: jedna od 1GB sa Openfilerom kao multitarget iSCSI, dve VM sa ESXi 4.1 hostovima od 4GB i jednu server 2008 R2 sa vSphere centrom od 4GB. U okviru ESXi hostova bilo je podignuto 5-8 drugih VM (virtualizacija u okviru VM), trebalo mi je da mogu da kući vežbam rad sa ESXi klasterom, instalaciju, podešavanje i sl. Pored toga, uvek mi je otvoren pored Workstation i browser, PDF reader i eventualno Word i Outlook.

Bez PF mi se dva puta desio BSOD sa tim setup-om. To su ujedno i jedini BSOD-ovi koje sam imao na ovoj mašini. Sa PF nijednom, a koristio sam te VM preko mesec dana, skoro svakog dana.

Uostalom, priloži rezultate gde se vidi suprotno, koliko je sistem brži bez pagefile-a, ja nisam uspeo da primetim.

Očigledan problem sa ovakvim generičkim savetima koje daju ljudima da im ne treba pagefile je što retko ko uzima stvarne potrebe onoga ko upotrebljava računar. Romeo Crennel ovde je imao problem zato što je isključio PF.

Takođe, pre nekog vremena na drugom forumu čoveku koji je ubacio SSD u laptop je savetovano isto tako da isključi PF, iako je njegov laptop imao samo 2GB ram, al to niko se nije ni setio da pita!!!

Čak i tvoja ideja da će VM Workstation da ubije guesta je dobra kada bih ja na računaru u tom trenutku koristio VMW. A šta je sa svim ostalim aplikacijama, browserom, mailom, kad mi VMW pojede svu memoriju? Npr. pukne mi Word u kome sam pravio uputsvo sa SS kako i šta treba da se radi u ESXi jer mi je VMW pojeo svu memoriju.

Većina korisnika danas ima 4 ili 8 GB ram, savetovati naslepo da se isključi PF da bi se uštedeo koji GB upisan na SSD je suludo. Ako ne znaš šta korisnik radi ili koliko su zahtevni programi koje koristi je glupo.

Čak i da nešto važi danas, npr. nekom prosečnom ko ima 8Gb kažeš isključi PF, vidiš da ti ne korisiš svu memoriju, PF ti ne treba. Sutra se pojavi neki Crysis 4,5 i slično neoptimizovano čudo ... koji mu pojede ram, njemu krenu problemi, on se muči - zašto - zbog pola % boljih performansi?

PF treba da isključuju ljudi koji zanju koji im je workload, da neće da pojedu svoju memoriju i sl. a ne samo predlagati ljudima - imaš 8GB, isključi PF, pa kad nastanu problemi, e krastavac.
 
Poslednja izmena:
Planiram SSD u skoroj buducnosti, možda već u septembru, jel može i odgovor na 2 laička pitanja:

koja je otprilike potrošnja SSD0a u wattima,pošto mi je napajanje 'napregnuto ? pretpostavljam da je zanemarljivo ali...
drugo pitanje je - negde sam pročitao da SSD ne sme da se formatizuje, da se na taj način oštećuje ?
hvala!
 
Potrošnja u SSD je toliko mala da se osjeti na bateriji u laptopu kada se pređe sa HDD na SSD. Naravno ako nekom drži baterija pola sata vidjeće razliku u minutima, ali ako nekom baterija drži po 7 sati onda se dobije i čitav sat više :)
 
SSD Tweak Utility 1.3



http://www.techspot.com/downloads/4926-ssd-tweaker.html
http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?49779-SSD-Tweak-Utility

ssd-tweaker.gif


click -> restart -> done :)

Hvala lepa!
 
Reći ču samo jedno, pogledaj poslednji post u drugom linku! ;)
 
Kome smeta pf a ima brdo rama moze da napravi ram disk i da ga tu smesti.

OT:
a sta je to i kako se pravi?
:)
salim se...znam da postoji al nista ne znam o tome...

T:
za mene po ovome SSD i nije, filovi su po 200/300MB+ ima ih brdo revizija u toku dana, PF se zauzima i do 20/30GB ne vidim svrhu iskreno...a max/vr i ne rade bez PF,jednostavno je to tako, mora da postoji...
 
Nazad
Vrh Dno