Šta je novo?

Sacuvajte vas SSD/ubrzajte sistem

CCleaner ima opciju wipe free space (Wipe MFT Free Space), koliko je to ok ili ne za ssd?
 
Ne treba ti to ako SSD ima TRIM ili svoj sistem za garbage collection.
 
Ok ali to je automatski ukljuceno u ccleaneru. Jedino da se u podesavanjima totalno disabluje.
 
Koliko se sećam, nije automatski uključen Wipe :)

Nemoj ga koristiti za SSD jer wipe podrazumeva upisivanje nula u praznom prostoru diska a to su operacije koje skraćuju vek SSD.
 
imao sam problem sa crysisom 2 jer sam zbog SSD-a isključio page file na svim particijama. e sad kad sam ga uključio na HDD particiji gde se nalaze crysis i origin igra je ponovo proradila, na ssd-u sam ostavio na 0MB. da li tu može biti nekih problema ili da ostavim tako?
 
Nece nikakvih, slobodno ostavi tako.

Ako vec imas problema (sa nekim programom, igrom) zbog nedostatka page file-a, dovoljno je samo da ga omogucis. Ne mora uopste da bude na sistemskoj particiji (SSD-u), bitno je samo da postoji na/u sistemu. Moze da bude na drugoj particiji, nije problem, cak se i preporucuje da bude tako, zbog fragmentacije istog.
I, naravno, da mu stavis istu vrednost za min i max - opet zbog fragmentacije.
 
imao sam problem sa crysisom 2 jer sam zbog SSD-a isključio page file na svim particijama. e sad kad sam ga uključio na HDD particiji gde se nalaze crysis i origin igra je ponovo proradila, na ssd-u sam ostavio na 0MB. da li tu može biti nekih problema ili da ostavim tako?

Sad je ddr jeftina, kupi da imas bar 8 GB i onda ti PF ne treba
 
znam druže baš o tome razmišljam, ali sam puko svu lovu na SSD :D

ali moram sad i to da pitam, izvinite što je off, imam 2x2GB Kingston 1333 D3N9 RAM (to je onaj njihov najjeftiniji) pa me zanima da li da idem opet na 2x2 ili mogu i onaj jedan modul od 4GB kao ovaj http://www.atom.rs/?sid=1774. naravno pitam zbog dual channel režima rada i onih dvobojnih slotova na ploči. da li to ima nekog efekta ili neću ništa izgubiti/dobiti osim veće količine?
 
Poslednja izmena:
Kupi Exceleram Rippler 2x4gb, 35 evra je za kes, ne moze jeftinije :)
 
Sta sve procitah vezano za ssd odustadoh od kupovine. Mnogo mi je da dam 120e za stvar oko koje treba toliko cimanja, mislim na ona silna podesavanja da bi on poziveo duze. Ipak cekam leto i pad cena, ako uopste bude doslo do toga. Pare preusmeravam na neku stolicu za komp, a ssd ce da saceka.
Nego taj ramdisk, je l' moze on da se koristi sa hardom?
 
Realno nista od ovoga ne moras da primenis na SSD. A i daleko je ovo od cimanja. :p
 
Sta sve procitah vezano za ssd odustadoh od kupovine. Mnogo mi je da dam 120e za stvar oko koje treba toliko cimanja, mislim na ona silna podesavanja da bi on poziveo duze. Ipak cekam leto i pad cena, ako uopste bude doslo do toga. Pare preusmeravam na neku stolicu za komp, a ssd ce da saceka ...

Svi koji imaju ssd od 120GB i veci (eventualno 90GB > ) nemaju nikakve narocite potrebe da vrse bilo kakva podesavanja.
Dosta tih podesavanja je usmereno ka "stednji" resursa samog ssd-a jer su prvi bili mali, imali su tek 40GB...

SSD treba instaliraju na prvi sata konektor (sata0), treba da ukljuce AHCI u biosu, treba da bude partition alignment pravilno uradjen sto se postize friskom instalacijom W7 na potpuno prazan (neformatiran) ssd.

Da bi duze trajao ssd (da ga postedis nepotrebnog trosenja) ne vrsi download na ssd vec na neki hdd (bilo koji veci download tipa torenti i slicno skidanje stotina MB (ili GB) sa neta usmeriti na HDD), a 2-3-5MB pa i 10MB skinuto na ssd ne predstavlja problem...
To je sve sto je zaista potrebno uciniti prilikom instalacije i koriscenja ssd-a.

Uzmi prvo stolicu, zdravlje (kicma) je vaznije, a na leto neki ssd od 120GB i >.
:wave:
 
Pre ce biti >stolica>more> pa mozda sdd oko novaka ako im i bude pala cena, sto bi bilo :hair: ako se stvarno desi :happy:
 
Nista onda, cekam leto i pazarim. Prvo stolica, kad sam mogao do sad bes ssd-a mogu jos koji mesec. Hvala na pomoci :wave:
 
Evo jednog saveta kako da oslobodite par gigabajta na svom SSD-u, ja sam dobio svega 2Gb slobodnog prostora :D, sto nije za odmet za nekog ko koristi npr. SSD od 60~64Gb.

U cmd (command promt) ukucajte powercfg -h off zatim enter.
Proverite pre uradjene komande koliko imate zauzeto ili ti slobodno na SSD-u pa uporedite posle zadate komande.
Posto se ovom komandom brise rezervisano mesto za hibernate, koje je zauzeto i ako ste u power managmentu stavili na High Performance.
Takodje posle zadate komande, u Sleep opciji hibernacija se gubi kao opcija za ponovno ukljucivanje iste.
 
Evo jednog saveta kako da oslobodite par gigabajta na svom SSD-u, ja sam dobio svega 2Gb slobodnog prostora :D, sto nije za odmet za nekog ko koristi npr. SSD od 60~64Gb.

U cmd (command promt) ukucajte powercfg -h off zatim enter.
Proverite pre uradjene komande koliko imate zauzeto ili ti slobodno na SSD-u pa uporedite posle zadate komande.
Posto se ovom komandom brise rezervisano mesto za hibernate, koje je zauzeto i ako ste u power managmentu stavili na High Performance.
Takodje posle zadate komande, u Sleep opciji hibernacija se gubi kao opcija za ponovno ukljucivanje iste.

Bravo za tip!!! Ja sam ranije pri svakoj instalaciji to radio, medjutim u poslednje vreme rucno iskljucim u power settings, na obicnom HDD, sam dobio 3GB prostora!!! Bravo i hvala! ;)
 
Bravo za tip!!! Ja sam ranije pri svakoj instalaciji to radio, medjutim u poslednje vreme rucno iskljucim u power settings, na obicnom HDD, sam dobio 3GB prostora!!! Bravo i hvala! ;)

Jeste stara fora, ali retko ko se seti da je odradi, uglavnom stavimo na Hihg Performance i mislimo to je to, ali win i dalje cuva mesto za hibernaciju.

;)
 
Jesi probao ovo?
Nisam za svojim kompom, jel ti oslobodilo nesto mesta i jel ne skodi winu?
 
Jesam, ali po nekom drugom tutorialu... ciscenjem SP1 i SP2 bekap fajlova dobio sam oko 3-4GB.

Inace u windowsu mi winsxs i installer dosta velik, 6.8GB i 2.8GB - jel zna neko neki program ili tutorial za ciscenje ovih?
 
SP2... za Win 7?
 
Jesam, ali po nekom drugom tutorialu... ciscenjem SP1 i bekap fajlova dobio sam oko 3-4GB.

Probacu ovo danas kad dodjem kuci, pa cu javiti koliko je meni oslibodilo prostora, ali kontam da ce isto biti odprilike 3-4Gb.
 
Probao sam, nista mi nije oslobodilo, iz razloga zato sto nisam naknadno instalirao SP1 vec imam instalaciju koja dolazi sa SP1.
 
evo, savete sa početka topic-a sam objedinio u jednu BAT skriptu, pošto ćemo u firmi masovno kupovati SSD, pa da se ne zezeamo sa svakom pojedinačno.
kad sam već napravio, da podelim i sa vama:

Kod:
REM isključujemo hibernate (oslobađa "RAM" gigabajta prostora na hdd-u)
powercfg /hibernate off

REM zabranjujemo Disk Defragmenter (servis i scheduled task)
sc config defragsvc start= disabled
schtasks /Change /TN "\Microsoft\Windows\Defrag\ScheduledDefrag" /DISABLE

REM ukidamo windows search engine
Dism /online /NoRestart /Disable-Feature /FeatureName:Indexing-Service-Package

REM ukidamo Superfetch
reg add "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters" /v "EnableSuperfetch" /t REG_DWORD /d "0" /f
sc config SysMain start= disabled

REM ukidamo i brišemo Prefetch
reg add "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters" /v "EnablePrefetcher" /t REG_DWORD /d "0" /f
del C:\Windows\Prefetch\*.* /Q
del C:\Windows\Prefetch\ReadyBoot\*.* /Q

REM ukidamo last access feature
fsutil behavior set disablelastaccess 1

REM sledi restart, ugasiti sve programe
pause

shutdown -r -t 1
samo copy/paste u BAT fajl.
 
Ja i dalje mislim da je pogrešno isključivati servise/opcije koje dobijaju svoj pun smisao tek sa SSD, tipa Indexing service i Windows search engine.
Disk defragmenter će po defaultu izbaciti SSD iz liste diskova za defragmentaciju, pa to i nemora da se čačka.

Za hibernaciju se slažem, nema potrebe za njom sa SSD diskom, a dodatni prostor itekako koristi.
 
Ja i dalje mislim da je pogrešno isključivati servise/opcije koje dobijaju svoj pun smisao tek sa SSD, tipa Indexing service i Windows search engine.
bio ssd ili ne, windows search sam oduvek smatrao đubretom.
na 500 računara (xp/w7) u firmi se nalazi Agent Ransack.

http://www.mythicsoft.com/page.aspx?type=agentransack&page=home

niko nikad nije poželeo Windows search nazad.

Disk defragmenter će po defaultu izbaciti SSD iz liste diskova za defragmentaciju, pa to i nemora da se čačka.

meni je u task scheduler history pisalo da je radio, iako je ssd.
 
Nazad
Vrh Dno