Šta je novo?

Sacuvajte vas SSD/ubrzajte sistem

To onda znaci da bi recimo u roku od 1.5 do 2 godine mogli da uradimo komotno jedno 3-4 puta secure erase i reinstaliramo sistem, i na taj nacin bi svaki put povratili "originalne" performanse ukoliko dodje do gubitka istih ?

A sta je sa onom pricom o smanjenju kapaciteta ?
 
To onda znaci da bi recimo u roku od 1.5 do 2 godine mogli da uradimo komotno jedno 3-4 puta secure erase i reinstaliramo sistem, i na taj nacin bi svaki put povratili "originalne" performanse ukoliko dodje do gubitka istih ?

A sta je sa onom pricom o smanjenju kapaciteta ?
Komotno moze, moze i vise puta. Neko je ovde radio 3-4 puta secure erase u roku od nekoliko dana. :D

Sta sa smanjenjem?
 
Pa smanjuje li se kapacitet vremenom :d

Ja sam previse toga procitao na internetu i nisam sam u sebi sklopio ispravnu sliku tj. jos uvek nisam ukapirao kako to sve radi. Umiru li celije vremenom od koriscenja ili ne tj. najbolje je pitanje da li secure erase vraca disk u prvobitno stanje, kao sto je i bio prvog dana ili ne ?
 
Ne smanjuje se kapacitet.

Secure erase vraca u prvobitno stanje.

Sto se umiranja tice, umiru ali tek posle dosta vremena. Nisam dosad vidjao da je neko sa tim imao problema. Ja ne bih o tome brinuo, neka traje i 3 godine (a verovatno moze i dosta vise), pogotovu sto se write koristi manje od read-a.
 
Onda stvarno ne vidim cemu tolika galama ako se disk nakon nekog ucestalijeg koriscenja moze vratiti u prvobitno stanje (performanse i kapacitet).
 
Onda stvarno ne vidim cemu tolika galama ako se disk nakon nekog ucestalijeg koriscenja moze vratiti u prvobitno stanje (performanse i kapacitet).

Slazem se.
Eno alfa odavno ima SSDove, jedan je od onih koji imaju vece i duze iskustvo sa njima, i ne zali se. :)

A i t oucestalije koriscenje bi znacilo da svaki dan upisujes gomilu podataka, sto mislis da retko ko radi.
 
Sto se tice pada performansi citanje je uvek isto:) sto je najvaznije a pisanje zna dosta da opadne do cak 50MB/s:(
Prva slika dok je svez:)
Druga posle nekih 30 dana:d
Mada sistem se dalje brzo dize:-devil-: nema primetnog usporenja osim ako ne kopiras nesto na SSD:-devil-:
 

Prilozi

  • Noname.jpg
    Noname.jpg
    151.1 KB · Pregleda: 339
  • trenutno stanje.jpg
    trenutno stanje.jpg
    151.5 KB · Pregleda: 319
Poslednja izmena:
Zna li neko
Disable Superfetch
Disable Prefetch
i sta sve treba da se podesi oko privremenih fajlova da nepise po ssd, npr. Jdownloader da pravi temp na hdd kad skida(to ne znam da podesim).
ovo sam iskljucio:indexing,defragmentation,Write Caching,ukljucio_Firefox_disk.cache.memory.capacity_131072,thumbnail caching,Page File,System Restore,Hibernate(ovo sam valjda iskljucio ne znam gde bi to mogao da proverim)
 
Ako imaš kombinaciju SSD i HDD diskova u svojoj mašini, nema potrebe da isključuješ Defragmenter, jer W7 po defaultu isključuje defragmentaciju SSD diska.
Možeš i sam da proveriš, Disk Defragmenter > Configure schedule > Select disks i videćeš da ni nemaš u listi SSD disk. Za HDD je defragmentacija poželjna, to nemora da se obrazlaže...

Od svih saveta, ja sam isključio samo Hibernation i page file, ostale stvari nisam gasio jer svaka služi svojoj svrsi.
 
slazem se za defg. hdd, samo ja to ni ne radim(osim na c: )
natrpam hdd pa selidba na nov :D
mada ja to nebi ni kacio da mi netreba za download odpakivanje i mozda jos po nesto
 
Ako je naslov ubrzajte vaš sistem, kako disableovanje index -iranja (koje je inače napravljen odab i ubrzalo sistem), može da pomogne :d
 
SSD je toliko brz da ti ne treba index-iranje, a cim ne koristi znaci da steti :)
 
Ne vjerujem da je baš tako. Brzina pretrage zavisi osim od brzine SSD -a i od samog operativnig sistema, veličine partice, količine iskorišćenog prostora i naravno veličine samog diska. Ne pretražuje bez indexiranja isti model od 30GB i 120GB istom brzinom.

Razumijem da indexiranjem dobijam degradaciju brzine, ali zar nije poetna da sa novim diskom dobijem ono što najbolje mogu. Evo reicm omeni, imam outlook .pst fajl od 5GB. Šta misliš koliko bi trebalo da pretražuje ako nemam indexiranje?
 
Uzmi pa isprobaj kako se ovo ponasa na SSD-u pa javi ;)
 
Kako da vratim na 'factory defaults' :) ovaj moj kingston? Degradirao mi je write znacajno, sto mi puno ne smeta, jer je samo za OS i aplikacije, ali kad budem reinstlirao OS, odradio bih i to.
 
Ja sam sve ovo odradio na mom g.skillu, nisam uporedjivao pre i posle, nit me je interesovalo. Ono sto mi je bilo bitno je da sto je vise moguce smanjim broj r/w
Evo odavde sam uzeo tweak za mozilu, sad cu da trpam u ram, ima ga dovoljno :F
 
---

Sto se tice pada performansi citanje je uvek isto:) sto je najvaznije a pisanje zna dosta da opadne do cak 50MB/s:(
Prva slika dok je svez:)
Druga posle nekih 30 dana:d
Mada sistem se dalje brzo dize:-devil-: nema primetnog usporenja osim ako ne kopiras nesto na SSD:-devil-:

Meni posle skoro mesec dana izbacio malo bolji score nego prvog dana :D
 
Ne sumnajm ;)
Nego eto cisto da kazem da znaci ovo tweakovanje koliko toliko
 
U principu nije lose, trebalo bi da malo ubrza Boot time, i ako nista znacajno po meni neces dobiti..

Odradicu testove pa da uporedimo koliko ubrzavaju SSD
 
Vredi imas ga negde na pocetku teme
 
PF moze i da se prebaci na drugi disk ko nece da gasi ili ima problema usled gasenja. :)
 
Ja sam ugasio PF, u principu sam 90% stvari odradio koje su predlozene. I od mozile trpam u ram, dovoljno je 8gb memorije, a ako zafali mozda udarim jos 8, evo su u fioci :) ako ne nadju drugog vlasnika
 
Nazad
Vrh Dno