Šta je novo?

Sacuvajte vas SSD/ubrzajte sistem

posto se i ja razmisljam da kupim jedan ssd,interesuje me taj lifespan i koliko relano te nand celije mogu da traju? koristio bi ga samo za os a download i igre na hdd. treba li razmiljati o tim stvarima pre kupovine ili sacekati da padne cena? unapred hvala
 
za lifespan ti niko ne moze rec sa sigurnoscu dok ne pocnu prvi da crkavaju, al je neka pretpostavka da ce da traje sasvim dovoljno da se ne moras brinut
 
po mom misljenju ramdisk u kombinaciji sa SSD - is a must! naravno i puno rama pogotovo na ovim cenama, 8gb za 100eur/usd - dzabe u odnosu na ostali hardver.

chrome cache - na ramdisk, ne samo da stedi ssd vec i ubrzava browsing "C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe" --disk-cache-dir=r:\Chrome
windows tempovi - takodje na ramdisk
danas namestih i visual studio 2010 (c++) da bilduje intelisense i naravno intermediate na ramdisk - http://wronso.com/blog/553/why-does-visual-studio-2010-create-ipch-folder-and-sdf-file.html


trenutno mi je najgori softver na ssd-u skajp, ali za njega nema nade.
 
Poslednja izmena:
8GB RAM je fino i za AMD. Sto se tice SSD ako traje 36 meseickoliko ima garanciju isplatio se. Nikakvo podesvasnja SSD me vise ne zanimaju.
Uverio sam se da AHCI ne ubrzava kod mene nista i od silnih podesavanja svaki cas me je nesto zezalo.
Ako znate neki cake koje ce ga ubrzati 50% vas SSD ili ga sacuvati odlicno. Drago mi je da ce vam raditi jos brze ali ja to necu dirati. Za sada mi je vise od mesec dana Windows tu nisam imao problem.
Prosli put sam ga uinistrio za nedelju dana. Nisam znao ni sta menjam ni sta sam promenio. Izgubio sam se u silnim podesavanjima pa za 2-3 dana kada su krenuli problemi odlepio.
Prosli put samn iscitasvao ovde stya ima i jos sa neta jadan moj os sta sam mu uradio.
 
Poslednja izmena:
Ta informacija nam nije nimalo koristila u ovoj temi ;)
 
Sto se tice SSD ako traje 36 meseickoliko ima garanciju isplatio se. Nikakvo podesvasnja SSD me vise ne zanimaju. ...
... i od silnih podesavanja svaki cas me je nesto zezalo.
Ako znate neki cake koje ce ga ubrzati 50% vas SSD ili ga sacuvati odlicno. Drago mi je da ce vam raditi jos brze ali ja to necu dirati. Za sada mi je vise od mesec dana Windows tu nisam imao problem.
Prosli put sam ga uinistrio za nedelju dana. Nisam znao ni sta menjam ni sta sam promenio. Izgubio sam se u silnim podesavanjima pa za 2-3 dana kada su krenuli problemi odlepio.
Prosli put samn iscitasvao ovde stya ima i jos sa neta jadan moj os sta sam mu uradio.


Ima covek pravo, samo da znate...
Bez obzira "da li nam je ili nije ta informacija koristila u ovoj temi"...
 
Poslednja izmena:
Na konto priče o ramdisku u kombinaciji sa SSD-om, pade mi na pamet jedna skroz fina opcija: "koristiti usb flash kao ramdisk, tj za keshiranje podataka" svi mi imamo po neki usb "manjeg" kapaciteta kao višak, pa kontam da može da se napravi da odrađuje to što treba... A za to može da se iskoristi "ReadyBoost" tehnologija koja je po prvi put upotrebljena u Vist-i, a naravno integrisana je i u Win7. Malo sam nešto pročešljao i došao do jedne zanimljive rečenice koja može dosta dilema da otkloni:

"If your computer has a hard disk that uses solid-state drive (SSD) technology, you might not see an option to speed up your computer with ReadyBoost when you plug in a USB flash drive or flash memory card. You may instead receive the message, "Readyboost is not enabled on this computer because the system disk is fast enough that ReadyBoost is unlikely to provide any additional benefit." This is because some SSD drives are so fast they're unlikely to benefit from ReadyBoost."
 
@antipatriota

ja sam probao skoro jedan sw za ramdisk i dobio bsod ..koji koristis ti, posto pretpostavljam da koristis win7 x64 isto kao i ja?

..i trebao si stavit napomenu ljudima, nece svakom bit r:
 
Ja probah ovaj vsuite ramdisk na XPu i radi bas fino. :)
 
Ja sam na W7 x64 imao dosta problema sa RD softverom... iz nekog nepoznatog razloga nijedan nije hteo da da dobre performanse! 20MB/s sequentials recimo! I onda nakon promene 3-4, odlucio da opet probam DataRam-ov, i sada radi kako treba...
Tako da ako imate problema sa jednim, isprobajte drugi.. i nemojte slucajno da driver "lecite" raznim "nadrilekarstvom", pa se cudite zasto dodje do BSOD-a ;)
Inace, RD softver je toliko prost da se napravi, da iako je driver u pitanju, stvarno nema mesta da nesto debelo zezne, ako nije namerno.
 
Alfa, jesi poredio taj DataRam-ov sa vsuite RamDisk? (Anti) Patriota rece da mu se vsuite pokazao kao najbrzi.
 
negde je receno vec - koriscenje dodatnih USB-a i HDD-a je strasno neefikasno resenje i idemo ka onome - da sluzimo spravi, a ne ona nama, sto je poenta vlada.011 posta. ramdisk ne skodi puno, a dosta doprinosi, kako "stednji" SSD-a tako i dobitku performansi.

vsuite jeste brzi ako odaberes onaj njegov drugi mod - fast-io. medjutim juce shvatih, da nece da mi radi VS2010 intelisense database kada uzmem fast-io pa sam vratio na scsi mod. doduse nije brzina meni tu toliko bitna, svakako je brze i od samog SSD-a. bas sam trazio kao prvo da ima dynamic ram foru, a drugo, sto dataram nema, biranje slovceta (u mom slucaju ne-snimanja imagea), a to ima svako - osim datarama :) probao sam jos jedan fini sto stoji u trayu i lepo mu radi realtime dodavanje oduzimanje, stopiranje/pokretanje diskova - jedan od onih 12, brz poprilicno.

za chrome sam dao samo ilustraciju pa ostavih r: naravno promenite po potrebi ili nadjite na google kako da setujete jer za sad nema direkt u setingsima (sto nije dobro kad otvaras link indirektno, a chrome ti je default browser)
 
Poslednja izmena:
istece mi vsuite, a ne umem da ga krekujem :) presao sam na softperfect. bas je fensi.
 
Alfa, jesi poredio taj DataRam-ov sa vsuite RamDisk? (Anti) Patriota rece da mu se vsuite pokazao kao najbrzi.

Nisam siguran, u sustini nisam gledao brzine cims am sredio DataRam-ov da radi kako treba (jer da li radi 2000MB/s ili 3000MB/s nema razlike ;)). A trebalo mi je vremena da sredim.. cak i nisam siguran kako sada radi a ranije je davao samo 20MB/s :(
 
Malo sam zbunjen ovim postovima ali pošto sam ponosni vlasnik patriot inferna od 60 GB da li je potrebno da se koristi vsuit i ako treba kako da se setuje kao i kako da se setuje win explorer da kešira u memoriju a ne na ssd?
 
softperfect brzi malo od vsuite-a i vrlo elegantno se dodaju/oduzimaju, enabluju/disabluju disk letters, ali i on me zeza sa vstudiom - BSOD cim otvorim neki projekt, valjda mu vstudio pristupa nekako nestandardno.

dakle, jedino mi radi vsuite, pa se vratih na njega i nabudzih ga. nije bas krek u pitanju, ali radi, na gurku :) krastavac preskup je za 64-bit OS, mada za 32-bit daju neku free ver. Ima ista firma i neki fensi kesh namenjen bas za SSD diskove, jos je beta, ali nemam to kad da probam. Na papiru deluje super!
 
Poslednja izmena:
softperfect brzi malo i od vsuite-a i vrlo elegantno se dodaju/oduzimaju, enabluju/disabluju disk letters, ali i on me zeza sa vstudiom - BSOD cim otvorim neki projekt, valjda mu vstudio pristupa nekako nestandardno.

dakle, jedino mi radi vsuite, pa se vratih na njega i nabudzih ga. nije bas krek u pitanju, ali radi, na gurku :) krastavac preskup je za 64-bit OS, mada za 32-bit daju neku free ver. Ima ista firma i neki fensi kesh namenjen bas za SSD diskove, jos je beta, ali nemam to kad da probam. Na papiru deluje super!

Softperfect brzi od vsuite sa Direct IO?
 
Da li utorent uopšte ima i koristi temp folder i ako da gde se nalazi k'o da je u zemlju propao. Sadržaj downlodujem na hdd svejedno ali me zanima ovo za temp da mi se ne gomila na ssd.
 
Mislim da utorrent nema temp folder.
 
ima, gomila .torrent fajlove, webgui fajlove i tako jos neke...
mislim da ih trpa u application settings...
 
ima, gomila .torrent fajlove, webgui fajlove i tako jos neke...
mislim da ih trpa u application settings...

Video sam neke .utt fajlove ali samo 2 komada. Mislim da nije to to. Negde drugde ih stavlja, ajde ko koristi utorrent nek' se javi.
 
c:\Documents and Settings\User\Application Data\uTorrent\
Mada mislim da ovo nije klasican temp folder, tu se nalaze nekoliko sitnih fajlova od po par KB, sa ekstenzijama .dat, i .old, kao i trenutni .torrent fajlovi.
Download ide direktno u Download folder koji ste podesili, tako da mislim da ovaj folder nije problem. :)
 
c:\Documents and Settings\User\Application Data\uTorrent\
Mada mislim da ovo nije klasican temp folder, tu se nalaze nekoliko sitnih fajlova od po par KB, sa ekstenzijama .dat, i .old, kao i trenutni .torrent fajlovi.
Download ide direktno u Download folder koji ste podesili, tako da mislim da ovaj folder nije problem. :)

Tu se nalaze samo ti neki mali fajlovi par komada jersu moji .torrent fajlovi smešteni u backup-u na hdd-u. Znači da utorent nema pravi temp folder.
 
Tu se nalaze samo ti neki mali fajlovi par komada jersu moji .torrent fajlovi smešteni u backup-u na hdd-u. Znači da utorent nema pravi temp folder.
Izgleda da nema, jer sta bi stavljao u njega? Download ide direktno u folder koji je podesen kao Download folder.
 
Da li kompletno formatiranje vraca SSD u fabricko stanje ili je to nemoguce zbog umiranja celija itd. ? Ili bi se u slucaju degradacije performansi posle recimo par meseci upotrebe tim postupkom mogle povratiti fabricke performanse ?
 
Da li kompletno formatiranje vraca SSD u fabricko stanje ili je to nemoguce zbog umiranja celija itd. ? Ili bi se u slucaju degradacije performansi posle recimo par meseci upotrebe tim postupkom mogle povratiti fabricke performanse ?

Vratices performanse sa Secure erase ali degradacija ja mislim da ti ne gine s'vremenom na sf kontoleru. Koliko vidim Carev C300 ne gubi nista. Prema tome Marvel FTW.
 
Performanse uvek mogu da se vrate na prvobitne - jer kad su sve celije free, onda je isto kao pocetno stanje, celija nece sporije brisati/pisati/citati jer je starija.
Endurance je druga stvar vec, to ne moze da se izbegne nikako.
Mozda SF manje odrzava performanse, ali OCZ je i napravio disk za one koji ne benchuju ceo dan, i tada odrzava perforamnse (spor GC/TRIM). Iskreno ja mislim da 99.9% ljudi na benchu ne bi primetilo razliku.
 
Nazad
Vrh Dno