Šta je novo?

Sacuvajte vas SSD/ubrzajte sistem

Sistem restore, je opcija koju ne bih nikad iskljucio.
Mnogo puta, na sistemima, koje odravam, me je spasio ponovne instalacije svega i svacega.
Znam, mnogi ce napisati da im nikada nije trebao, a ito je tako i sa pojasom u kolima.
 
Na mojoj personalnoj masini nikada nece biti ukljucen restore. Pre svega imam image cele sistemske particije na storage hardu, nema potrebe da mi restore brlja po disku non stop. A i podizanje sedmice sa svim pratecim programima traje oko sat vremena sto nije puno. Veliki sistemi su vec druga stvar.
 
Zaboravili ste da napomenete ako se iskljuci skroz Virtual memory svaka igra ce da zabode na desktop.
Treba prebaciti VM na obican hard.
Inace tweakovi su extra, oslobodio sam min 10GB prostora. :)
 
Većina ovih stvari važi i za klasične diskove (mada skoro svaka ima ima i zašto neisključiti)
 
Zaboravili ste da napomenete ako se iskljuci skroz Virtual memory svaka igra ce da zabode na desktop.

Ovo nije tačno, na XP-u sa 4GB i na W7 sa 6GB mi nikad nije pukao ni jedan program ni igra, a Virtual Memory je oduvek isključen. Ne znam kako je na W7 sa 4GB, nikad nisam probao
 
Ovo nije tačno, na XP-u sa 4GB i na W7 sa 6GB mi nikad nije pukao ni jedan program ni igra, a Virtual Memory je oduvek isključen. Ne znam kako je na W7 sa 4GB, nikad nisam probao

Ne znam sta se desava, ali znam da me je SC2 bacao na desktop svaki put kad ga igram 5min.
Kako sam stavio VM na obican HDD sve radi ok.
Ni meni nije jasno zasto zabada, ipak je 4GB DDR-a vise nego dovoljno za sve potrebe danas, ne treba mu dodatni VM.
Mada moram da napomenem da je SC2 instaliran na drugom HDD-u, na drugoj istalaciji win7. Zacudio sam se da i radi igra bez instala na win-u sa SSD-a. :)
 
Ovo nije tačno, na XP-u sa 4GB i na W7 sa 6GB mi nikad nije pukao ni jedan program ni igra, a Virtual Memory je oduvek isključen. Ne znam kako je na W7 sa 4GB, nikad nisam probao

W7 4GB - meni je sa iskljucenom VM izbacivao cak i prastaru COH, kao i Saboteur, tako da bih se mogao sloziti sa Bobom. Cisto sam instalirao probe radi, inace nisam neki gamer, niti expert za igre.

no, da ne preterujemo, odosmo u off... :)
 
ili ukoliko necete da radite preko ram memorije i ovo ume dosta da pomogne

Another good tweak that you didn't mention is to disable thumbnail caching in Windows Explorer. This will stop Windows from writing thumbs.db files all over the place. Here's how:

- Click Start
- Type "gpedit.msc" and press Enter
- Local Computer Policy -> User Configuration -> Administrative Templates -> Windows Components -> Windows Explorer
- Double-click "Turn off caching of thumbnails in hidden thumbs.db files"
- Click "Enabled"
- Click "OK"
- Close "Local Group Policy Editor"
Molim moderatora da edituje stavku "Turn off caching of thumbnails in hidden thumbs.db files" u "Turn off the caching of thumbnails in hidden thumbs.db files"
 
Cinilo mi se da sam vec postovao ali ocigledno nisam :D
Pagefile nemam jos od 1999. i nikada mi nijedna igra ili program nisu pukli.
Puci ce bilo sta ako nemate dovoljno memorije sto na W7 moze lako da se desi sa "svega" 4GB i nekom novijom igricom ali to ne znaci da mora da ima pagefile, vec da vam treba vise memorije...
Ako ste vec kupili SSD, stvarno se nadam da bez 4GB ne ukljucujete racunar :p tako da je pagefile bacanje prostora.
 
Istina alfa, samo sto meni win vidi 3.5gb; glupi x86 ;)
 
Ah, da, zato sam koristio Srv03 od kad je izasao a ne XP ;) Jedini problem bi bio Antivirus (da ga koristim ;))
 
koliko mesta zauzme win7 ultimate 64-bit? Pitam zbog kapaciteta SSD-a, koliki je dovoljan?
 
koliko mesta zauzme win7 ultimate 64-bit? Pitam zbog kapaciteta SSD-a, koliki je dovoljan?

Ako uzimas preko uzmi onaj od 100 GB, taj ti je najpovoljniji na newegg-u.
Kad se ugasi hibernate i system restore i virtual memory, oko 20GB sa osnovnim programima.
 
Koliko novca kosta jedan ovakav dobar hdd?
 
Ako uzimas preko uzmi onaj od 100 GB, taj ti je najpovoljniji na newegg-u.
Kad se ugasi hibernate i system restore i virtual memory, oko 20GB sa osnovnim programima.

More nakon svih update-a (koje ovaj cuva jel' te u Windows folderu.. i koje ne smem da izbrisem ako slucajno nesto zezne :D)...
trenutno mi je Windows folder samo skoro 16GB :(
 
Disable Write Caching
Description: There is no cache on the SSD, so there are no benefits to write caching. There are conflicting reports on whether this gains speed or not.
Instructions: Start Menu -> Right-Click Computer -> Manage -> Device Manager -> Disk drives
-> Right-Click STEC PATA -> Properties -> Policies Tab -> Uncheck Enable write caching -> OK

evo sta sam ja nasao ... vezano za WriteCaching:
http://www.sevenforums.com/tutorials/10392-write-caching-enable-disable.html

u donjem delu teksta postoji druga varijanta (OPTION TWO) ... da li je to dobar ili los izbor?

----------------------

vezano za LOG fajlove

Windows 7 has the most event logs that I have seen. To make it have a lot less writes going to the SSD that are not needed do:

START >> right-click COMPUTER >> MANAGE >> PERFORMANCE >> STARTUP EVENT TRACE SESSIONS

With the exception of the following NECESSARY logs (Application, Security, System, Security Essentials) we can stop them from starting. To do so, right click on each one that has a status of Enabled (except the ones mentioned above) and select Properties. Click the Trace Session tab. Unselect Enabled. Click OK. Repeat for the others (including readyboot). Restart.
 
Poslednja izmena:
disable - System Restore.........hmmm.....pa nebih se bas slozio da je pametno...zna neki puta da dooobro zatreba....a ipak ne zauzima toliko mesta bas na hardu.....ssd je daleko jos od nas (cenovno) bar za vecinu smrtnika u Srbiji.....ali sami standardi su jos kilavi .... brzina jedina prednostimao sam prilike da vidim sistem kako sa njim sljaka gde sam stvarno odusevljen ...planiram ga u skorijoj buducnosti bar za C:
 
JA sam sistem restore ubijao cak i na klasicnom disku odnosno u zivotu ga nikada nisam ni koristio! KAd dodjem do toga da mi on treba kompjuter mi je uvek bio zreo za format ;)
 
imam jedan offtopic dodatak i offtopic pitanje ...

dodatak: umesto system restorea imas npr HirensBootCD pa na njemu gost, acronis i sl

pitanje: ima li potrebe da formatiram SSD pre ciste instalacije Win7x64 na njega ili ce to prilikom instalacije Win sam sve da odradi ... pitam jer sam citao da je pravilan alligment vrlo bitan ... ako bi trebalo da se formatira koje paramtre da koristim tacnije koji cluster size i koji file system
 
imam jedan offtopic dodatak i offtopic pitanje ...

dodatak: umesto system restorea imas npr HirensBootCD pa na njemu gost, acronis i sl

pitanje: ima li potrebe da formatiram SSD pre ciste instalacije Win7x64 na njega ili ce to prilikom instalacije Win sam sve da odradi ... pitam jer sam citao da je pravilan alligment vrlo bitan ... ako bi trebalo da se formatira koje paramtre da koristim tacnije koji cluster size i koji file system

Iz druge teme: http://forum.benchmark.rs/showpost.php?p=2316746&postcount=19

Alignment particije:
- ako si na Visti/W7/Srv08, bice automatski.
- ako nisi, onda koristi diskpart:
Command Prompt->diskpart.exe
list disk
select disk # (umesto # unesi broj diska koji je C300, prepoznaces ga po velicini)
Pod pretpostavkom da nema particija (ako ima izbrisi :D):
create partition primary align=2048
 
ja sam na 7ici, ali nesto na net procitah da moze i 7ica da ne uradi posao kako treba ..pa da pitam jel ovo ok?
 

Prilozi

  • SSD Alignment.png
    SSD Alignment.png
    882.6 KB · Pregleda: 364
JA sam sistem restore ubijao cak i na klasicnom disku odnosno u zivotu ga nikada nisam ni koristio! KAd dodjem do toga da mi on treba kompjuter mi je uvek bio zreo za format ;)

+1 i kod mene je ista prica kada dodje do toga dizem novi sistem ;)
 
off:

na par foruma sam pročitao da je ssd vrh kada ga kupiš, ali da vremenom gubi na performansama, kao i da se posle određenog vremena previše greje tako da nije baš preporučljiv za laptop.

koliko ima istine u tome?
 
off:

na par foruma sam pročitao da je ssd vrh kada ga kupiš, ali da vremenom gubi na performansama, kao i da se posle određenog vremena previše greje tako da nije baš preporučljiv za laptop.

koliko ima istine u tome?

Hladan je kao spricer a sto se tice perfomansi ima iskusnijih od mene pa ce ti reci;)
 
Poneki (noviji) SSD ume da uspori ako se puno koristi (sto je nerealno bez drndanja testova). I tako usporen je ipak brzi od najbrzeg HDD-a i moze da se vrati na normalne performanse.
Ja koristim X25-M u laptopu 3-4 meseca trenutno, sa dosta rada na VM-u (X25-E je bilo premali za to :(), i jos uvek nema nikakvih usporenja, tako da slobodno moze da se kaze da X25-M ne usporava. Naravno ako preteras bash sa koriscenjem, mozes da iskoristis sve NAND cikluse, ali ja sam ispisao nekih 500GB samo za ova 3-4 meseca, a life-span je 15TB sa random zapisima (i valjda 144TB inace).
Mozda ne zvuci ohrabrujuce ovo zadnje, ali ja sam 500GB ispisao uz VM klonove, cesta kopiranja, snapshots, suspend/restore, poneki DL na SSD... tako da prosecan korisnik tesko da moze 1TB godisnje da ispise ako ne skida internet na SSD ili slicno.

Crucial C300 od 256GB mi se izgleda greju, mada to ne bi trebalo cak ni ako se stalno koriste. CAR kaze da se njegov C300/128GB ne greje nimalo, pa je mozda kod mene u pitanju enclosure a ne sam SSD. Svejedno, zbog toga nisam hteo C300 da stavim u laptop vec stoji u svom enclosure-u.
 
Nazad
Vrh Dno