Šta je novo?

Sacuvajte vas SSD/ubrzajte sistem

Od kraja aprila Kingston V300, 24/7 rad, puno programa testirano, pisano i brisano, PF isključen, Temp files, System restore, sistemski folderi i downloads prebačeno na HDD. 35% zauzeća. Open HW monitor kaže:
Controller Writes to NAND 7067.0 GB
Host Writes to controller 2378.0 GB
Host Reads 2507.0 GB

Šta je šta u prevodu od ovih vrednosti ??
Sad posle nekoliko meseci uradio Chrystal DM i rezultati skoro nepromenjeni (lousy).
 
Mene interesuje zasto bi prebacao sve to sa SSD-a, sem Downloads. I kako si uspio uopste da prebacis System Restore? i koje sistemske fajlove si prebacao?
 
Pa svi su pričali kako treba štedeti SSD od prekomernih upisa. Sistem restore sam samo isključio (to sam i pre SSDa radio) lakše je povremeno napraviti ceo backup. Sistemks foldere (ne fajlove) sa controll panela, User accounts , Change my environment variables, izuzev Windir. PF može da se prebaci na uobičajeni način kao što je i na XPu bilo. E sad neverujem više da je sve to potrebno, ionako prođe kroz disk mnogo više nego što samo sistem piše i radi. Ima dobra garancija za SSD i uz stalni backup ionako će da zastari za dve -tri godine. Pošto sam uvek držao relativno malu boot particiju i programe koji mogu da rade sa drugog diska tamo uvek instalirao da bi bilo manje posla kod zamene windowsa, sad vidim da nisam uopšte morao da menjam navike zbog SSDa. Prvom prilikom kad budem menjao windowse neću ništa od ovoga ni da radim. Ima tamo i nekih programa koji mogu da prebace većinu widows foldera na drugi disk.
 
Ma to je u startu bilo kad se nije znalo koliko moze da izdrzi. Prije ce kontroler crci nego sto ces ga upisom ubit. Samo DL na HDD, ugasis Restore (kad vec koristis backup), maknes PF i vozi....
 
Pa da, tako je, nego nisam nešto ni mislio da pređem na SSD tako brzo ali iskrsla prilika a svi paničili oko izdržljivosti. Od tada sam instalirao dvadesetak SSDa, dobro se raspitao i istestirao i stekao utisak da ne treba ništa naročito i drukčije nego sa "spinerom", samo AHCI i moderan OS a SSD će da radi ako on hoće. Nisu ni cene toliko strašne više, prvi HDD sam platio 500 dolara a imao je samo 250 MB. Ovo je sad boza prema onome kako je nekad bilo. Prvi "narodni" HDD koi sam wideo bio neki WD od 10MB i koštao 2 soma dolara (kanadskih) a ja 3 godine starog Mustanga kupio za 1000 iste godine. Ne baš povoljan odnos.
 
Poslednja izmena:
Ma daj te ljudi sta se cimamo (kako ga cuvati kao da se to nesto nece menjati..) pa bar je sad jeftin i bice jos jeftiniji neka drzi on "nas" 5 god bar ja kazem tako za moj i on je odpaltio svaki cent:)
Ja moj nista nisam posebno stelovao sem u SERVICES sto sam stavio def. disk i superfetch na disbale..cistom ga dnevno sa oko 30 gb upisa i brisanja :d
 
Meni crk'o OCZ Agility 3, 4 dana pre isteka dvogodišnje garancije. Gunđ!

Mislim, ne znam zašto sam to rekao ovde, ali eto.... da podelim muku.
 
Kako muka? Valjda sreća, moglo je i 4 dana nakon! :D
 
Pa da, u principu, da.... sreća...
 
Ili procitas u uputstvu... ili pak isprobas svaki od njih - ubodes kabl, povezes SSD, pustis CDM/AS SSD.

Piece of cake. Sta je tebi lakse od ta dva ;)
 
Imam jedan predlog za moderatora...
Ajde jednu recenicu na pocetku teme i to crvenim slovima da se dopise u Proday-ev teks, na samom vrhu i da se skrene paznja ljudima da sada sva ta podesavanja ne vaze vise...
Evo ljudi masovno "skoknu" do pocetka i krenu redom da "podesavaju" a da izvinete ukakaju svasta nesto i onda se zale eko im ne radi ssd onako kako bi trebalo...
Ako Proday ima vremena neka sam "skrati" i istakne ono sto je sada eventualno potrebno, pozeljno ili moguce uraditi da bi sve funcionisalo nesto malo bolje nego bez podesavanja.
Da se navede da nista nije obavezno, da se navede sta bi se moglo uraditi da nesto bolje, brze i pouzdanije radi, da se ne desava da ljudi iskljuce write caching i onda se cude sto nece da radi brzo...
Podesavanja i velicine ssd-ova od pre 3-4 godine i sadasnje velicine i mogucnosti ssd-a u znacajno drugacije...
 
Poslednja izmena:
Upravo iz tih razloga mislim da je vreme da se ova tema penzioniše, skidam sticky :)
 
Cek malo, jer sve ono sto sam koristio za ubrzavanje mog intel 330 vise ne vazi?
Tipa da ne radim disable defragmentation, indexing, page file, hibernation, i enable write caching, enable TRIM support itd. Je'l to vise da ne radim u buduce? I sta da radim za ubrzanje svog SSD-a?
I jos jedno pitanje, da li igre treba drzati na HDD-u ili na SSD-u? Odnosno, da li se u gamingu oseca to ubrzanje ako je igra na SSD-u?
 
Pa treba nesto od tih stvari, enable TRIM, disable defragmentation itd.
Generalno sve to i dalje vazi kao i ranije samo neke od tih stvari vise nisu toliko bitne.
 
Osetice se ubrzanje pri ucitavanju igre i delova igre... a da li ces drzati na ssd-u ili hdd-u igre zavisi od kapaciteta ssd-a ... oni od 120-ak GB mogu 1-2 igre, od 250-ak GB mogu jos neku vise igru da prime, ko namunji ssd od 500-njak GB moze mnogo igra da instalira na njega... :)
Disable defragmentation sam win7 uradi prilikom instalacije OS, odnosno ne pokrece ga za tu (C) particiju (izuzev ako bas naredis...), indexing, page file ne iskljucujes (ja barem nisam), Hibernaciju iskljucis, write caching ukljuceno, ukljucena podrska za trim.
 
Cek malo, jer sve ono sto sam koristio za ubrzavanje mog intel 330 vise ne vazi?
Tipa da ne radim disable defragmentation, indexing, page file, hibernation, i enable write caching, enable TRIM support itd. Je'l to vise da ne radim u buduce? I sta da radim za ubrzanje svog SSD-a?
Kakvo crno "ubrzavanje", to ne postoji (niti je ikad i postojalo, realno)... ne moze se SSD ubrzati vise od onoga sto on moze da izvuce, ne moze se poterati brze od onoga sto fabricki moze da isporuci (ako je pravilno/optimalno podesen, naravno), ne postoji takva magija.
Pod tim terminom "ubrzavanje" se podrazumevalo upravo ono o cemu pricam - *pravilno podesavanje* parametara (AHCI mod, pre svega, potom pravilan align particije; kao dve najbitnije stvari), tj. omogucavanje SSD-a da dise "punim plucima"... i nista vise od toga. Neko je to nesrecno formulisao kao "ubrzavanje", a u stvari je trebalo da bude ono "pravilno podesavanje". Tu spadaju AHCI, partition align, write caching... i RST drajveri, recimo. Da stavimo u tu grupu i TRIM, kao vid *odrzavanja* te brzine SSD-a konstantnom.

A ovo hibernation, defragmentation, indexing... itd.... to je uglavnom pretpostavljalo pre svega *ustedu prostora*, stvari koje su mogle (ponekad i morale) da budu gasene kako bi preostalo dovoljno slobodnog prostora nakon instalacije Windows-a.
Naravno, tu pre svega mislim na hibernaciju, koja ce da oduzme prostora u kolicini koliko se ima radne memorije... potom i swap fajla, koji ce isto da otme masan deo kolaca za sebe. Ne i defragmentacija de facto, nju sam naveo cisto usput jer ne spada u onu prvu grupu... a inace se zna zbog cega se ne koristi defragmentacije na SSD-u.
I jos jedno pitanje, da li igre treba drzati na HDD-u ili na SSD-u? Odnosno, da li se u gamingu oseca to ubrzanje ako je igra na SSD-u?
Neke igre da (i to bas fino), neke igre bas i ne.

Uglavnom vazi ono sto ti je P307 vec ispisao.
 
Da otvorite onda novi sticky koji bi se zvao "Prvilno podešenje i instalacija SSD-a"

Bilo bi korisno.
 
Poslednja izmena:
Jos jedan glas za! Definitivno bi bilo i vise nego korisno.
 
Pa da, ono, da se ukratko opišu AHCI, partition align, write caching, RST drajveri, TRIM, te možete temu i zaključati.
 
mislim da nije tacno da se uopste ne koristi defragmentacija na ssd.
'MyDefrag' na primer ima opciju za ssd.
 
Da, ali gde u opisu lepo piše da je glavna operacija "konsolidacija praznog prostora" gde sve baca zajedno na početak, što nije klasična defragmentacija kao za HDD.
Jer to i ne može kod SSD-a, naime samo kontroler tj. FW "zna" gde su fajlovi fizički na NAND-u. OS to nema pojma niti može da zna, on vidi samo fajl sistem.
 
Nikako, to je još gore!! :d
TRIM i fragmentacija nemaju ama baš nikakve veze. A najviše bi štetilo upravo onima bez TRIM-a!
 
znaci tako. tja. bas su zakomplikovali sa kontrolerima. bolje da su ostavili da fajlsistem brine o tim stvarima, bili bi ssd-ovi dosta jeftiniji.
 
I ne bi ni radili... :d
 
Nazad
Vrh Dno