Šta je novo?

Sacuvajte vas SSD/ubrzajte sistem

Imam Samsung 840 Evo i u podesavanjima u Samsung Magicianu stoji
Write Cache buffer i Write Cache Buffer Flushing da treba da bude enablovan za bolje SSD performance.

Na prvoj strani ove teme stoji
Disable Write Caching

E sad, post je iz 2010, pa verovatno su stvari u njemu malo zastarele, SSDovi su napredovali, itd..
Ja sam podesio samo stvari koje Samsung magician predlaze. To bi trebalo da je to, zar ne?
 
NEMOJ disejblovati Write Caching
Pravilno si pretpostavio...
 
bas sam i ja nabasao na prvu stranu.

Dali moze da se apdejtuje prvi post naprimer da se zacrvene one stavke koje nisu vise aktuelne?
 
bas sam i ja nabasao na prvu stranu.

Dali moze da se apdejtuje prvi post naprimer da se zacrvene one stavke koje nisu vise aktuelne?
Pa čitaj od poslednjeg posta, ne od prvog, 5 - 6 godina je užasno staro za skoro sve stvari o kompjuterima.
 
Imam Samsung 840 Evo i u podesavanjima u Samsung Magicianu stoji
Write Cache buffer i Write Cache Buffer Flushing da treba da bude enablovan za bolje SSD performance.

Na prvoj strani ove teme stoji
Disable Write Caching

E sad, post je iz 2010, pa verovatno su stvari u njemu malo zastarele, SSDovi su napredovali, itd..
Ja sam podesio samo stvari koje Samsung magician predlaze. To bi trebalo da je to, zar ne?

Mozda je proslo 5 godina, ali za godinu dana, kad resis da prodas, 840,860, sad evo i 870, svaki kupac,ce prvo da upali sentinel, pa da pogleda health i performanse...

Da se ne lazemo , za vecinu automobila , 20000km je za mali servis, negde i vise cak , nece ti sigurno proizvodjac reci sta sve da radis kako bi ti proizvod duze trajao,a kamoli da ti kaze prvo sto ti kaze i majstor,radi na 10 000km... :)

Tako i ovde, zna se sta skracuje vek ssd-u ... Logicno sve sto se cuva u kesu , kasnije se brze ucita , stoga ako stavise write caching naravno da ce ti brze raditi.... Sve je stvar licnog izbora... Sigurno nece samsung da ti objavi, ugasi servise te i te,da produzis zivot ssd-u...Pa njima je u interesu da se menja na par godina,da se vremenom degradiraju performanse,itd... Sigurno nece reci stavi staklo na galaxy s9,kad ima neprobojno gorilla glass 5... :S Sigurno nece reci stavi bamper... A telefoni danas,na prvi pad mozes komotno na dobos...

novi windows 10 , intalira se za 5 minuta, ali zato mi treba pola dana dok pogasim i podesim sve kako treba...Naravno, kao i u svakom poslu, ako si temeljan, sistem ce biti cist, i znaces na cemu si...Radice ok i bices zadovoljan.

Hardver je napredovao, pogotovo ssd-ovi , tako da ovakva sitnica je zaista,kap u moru :D E sad ako si zaludjenik,pogasis pola servisa,polisa,kesiranja kao i ja,svakako gasis i ovo...
 
Ti nameravas da teras isti ssd 20 godina u istom kompu, da ga pazis, mazis i cuvas od bilo kakvog rada, opterecenja i trosenja ... najbolje onda nemoj ni da palis komp, tako ces ga najbolje sacuvati.
 
Pa već ima mSATA da se ubode u ploču i to je dosta (a biće i mini PCIe, SATA IV ili šta već). Zato što ako je kontroler na ploči to povećava cenu iste (i koji će kontroler uopšte da stave a ne možeš ga menjati!), i šta onda ukoliko neko neće tu ništa da ubode a mora doplatiti za isto?

Mislim da to neće piti vodu...
evo vidis apple ima sad nesto takvo:

 
Evo....dve i po godine kako koristim ovaj SSD (Kingston 240gb). Par dana posle ugradnje počeo je da mu opada Health, da bi sada dogurao dovde (slika):
:LOL::LOL::LOL:

hdd.jpg

On radi i dalje odlično, nemam nikakvih problema. Osećam ipak da mu je vreme za zamenu, najverovatnije će biti neki Samsung EVO, ali da pitam onako bezveze: ima li neke opcije za popravku Health-a čisto da mu još malo produžim životni vek?
 
Nije to jer je on neispravan ili slično. To je zato što si mu prešao TBW (koji je 100TB). Ništa to nije smešno, nego realno. 167GB dnevno si mu u proseku rokao za write (i ko zna koliko za read) i on je svoje odslužio kako treba.

Situacija je regularna i poželjna jer je radio i čak 20% više (po specifikacijama, mada često ssd-ovi rade i duže).

Nema mogućnosti popravke, to je što je. Prešao si mu tbw, menjaj ako želiš još veću sigurnost.
 
Malo smešno jeste jer osim instalacije Win10 i uslužnih programa nisam ništa drugo radio na njemu. Tako da je 167gb DNEVNO baš preterano, ispada da sam svaki dan brisao i instalirao OS plus ko zna šta drugo, a to sam uradio na početku kada sam ga ubacio u kućište i posle toga ništa nisam dirao! Sad...šta mu to dođe 167 prosek dnevno...ne znam!
 
Torenti? Neki rendering?? Mnogo filmova ili drugih većih fajlova sa i na njega..?
 
Mozda je proslo 5 godina, ali za godinu dana, kad resis da prodas, 840,....., svaki kupac,ce prvo da upali sentinel, pa da pogleda health i performanse...

.
Boze sacuvaj....

Zato ima jedna pjesma od One Piece puzzel(bend iz HR):
"Derem,rokam,g......!"
 
Malo smešno jeste jer osim instalacije Win10 i uslužnih programa nisam ništa drugo radio na njemu. Tako da je 167gb DNEVNO baš preterano, ispada da sam svaki dan brisao i instalirao OS plus ko zna šta drugo, a to sam uradio na početku kada sam ga ubacio u kućište i posle toga ništa nisam dirao! Sad...šta mu to dođe 167 prosek dnevno...ne znam!
Šta god da si mu radio, to su mu parametri. Skini CrystalDiskInfo, čisto da proveriš da HDSentinel ne tripuje, ali to je to. Ne znam tvoje navike i korišćenja, ali tako je kako je.

Ako ga nisi novog kupio, neko ga je dobro izarčio onda pre tebe.
 
Torenti? Neki rendering?? Mnogo filmova ili drugih većih fajlova sa i na njega..?

Ništa od toga brate...ama baš ništa! Imam poseban HDD na kome idu slike, muzika, filmovi. Ovaj je isključivo za OS i prateće programe!
Šta god da si mu radio, to su mu parametri. Skini CrystalDiskInfo, čisto da proveriš da HDSentinel ne tripuje, ali to je to. Ne znam tvoje navike i korišćenja, ali tako je kako je.

Ako ga nisi novog kupio, neko ga je dobro izarčio onda pre tebe.
Glanc nov...kupljen u winWin-u. nisam siguran, ali mislim da je još pod garancijom!
 
Windows, Ram, browser i disk cache, Swap/Pagefile, Indexing, eventualno compression i automatski defrag/optimize, sve to stalno nešto piše po disku. Windows update može da zameni i pritom napiše i do 4GB svaki put. Ko ima HDD kao sistemski disk može i da čije kako nešto stalno "drlja" po disku. Čak i čista instalacija upotrebi preko 30GB a tu su još instalacije programa i nekih igara sa preko 50GB.
 
Može ovaj:

 
Windows, Ram, browser i disk cache, Swap/Pagefile, Indexing, eventualno compression i automatski defrag/optimize, sve to stalno nešto piše po disku. Windows update može da zameni i pritom napiše i do 4GB svaki put. Ko ima HDD kao sistemski disk može i da čije kako nešto stalno "drlja" po disku. Čak i čista instalacija upotrebi preko 30GB a tu su još instalacije programa i nekih igara sa preko 50GB.
167GB u proseku dnevno? Ne ni slučajno! :rolleyes:
Ali ako je zaražen npr. pa je nešto tako kopalo u pozadini, moooožda...
Može ovaj:

Da, ako imaš ovu MSI B450M Mortar sa NVMe M.2 slotom...
 
Eeeeee.....nešto sam se setio pa da priupitam, a vezano za to što je ispalo da je tbw kod mene bio oko 167gb umesto 100 koliko je predviđeno za taj ssd.
Dakle, ima li veze to što u opcijama (Advanced system settings, Performance, Advanced, Virtual Memory) je bilo štiklirano ono polje Automaticly manage paging file size for all drives???
Kažu da to treba biti isključeno, jer u suprotnom SSD se koristi i kao RAM memorija!!?? I pored 32gb RAMa koje imam, postoji mogućnost da se SSD aktivira kao RAM zbog nekih pozadinskih procesa..
AKo neko zna, bio bih zahvalan na objašnjenju da li je to tako ili se rešava na drugi način.

Hvala!
 
Eeeeee.....nešto sam se setio pa da priupitam, a vezano za to što je ispalo da je tbw kod mene bio oko 167gb umesto 100 koliko je predviđeno za taj ssd.
Dakle, ima li veze to što u opcijama (Advanced system settings, Performance, Advanced, Virtual Memory) je bilo štiklirano ono polje Automaticly manage paging file size for all drives???
Kažu da to treba biti isključeno, jer u suprotnom SSD se koristi i kao RAM memorija!!?? I pored 32gb RAMa koje imam, postoji mogućnost da se SSD aktivira kao RAM zbog nekih pozadinskih procesa..
AKo neko zna, bio bih zahvalan na objašnjenju da li je to tako ili se rešava na drugi način.

Hvala!
Sto kvalitetniji SSD i treba da se koristi kao "RAM memorija" odnosno da se page file nalazi na njemu zarad daleko boljih performansi racunara u situacijama kada je RAM prepunjen.
 
Sto kvalitetniji SSD i treba da se koristi kao "RAM memorija" odnosno da se page file nalazi na njemu zarad daleko boljih performansi racunara u situacijama kada je RAM prepunjen.
Iako imam 32 gb RAMa na 3200Mhz???
 
Pogledaj koliki ti je Pagefile.sys. Sa 32GB možeš slobodno da namestiš 1GB. Nekada je bilo normalno da bude 2.5 puta više nego RAM kada se ostavi na auto.
 
Ma kakav PF sa tolikim upisom ima veze, o čemu pričate!? :ROFLMAO:
 
Drugari,
Evo...posle mesec i po dana i nabavke novog M.2 SSD-a opet se pojavio isti problem!!!
(pročitajte samo par postova iznad da vidite o čemu je bilo reči)

Samsung 970 EVO PLUS 250Gb posle kratkog vremena pokazuje u HDD sentinelu 99% health!!! Isključio sam defragmentaciju, ništa živo ne čačkam oko njega (čak ni update OS ne radim svaki dan)...i opet krenuo da pada sa tim procentima kao prethodni Kingston SSD.

Evo i slike (mada je power on time mnogo duži nego što se prikazuje)

hdd970evo.jpg



Ima li neko ideju šta da radim...i odakle sada taj Lifetime writes od toliko terabajta????
 
Očigledno imaš nešto što ti piše stalno po disku ili koristiš računar na specifičan način za nešto.

Skini Process Explorer - https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/process-explorer

Kad ga pokreneš, naravno ostavi ga upaljenim, izaberi view, select columns, process i/o, gde god piše delta writes štikliraj. I posle klikom na tu kolumnu (i/o write bytes) u samom prozoru ProcessExplorera sortiraj od najvećeg do najnižeg.
 
Drugari,
Evo...posle mesec i po dana i nabavke novog M.2 SSD-a opet se pojavio isti problem!!!
(pročitajte samo par postova iznad da vidite o čemu je bilo reči)

Samsung 970 EVO PLUS 250Gb posle kratkog vremena pokazuje u HDD sentinelu 99% health!!! Isključio sam defragmentaciju, ništa živo ne čačkam oko njega (čak ni update OS ne radim svaki dan)...i opet krenuo da pada sa tim procentima kao prethodni Kingston SSD.

Evo i slike (mada je power on time mnogo duži nego što se prikazuje)

Pogledajte prilog 345383



Ima li neko ideju šta da radim...i odakle sada taj Lifetime writes od toliko terabajta????
Šta stoji u S.M.A.R.T.-u?
 
Evo...

hdd970evo2.jpg

A evo i šta process explorer kaže:

hdd970evo3.jpg

To WTL je igrica...Will To Live...ali ona je instalirana na D particiji gde je i Steam instaliran! Zašto povlači onda i C?
 
Сентинел се не користи за очитавање health-а SSD-а, није направљен за то. Једино ако су то укључили са посљедњим верзијама али ја не знам за то.
 
Nazad
Vrh Dno