Šta je novo?

[VGA] Asus GTX 460 1GB CU Top Test Review

PCBeast

OC Guru
Učlanjen(a)
30.11.2006
Poruke
7,073
Poena
585
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Prvo sto moram reci da je nVidia odradila dobar posao sa ovim GF104 chipom.
Chip je podesen za igre u odnosu na prvobitni Fermi chip GF100 koji je definitivno vise naklonjen GPGPU tj profesionalnom radu.
Svakog koga bude interesovalo sta je zapravo GF104 i koje su tehnologije u njega implementirane moze informacije naci na internetu.Ono sto je bitno reci da se ovaj chip itekako razlikuje od GF100 kako i po strukturi tako i po karakteristikama a i u radu tokom gaming-a.
Asus GTX 460 CU TOP kartica koju sam dobio na test poprilicno me je impresionirala.
Ono sto cu nagovesiti pre samog opisa ove kartice jeste da je osecaj koji se stice skupljanjem informacija sa neta o ovom proizvodu sasvim razlicit od pravog iskustva koji dozivite tokom rada sa ovom kartom.Ovo se ne odnosi samo na ovaj model vec na sve GTX460 karte tj GF104 chip.Asus je ovim modelom doprineo mozda malo boljim performansama i vecim kvalitetom ali karakteristike koje se dobiju u radu za sigurno ne razlikuju od karte do karte a da pri tom mislim na sam render koja karta odradjuje tokom gaming-a.
Cifre i tabele sa neta koje su nam dostupne zapravo govore samo konacan rezultat a kako se karta ponasa to zaista mora da se iskusi i dozivi.
Prvi utisak na sam pogled na kartu Asus GTX 460 CU/TOP odaje da je karta zaista kvalitetna,verovatno najkvalitetnija iz te serije kartica.
Na prvi pogled deluje kao karte iz visoke klase osim sto je PCB malo kraci i sama karta je manjih dimenzija pa se osecaj smanjuje da bi se sa tim poredilo u celovitosti.
Ali pored toga,ne moze se izbeci cinjnica da je Asus koristio kvalitetne komponente,non referentni dizajn i da sama karta pleni svojim izgledom.
Od PCB leyer-a,do 4 faze naponske sekcije (3 faze imaju referentne),hladnjak na naponskoj,masivan cooler sa heat pipe-ovima sirokog preseka do poslednjeg detalja plastike cobalt blue izvedbe koja ni najmanje ne zaostaje u kvalitetu.
Sve u svemu jedna jako kvalitetna karta sto se ocekivalo od Asus-a a i od nVidia-e ( kada su u pitanju referentni modeli).Da ne duzim pricu o izgledu i kvalitetu ove karte dosta toga ce te i sami videti sa slika koje sam postavio.
Preci cu malo na detalje koje sam zapazio u toku rada.
Karta ima izvanredan render,odlican minimalni fps koji jednostavno ne pada do odredjene granice bilo pod kojim uslovima.Minimalni fps se meri i sa sadasnjim najjacim kartama cak iz visoke klase a moram primetiti da zalazi u opseg i u klasu najjace karte iz serije GT200.
Naravno nivo performansi je svemu tome blizi kada se karta overklokuje.
Na defaultnim vrednostima 775 Mhz za GPU i 900 Mhz za memoriju daje sasvim zadovoljavajuce rezultate u svim okolnostima rada.
Prosecan FPS je veoma dobar,u nekim igrama i dosta visok u najvecim rezolicijama,ko bi rekao da bi jedna ovakva kartica mogla da postigne takve rezultate..Hm..Mozda oni koji veruju da nVidia ipak i dalje moze da pruzi ono sto je godinama iza sebe gradila.
FPS je stabilan i umeren,bez prevelikih skokova i padova,gaming je lagodan dok je graficki prikaz cini mi se po mom subjektivnom misljenju cak i malo bolji od serije GTX2xx.Slika je veoma ostra,boje su vernije a jasno se vide cak i najmanji i najsitiniji detalji.
Karta je tiha i hladna,cooler je podnosljiv do nekih 53% obrtaja a sve preko toga se cuje.Kazem cuje ali za usi po mom misljenju daleko od bolnog.Zvuk koji proizvodi ovaj ventilator nije ni nalik zvuku kartica sa cooler-ima koje imaju turbine tako da je nivo jacine zvuka daleko manji i mnogo podnosljiviji.Sve u svemu na tih 53% fana kartu mozes prilicno dobro da zadrzis na maximalnom postignutom overkloku od 900 Mhz (Maximalni stabilan klok) dok karta ide nesto neznantno vise za test.Memorija nije mogla preko 1110 Mhz/ostavio sam 1100 Mhz za svaki dan.Iz kog razloga ne moze vise to cu ostaviti nVidia-i da se pozabavi skroz buduce serije kartica sa GDDR5 memorijom.
Temperature se krecu od 60-65 do 75c testirano u ambijentalnoj temperaturi od 28-30c sto je za uslove testiranja i puno.Napominjem da je karta bila na otvorenom tako da ce se visina temperature znatno smanjiti kada karta bude u prostranom i provetrenom kucistu.
Prilikom testiranja odradio sam i malo live gaminga cisto da vidim kako se ponasa karta i uz upaljenu klimu i smanjenu temperaturu na 26c karta sa 53% fana nije presla 70c u Crysis Warhead-u na visokoj rezoluciji od 1920x1200 sa 2xAA nakon 45 min igranja gde je gameplay bio veoma zivahan i fps se kretao negde oko 30 ali utisak daje da ima vise fps-a jer je igranje glatko.
Karta odlicno podnosi filtere AA/AF bez preterano osetnih padova u frame rate-u sto ce te i videti na primerima u odredjenim igrama gde su razlike mizerne izmedju 4x AA i 8xAA.Neverovatno dobro za jednu ovakvu kartu.Cak kombinovanjem detalja na Hi/Ultra,maximalni detalji u igrama nije podbacila ni jednog trenutka dok je samo skaliranje karte prilicno zadovoljavajuce.Chip jednostavno drzi neki konstantni nivo snage i ukupan rezultat je kvalitetan gaming.Moj subjektivni utisak nakon svega sto sam doziveo jeste da je cak ovakva jedna kartica sasvim dovoljna i za rezoluciju od 1920x1200 .SLI je tek prica za sebe i to cu uskoro testirati.
Primeticete da sam radio isti test pod drugim okolnostima u nekim igrama.Naime namerno sam prilozio da se vidi razlika izmedju DX11/Tessellation HI u odnosu na DX9.0c kad je u pitanju igra Lost Planet 2 dok sam Stalker Call Of Pripyat radio i pod DX11 i DX10 kao sto sam ubacio i jednu staru igru zbog primera kako se snalazi karta sa starim engine-om tj tim uslovima.
Osecaj koji steknete u toku rada primecivanjem raznih detalja tacno vam slozi sve kockice u glavi pa vam bude jasno zasto se nesto zove nova tehnologija.Sam rezultat i ponasanje karte u toku rada i njenog render-a pokazuje zapravo sta je ustanju jedan ovakav chip.
Savet svakom ko se dvoumi da li je vredan upgrade sa prethodne generacije karti sa ovom serijom ili ovakvom karticom jeste da se ne dvoumi uopste i da je upgrade itekako opravdan!

Testovi kojim sam se koristio su sledeci :
Unigine Benchmark
Vantage 3D Mark
Igre:
Far Cry 2
Lost Planet 2 /DX11/DX9.0C
Dirt 2
Stalker Call Of Pripyat DX11/DX10
Resident Evil 5
Craysis Warhead
Just Cause 2
Street Fighter 4
Call Of Juarez
Setup na kom je radjeno mozete videti iz mog profila u moja masina..
 
Poslednja izmena od urednika:
3D Mark Vantage :

__________________________________________________________________________________
Unigine Benchmark :
 
Poslednja izmena od urednika:
FarCry 2 Ultra Hi
1920x1200 No AA Default :

8xAA:

No AA Overclock:

8xAA Overclock:

1680x1050 NoAA Default :

8xAA :

No AA Overclock :

8xAA Overclock:
 
Poslednja izmena:
Lost Planet 2 DX11 HI Tessellation Hi :
1920x1200 No AA Full :

4xAA Full :

8xAA Full :

1680x1050 No AA Full :

4xAA Full :

8xAA Full :
 
Poslednja izmena:
Lost Planet 2 DX9.0c Hi :
1920x1200 No AA :

4XAA Full :

8xAA Full :

1680x1050 No AA Full :

4xAA Full :

8xAA Full :
 
Poslednja izmena:
Jos jedna bitna stvar koju sam izostavio jeste da se karta lepo snalazi i sa PhysX.Probao sam malo Batman Arkham Asylum 1920x1200 Hi detalji PhysX na Hi (Max) i zaista daje impresivne rezultate.Definitivno bolje podnosi fiziku od prethodne generacije karti.Na zalost nisam mogao da prilozim test jer mi igra nesto baguje,test krene i zavrsi ali mi ne izbaci rezultate ..Ostavicu to nekom drugom da prilozi uz ove ostale testove..
 
Znaci jos jedan dokaz da je 460gtx 1gb zaista extra proizvod (posebno modeli sa ne fabrickim kulerima)! Pohvale za trud i cimanje stari!!
 
Super uradjen test mislim samo još kad bi cena malkice pala ;)
 
Ovo bi bila tacka na seriju 460 :Klanjanje
 
Trebao si da napravis tabele zbog bolje preglednosti, inace je dobar test i karta.
 
@bear +1

@pcbeast mogao si da napravis manje opsiran test, ali da je uporedis sa GTX295 :), ovo je odlicno odradjeno, ali da si bacio neke tabele bilo bi mnogo bolje :). Svaka cast na trudu !

Pozdrav!
 
Svaka cast na review-u odlican je, bas si se potrudio. Karta je sjajna bez ikakve sumnje!
 
Svaka cast

Na ulozenom trudu i vremenu.
Slike su velike, jasne i pregledne. Posle kompletno pregledanog teksta, jasno mi je zasto ti se ogadila karta :)
 
Odlican test, svaka cast. :) Jedna mala stvar, kod Stalker Call Of Pripyat DX10 Ultra 1920x1200 Full testa mislim da si zamenio Overclock No AA i Default 4x AA.
 
Moja jedina zamerka je da si za izletanje iz Batmana okrivio igru, a da si testirao Ati, drajveri bi ti bili krivi ;)

Svaka ti cast na trudu i strpljenju. Mozda bi ti lakse bilo da si napravio 1 tabelu, umesto da kacis ovoliko slika, i preglednije
 
extra svaka cast trebalo mi ohoj vremena za citanje mogu misliti koliko treba das e sve istestira svaka cast jos jednom
 
Sve pohvale za opis.
 
Sve pohvale za trud i vreme koje si ulozio da bi odradio ovako detaljan test.;)
 
Nazad
Vrh Dno